Herta Müller facuta harcea-parcea de moderatorul Harald Schmidt de la televiziunea publica germana

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Marţi, 20 octombrie 2009, 8:02 Actualitate | Cultură


Poze Herta Müller si Max Schreck la Harald Schmidt Show
Foto: HotNews.ro
Harald Schmidt nu iarta pe nimeni, nici chiar pe proaspata laureata a premiului Nobel pentru literatura, Herta Müller (56 de ani). In emisiunea sa de joi noaptea, 15 octombrie, moderatorul celui mai acid show al televiziunii publice germane a luat in balon ultimul roman, coafura, originea si notorietatea scriitoarei germane nascute in Romania.

Schmidt intreaba publicul: „Cine a luat anul acesta premiul Nobel pentru literatura?“. La tacerea din sala, el comenteaza ironic „stiam ca s-a prins de veste“ si o felicita pe Herta Müller, prezentand o expresiva fotografie a acesteia. Apoi intreaba retoric: „Intre altele, pentru ce roman?“, si sugereaza prin miscari publicului „respiratia pe balansoar“ (Atemschaukel). Acordarea premiului a adus 120.000 de exemplare vandute in plus.

„Herta Müller provine din acelasi loc ca si Bela Lugosi, marele interpret al lui Frankenstein. Noua ni se pare insa ca are asemanare cu actorul german Max Schreck (n.t. groaza), pe care multi dintre noi il cunosc din Nosferatu de  F.W. Murnau“ precizeaza publicului Harald Schmidt, prezentand „serios“ cele doua fotografii.

In timpul acesta, colegul sau din trupa muzicala poarta o peruca in stilul coafurii Hertei Müller. „Un boom al industriei articolelor pentru fani, peruca o puteti comanda la noi in studio“, precizeaza Schmidt.  

Harald Schmidt Show
Harald Schmidt Show
Foto: HotNews.ro
Si nu doar atat. Trecand in revista unele dintre somitatile care au avut reactii la primirea premiului Nobel de catre Herta Müller, este citat guru-l criticilor literari germani, Marcel Reich-Ranicki: „Nu zic nimic despre asta, eu vorbesc doar despre literatura“ si Franz Beckenbauer: „Era si timpul ca Hertha sa castige ceva!“. Evident, Beckenbauer vorbea de echipa de fotbal Hertha BSC Berlin.

Targul de carte de la Frankfurt e luat si el la disectie de Harald Schmidt si reporterul sau special, Peter Richter. Acesta inlocuieste parodic pavilionul expozitional de carte cu macelaria regelui carnatilor, Markus Benser. Cateva aparitii editoriale de la Targ sunt cantarite, la propriu, transate si apoi aruncate intr-o galeata cu sange.

„Atemschaukel“, romanul Hertei Müller editat in 2009 de Hanser Verlag, este „bucata cea buna“ din selectia de carti de la macelarie: i se cioparteste doar o bucata, ce poate fi servita sub forma „de fileu“.

Puteti vizualiza aici emisiunea lui Harold Schmidt (remarcile despre Herta Muller incep de la minutul 9.40).


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















12455 vizualizari

  • +4 (20 voturi)    
    NEDREPTATE (Marţi, 20 octombrie 2009, 8:15)

    roman@mail.com [anonim]

    Se vede treaba ca si pe la ei sint niste uscaturi ametite de "succesuri" efemere........................pe post de moderatori TV.......
    Auzi moderator????????????.....................
    Cine isi va mai aduce de el aminte peste 50 de ani .....dar lista premiantilor Nobel va ramine pururea!
    • +6 (10 voturi)    
      Exagerari (Marţi, 20 octombrie 2009, 10:45)

      G [anonim] i-a raspuns lui roman@mail.com

      Spre deosebire de ceea ce se intelege din articolul asta, si anume ca Harald ar fi spus cine stie ce grozavii, am constatat ca e relativ nevinovat.

      A facut genul de glume standard, care se obisnuiesc in astfel de situatii. Tipa arata un pic ciudat, sincer sa fiu. Nu si-a batut insa joc de ea, adica intr-un fel contrar normelor din Germania.

      In rest a fost stupid, asa cum e Harald intotdeauna. Un stupid la care se uita pensionarii.
    • 0 (0 voturi)    
      hehe (Miercuri, 21 octombrie 2009, 1:49)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui roman@mail.com

      ce sa-i faci, asa e umorul nemtesc... tare idiot. Se bucura ca niste copii daca e o bataie cu frisca sau cade unul in fund.
  • +3 (21 voturi)    
    au si nemtzii cretinii lor (Marţi, 20 octombrie 2009, 8:19)

    Doboritorul de Bizoni [utilizator]

    de-alde Badea, Stan cu laptopul samd gasesti si la ei. in fond au declansat 2 razboaie mondiale si au macelarit milioane de nevinovatzi. de unde si obsesia pentru macelarire - au mai macelarit si o carte. asa ca mai usor cu johannisul pe scari!
    • -2 (4 voturi)    
      ... (Marţi, 20 octombrie 2009, 19:35)

      m-vic [anonim] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

      o fi johannis german, dar e sas, ceea ce inseamna ca e roman, nu in sens etnic ci in sens de om de pe meleagurile astea, nu de pe cele unde a fost ales hitler.
      si mai usor cu invinuitul germanilor, ca nu cred ca noi romanii am trecut nistrul ca sa oblojim ranile popoarelor sovietice, in urma tavalugului germanilor. am trecut nistrul ca aliati ai germaniei naziste ce eram. la fel, in romania celui de-al doilea razboi mondial si tin teritoriile ocupate de ea, ca-i spui holocaust sau nu, au fost evrei persecutati si omorati in masa.
      deci, romani, ciocu mic si capu in pamant, daca o dam pe invinuirea popoarelor
  • +8 (16 voturi)    
    senzational cu orice pret! (Marţi, 20 octombrie 2009, 8:28)

    io [anonim]

    niste tarani!
  • +11 (15 voturi)    
    Prost gust (Marţi, 20 octombrie 2009, 8:33)

    Istvan [anonim]

    Intre parodie si prostul gust exista o diferenta majora. Sa-ti bati joc de o doamna mai in virsta pentru cum arata pe o poza... Pe de alta parte bela Lugosi a jucat roul lui Dracula, nu Frankenstein. Asa ca Harald Schmidt nu e doar de prost gust dar si... prost informat. Sau pur si simplu: prost. Ma mira ca presa din Romania preia asa ceva. Sau nu ar trebui sa ma mire dupa ce Herta Muller a criticat clasa politica din Romania???
  • -5 (13 voturi)    
    nobel... (Marţi, 20 octombrie 2009, 8:42)

    hombre [anonim]

    asta e cand nobelu' se acorda in urma unor masinatii tot mai oculte si nu a valorii reale...vezi stupoarea mondiala (chiar si titularului !) la acordarea nobelului pentru pace lui obama ?
    pen' ce monser, pen' ce ? propun ca la anul nobelurile sa fie acordate prin tragere la sorti !
    why not ?
  • +7 (11 voturi)    
    Mitocania este universala (Marţi, 20 octombrie 2009, 8:49)

    Heinrich [anonim]

    Mitocania nu e un produs romanesc. Ea este universala. Chiar si in Germania, are adeptii ei.
    Acest Reich-Ranicki (ce nume odios, oh, mein Got !) e un fel de Andrei Gheorghe autohton. Are in plus cativa ani, o barba si ochelari cu rama din aur alb.
  • +7 (9 voturi)    
    Nobel (Marţi, 20 octombrie 2009, 8:50)

    Mike1410 [utilizator]

    Pe cand un premiu Nobel pentru marile contributii la progresul omenirii dat moderatorilor tv sau radio? Ca am avea si noi cativa potentiali castigatori...si se pare ca si germanii!
  • +6 (10 voturi)    
    Dna. Herta Muller (Marţi, 20 octombrie 2009, 8:51)

    nimeni [anonim]

    ce slabi trebuie sa fie ceilalti scriitori germani contemporani daca pentru dl. harold schmidt pana si castigatoarea premiului Nobel e personaj de terfelit!! si unde sta bunul simt al acestui neamt daca mistocareste fizicul unei femei care nu s.a urcat pe podiumul unui concurs de frumusete ?! Herta, romanii spun ""apa trece pietrele raman"": tu ai un Nobel!!!
  • -4 (10 voturi)    
    Ala e mirlan - Dar cine este Herta Mueller? (Marţi, 20 octombrie 2009, 8:53)

    Duduveche [anonim]

    Sa rizi de o femeie este o mirlanie, de acord.
    Pe de alta parte, totusi: CINE este aceasta Herta Muller cu care suntem bombardati de o luna ? Unde a fost ea vreodata celebra si citita?

    Intrebare: Cum a luat HM aceste premii de jos daca era persecutata de regim comunist? Cum de a publicat in Vest?

    1981 Adam-Müller-Guttenbrunn Sponsored Prize the Temeswar Literature Circle
    1984 Aspekte Literature Prize
    1985 Rauris Literature Prize
    1985 Encouragement Prize of the Literature Award of Bremen
    1987 Ricarda-Huch Prize of Darmstadt

    http://en.wikipedia.org/wiki/Herta_M%C3%BCller
    • -1 (3 voturi)    
      cine este? (Marţi, 20 octombrie 2009, 12:35)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Duduveche

      E tipa aia care a facut de ras ICR-ul lui Patapievici, aratand lumii ca Sorin Antohe a fost turnator - ceea ce, bineinteles, rrrrromanashii verzi si iubitori de tzarishoara si de turnatorii, nu-i iarta... >:

      Bine... ca dupa aia s-a dovedit ca Marele Om de Cultura se si impopotzonase cu niste titluri pe care nu le castigase de nici un fel... :-p
  • +10 (10 voturi)    
    Prix Nobel- umor nemtesc (Marţi, 20 octombrie 2009, 8:59)

    doina [anonim]

    Pe un castigator al Premiului Nobel NU mai poti sa-l faci harcea-parcea, oricat te-ai chinui si oricine ai fi.
    Premiul Nobel este deasupra oricarei consacrari, laureatii lui sunt cei care raman in istorie.
    Nu va mai faceti probleme, orice emisiune TV , etc, nu o mai pot atinge pe Hertha Muller.
    • -2 (6 voturi)    
      romani, e timpul sarutului posterior ! (Marţi, 20 octombrie 2009, 9:27)

      de jale [anonim] i-a raspuns lui doina

      eu cred ca v-ati deranjat la stomac si ati mai facut niste material de statuie.
      nobelul e un premiu politic si atat. bravo ei, dar singura replica reprezentativa e cea a lui beckenbauer (genial).

      premiul e oricum compromis.. sa inteleg ca nici anul asta nu s-au hotarat suedezii sa-si mai premieze membrii comisiei nobel (vezi 1974) ?
      sau sa uitam de marele scriitor churchill ? sau ce a facut sartre cu premiul lor ?
  • 0 (6 voturi)    
    oare? (Marţi, 20 octombrie 2009, 9:14)

    un altul [anonim]

    Intreb si eu: credeti ca nemtii nu stiu ca d-na Mueller a luat premiul Nobel pentru ca anul acesta sunt 20 de ani de la caderea zidului? Ii credeti asa stupizi? Sau stiti cum vorbeste d-na Mueller de poporul roman? Sau cum scrie sotul dansei despre acelasi popor, astfel incat s-au oripilat chiar nemtii? Credeti ca nu impartasesc opinia "de urmasi ai sclavilor agricoli" referitoare la romani? Diferenta este ca d-na Mueller este mai rezervata in scris. Nu o mai "admirati" (ca sa ma exprim eufemistic) atat, nu se considera romanca si nu are decat dispret la adresa poporului roman. Asa cum a spus chiar dansa, premiul Nobel a fost castigat de Germania, nu de Romania.
    • -5 (7 voturi)    
      Moda de a da in comunism (Marţi, 20 octombrie 2009, 9:34)

      Duduveche [anonim] i-a raspuns lui un altul

      Un altule: bine zici, totul e legat de acesti 20 de ani. Ca si isteria cu acest C. Mungiu care tot ne este bagat pe git (via surioara lui) si filmuletele lui despre epoca Ceausescu, filmulete care nu pot decit sa irite pe oricine a trait acea perioada ca adult (asa sunt de neveridice).
      Este foarte "trendy" de doi ani sa aduci aminte nonstop la tineri ce "hidos"a fost comunismul pt. Estul Europei.
      Ca sa mai uite de gunoiul capitalismului, sistematic bagate sub mocheta.
      Desi jumatate din germanii din fostul DDR isi bleastama zilele ca s-au unit cu RFG. Evident acei nemti nu se pun, ca ei sunt "sonati" si "cripto".
  • +4 (4 voturi)    
    ... mare dreptate ! (Marţi, 20 octombrie 2009, 9:29)

    Mark79 [anonim]

    Nu ca nu ar avea dreptate femeia in ce priveste poporul roman, nu meritam nici macar faptul ca romanica a fost mentionata de ea, e prea mult peste noi ea si poporul german. Nu va mai amagiti degeaba, nici macar in `89-`90 nu a explodat mamaliga, au vrut catziva oameni importanti (din afara) si cu bani sa-l dea jos pe Ceausescu, acum vedem si de ce ... stiau eu ce stiau ...
  • +3 (5 voturi)    
    Herta Muller (Marţi, 20 octombrie 2009, 9:52)

    Horia [anonim]

    Probabil, cel mai bun lucru pe care putem sa-l facem este sa punem mana pe o carte de-a ei si sa o citim si abia dupa asta sa ne apucam sa comentam. Asa ma duce pe mine mintea, oameni buni....
  • 0 (2 voturi)    
    .. (Marţi, 20 octombrie 2009, 10:33)

    bela [anonim]

    acum poate ca sunt offtopic insa am o impresie ca omul pe langa faptul ca e frustrat mai e si retard...bela lugosi mi se pare ca a iesit in evidenta mai mult pentru rolul de Dracula (se si cam tzicnise la un moment dat pe tema aceasta...)...Nu am chef acum de wikipedia asa ca spor la cautat.
  • -1 (3 voturi)    
    nobel eurovision (Marţi, 20 octombrie 2009, 11:19)

    andrei [anonim]

    bine a facut moderatorul, nobelul pentru literatura a ajuns un fel de eurovision, nu valoarea primeaza ci cu totul alte criterii, pacat de aceste doua competitii ajunse de tot rasul
    • +1 (3 voturi)    
      Herta Muller (Marţi, 20 octombrie 2009, 14:52)

      Alina [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Ati citit vreo carte a Hertei Muller? Eu zic sa cititi intai si apoi sa comentati. Eu apreciez foarte mult verticalitatea ei, faptul ca s-a impotrivit fara teama si fara rezerve unui regim dictatorial, in timp ce atatia altii au facut compromisuri pentru diverse avantaje. Are tarie de carater si mai mult ca sigur ca aceasta calitate se manifesta si in scrierile ei.
  • 0 (0 voturi)    
    Herta Muller (Marţi, 20 octombrie 2009, 22:28)

    nashu [anonim]

    respect pentru Herta pentru ca a luat Nobelul, normal sa nu aiba nici un respect pentru Romania, ce motiv ar avea, apoi daca ar face asta ar trebui sa o iubesc, daca vrei sa razi poti sa o faci referindu-te chiar si la lucruri si oameni care nu merita asta. Eu nu sunt de acord sa dau cu piatra in nimeni, nu sunt eu Dumnezeu sa judec pe nimeni. Desigur nu ma refer la fapte grave, infractiuni si alte magarii. Ma refer ca sa nu te legi de cineva ca e mic, sau chior, moldovean sau tigan, etc. Chiar daca tigani sunt majoritatea niste nenorociti. Ca sunt si tigani care merita respect.
    De ce si cum sa razi de o doamna? Credeam ca nemtii astia sunt oameni civilizati? Si mai e si din rasa lor si le-a facut onoarea (lor nu noua) cu nobelul? Credeam ca in Germania auditoriul este mai select si nu foarte interesat de genul de emisiuni in care oamenii se stropesc cu noroi!
    De trecut ce sa mai zicem? As putea sa zic ca nenorocirea Romaniei ne-a fost faurita (desigur si de inaintasii nostri) de rusi, nemti etc. Dar mai bine nu mai zic. Cele bune sa se adune cele rele sa se spele? Si in final toata dragostea pentru toata Terra. Si cine simte altfel pentru mine ma doare pix de el ca eu nu am nevoie de nimic de la nimeni. Ma sint OK pe plaiurile mioritice chiar daca e o lume plina de javre, curve si alte jivine in jur.
  • 0 (0 voturi)    
    scandalos (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:51)

    kktzel [anonim]

    Nici acuma nu m-am trezit din socul cauzat de cei care i-au acordat premiul NOBEL pentru literatura unei ilustre necunoscute...nici macar in Romania nu era cunoscuta decit de maximum 30 de persoane...desteptii au deschis repede google ca sa aiba ce vorbi si sa se laude cu "romanca" care nu iubeste Romania...trebuie sa fi cu totul timpit ca sa acorzi un asemenea premiu unei DND ( Doamna Nimeni in Drum ) cind pe lista celor propusi se aflau nume ca:
    Ismail Kadare
    Mario Vargas LLosa
    Amos Oz
    Salman Rushdie
    Daca era nascuta in Gaza as fi fost de acord
    kktzel