Valentin Ceausescu va cere in instanta interzicerea spectacolului de teatru "Ultimele ore ale lui Ceausescu"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 2 februarie 2010, 17:00 Actualitate | Cultură

Victoria Cocias si Constantin Cojocaru, in "Ultimele ore ale lui Ceausescu"
Foto: international-institute.de
Singurul fiu inca in viata al cuplului Elena si Nicolae Ceausescu, Valentin, intentioneaza sa ceara in instanta interzicerea spectacolului de teatru "Ultimele ore ale lui Ceausescu", pus in scena la initiativa Institutului International pentru Crima Politica si care a avut premiera in decembrie anul trecut, la Teatrul Odeon din Bucuresti. Anuntul a fost facut, marti, de avocatul lui Valentin Ceausescu, citat de AFP.

Spectacolul, o coproductie germano-elvetiana, cu actori romani, isi propune o reconstituire a evenimentelor care au precedat procesul cuplului dictatorial si executia celor doi si a fost deja jucat cu succes si peste hotare.

Spectacolul a fost regizat de Milo Rau si Simone Eisenring si ii are in rolurile principale pe Constantin Cojocaru (Nicolae Ceausescu), Victoria Cocias (Elena Ceausescu), Mircea Rusu (Ion Caramitru) si Constantin Draganescu (generalul Stanculescu).

Potrivit regizorilor spectacolului, acesta nu se vrea unul de teatru, ci o reconstituire a evenimentelor de acum 20 de ani.

Spectacolul s-a jucat de doua ori in Bucuresti in decembrie anul trecut, dupa care a ajuns si pe scene din Berlin, dar si in Elvetia, la Zurich si Lucerna.

  • "Ceausescu", marca inregistrata

Haralambie Voicilas, avocatul lui Valentin Ceausescu, a explicat, pentru AFP, ca fiul cel mare al fostului dictator roman si Mircea Opran, sotul lui Zoe Ceausescu, au inregistrat numele "Ceausescu" ca marca in urma cu doi ani, astfel incat acesta nu mai poate fi folosit in scopuri comerciale fara acordul lor.

Haralambie Voicilas a precizat ca Valentin Ceausescu va solicita daune simbolice - de 1 leu, in cazul in care va obtine o decizie favorabila a instantei.

"Scopul acestui proces nu este ca clientul meu sa se imbogateasca, ci acela ca numele tatalui sau sa nu fie ridiculizat", a mai declarat avocatul lui Valentin Ceausescu.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

3291 vizualizari

  • +5 (23 voturi)    
    de acord (Marţi, 2 februarie 2010, 17:07)

    tsunami [utilizator]

    sustin
    • +2 (10 voturi)    
      Cand te gandesti... (Marţi, 2 februarie 2010, 17:50)

      Remember [anonim] i-a raspuns lui tsunami

      ... ca Ceausescu a fost executat pentru subminarea economiei nationale... care azi, dupa 20 de ani, nu mai exista...
    • 0 (4 voturi)    
      ???? (Marţi, 2 februarie 2010, 17:52)

      Observator OSCE [anonim] i-a raspuns lui tsunami

      Ce anume este de sustinut? Marca inregistrata "Ceausescu" ?????

      Pai asa pot si eu sa inregistrez "Geoana" sau "Basescu". Cer un singur euro pe fiecare folosire a cuvintului respectiv.

      Numai de la Antena 3 o sa am cel putin 1000 de euro pe zi !!! :))))))
    • +1 (5 voturi)    
      esti in aer (Marţi, 2 februarie 2010, 20:02)

      marius [anonim] i-a raspuns lui tsunami

      ceausescu, de bine de rau, a devenit o parte a istoriei. Oricine va putea zice ce vrea de el, in carti, la tv, la fel cum zicem de hitler, stalin sau chiar JFK sau Napoleon si care mai vrei tu. Mi se pare un atac la dreptul la libera exprimare.
      • +3 (3 voturi)    
        pai asta e si ideea (Miercuri, 3 februarie 2010, 10:37)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui marius

        poti sa scrii despre ceausescu cat vrei tu. dar daca utilizezi numele in scopuri comerciale trebuie sa platesti. nu poti sa te apuci sa vinzi pufuleti ceausescu pentru ca e folosirea numelui in scopuri comerciale.
        discutia este diferita in cazul filmelor - filmul este documentar sau comercial? realizarea respectiva este destinata vanzarii cu profit sau este un documnetar realizat pe banii cuiva interesat de domeniu si este disponibil oricui? televiziunile care il preiau au publicitate in timpul filmului? etc
        per ansamblu si eu sunt de acord cu valentin ceausescu. nu pot fi de acord ca unii sa faca un film de groaza cu ceausescu personaj principal.
        pe ed alta parte se fac astfel de filme cu dracula
        • 0 (0 voturi)    
          haida deh! (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 21:39)

          gigel [anonim] i-a raspuns lui adrian

          dupa logica ta extrem de subtire orice personalitate care a intrat in istorie, pozitiva sau negativa, nu conteaza, ar trebui sa devina marca inregistrata si sa nu se foloseasca numele ei in literatura, film chiar si documentar (pentru ca se vinde), presa decit daca se platesc drepturile banesti. este absolut ridicol!
          in plus niciun ceausescu din tara asta nu are dreptul sa-si foloseasca numele pentru ca cineva i-a pus numele la popreala.
          se poate intimpla doar in romanica unde si odraslele dictatorilor sint mai odrasle decit omul obisnuit.
  • -1 (13 voturi)    
    Noroc ca nu a avut si Hitler vreun urmas (Marţi, 2 februarie 2010, 17:28)

    Andradda [utilizator]

    Acum ar fi fost miliardar daca ar fi inregistrat "marca Hitler" si ar fi cerut daune intregii lumi.
    De ticalosii astia nu scapam nici dupa 10 generatii!
    Imputitul ala de Valentin ceausescu a obtinut recent o sumedeneie de opere de arta din patriomoniul national de parca tac'su si ma-sa le-ar fi cumparat!
    Mai treziti-va romanilor ca altfel o sa muriti de mana lui Ceasca chiar si la 20 de ani dupa ce l-ati impuscat!
  • +2 (8 voturi)    
    aha (Marţi, 2 februarie 2010, 17:32)

    hh [anonim]

    ceausescu a fost catalogat ca un hitler pt romania, si nu s-au scos in fata decat lucrurile negative ale comunismului pe care l-a instaurat; romanii deabia acum incep sa vada ca n-a fost totul asa negru... in loc sa-si traiasca viata linistit incearca sa faca din noapte zi...
  • +6 (6 voturi)    
    daca problema.... (Marţi, 2 februarie 2010, 17:36)

    egroeg [anonim]

    este legata doar de aparitia numelui ,nu vad ce-i va opri sa schimbe titlul in "Ultimele ore ale unui dictator".M-as fi asteptat insa sa fie oactiune motivata de fondul piesei,altfel este inutila.
  • -4 (6 voturi)    
    n-au ce face (Marţi, 2 februarie 2010, 17:44)

    claudel_bc [anonim]

    n-au ce face :)) ce rost are sa se mai aduca aminte de ceausescu, sa dus, a crapat, gata... viata merge mai departe.
  • +6 (10 voturi)    
    Si eu as fi procedat exact la fel... (Marţi, 2 februarie 2010, 17:50)

    Anonim [anonim]

    Daunele de un leu arata caracterul frumos al acestui domn care nu este vinovat ca s-a nascut in familia Ceausescu si are dreptul sa isi apere numele.
    Aceasta trupa de teatru putea gasi oricare alt subiect.
    Nu si-ar fi permis cu cetateni elvetieni, de ce nu au pus in scena viata si moartea Annei Goldin?
    • -2 (4 voturi)    
      chiar asa? (Miercuri, 3 februarie 2010, 2:20)

      ws [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      "Aceasta trupa de teatru putea gasi oricare alt subiect."

      ei bine, ei nu au gasit alt subiect.

      dar care e problema?

      de ce nu au voie sa puna in scena ultmele zile ale lui ceashca?

      de ce trebuie sa fie interzis showul?

      dvs ati auzit de libertatea de exprimare?

      si de unde pana unde "domnul" valentin ceausescu? era un tovaras la fel ca toti ceilalti, ce blatuia meciuri de fotbal cu steaua pe banda rulanta. ar face un domn asa ceva?

      regards,
      ws
  • +2 (8 voturi)    
    o prostie! (Marţi, 2 februarie 2010, 17:56)

    dorul [utilizator]

    Imaginea lui Ceausescu nu mai apartine de mult unui grup de oameni. De cand Ceausescu s-a hotarat sa isi faca tara lui.
    Deci daca vreau sa scriu o carte despre ororile comunismului si despre unul din cei mai urati dictatori din istorie, trebuie sa ii platesc dobanda lui Valentin?
    Ceausescu nu e Dracula domnule Ceausescu! Ceausescu a schimbat acest popor prea mult ca sa iti permiti matele sa-l inregistrezi! Vorba cantecului: "Azi il poarta fiecare, Ceausescu-n veci nu moare".
  • +1 (9 voturi)    
    nu e problema (Marţi, 2 februarie 2010, 18:00)

    ilidan [anonim]

    o sa spuna ca ii cheama ceaucescu. si gata. mare smecherie.

    nu am vazut piesa, nu stiu ce abordare are, daca prezinta evenimentele in mod obiectiv sau se pune vreun accent pe latura dictatoriala, asa ca nu ma pot pronunta.
    dar atat timp cat se fac sute de filme si piese de teatru cu Hitler, Stalin, etc nu vad care e problema ca si Ceausescu sa fie personaj de poveste. poveste neagra desigur.

    iar valentin ceausescu ar trebui sa lase ciocul mai mic si sa practice un usor joc de glezne. poate ca nu a fost implicat in nimic - nu e demonstrat nici ca ar fi fost contra, nici ca ar fi militat in apararea propriului popor - dar avand in vedere filiatia si faptul ca prin aceasta a profitat de avantaje care nu prea erau la indemana oricui (ca sa ma exprim elegant) ar fi cazul sa se retraga undeva si sa ne mai lase.
    • -2 (6 voturi)    
      Va impartasesc opinia (Marţi, 2 februarie 2010, 19:17)

      big_fufu [utilizator] i-a raspuns lui ilidan

      Dl V. Ceausescu ar trebui sa se simta un pic mai umil si sa isi vada de treburile sale, ca poate ne aducem si noi aminte al cui fiu este.
      N-am nimic cu el, dar mi-a devenit extrem de antipatic de cind o tot tine langa cu imaginea lui tatsu, care una peste alta a fost un //., ce ne-a bagat in 1001 probleme, si merita scurtat de cap in piata publica, in mod demonstrativ, cu intreaga sa familie si suita de sustinatori analfabeti.(editat de HotNews.ro)
    • -1 (1 vot)    
      Ii pot da o sugestie: (Miercuri, 3 februarie 2010, 7:09)

      brixx [utilizator] i-a raspuns lui ilidan

      sa mearga sa-si bata coasa ! (destul de elegant,nu?)
  • +2 (8 voturi)    
    Urmeaza manualele de istorie (Marţi, 2 februarie 2010, 18:15)

    stefanes [utilizator]

    Domnul Valentin va interzice in curand manualele de istorie care mentioneaza faptele eroice ale tatalui sau, pentru ca - nu-i asa? - si ele sunt produse in scopuri comericiale in definitiv. Urmeaza apoi televiziunile si presa (da, si tu HotNews!), deoarece si acestea sunt societati comerciale si daca difuzeaza stiri/documentare despre Ceausescu o fac si pentru audienta, deci - motive comerciale. Noroc ca Hitler nu a avut copii pentru ca altfel n-ar mai fi avut Discovery ce documentare sa difuzeze toata ziua.
  • 0 (6 voturi)    
    Ceasca & Co. (Marţi, 2 februarie 2010, 19:33)

    corcoos [anonim]

    Cat de tare, sa inregistrezi un nume de persoana. Astept ca si BOR-ul sa intregistreze numele de "Isus" si sa astepte sa i se ceara acordul pt. difuzarea "Jesus Christ Superstar", "Last Temptation of Christ" sau "Jesus of Nazareth". Si sa mai traga un trademark si pt. toate numele crestine. Oricum, poricaria asta tine de specificul national.

    In rest, nesimtirea lui Ceasca junior nu cunoaste limite. In loc sa fie fericit ca n-a fost atarnat de primul pom la lovilutie, a dat in judecata statul roman, a castigat si s-a improprietarit cu o parte din averea tatalui sau, muncita din greu, desigur. Si ca tot are bani pt. care n-a muncit o zi, si ca stie ca-i merge aici, mai trage o actiune in justitia tuturor posibilitatior pt. a-l apara pe cretinoidul de taica-sau. La mai mare, ca nu-i mai ramane decat sa ceara Casa Poporului si sa candideze la presedintie.
  • +1 (7 voturi)    
    cum e posibil (Marţi, 2 februarie 2010, 19:46)

    Alexa [anonim]

    Pai nu ajunge ca nu se stie cine a omorat oameni la revolutie si mineriade, ca sunt persoane care de 20 de ani nu au reusit sa isi recupereze casele si averile furate de comunisti, ca nici pana in ziua de azi securistii nu au fost curatati din sistem ba mai mult, ei sunt sistemul, beizadeaua lui Ceausescu are tupeul sa faca asa ceva? Cred ca isi da de-abia acum seama ca tot el e la putere si ca pe majoritatea romanilor nu ii deranjeaza, si incearca sa recupereze timpul pe care l-a petrecut stand in umbra dupa moartea lui tac-su. Nu m-ar mira deloc sa il vad candidand la vreun loc de parlamentar sau chiar le presedintie, in cativa ani. Eu de la Valentin Ceausescu nu vreau sa aud decat atat: "cer iertare poporului roman pentru suferinta provocata de familia mea." Iar pe cei care scrieti pe aici ca odiosul a fost un mare om, sper sa va urmareasca din mormant cei omorati in puscariile comuniste.
  • -2 (6 voturi)    
    Eu sunt comunist si raman fidel lui Ceausescu fore (Marţi, 2 februarie 2010, 20:19)

    un om [anonim]

    Si asta pentru ca in Romania n u se va mai naste vreodata un patriot si un conducator asa cum a fost tovarasul Nicolae Ceausescu. Desfid orice lepra portozalie legat de acest subiect.
    Fie ca epigonii de astazi, mancatori de rahat american sa putrezeasca de vii iar parintii lor sa moara acuzati pe nedrept as cum a fost asasinat eroul national Nicolae Ceausescu!
    Si acum hai sa fim totusi rezonabili! O mana de jigodii l-au omorat, i-au omarat si pe Nicu si pe Zoe iar acum, dupa 20 de ani continua sa se comporte iresponsabil... Propun ridicarea unui monument in centrul Bucurestiului pentru cel mai mare erou national, Nicolae Ceausescu!
    • 0 (0 voturi)    
      hm... (Miercuri, 3 februarie 2010, 7:00)

      Metoiu Couca [utilizator] i-a raspuns lui un om

      Eu astept scoaterea comunismului inafara legii. Si apoi aia ca tine veti raspunde pentru declaratiile voastre. La fel cum fascismul este ilegal, acum, dupa condamnare, comunismul ar trebui sa-i urmeze...
    • 0 (0 voturi)    
      Uraaaaa!!!!! (Miercuri, 3 februarie 2010, 7:15)

      brixx [utilizator] i-a raspuns lui un om

      Aplauze futunoase!Vii si indelungate aplauze! Auzi mai "ceausescu for ever" :tu faci misto sau vorbesti serios ? Sa stiu ce comentez mai departe...
  • -3 (5 voturi)    
    un criminal ordinar (Marţi, 2 februarie 2010, 21:49)

    kalu [anonim]

    pe care chiar eu l-asi scuti de toate problemele exact la fel cum l-au scutit soldatii aceia in 89. Pe atunci eram soldat si am regretat ca nu am facut parte din plutonul de executie.
  • 0 (4 voturi)    
    Ceashka - tot marca inregistrata? (Marţi, 2 februarie 2010, 23:11)

    Hubabaeba [anonim]

    Cu toata marca asta, si cu toate ca a ajuns in istorie acolo unde este, eu tot il mai trimit o data in ma-sa, ca de atatea ori pe cand traia.
    Ba Vali si Hara-lambrie, dati ba un cont ca va trimit un leu pe chestia asta. Si grabiti-va la un domeniu.ro, cat e liber. Ar avea ceva succes cu atatia lenesi la minte.
  • 0 (4 voturi)    
    mai bine te bucuri ca ai scapat (Miercuri, 3 februarie 2010, 0:07)

    I [utilizator]

    citeam ca o ruda de-a lui Bin Laden a spus "ne-a nenorocit!" cand a aflat ca atacurile din America au fost planuite de o ruda de-a lui. Acum incearca sa se fereasca sa spuna ca sunt rude cu Bin Laden.

    Asa ar trebui sa faca si Valentin, sa aiba putin respect pentru victimele prostiei lui taica-sau.
  • +2 (4 voturi)    
    nu prea ati inteles nimic (Miercuri, 3 februarie 2010, 7:44)

    lea [anonim]

    Velentin nu vrea sa interzica folosirea numelui Ceausescu in carti sau la televizor, ci folosirea numelui in scop comercial. Daca eu vind...semne de carte , sa zicem, cu chipul si numele lui Ceausescu, le vind si cistig bani. La fel, daca apare o manea ...nu stiu..."Ceausescu, fratiorul meu" ala care o cinta va cistiga o gramada de bani. Iar Valentin nu vrea asta. E dreptul lui la imagine, sau la ce vreti voi.
  • -3 (3 voturi)    
    Fiul asta . . . (Miercuri, 3 februarie 2010, 8:39)

    gheorghe [anonim]

    . . . de naparca are cam prea multe pretentii in ultimul timp. Ar cam fi timpul sa i se puna frana! Nu credeti?
  • -1 (1 vot)    
    cerere.... (Miercuri, 3 februarie 2010, 10:06)

    cristian [anonim]

    pai daca lucrurile merg asa,de ce nu ne da acest personaj care isi cere tablourile"familiei'(mare iubitori de arta....)despagubiri pentru anii de foame si de frig in care taica-su ne-a tinut cateva milioane de oameni,cu teroare si atmosfera de lagar.....despagubiri pentru mortii din "89 dupa ce tot"taticu" adat ordin sa se traga...
    RUSINE SI IMPOSTURA!!!!!!!
  • -2 (2 voturi)    
    ridiculizare (Miercuri, 3 februarie 2010, 10:32)

    bogdan [anonim]

    ce sa mai ridiculizezi la el? stiu toate POPOARILII DIN IOROPA DESPRE PRETINIA LUI CU... si cu... si despre polimerii conei leana, aia cu "te-aude colegii mei, academicienii". s-ar putea ca valentin ceausescu (un om care a probat, pana acum, mult bun simt) sa "imbatraneasca"
  • -1 (1 vot)    
    Valentine, (Miercuri, 3 februarie 2010, 11:01)

    Pantera Roz [utilizator]

    numele"Ceausescu" nu poate fi marca inregistrata.E "bun al intregului popor",cum zicea defunctul tau tata.Pt. ca ne-a stresat 20 si ceva de ani.Si putem sa-l injuram si fara drepturi de autor sau marca inregistrata.Acuma,spre linistea ta,nici cu astia de azi nu mi-e rusine.Diferenta intre taica-tu si Basescu e numai faptul ca pe ultimul pot sa-l injur pe net.Deocamdata.In rest-e cam tot aia.La Basescu ma refer.Prin tara s-a mai schimbat cate ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    o timpenie (Miercuri, 10 februarie 2010, 22:52)

    cosko [anonim]

    de ce nu ii lasam sa se odihneasca in pace,e bun regimul de azi,cu economia la pamint si redresarea tari pe 2-3000 ani.