Un nord-irlandez cu destin tragic a scris o carte ce are ca miez un orfelinat din Romania si contine o incredibila poveste de dragoste

de Cristian Roman     HotNews.ro
Duminică, 28 martie 2010, 23:01 Actualitate | Cultură

Coperta cartii Sent By An Angel
Foto: HotNews.ro
Pe 15 august 1998, o masina plina cu explozibil a sarit in aer in orasul nord-irlandez Omagh. Era sambata la pranz, iar strada pe care se afla masina era circulata intens de oameni. Au existat atunci 29 de morti si 220 de raniti. A fost unul dintre cele mai grave atentate din toata perioada razboiului civil pe motive religioase si politice care a durat zeci de ani in Irlanda de Nord si care a facut mii de victime. Atentatul din Omagh a fost revendicat atunci de RIRA (Real Irish Republican Army).

In explozia de atunci, localnicul Kevin Skelton si-a pierdut sotia, Mena, cu care era casatorit de 20 de ani, iar fiica lui, Shauna, atunci in varsta de 13 ani, a fost grav ranita. Cei trei se aflau la cumparaturi de rechizite pentru inceperea scolii. El a scapat, fiindca se afla la doua sute de metri distanta de locul exploziei, insa sotia si fiica lui erau la doar cativa metri de masina care a sarit in aer. A urmat insa o perioada in care Kevin n-a mai vrut sa traiasca, a devenit alcoolic si a fost la un pas sa se sinucida. Desi avea patru copii in ingrijire.

A intervenit insa un moment pe care Kevin l-a caracterizat drept “o interventie a unui inger”. Fosta lui sotie decisese in urma cu un an sa aiba grija de o fata de la un orfelinat din Fagaras, Romania, pe nume Andreea. O adusesera pe fata din orfelinatul romanesc chiar si la ei acasa. Se intampla in vara lui 1997. Si ceea ce urmeaza este adevarat cu totul si face obiectul unei carti, Sent by an angel (Trimisa de un inger), pe care Kevin Skelton o va publica saptamana viitoare.

A venit cu hartia igienica din Romania in Irlanda de Nord

Inapoi in timp acum, inainte de atentat. La inceput, familia Skelton a fost socata de purtarea tinerei orfancei de tata, care isi ascundea mancarea sub perna in camera in care fusese gazduita de catre familia nord-irlandeza. “O indicatie clara a conditiilor grele din orfelinatul romanesc”, au apreciat atunci Kevin si sotia lui. Fata din orfelinat a venit pana si cu un sul de hartie igienica in Irlanda de Nord, obiect pretuit in asezamantul social din Fagarasul anului 1997.

Un an mai tarziu, cu doar doua saptamani inainte de atentatul din Omagh, Andreea a revenit in Irlanda de Nord pentru o saptamana, iar sotii Skelton, deja atasati profund de romanca, au dorit sa faca primii pasi spre adoptie. Planurile insa au fost total date peste cap de explozia din 15 august, in care Mena Skelton si-a pierdut viata.

Si a urmat perioada grea din viata lui Kevin, in care cel mai important a fost sa asigure cele necesare pentru cei 4 copii ai sai, printre care si Shauna, fata ranita grav in acelasi atentat. Insa chiar Shauna, dar si ceilalti trei copii l-au incurajat pe tatal lor sa continue sa aiba grija de romanca Andreea, si sa o sprijine in continuare, atat cat poate.

Si a inceput povestea de dragoste

Kevin povesteste in carte cum, ajuns in Romania, la Fagaras, pentru a incerca totusi sa o adopte pe Andreea, a fost trezit dimineata de un baiat de la orfelinat, care l-a chemat de urgenta la asezamant, fiindca mama naturala a Andreei, Maria, venise in graba dupa ce a auzit ca un irlandez vrea sa o adopte pe Andreea.

Atunci Kevin Skelton a aflat ca Andreea mai are o sora, Nicoleta, si ca cele doua fete locuiesc doar in timpul saptamanii la orfelinat, iar in weekend se duc in apartamentul mic si saracacios al mamei lor.

In urmatoarele zile, Kevin si translatorul sau s-au vazut de mai multe ori cu mama Andreei, Maria, in apartamentul acesteia. Si Kevin a inceput sa aiba sentimente, pentru prima oara dupa decesul sotiei sale. “Niciodata in viata mea, de cand o intalnisem pe Mena, fosta sotie, nu am mai simtit ceva pentru o alta femeie. Am simtit fluturi in stomac cand ma uitam la aceasta femeie cu parul lung negru si in haine gri. M-am simtit ca un adolescent indragostit pentru prima oara. Era clar, ma indragostisem de o femeie straina, intr-o tara straina”, povesteste in carte Kevin.

Si ceea ce a urmat a fost a doua sansa la fericire si la dragoste pentru acesta. Cu timpul, nivelul de incredere reciproc dintre el si Maria, mama Andreei, a capatat o baza solida, iar finalul a fost cel asteptat: cei doi s-au casatorit si s-au asezat la casa familiei Skelton de langa Omagh. Mai mult, acum cativa ani inca o fata a aparut in familia lor, Maria nascand in 2003.

Cartea descrie in amanunt ziua tragediei din 15 august 1998, descrie momentele imediat ulterioare prin care a trecut Kevin, descrie momentele vizitei Andreei in Irlanda de Nord, dar si momentele din Fagaras si toate cele care au urmat dupa ce Kevin si mama Andreei, Maria, au inceput sa se indragosteasca.

E o carte care incepe tragic si se termina intr-o nota de optimism si de fericire. “Multumesc lui Dumnezeu ca viata mea nu a stat pe loc. Sunt fericit acum. Stiu ca fosta mea sotie, Mena, mi-a trimis-o din ceruri pe Maria, si viata mea e iar pe calea cea buna. Dorm in fiecare noapte fericit si linistit, stiind ca viata mea e in mainile ei, din ceruri”, incheie cartea Kevin Skelton, care a fost ajutat de o scriitoare profesionista pentru a-si publica romanul.

Cartea Sent by an Angel (“Trimisa de un inger”) va aparea in librariile din Marea Britanie si din Irlanda incepand cu 1 aprilie, dar este deja disponibila pentru comenzile online.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5490 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    ... (Duminică, 28 martie 2010, 23:10)

    d [anonim]

    Foarte frumos. :)
  • -10 (16 voturi)    
    mai, mai (Duminică, 28 martie 2010, 23:59)

    cici [anonim]

    Dupa ce am fost acuzati ca le luam britanicilor tara, spitalele, scolile, slujbele, femeile, acum ne vor spune ca le luam si barbatii. Auoleu...
  • +12 (14 voturi)    
    nord-irlandezii, oameni ce incearca sa-si vindece (Luni, 29 martie 2010, 3:19)

    trandafir [anonim]

    ranile lor ajutandu-i pe altii....Ceea ce este emotionant este faptul ca am intalnit mai multi oameni acolo ce erau implicati in programe sociale in Romania. Oameni simpli, fara o situatie materiala deosebita, dar capabili sa intinda o mana de ajutor unor nefericiti. Ar trebui sa invatam si noi lucrul asta....
    • +10 (12 voturi)    
      ... (Luni, 29 martie 2010, 9:11)

      maze [anonim] i-a raspuns lui trandafir

      Subscriu, la noi foarte multi se cred victime si prea saraci ca sa faca ceva. Chiar personal am impartasit aceasta idee cand vedeam straini implicati in actiuni umanitare, apare gandul asta lasa ca ei au bani si timp sa isi permita sa faca asta, pentru ei e un fel de distractie, noi nu avem timp de "prostii".

      O sa fiti surprinsi dar multi dintre cei care vin si ajuta sunt tocmai oameni care asa de mult cum am crede.

      Mesajul profund care ni-l ofera acesti oameni este ca e necesar sa gandesti si sa actionezi peste realitatea in care existi. Nu poti sa te astepti la ceva mai bun la ceva nou de la realitatea in care traiesti daca continui sa gandesti la fel, daca continui sa ai aceleasi abordari.

      A intelege ca nu esti o victima ci un participant la crearea realitatii in care traim e forma cea mai profunda de manifestare a libertatii.
      • +2 (2 voturi)    
        erata (Luni, 29 martie 2010, 9:38)

        maze [anonim] i-a raspuns lui maze

        O sa fiti surprinsi dar multi dintre cei care vin si ajuta sunt oameni care nu sunt asa de bogati cum am crede.
  • -8 (10 voturi)    
    iar?????? (Luni, 29 martie 2010, 8:20)

    cet23 [anonim]

    Iar orfelinate din Romania? Iar stereotipul asta idiot? Orfelinatele din Romania - iadul pe pamant, in care copilasi nevinovati sunt tratati ca pe vremea lagarelor naziste de un popor crud, rasist si fara nici o moala: poporul roman!
    M-am saturat pana peste cap!
    Nu putea sa-si traiasca asta povestea lui de dragoste in ceva statiuni de prostitute din Irlanda sau mama naibii, in ceva tara complet esuata din Africa, unde, intre doua atentate sa descopere inalta umanitatea din acei oameni?
    A trebuit iar sa ne terfeleasca cu noroi (Romania - tara cu oamenii ucigasi ai vietilor copiilor?)
    • +7 (7 voturi)    
      Indiferenta (Luni, 29 martie 2010, 9:13)

      emil [anonim] i-a raspuns lui cet23

      Asta ne omoara si ii omoara pe copiii astia.
      • -6 (8 voturi)    
        care indiferenta? (Luni, 29 martie 2010, 9:26)

        cet23 [anonim] i-a raspuns lui emil

        Care indiferenta????????
        Statul pompeaza o multime de bani de la buget (adica din banii nostri) in sistemul de asistenta sociala al copiilor abandonati!
        Exista un sistem bine pus la punct de case familiare, exista sistemul de asistenti maternali in care mii si mii de copii au fost integrati in familii. Toate asta costa bani pe care - inclusiv ei prin impozitele mele - ii platim.
        Tu ai idee ca intr-un copil institutionalizat din Romania se "baga" mult mai multi bani decat poate sa "bage" o familie normala pentru propriul copil?
        Care indiferenta??????????
        Si crede-ma!!!!! Acei copii nu sunt omorati de indiferenta cum spui tu, o duc chiar foarte bine!!!!
        Pe de alta parte, exista o parte din acei copiii care - din varii motive, dar motive care tin de parintii naturali - sunt copiii cu grave probleme! Care niciodata nu vor fi oameni normali!
        Asa ca mai lasa-ma cu indiferenta care sustii, ca e vorba goala! Un stereotip idiot!
    • +5 (5 voturi)    
      nu cred (Luni, 29 martie 2010, 10:25)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui cet23

      nu cred ca povestea asta e despre "Orfelinatele din Romania - iadul pe pamant, in care copilasi nevinovati sunt tratati ca pe vremea lagarelor naziste de un popor crud, rasist si fara nici o moala: poporul roman!"

      Cred ca omul asta e preocupat sa impartaseasca altora cum destinul lui tragic a luat o turnura pozitiva datorita unei orfane din Romania. Nu cred ca e un stereotip. Desigur, va fi mai clar cand vom citi cartea.
    • +3 (3 voturi)    
      opinie (Luni, 29 martie 2010, 13:19)

      AlinaM [anonim] i-a raspuns lui cet23

      ati fost vreodata in vreun orfelinat/centru social din Romania? eu am fost. Incercati la Ciresarii de exemplu, sa vedeti conditiile de acolo. Mergeti sa vedeti conceptia unora dintre lucratorii centrelor sociale -acestia cred ca ajutoarele primite pentru beneficiari sunt de fapt cadouri pentru ei si doar resturile merg la cei vizati de fapt.
      E adevarat ca ne-am saturat sa auzim numai de rau despre Romania. Din pacate nu suntem in stare sa cream altceva...
      Exemplu: a fost campinatul national de atletism. Ati stiut? Nu cred. Eu am auzit la televizor o singura data si apoi am cautat pe internet. Nu am gasit nimic, decat pe pagna federatiei.
      Dar deh, asa suntem noi :)
  • -5 (7 voturi)    
    hartie iginenica (Luni, 29 martie 2010, 9:32)

    cet23 [anonim]

    Cu riscul de a ma "lua la bataie" cu toti forumistii de aici lacrimogeni, sustin sus si tare urmatorul aspect: nivelul de trai din Romania, permite achizitionareza hartiei igienice!!!!!!!!!!!!!!
    Iar irlandezul ala sa se duca naibii cu hartia lui igienica irlandeza cu tot!
    Bataie de joc pe fata: a trebuit sa vine irlandezul ala sa aduca un c..a de hartie igienica in Romania! Adica romanii sunt atat de saraci si de inapoiati incat pentru ei hartia igienica este un lux!!!!!!!!!!
    Dar pana unde poate merge umilirea????????????????? Pana unde????? Sa-si bage naibii irlandezul ala hartia igienica udeva!!!!!!
    • +4 (4 voturi)    
      esti o tzoapa isterica care nu intelege nimic (Luni, 29 martie 2010, 10:17)

      cuirasatu' [anonim] i-a raspuns lui cet23

      .
    • +3 (5 voturi)    
      A venit cu hartia igienica DIN Romania IN Irlanda (Luni, 29 martie 2010, 10:21)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui cet23

      Iti apreciez nationalismul, dar cred ca nu citesti cu atentie cand comentezi:

      "A venit cu hartia igienica DIN Romania IN Irlanda de Nord"

      "Fata din orfelinat a venit pana si cu un sul de hartie igienica IN Irlanda de Nord, obiect pretuit in asezamantul social din Fagarasul anului 1997."

      Oricum, cred ca era firesc ca fata sa ia cu ea hartie igienica pentru drum.
      • +1 (1 vot)    
        Firesc (Luni, 29 martie 2010, 15:48)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        ...in romania.
  • -4 (6 voturi)    
    hai sa fim realisti (Luni, 29 martie 2010, 10:27)

    cet23 [anonim]

    Dupa ce ne stergem lacrimile (apropo, batistele alea alea de hartie cu care va stergeti lacrimile dupa ce cititi articolul asta, sunt cumparate din banii vostri de romani, sau sunt ajutoare din Occident?), hai sa gandim o secunda logic.

    1. Omul asta a scris cartea ca sa faca bani. O multime de bani. Se stie ca autorul unei carti de succes ajunge aproape instantaneu milionar in euro.

    2. Ca sa isi asigure succesul, a "imbracat" toata povestea lui intr-un background foarte drag occidentalilor: inumanele si bestialele case de copii din Romania, reflectare a unui popor salbatic, complet necivilizat, extrem de violent, coborat din copaci: poporul roman! Daca nu era asa, isi spunea povestea lui de iubire si gata! Dar terfelirea imaginii Romaniei este o simpla strategie de marketing! Occidentalii asta vor sa auda, indiferent de adevar! Autorului i se rupe daca are sau nu dreptate, daca arunca cu noroi intr-o intreaga tara: el vrea sa-si vanda cartea si cu asta basta!

    3. Titlul cartii..."trimis de un inger"... in subconstient vrea sa induca ideea ca el insusi este un inger, prin bunatatea lui de nedescris! Pai daca omul a adus din Irlanda inclusiv hartie igienica pentru maimutele de romani, clar e un inger! Iar fetita aia, din orfelinat, Andreea... a reusit sa-si dezvalui partea asta de inger (inerenta oricarui copil) numai si numai datorita lui.

    Un pic de realism eu zic ca nu strica. Prea multe lacrimi dovedesc pana la urma o labilitate psihica!
    • +5 (5 voturi)    
      nu prea ai inteles nimic. (Luni, 29 martie 2010, 11:30)

      un om... [anonim] i-a raspuns lui cet23

      De ce? De ce esti atat de inversunat/inversunata si nu vrei sa vezi putin mai departe? De ce vrei ca romanii sa fie priviti asa cum crezi tu ca is priviti? Dupa umila mea parere chiar nu cred ca ii cazul sa te superi atat de tare pentru ca aceasta carte chiar nu are subiect principal orfelinatele din Romania. Nu mai fi atat de nationalis/nationalista si da-ti seama unde traiesti. Ai o parere mult prea proasta despre cum sunt priviti ramanii prin alte tari... si faci foarte multe generalizari... Nu e bine... Fiecare are bunele si relele lui, nu toti romanii sunt priviti cum crezi tu precum nici nu toti irlandezii sunt betivi.
      "Pai daca omul a adus din Irlanda inclusiv hartie igienica pentru maimutele de romani, clar e un inger! " - innainte de a posta ar fi bine sa citim articolul. Nicaieri nu s-a specificat in articol asa ceva, mai citeste o data. Ii greu sa luptam noi insine cu ideile preconcepute si sa le alimentam doar cu franturi dintr-un articol.
      Nu sper sa te fi facut sa te detasezi putin si sa cugeti cat de inversunt/inversunata esti (fara motiv).
      Sa ai o zi placuta si sa fi cat mai senin/senina.
    • +5 (5 voturi)    
      Esti un om bun si iubesti Romania, dar... (Luni, 29 martie 2010, 11:48)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui cet23

      1. oare? cei mai multi scriitori nici nu isi scot banii de hartie si penita, presupunand ca sunt publicati. Probabil cartea lui va fi de un oarece interes la noi, insa nu foarte mult.

      Dar, daca ar ajunge milionar, asta nu inseamna ca e un om rau. El a infiat totusi o fetita.

      2. poate ne citezi si noua din roman pasajele cu "inumanele si bestialele case de copii din Romania, reflectare a unui popor salbatic, complet necivilizat, extrem de violent, coborat din copaci: poporul roman!"
      Pana acum le-am auzit doar la tine. De ce spui astfel de vorbe despre romani?

      3. Titlul cartii..."trimis de un inger"...
      "Stiu ca fosta mea sotie, Mena, mi-a trimis-o din ceruri pe Maria"

      Spui: "Prea multe lacrimi dovedesc pana la urma o labilitate psihica!"

      Daca ti-ai tempera un pic ura ai vedea ca de fapt acuzatiile tale sunt nejustificate si neargumentate.

      Esti un om bun si iubesti Romania, dar a iubi Romania nu inseamna sa urasti nejustificat pe cei ce nu sunt romani.
  • +6 (6 voturi)    
    O alta abordare (Luni, 29 martie 2010, 11:18)

    apo [anonim]

    Ati citit Ciuma Alba de Frank Herbert? Aceeasi poveste, numai ca irlandezul a creat un virus care a omorat aproape toate femeile din lume. Asa ca nu il mai blamati, el a ales iertarea in locul razbunarii. Si povestea cu orfelinatele este din 1997, stiti voi cum era atunci? Mai sus spunea cineva ca acesti copii o duc foarte bine??? Fara parinti??? Nu prea as crede, banii nu aduc fericirea, sufletul nu poate fi hranit cu mancare buna si conditii de trei decente. Va legati de hartia igienica? Eu sunt convins ca toate asistentele de la aceste orfelinate nu si-au cumparat pentru acasa niciodata, au luat-o de la serviciu ca nu stia nimeni. Si chiar daca ar fi avut hartie igienica, poate colegii din orfelinat o furau, sunt oameni si oameni, copii si copii, cu probleme psihice. In loc sa va bucurati pentru andreea si mama ei, voi aruncati cu noroi. Cand ati fost ultima oara intr-un orfelinat sa vedeti cum e?
  • +4 (4 voturi)    
    raspuns ptr domnul revoltat (Luni, 29 martie 2010, 11:34)

    teo [anonim]

    pentru cet23: daca citeai cu atentie materialul, ai fi descoperit urmatoarele: "Fata din orfelinat a venit pana si cu un sul de hartie igienica in Irlanda de Nord, obiect pretuit in asezamantul social din Fagarasul anului 1997."., deci..ea a venit cu hartia, nu el a adus-o. Imi imaginez cum interpretezi alte articole mai greu de digerat...Daca ai o "problema" cu straini, macar fii bazat...:)
  • +3 (3 voturi)    
    si prost si rau nea termocentrala comunista (Luni, 29 martie 2010, 12:22)

    Filimon Andrei [anonim]

    deci, nea buze reci, sa pricep ca nenea ala s-a bucurat cand i-a murit nevasta ca i-a dat subiect de carte (sa se faca numa iel milioner, hai)?

    Sa inteleg ca Romania anilor 90 era raiul pe pamant, si ca matale te duceai fuga la orfelinat ca sa te mai iemancipezi nitel?

    Sa inteleg ca vocabularul tau e compus numai din cuvinte simple scrise ingrosat pe care le-ai invatat pe la taraba (hartie igienica 1leu, carte de dragoste 3lei, seminte prajite 1leu)???
    Mars la tine la coliba! nu esti in stare sa pui o floare in fata blocului si te dai mare nationalist...

    TEST de igiena (ca tot a fost un articol mai zilele trecute) personala:
    Niste englezoiace vin sa faca voluntariat (asistente medicale) la un spital din provincie prin 2002. Si-au adus cu ele pasta si periuta de dinti, sapun si altele (n-are rost sa insir lista). Concluzia asistentelor MEDICALE romance: englezoiace nesimtite, unde au crezut ca vin astea, in Tanzania? Da ce? Si-au inchipuit ca la noi nu se gaseste nici pasta de dinti?

    Si am intrebat-o si eu pe una daca mai calatoreste din cand in cand, si mi-a zis ca da. Si am intrebat-o daca isi ia periuta de dinti cu ea si a zis ca nu. N-am mai intrebat-o daca isi cumpara periuta de la locul de destinatie, ci doar daca se spala pe dinti. Zilnic. N-a mai zis nimic relevant ci doar un soi de urare cu destinatie.

    Asa si nea manivela asta de la termoficare, a vazut irlandez (deci nu ie romanas), hartie igienica (deci ie de rau tata daca s-a ajuns la asta), orfelinat (lovitura sub centura), gata, ce sa mai, Batman tata!

    Respect pentru forumistii care au incercat sa-i explice nestimabilului cum se citeste un text simplu, dar eu cred ca asta nici macar troll nu e, ci un neica nimeni plin de ura de rasa, dupa ce a vazut ca cu aia de clasa nu mai tine.
  • -1 (3 voturi)    
    bomboane (Luni, 29 martie 2010, 13:38)

    cet23 [anonim]

    Romanasii nostri de pe forum, ce baieti simpatici unii dintre ei! Banuiesc ca nu pot uita vremurile cand erau copii si veneau strainii si le aruncau guma de mestacat din masina, si ei erau atat de fericiti! Chiar daca acea guma de mestecat era deja mestecata. Ce fericiti erau ei! Cata mandrie simteau ei ca "nenea strain" le-a aruncat ceva!
    Popor fara mandrie si demnitate! Hai pa si pusi, ca-s satul!

    P.S. Urez bafta comerciala irlandezului cu cartea lui.
    • +2 (2 voturi)    
      ..... (Luni, 29 martie 2010, 14:11)

      maze [anonim] i-a raspuns lui cet23

      Problematica expusa in carte e mai complexa.

      Tu vezi doar ceea ce te atinge cel mai mult pe tine: demnitatea noastra ca natie care e terfelita.
      Si pot sa iti zic foarte simplu ai dreptate, si ce e mai grav e ca cei responsabili de imaginea noastra ca tara nu se ocupa deloc de acest subiect.

      Indirect insa cartea atinge o problema extrem de importanta pe care noi ca natie avem: avem o problema noi cu noi insine. Cineva mai sus o numit-o indiferenta.

      Am trecut de la stadiul de gloata la un individualism feroce. Din cauza asta nu mai exista o aderenta la un set minim de reguli care ar trebui sa ne asigure o convietuire normala cu ceilalti cu mediul in care traim. Eu sa am, restul nu conteaza.
      Asta e principala cauza a coruptiei, asta e cauza taierii irationale a padurilor, a distrugerii atator ecosisteme in ultimii 20 de ani.
    • +1 (1 vot)    
      nu cumva (Luni, 29 martie 2010, 16:28)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui cet23

      Nu cumva tot ce faci tu e sa-ti proiectezi propriile frustrari asupra altora (inclusiv forumisti)?

      Pariez ca ai avut o copilarie trista. Ca adult mai mult ca sigur ca nu ai o viata fericita. Nu te poti lauda cu nicio realizare, esti constient de propria mediocritate, de faptul ca nu prea esti luat in serios si nu vezi nicio sansa de a-ti schimba viata (neajutorare invatata) ... Totusi, e cat se poate de penibil sa-ti plangi de mila pe forum sau (cum spuneam) sa-ti proiectezi frustrarile asupra altora. Cauta mai bine ajutor specializat si lasa-ne!
      • 0 (0 voturi)    
        iar un stereotip! (Luni, 29 martie 2010, 20:06)

        cet23 [anonim] i-a raspuns lui gigel123

        Iarasi un stereotip!!!! Sunt frustrat sau nervos fiindca am avut o copilarie nefericita! Doamne!!!! Vine unu, da in cap si omoara si toata lumea considera ca bietul de el, a avut o copilarie nefericita! Altfel nu se explica! Doamne.... chiar ca innebunesc!
        TRAIM INTR-O LUME DE STEREOTIPURI, MAJORITATEA IDIOATE!
        Intamplator, am avut o copilarie chiar fericita! Indiferent ca ma crezi sau nu!
        Pe de alta parte, cum Dumnezeule sa nu fiu frustrat sa vad ca au trecut 20 de ani, 20 de ani, si povestea cu orfelinatele din Romania continua sa prospere si sa se vanda foarte bine in Occident! Atata se intelege din Romania: orfelinatele!
        Cum sa nu fiu frustrat??????
    • +1 (1 vot)    
      XPS dureaza ceva (Luni, 29 martie 2010, 16:29)

      Filimon Andrei [utilizator] i-a raspuns lui cet23

      adica stau si cam frec menta pe langa spectrometru si mai vad si eu ce mai zic unii si altii.

      Bai baiatule/tanti/bre/lele/duduie/cetatene/tovarase, ai postat de ai plictisit. Bag de seama ca tu nu prea ai treaba, probabil ca de asta ai si mintea hodinita.
      1. ce are sula cu prefectura si ciunga cu orfelinatul?
      2. asa de grea copilarie ai avut de ai ramas marcat in halul asta?
      3. tot ce-ai priceput tu din treaba asta e ca cineva a cumparat hartie igienica? Asa de tare iti lipseste?
      4. lamentatiile astea de doi bani cu popor fara demnitate si fara mandrie sunt niste tampenii, nu suntem nici mai jos si nici mai sus decat altii. Eu nu sufar ca sunt roman, dar nici nu ma mandresc. Asta sunt! Ba, un pic eu ma mandresc pentru ca am acces (din nastere, ca asa sunt eu mai norocos) atat la cultura europeana estica cat si la cea vestica si ca ma simt acasa orinde m-as duce in Europa asta.
      5. si cam cum ar trebui sa fie un popr cu mandrie si demnitate, ce ar fi trebuit sa facem?
      6. si o remarca personala: atatia oameni ti-au atras atentia ca nu ai citit textul si tu continui sa o tii tot pe a ta, tot cu hartia cumparata de irlandez... Te-ai tradat, ce sa mai discutam: esti un nesimtit.
      • 0 (0 voturi)    
        nu-s doar nesimtit (Luni, 29 martie 2010, 20:17)

        cet23 [anonim] i-a raspuns lui Filimon Andrei

        Nu-s doar nesimtit! Sunt roman, deci sunt urmatoarele:

        - sunt rasist, asa cum remarca presa din elevata Mare Britanie, care sustine sus si tare ca romanii, ca si popor, sunt rasisti (vis-a-vis de tigani);
        - sunt violent si atac deseori minoritatile, asa cum remarca ala de la Top Gear, cand spunea ca in Romania se asteapta ca oamenii sa dea cu pietre dupa tigani pe strada;
        - etc etc etc etc

        Sunt si lenes si mi-e lene sa le insir restul.
        Asa ca nu mai imi spuneti ca n-am citit articolul cand am facut remarca aia legata de hartia igienica! Nu ma intereseaza articolul, eu stiu mai bine! Asta ca sa ma aliniez gandirii occidentale! Adica who the fuck is care about the truth? (ca orice roman, sunt anglofil).
        • +1 (1 vot)    
          si eu sunt roman, dar asta nu e o calitate (Marţi, 30 martie 2010, 12:41)

          Filimon Andrei [anonim] i-a raspuns lui cet23

          1.Prostul moare de grija altuia.
          2.Nu mor caii cand vor cainii

          Daca tu crezi ca un mecanic cu emisiune la teveu te descrie, inseamna ca te regasesti la pct1 (mecanicul e deja acolo demult).

          Nu neg ca exista intr-adevar, un stereotip vis-a-vis de romani ca sunt rasisti, violenti, nespalati, hoti, curve, betivi, lenesi. Numai ca stereotipiile sunt instrumentele de lucru ale oamenilor lenesi in gandire, ale celor cu educatie precara si care nu reprezinta nici macar pentru propriul lor popor ceva mai mult decat carne de tun. Iar genului asta de oameni li se aplica atat pct1 cat si pct2. Daca factorii de decizie ar fi pus semnul egal intre romani si sarbi (ca tot am auzit de multe ori ca sarbii sunt demni, drepti etc, repet, nu exista niciun motiv real de a fi mandru de ceva la care nu ai avut de luat nicio decizie) acuma ar fi fost sarbii, sau ucrainienii sau turcii in UE si lenesii, rasistii si violentii ar fi ramas afara. Si asta e doar un exemplu. Alt exemplu e ca Nokia a plecat din inima Ruhrgebiet-ului taman in Ardeal si nu in alta parte. Somajul e acum in Gelsenkirchen (langa Bochum) de peste 20%. Si sa stii ca la nivel inalt, multe tari cu probleme etnice cauta sa se inspire din realitatile romanesti.

          A fost mai demult un sondaj european (chiar inainte de aderare) despre cum sunt priviti romanii de altii, si cum se privesc ei insisi. Rezultatul a fost paradoxal: parerea romanilor despre ei e proasta spre foarte proasta, in timp ce parerea strainilor despre romani e destul de buna si nu se diferentiaza de alte popoare (suntem vazuti la fel ca mai toti europenii)

          Natiunea romana asa cum arata ea astazi este o poveste de succes, pt ca privind in istorie, am avut sanse si am stiut sa le fructificam, altfel dispaream efectiv. Din nefericire, parca prea des am avut de-a face cu conducatori bicisnici (Milica: exemplu clar). Dar asta e deja o alta discutie. Problema ta e ca esti plin de voma si venin si nici macar nu citesti textul pe langa care iti dai cu parerea.
  • 0 (0 voturi)    
    Link (Luni, 29 martie 2010, 14:19)

    Eirean [anonim]

    ...
    http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/northern_ireland/4302234.stm
  • 0 (0 voturi)    
    frumos (Luni, 29 martie 2010, 17:32)

    Adrian [anonim]

    Cred ca ar fi foarte interesant o ecranizare a cartii, povestea este emotionanta si s-ar potrivi:)
    • 0 (0 voturi)    
      nu le da idei! (Luni, 29 martie 2010, 20:09)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Nu le da idei! Ca daca Hollywood-ul face un film lacrimogen cu situatia catastrofala, inumana si bla bla bla din orfelinatele din Romania, iti spun eu, nu mai pupa bietii haitieni nici macar un hamburger ca si ajutoare!
      Ca toate ajutoarele se vor indrepta spre Romania si iar vom fi ingropati in chiloti uzati si maieuri rupte!