Programul Festivalului "George Enescu"

de R.P.     HotNews.ro
Marţi, 8 septembrie 2009, 18:07 Actualitate | Cultură

Festivalul "George Enescu"
Foto: Festival Enescu
Festivalul "George Enescu", aflat la cea de-a XIX-a editie, continua seria spectacolelor incepute pe 30 august. Pe scena festivalului vor urca, pana pe 26 septembrie, orchestre si artisti de renume mondial Corul si Orchestra "Les Arts Florissants", Orchestra Filarmonica Radio France sau Orchestra Filarmonica Regala din Londra.

Iata programul Festivalului "George Enescu":

MARTI 08 septembrie
Ora 17.00
Ateneul Roman
Seria "Concerte camerale"
CORUL SI ORCHESTRA "LES ARTS FLORISSANTS"
Dirijor: WILLIAM CHRISTIE
Solisti:
Susanna: Sophie KARTHAUSER, soprana
Joacim: Max Emanuel CENCIC, contratenor
Chelsias: Maarten KONINBSBERGER, bas
Primul batran: William BURDEN, tenor
Al II-lea batran: Alan EWING, bas
Daniel: David DQ LEE, contratenor
Slujitorul: Emmanuelle DE NEGRI, soprana
Un judecator: Ludovic PROVOST, bas

Program: Haendel - Oratoriul "Susanna" (1749) HWV 66
Oratoriu in trei acte
Libret atribuit lui Newburgh Hamilton

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
Concert Zentiva
FILARMONICA "GEORGE ENESCU"
Dirijor: MAXIM VENGEROV
Solisti:    ALEXANDRU TOMESCU - vioara
HORIA MIHAIL - pian
RAZVAN SUMA - violoncel

Program: Beethoven - Uvertura "Leonora III" op. 72a
Beethoven - Triplul Concert pentru pian, vioara, violoncel si orchestra in Do Major op. 56
Beethoven - Simfonia nr. 5 in do minor op. 67

MIERCURI 09 septembrie
Ora 17.00
Ateneul Roman
Seria "Concerte camerale"
ISABELLE FAUST - vioara
ALEXANDER MELNIKOV - pian
Program: Scriabin - "Deux Poèmes" op. 32
Scriabin - "Fantasie" in si b minor op. 28
Scriabin - Sonata nr. 9 op. 68
Scriabin - Sonata nr. 2 in sol # minor op. 19
Enescu - opusuri postume
Busoni - Sonata pentru vioara si pian nr. 2 in mi minor op. 36a

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
ORCHESTRE PHILHARMONIQUE DE RADIO FRANCE
Dirijor: DMITRIJ KITAJENKO
Solist: REMUS AZOITEI - vioara
Program: Ibert - Uvertura festiva
Enescu - Caprice Roumain pentru vioara si orchestra
Stravinski - Suita "Pasarea de foc"

JOI 10 septembrie
Ora 17.00
Ateneul Roman
Seria "Enescu si contemporanii sai"
Cvartetul "FAURE"

Program:     
Mahler - "Quartettsatz" in la minor
Enescu - Cvartetul nr 1 cu pian op. 16
Fauré - Cvartetul nr. 1 in do minor op. 15
 
Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
ORCHESTRE PHILHARMONIQUE DE RADIO FRANCE
Dirijor:     DMITRIJ KITAJENKO
Solist:     RUDOLF BUCHBINDER
Program:    
Sostakovici - Suita de balet nr. 3
Rahmaninov - Rapsodia pe o tema de Paganini op. 43
Ceaikovski - Simfonia nr. 5 in mi minor op. 64

VINERI 11 septembrie
Ora 17.00
Ateneul Roman
Seria "Concerte camerale"
ENGLISH CHAMBER ORCHESTRA
Dirijor: ROY GOODMAN
Solisti: AURELIAN OCTAV POPA, TEO GHEORGHIU
Program: Aaron Copland - Concertul pentru clarinet si orchestra
Mozart - Concertul nr. 12 pentru pian si orchestra in La Major KV 414
Stravinski - "Apollon Musag te"

Ora 19.00
Opera Nationala Bucuresti
Seria "Spectacole de opera si balet"
MANON LESCAUT de Giacomo Puccini
(spectacol in limba italiana)
Libretul: Domenico Oliva
Regizor: ANDA TABACARU-HOGEA
Dirijor: KERI - LYNN WILSON
Scenografie si lumini: arh. CATALIN I. ARBORE
Coregrafie: MIHAI BABUSKA
Maestru de cor: STELIAN OLARIU
Corul si Orchestra Operei Nationale Bucuresti
Solisti: Manon Lescaut - DANIELA DESSI
Lescaut - IONUT PASCU
Cavalerul des Grieux - FABIO ARMILIATO
Geronte - MIHNEA LAMATIC
Edmondo - MIHAI LAZAR
Hangiul - VASILE CHISIU
Maestrul balului - VALENTIN RACOVEANU
Un muzician - MARIA JINGA
Sergentul - DANIEL FILIPESCU
Lampagiul - LUCIAN CORCHIS
Comandantul - RADU PINTILIE
Solisti balet: BIANCA FOTA, GIGEL UNGUREANU

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA LONDON
Dirijor: CHARLES DUTOIT
Solist: MARTHA ARGERICH

Program: Enescu - Rapsodia I in La Major op.11
                Ravel – Concert pentru pian si orchestra in Sol
                Prokofiev – Concertul nr. 1 pentru pian si orchestra in Re b Major op. 10
                Mussorgsky / Ravel – Tablouri dintr-o expozitie

Ora 22.30
Ateneul Roman
Seria "Concertele de la miezul noptii"
ORCHESTRE DE CHAMBRE DE LAUSANNE
Solist si dirijor: CHRISTIAN ZACHARIAS
Solisti:    GYULA STULLER sau FRANÇOIS SOCHARD - vioara
JULIE LAFONTAINE- vioara
JOEL MAROSI - violoncel
CATHERINE MARIE RADULESCU - violoncel
DAGMANR EISE - fagot
BEAT ANDERWERT - oboi

Program: Joseph Haydn: Simfonia nr. 3 in Sol Major Hob.I: 3
               Simfonia concertanta pentru oboi, fagot, vioara, violoncel si orchestra in Si b Major Hob.I : 105
               Trio pentru pian, vioara si violoncel in fa # minor Hob.XV :26
               Sonata pentru pian in si minor Hob.XVI : 32
               Simfonia nr. 45 in fa # minor Hob.I : 45 “Les Adieux”

SAMBATA 12 septembrie
Ora 11.00
Sala Mica a Palatului
Seria "Enescu si contemporanii sai"
CVARTETUL KELLER
Program: Ligeti - Cvartetul nr. 1 ''Métamorphoses nocturnes'' 
Enescu – Sonata nr. 3 pentru vioara si pian in la minor op. 25 “dans le caractère populaire roumain”
Bartók – Cvintetul cu pian

Ora: 17.00
Ateneul Roman
Seria "Enescu si contemporanii sai"
PRAGUE SINFONIA
Dirijor: CHRISTIAN BENDA
Solist: MARK LAFORET
Program: Martinu - "Overture"
Enescu - Intermezzo pentru orchestra de coarde op. 12
Stravinsky - Suita "Pulcinella" in do minor
Frank - Variatiuni simfonice pentru pian si orchestra
Debussy - "Petite Suite"

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
Concert Deutsche Welle
ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA LONDON
Dirijor: HORIA ANDREESCU
Solist: JOSHUA BELL
Program: Saint-Saens - Simfonia nr. 3 in do minor op. 78 “Simfonia cu orga”
Lalo - Simfonia Spaniola pentru vioara si orchestra op. 21
Ravel - Suita a II-a «Daphnis si Chloe»
Cu participarea Corului Filarmonicii "George Enescu"

Ora 22.30
Ateneul Roman
Seria "Concertele de la miezul noptii"
ORCHESTRE DE CHAMBRE DE LAUSANNE
Dirijor: CHRISTIAN ZACHARIAS - pian
Solist: MARC - OLIVIER BROILLET - trompeta
Program: Joseph Haydn: Simfonia nr. 8 in Sol Major Hob.1 :8 « le Soir »
               Concertul pentru trompeta in Mi b Major Hob. VIIe : I
               Sonata pentru pian in Re Major Hob. XVI : 24
               Simfonia nr. 67 in Fa Major Hob.I : 67

DUMINICA 13 septembrie
Ora 11.00
Sala Mica a Palatului
Seria "Enescu si contemporanii sai"
NASH ENSEMBLE LONDON
Program: Bartok - Duo pentru doua viori Sz 98
Enescu - Cvartetul nr. 2 cu pian in re minor op. 30
Ravel - "Berceuse sur la nom de Fauré" pentru viora si pian
Schoenberg  - Verklärte Nacht Op 4 pentru sextet de coarde

Ora 17.00
Ateneul Roman
Seria "Concerte camerale"
ORCHESTRA DE CAMERA "VIRTUOZII DIN BUCURESTI"
"In memoriam Lord Yehudi Menuhin"
Dirijor: BARRY DOUGLAS
Solist: DANIEL HOPE
Program: Gorecki - Trei piese in stil vechi pentru orchestra de coarde
Mendelssohn - Concertul pentru vioara si orchestra in mi minor op. 64 Versiunea originala din 1844
Prokofiev  - "Andante" pentru coarde
Beethoven - Concertul nr. 2 pentru pian si orchestra in Si b Major op. 19

Ora 19.00
Opera Nationala Bucuresti
Seria "Spectacole de opera si balet"
MANON LESCAUT de Giacomo Puccini
Libretul: Domenico Oliva
Regizor: ANDA TABACARU-HOGEA
Dirijor: KERI - LYNN WILSON
Scenografie si lumini: arh. CATALIN I. ARBORE
Coregrafie: MIHAI BABUSKA
Maestru de cor: STELIAN OLARIU

Corul si Orchestra Operei Nationale Bucuresti
Solisti :    Manon Lescaut - DANIELA DESSI
Lescaut - IONUT PASCU
Des Grieux - FABIO ARMILIATO
Geronte - MIHNEA LAMATIC
Edmondo - MIHAI LAZAR
Hangiul - VASILE CHISIU
Maestrul balului - VALENTIN RACOVEANU
Un muzician - MARIA JINGA
Sergentul - DANIEL FILIPESCU
Lampagiul - LUCIAN CORCHIS
Comandantul - RADU PINTILIE
Solisti balet: BIANCA FOTA, GIGEL UNGUREANU

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
ORCHESTRA DEL MAGGIO MUSICALE FIORENTINO
Dirijor: ROBERTO ABBADO
Program: Enescu - Simfonia nr. 2 in La Major op. 17
Mahler - Simfonia nr. 1 in Re Major

Ora 22.30
Ateneul Roman
Seria "Concertele de la miezul noptii"
ORCHESTRE DE CHAMBRE DE LAUSANNE
Solist si dirijor : CHRISTIAN ZACHARIAS

Program: Joseph Haydn  : Simfonia nr. 3 in sol minor Hob.I : 83 «La Poule»
Concertul pentru pian si orchestra nr. 11 in Re Major Hob.XVIII : 11
Sonata pentru pian in Do Major Hob.XVI: 48
Simfonia nr. 104 in Re Major Hob.I: 104 “London”

LUNI 14 septembrie
Ora 17.00
Ateneul Roman
Seria "Concerte camerale"
KONSTANTIN LIFSCHITZ - pian, EUGENE UGORSKI - vioara
Program: Enescu - Sonata I pentru vioara si pian in Re Major op. 2
Prokofiev - Sonata pentru vioara si pian in Re Major
Ravel - "Gaspard de la nuit"
Chausson - "Poème" op. 25

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
ORCHESTRA DEL MAGGIO MUSICALE FIORENTINO
Dirijor: CRISTIAN MANDEAL
Solist: NIKOLAI LUGANSKY
Program: Schubert - Uvertura in stil italian in Do Major
Beethoven - Concertul nr. 4 pentru pian si orchestra in Sol Major op. 58
Strauss - "Asa grait-a Zarathustra" op. 30

MARTI 15 septembrie
Ora 17.00
Ateneul Roman
Seria "Concerte camerale"
SAINT MARTIN IN THE FIELDS
Solist si dirijor: MURRAY PERAHIA
Program: J.C. Bach - Simfonia concertanta in Mi b Major 288/7
               Dirijor: Kenneth Sillito
Mozart - Concertul nr. 17 pentru pian si orchestra in Sol Major KV 453
J.S. Bach - Concertul nr. 3 pentru pian si orchestra in Re Major BWV 1054
Mozart - Simfonia nr. 38 in Re Major KV 504 "Praga"

Ora 19.00
Opera Nationala Bucuresti
Seria "Spectacole de opera si balet"
P.I. Ceaikovski - LACUL LEBEDELOR op. 20
Compania de balet a Operei Nationale Bucuresti
Coregrafia : GHEORGHE IANCU, MARIUS PETIPA, LEV IVANOV
Regia: GHEORGHE IANCU
Dirijor : TIBERIU SOARE
Scenografie: LUISA SPINATELLI
Lumini : SERGIO ROSSI
Solisti : Odette/Odile - ADINA TUDOR

Siegfried - OVIDIU MATEI IANCU
Deirfgeis - ALIN GHEORGHIU
Regina - ADELA CRACIUN
Beno - VLAD TOADER
Prietenii lui Beno - LAURA BLICA-TOADER, BIANCA FOTA, VALENTIN STOICA
4 lebede mari - LAURA BLICA-TOADER, BIANCA FOTA, MIHAELA SOARE, CRISTINA DIJMARU
4 lebede mici - MAGDALENA RADULESCU, OANA BADANOIU, OANA POPESCU, ANDRA IONETE

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
PHILHARMONIA ORCHESTRA
Dirijor : VLADIMIR ASHKENAZY
Solist : DAVID GERINGAS
Program : Fauré - Suita "Pelleas et Melisande" op. 80
Enescu - Simfonia concertanta pt. violoncel si orchestra in si minor op. 8
Debussy - «Preludiu la dupa-amiaza unui faun»
Debussy - «Marea»

MIERCURI 16 septembrie
Ora 17.00
Ateneul Roman
Seria "Concerte camerale"
SAINT MARTIN IN THE FIELDS
Solist si dirijor : MURRAY PERAHIA
Program: Mendelssohn - Simfonia nr. 10 pentru orchestra de coarde in si minor
Dirijor: Kenneth Sillito
Mozart - Concertul nr. 17 pentru pian si orchestra in Sol Major KV 453
J.S. Bach - Concertul nr. 3 pentru pian si orchestra in Re Major BWV 1054
Mozart - Simfonia nr. 38 in Re Major KV 504 "Praga"

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
ORCHESTRA PHILHARMONIA
Dirijor : VLADIMIR ASHKENAZY
Solist : DAN GRIGORE
Program : Schumann - Concertul pentru pian si orchestra in la minor op. 54
Sostakovici - Simfonia nr.8 in do minor op. 65 "Stalingrad"

JOI 17 septembrie
Ora 17.00
Ateneul Roman
Seria "Concerte camerale"
LES MUSICIENS DU LOUVRE
SALZBURGER BACHCHOR
Dirijor: MARC MINKOVSKI
Solisti: CAMILLA TILLING - soprana
COLIN BALZER - tenor
LUCA TITTOTO - bas
Program: Haydn - Oratoriul "Creatiunea"

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
SANKT PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor : YURI TEMIRKANOV
Solist : HÉLÈNE GRIMAUD
Program : Rachmaninov - Concertul nr. 2 pentru pian si orchestra in do minor op.18
Ceaikovski - Simfonia nr. 6 in si minor op. 74 "Patetica"

VINERI 18 septembrie
Ora 17.00
Ateneul Roman
Seria "Concerte camerale"
Trio LEIF OVE ANDSNES, CHRISTIAN & TANJA TETZLAFF
Program: Schumann - Trio nr. 2 in Fa Major op. 80
Mozart - Trio in Mi Major KV 542
Schumann - Trio nr. 1 in re minor op. 63

Ora 19.00
Opera Nationala Bucuresti
Seria "Spectacole de opera si balet"
MACBETH de Giuseppe Verdi
Libretul: Francesco Maria Piave (dupa William Shakespeare)
Regizor: PETRICA IONESCU
Dirijor: IURIE FLOREA
Scenografia - arh. CATALIN I. ARBORE
Miscare scenica: ILEANA NICULESCU
Maestru de cor - STELIAN OLARIU
Corul si Orchestra Operei Nationale Bucuresti

Solisti:    Macbeth - LADO ATANELI
Banco - SORIN DRANICEANU
Lady Macbeth - IANO TAMAR
Macduff - TEODOR ILINCAI
Malcolm - LIVIU INDRICAU
Dama de companie - CRINA ZANCU
Doctor - STEFAN SCHULLER
Servitorul, Asasinul,
Mesagerul, Spiritul I - IONUT GAVRILA
Fleanzio - ANDREW HEYDON TERINTE
Spiritul II - EDGAR JABER
Duncano - GEO AUR

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
SANKT PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor: NIKOLAI ALEXEEV
Solist: NIKOLAJ ZNAIDER

Program: Enescu - Suita nr. 2 in Do Major op. 20
Ceaikovski - Concertul pentru vioara si orchestra in Re Major op. 35
Prokofiev - Suita "Romeo si Julieta" - (fragmente)

Ora 22.30
Ateneul Roman
Seria "Concertele de la miezul noptii"
WIENER KAMMERORCHESTER
Dirijor : HEINRICH SCHIFF
Program: Integrala Simfoniilor de Franz Schubert
Simfonia Nr. 2 in Si b Major D 125
Simfonia Nr. 5 Si b Major D 485
Simfonia Nr. 4 do minor D 417 «Tragica»

SAMBATA 19 septembrie
Ora 11.00
Sala Mica a Palatului
Seria "Enescu si contemporanii sai"
TRIO ATOS
ANNETTE VON HEHN - vioara, STEFAN HEINEMEYER - violoncel, THOMAS HOPPE - pian
Program: Enescu - Enescu - Trio nr. 2 in la minor (1916)
Turina - Trio nr. 2 in si minor op. 76
Ravel - Trio in la minor

Ora 17.00
Ateneul Roman
Seria "Concerte camerale"
BASEL CHAMBER ORCHESTRA
Dirijor: DAVID STERN
Solista: MARIA JOAO PIRES
Program: Enescu - Intermezzi op. 12
Mozart - Concertul nr. 23 pentru pian si orchestra in La Major KV 488
Mendelssohn - Simfonia nr. 3 in la minor op. 56 “Scotiana”

Ora 19.00
Teatrul National "I.L.Caragiale"
Seria "Spectacole de opera si balet"
Intalnirile JTI 
BALETUL DIN MONTE CARLO
"LA BELLE"
Coregrafia: Jean-Christophe Maillot
Muzica: P. I. Ceaikovski
Productia: Ernest Pignon-Ernest
Costume: Jérôme Kaplan
Lumini: Dominique Drillot

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM
Dirijor: MARISS JANSONS

Program: Weber - Uvertura la "Oberon"
Haydn - Simfonia nr. 100 in Sol Major "Militara"
Dvorak - Simfonia nr. 8 in Sol Major op. 88

Ora 19.30
Opera Nationala Bucuresti
"The Silk Road Ensemble with Yo-Yo Ma"
Program: Suita "Drumul Matasii" - Improvizatie - Vanturi ratacitoare
Kayhan Kalhor (Arr. Ljova) - Muntii sunt departe
Wu Tong - Zmeul Albastru
Shane Shanahan - Saidi Swing
Rabih Abou-Khalil -Vals arabesc
Evan Zyporyn - Sulvasutra
Kayhan Kalhor - Orasul Linistit
Osvalso Golijov - "Air to Air": Wah Habbibi
                                        Aiini Taqtiru
                                        Kwadalupe
                                        Tancas Serradas a Muru

JEFFREY BEECHER - contrabas
NICHOLAS CORDS - viola
SANDEEP DAS - tabla
JONATHAN GANDELSMAN - vioara
JOSEPH GRAMLEY - percutie
COLIN JACOBSEN - vioara
KAYHAN KALHOR - kamancheh
YO-YO MA - violoncel
SHANE SHANAHAN - percutie
KOJIRO UMEZAKI - shakuhachi
WU MAN - pipa
WU TONG - sheng

Ora 22.30
Ateneul Roman
Seria "Concertele de la miezul noptii"
WIENER KAMMERORCHESTER
Dirijor: HEINRICH SCHIFF
Program: Integrala Simfoniilor de Franz Schubert
Simfonia Nr. 1 in Re Major D 82
Simfonia Nr. 6 in Do Major D 589
Simfonia Nr. 8 in si minor D 759 «Neterminata»    

DUMINICA 20 septembrie
Ora 11.00
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM
Dirijor: MARISS JANSONS
Solist: JOHANNES MOSER
Program: Sostakovici - Concertul nr. 1 pentru violoncel si orchestra in Mi b Major op. 107
Beethoven - Simfonia nr. 3 in Mi b Major op. 55 "Eroica"

Ora 17.00
Ateneul Roman
Seria "Enescu si contemporanii sai"
ANNA TIFU - vioara
GIUSEPPE ANDALORO - pian
Program: Frank – Sonata in La Major pentru vioara si pian
Enescu - “Impresii din copilarie” in Re Major op. 28
Debussy - Sonata pentru vioara si pian
Ravel - Sonata pentru vioara si pian

Ora 19.00
Teatrul National "I.L.Caragiale"
Seria "Spectacole de opera si balet"
Intalnirile JTI 
BALETUL DIN MONTE CARLO
"LA BELLE"
Coregrafia : Jean-Christophe Maillot
Muzica : P. I. Ceaikovski
Productia : Ernest Pignon-Ernest
Costume : Jérôme Kaplan
Lumini : Dominique Drillot

Ora 19.30
Sala mica a Palatului
Seria "Teme clasice in prelucrari moderne"
LUCIAN BAN & NEW YORK ENESCO PROJECT
LUCIAN BAN - pian
MAT MANERI - viola
RALPH ALESSI - trompeta & corn de vanatoare
ALBRECHT MAURER - vioara
TONY MALABY - saxofon tenor & sopran
BADAL ROY - tablas
JOHN HEBERT - contrabas
GERALD CLEAVER - tobe
Invitat din Bucuresti - CRISTIAN SOLEANU - clarinet bass

Program: Enesco Re-Imagined
Octet pentru dublu cvartet de coarde - partea I op. 7
Preludiu la unison din Suita I op. 9
Sonata pentru vioara si pian nr. 2 - partea I op. 6
Simfonia nr. 4 - partea a II-a
Sonata pentru vioara si pian nr. 3 - partile I si a II-a op. 25
Balada pentru vioara si orchestra op. 4A in combinatie cu Suita nr. 1 pentru pian op. 3
Sonata nr. 2 pentru violoncel in Do Major - partile I si a II-a op. 26
Suita "Impresii din copilarie" op. 28

Ora 22.30
Ateneul Roman
Seria "Concertele de la miezul noptii"
WIENER KAMMERORCHESTER
Dirijor : HEINRICH SCHIFF
Program : Integrala Simfoniilor de Franz Schubert
Simfonia Nr. 3 in Re Major D 200
Simfonia Nr. 9 in Do Major D 944 “Marele Do Major”

LUNI 21 septembrie
Ora 17.00
Ateneul Roman
Seria "Concerte camerale"
ORCHESTRA DE CAMERA RADIO
Dirijor: LEONID GRIN
Solist: MISCHA MAISKY
Program: A. Schnittke - 'Moz-art a la Haydn"
Saint-Saens - Concertul nr. 1 pentru violoncel si orchestra in la minor op. 33
Faure  - Elegie pentru violoncel in do minor op. 24
Mendelssohn - Simfonia nr. 4 in La Major op. 90 "Italiana"

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
ORCHESTRA NATIONALA RADIO
Dirijor: ASHER FISCH
Solist: JULIAN RACHLIN
Program: Berio - Sinfonia
Solisti: SWINGLE SINGERS
Prokofiev - Concertul nr. 2 pentru vioara si orchestra in sol minor op. 63
Solist: JULIAN RACHLIN
Ravel - "La Valse"

ORA 19.30
Sala mica a Palatului
"Teme clasice in prelucrari moderne"
URI CAINE
Program : "Mahler and Mozart Re-imagined"
Mozart - Sonata in Do Major - partea I KV 545
           Simfonia nr. 40 in sol minor - partea I KV 550  
           Simfonia nr 41 in Do Major - partea a II-a KV 551 
           Cvintetul cu clarinet in La Major KV 581
           Turkish Rondo (Piano Sonata nr.11) in La Major KV 331

Mahler - Simfonia nr. 1 in Re Major - partea a III-a Simfonia nr. 5 in do # minor - Adagietto
           "Daca iubesti pentru frumusete" din ciclul "Cantece pe versuri de Ruckert"
           "Ma gandesc adesea ca doar au iesit pe afara" din ciclul "Cantece la moartea copiilor"
           "Unde trompetele rasuna" din ciclul "Cornul Minunat al Baiatului"
           Am mers pe camp azi-dimineata din ciclul "Canptecele unui calator")
           Predica catre pesti a Sf.Anton de Padova (din ciclul "Cornul Minunat al Baiatului")

URI CAINE – pian
RALPH ALESSI – trompeta
CHRIS SPEED – clarinet
JOYCE HAMMANN – vioara
TIM LEFEBVRE – contrabas
ZACH DANZIGER – tobe
BARBARA WALKER – solist vocal

MARTI 22 septembrie
Ora 17.00
Ateneul Roman
Seria "Enescu si contemporanii sai"
CVARTETUL "ENESCU" / CVARTETUL "DANEL"
Program: Sostakovici - Cvartetul nr. 8 in do minor op. 110 (Cvartetul "Danel")
Bartok - Cvartetul nr. 6 (Cvartetul "Enescu")
Enescu - Octuorul in Do Major op. 7 (Cvartetul "Danel" si Cvartetul "Enescu")

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
ORCHESTRE DU CAPITOLE DE TOULOUSE
Dirijor: TUGAN SOKHIEV
Solist: NELSON FREIRE
Program: Brahms - Concertul nr. 2 pentru pian si orchestra in Si b Major op. 83
Berlioz – Simfonia fantastica op. 14

ORA 19.30
Sala mica a Palatului
Seria "Teme clasice in prelucrari moderne"
FLORIN RADUCANU & CLASSICAL TRUBADURES ORCHESTRA
Program: J.S. Bach - Preludiu in do minor
L. van Beethoven - Sonata "Patetica"
F. Chopin - Scherzo nr. 2
G. Enescu - Suita pentru pian

MIERCURI 23 septembrie

Ora 17.00
Ateneul Roman
Seria "Concerte camerale"
ROMANIAN BRASS
Dirijor: ADRIAN PETRESCU
Solist: SERGHEI NAKARIAKOV

Program: D. Shostakovich - "Festive Overture" op. 96
G.Gershwin - "Rapsody in Blue"
J.B.Arban - "The Carnival of Venice"
J.S.Bach - 2 Choralvorspiele
              "Jesus bleibet meine Freude", din Cantata BWV 147 nr. 10
              "Wachet auf, ruft uns die Stimme" BWV 645

H. Tomasi - "Fanfares Liturgiques"
              Annonciation (Allegro moderato)
              Evangile (Largo)
              Apocalypse (Scherzo)
              Procession du Vendredi-Saint (Lent)

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
ORCHESTRE DU CAPITOLE DE TOULOUSE
Dirijor : TUGAN SOKHIEV
Solist : RENAUD CAPUÇON
Program : Enescu - Suita a III-a in Re Major op. 27 "Sateasca"
Saint-Saens - Concertul nr. 3 pentru vioara si orchestra in si minor op. 61
Stravinsky – Le Sacre du Printemps

Ora 19.30
Sala mica a Palatului
Seria "Teme clasice in prelucrari moderne"
SWINGLE SINGERS

Program : Corelli - Concerto Grosso nr. 8 op. 6 - partile I si a II-a - arr. R. Eteson
             Mozart – Uvertura operei "Flautul fermecat" - arr. B. Parry
             Gershwin – "Fascinating Rhythm" - arr. A. L’Estrange
             Porter – "It’s All Right With Me" - arr. W. Swingle
             J.S. Bach - Fuga pentru orga in mi minor BWV 578 - arr. W. Swingle
             Chopin - Preludiu nr. 4 in mi minor op. 28 - Arr. J. Forbes
             Sting / F. Chopin – "Until" - arr. K. Fox
             Trad. - Amazing Grace - arr. J. Forbes
             C. Corea / J. Rodrigo – Spain - arr. S. Stroman
             Q. Jones – "Soul Bossa Nova" - arr. A. L’Estrange
             A. Piazzolla – "Libertango" - arr. K. Erez
             W. Murphy – "A Fifth of Beethoven" - arr. T. Hug
             Lennon/McCartney – "Lady Madonna" - arr. C. Canning
             J.S. Bach – Arie pe coarda sol - arr. J. Rathbone
             Lennon/McCartney - Ticket to Ride - arr. A. L’Estrange
             Lennon/McCartney – "Eleanor Rigby" - arr. K. Fox
             J. Mitchell – "Both Sides Now" - arr. C. Wheeler
             A.C. Jobim – "Surfboard" - arr. W. Swingle
             E. Satie - "Gymnopedie" nr. 1 - arr. W. Swingle
             Lambert, Hendricks, Lewis – "It’s Sand, Man!" - arr. W. Swingle
             Jarreau / Omartian – "Boogie Down" - arr. P. Churchill

Sopran:   SARA BRIMER
            JOANNA GOLDSMITH
Alto:      LUCY BAILEY
            CLARE WHEELER
Tenor:    RICHARD ETESON
            CHRISTOPHER JAY
Bas:       KEVIN FOX
            TOBIAS HUG

Inginer de sunet: HUGH WALKER
Director muzical: JOANNA GOLDSMITH

JOI 24 septembrie
Ora 17.00
Ateneul Roman
Seria "Concerte camerale"
Recital ELISABETHA LEONSKAJA
Program: Maurice Ravel - Valses nobles et sentimentales
George Enescu - Sonata nr. 1 pentru pian in fa # minor op. 24 (1924)
Claude Debussy - Preludes – Le vent dans la plaine, La fille aux cheveux de lin (I), Feux d’artifice (II)
Frederic Chopin - Scherzo Nr. 1 in si minor op. 20
Scherzo Nr. 2 in si b minor op. 31
Scherzo Nr. 3 in do # minor op. 39
Scherzo Nr. 4 in Mi Major op. 54

Ora 19.00
Opera Nationala Bucuresti
Seria "Spectacole de opera si balet"
CELAN - Opera in 7 scene - (versiune concertanta)

Compozitor : PETER RUZICKA
Libretul : PETER MUSSBACH
Traducerea si adaptarea in limba romana SORIN GEORGESCU
Dirijor : PETER RUZICKA
Pregatirea muzicala: VLAD CONTA
Coordonare scenica: ANDA TABACARU HOGEA
Maestru de cor: STELIAN OLARIU
Corul si orchestra Operei Nationale Bucuresti
Solisti:
Celan - la 50 de ani - STEFAN IGNAT
Celan - la 30 de ani – IONUT PASCU
Celan la 10-12 ani – STEFAN PETRESCU
Christine, sotia lui - AURELIA FLORIAN
Hilde, tanara si frumoasa nemtoaica - MADELEINE PASCU
Rachel, o prietena evreica - DORINA CHESEI
Ospatarul - HORIA SANDU
Batranul domn / Un domn/ -
Un vaduv suferind de Parkinson - RADU PINTILIE
Un alt domn / Un prieten al lui Celan /
Un profesor de sport - MIHAI LAZAR
Un intelectual/ Un huligan/ Un golanas – VALENTIN RACOVEANU
Un evreu / Solomon / Un homosexual - ION DIMIERU
Sperber / Un barbat / Un domn elegant - VICENTIU TARANU
O doamna in varsta / O doamna / -
Un ghid turistic / O femeie solida - GABRIELA DRAGUSIN
Nina Cassian / O profesoara "obtuza" - ADRIANA ALEXANDRU
O tanara iubita / O studenta stangace - TINA MUNTEANU
O mama in devenire / O gravida antipatica - CRISTINA EREMIA
Un comisar/Un individ neplacut - ANDREI FINTI
Pictorita / O croitoreasa timida – CARMEN LOPAZAN
Un tanar muzician/ Un tanar nazist – RADU CRACIUN

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
Concert UNICREDIT TIRIAC  
SYMPHONIEORCHESTER DES BAYERISCHEN RUNDFUNKS
Dirijor : MARISS JANSONS
Program : Beethoven - Simfonia nr. 7 in La Major op. 92
Wagner - Tristan si Isolda (Preludiu si Moartea Isoldei)
Strauss - Suita "Rosenkavalier"

Ora 19.30
Sala mica a Palatului
Seria "Teme clasice in prelucrari moderne"
TRIO NOVIKOV – UNT - MELVIN
Program : "Paintings on Schubert, Skriabin, Bach, Ligeti and Tchaikovski"

VINERI 25 septembrie
Ora 17.00
Ateneul Roman
Seria "Concerte camerale"
CVARTETUL "VOCES"
Invitat: FUMIKO SHIRAGA
Program: Schumann - Cvintetul cu pian in Mi b Major op. 44
Brahms - Cvintetul cu pian in fa minor op. 34

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
ORCHESTRE DE LA SUISSE ROMANDE
Dirijor: MAREK JANOWSKI
Solist: VIVIANE HAGNER
Program: Brahms - Uvertura tragica in re minor op. 81
Brahms - Concertul pentru vioara si orchestra in Re Major op. 77
Franck - Simfonia in re minor

Ora 19.30
Sala mica a Palatului
Seria "Teme clasice in prelucrari moderne"
"BACH MEETS LOUSSIER"
BACH COLLEGIUM MUNCHEN
JACQUES LOUSSIER TRIO (Jacques Loussier - pian, André Arpino - percutie, Benoit Dunoyer de Segonzac - contrabas)
Dirijor si solist - FLORIAN SONNLEITNER
Program: J.S. Bach: Concert pentru trei viori in Re Major
Trio si Orchestra: Concertul in re minor BWV 1052
J. Loussier: "Gavota" in Re Major
J. Loussier Trio: "Play Bach"
J.S. Bach: Concertul Brandenburgic Nr. 5 in Re Major BWV 1050
(aranjament pentru Jazz trio si orchestra)

Ora 22.30
Ateneul Roman
Seria "Concertele de la miezul noptii"
DEUTSCHE KAMMERPHILHARMONIE BREMEN
CORUL NATIONAL "MADRIGAL"
Dirijor: LOUIS LANGREE
Dirijorul Corului: MARIN CONSTANTIN
Solist: PETER JABLONSKI - pian
Program: Mozart - "Maurerische Trauermusik" KV 477
Mozart - Concertul pentru pian si orchestra nr. 17 in Sol Major KV 453
Mozart - Missa in do minor KV 427
Solisti: SANDRINE PIAU - Soprana
LISA MILNES - Soprana II
EMANUEL-CRISTIAN CARAMAN - Tenor
SIMON KIRKBRIDE - Bas

SAMBATA 26 septembrie
Ora 11.00
Sala Mica a Palatului
Seria "Enescu si contemporanii sai"
ILYA GRINGOLTS - vioara; ITAMAR GOLAN - pian
Program: Janacek - Sonata
Enescu - Sonata nr. 2 pentru vioara si pian in fa minor op. 6
Prokofiev - 5 melodii op. 35 bis
Bartok - Sonata nr. 1 in do# minor op. 21

Ora 17.00
Ateneul Roman
Seria "Concerte camerale"
MUNCHENER PHILHARMONIKER KAMMERORCHESTRER
Orchestra sponsorizata de Stelian Gheorghe
Dirijor: LORENZ NASTURICA HERSCHCOWICI
Solist: MARIN CAZACU
Program: Respighi - Antique Dance
Paul Constantinescu - Concert pentru coarde
Haydn - Simfonia nr. 43 in Mi b Major "Mercur"
Haydn - Concertul nr. 1 pentru violoncel si orchestra in Do Major

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
Seria "Mari orchestre ale lumii"
ORCHESTRE DE LA SUISSE ROMANDE
Dirijor: MAREK JANOWSKI
Solist: JEAN-YVES THIBAUDET
Program: Enescu - Suita nr. 1 in Do Major op. 9
Liszt - Concertul nr. 2 pentru pian si orchestra in La Major
Brahms - Simfonia nr. 2 in Re Major op. 73


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO "I-am caftit pana am obosit si eu". Educatoarele care isi dadeau sfaturi pe Facebook despre cum se snopesc orfanii

Apar acuzatii extrem de grave la adresa unor educatoare din Constanta, banuite ca ar fi snopit in bataie cativa orfani dintr-un centru de plasament. Femeile au intrat in atentia ''Directiei pentru Protectia Copilului'' dupa ce pe un site de socializare ar fi vorbit, fara frica, despre tratamentele socante aplicate elevilor.








3248 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    Invitatii vs bilete (Miercuri, 9 septembrie 2009, 10:50)

    Vasile Iliescu [anonim]

    De curiozitate, intrebare adresata organizatorilor festivalului, cate bilete si cate invitatii gratuite au fost distribuite pentru spectacolul din 8 septembrie 19.30 de la Sala Palatului. Senzatia mea ca, cele mai bune locuri au fost ocupate pe baza de invitatie gratuita. Mai rau este ca aceste invitatii se distribuie unor persoane care de multe ori nu au nici un interes si mai ales nu au legatura nici cu sponsorii si nici cu cei carora le sunt adresate invitatiile.


Abonare la comentarii cu RSS

Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.
hosted by
powered by
developed by
mobile version
Sâmbătă