Filmul lui Bobby Paunescu "Francesca" a fost interzis in cinematografele din Venetia

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 6 septembrie 2009, 14:01 Actualitate | Cultură

Cadru din filmul Francesca
Foto: TrovaCinema
Filmul romanesc "Francesca", debutul in lungmetraj al regizorului Bobby Paunescu, a fost oprit de la difuzare in cinematografele din Venetia, dupa ce pelicula a iscat o serie de controverse si a atras amenintari cu actionarea in judecata din partea deputatului italian Alessandra Mussolini si a primarului Veronei, Flavio Tosi, relateaza presa din Peninsula.

Potrivit La Repubblica, suspendarea proiectiilor filmului a fost anuntata de Asociatia Cinematografelor din Venetia, reprezentantii acesteia explicand ca decizia a fost luata la cererea casei de distributie Fandango, care detine drepturile asupra peliculei pentru Italia, dupa ce deputata Alessandra Mussolini, nepoata fostului dictator fascist Benitto Mussolini, precum si primarul Veronei, Flavio Tosi, au cerut oprirea de la difuzare a filmului, amenintand producatorii si distribuitorii cu un proces.

Reactia furioasa a celor doi politicieni italieni a fost provocata de cateva replici dure ale unui personaj din film (tatal Francescai) la adresa acestora: "Nu ai auzit-o pe tarfa aceea de Mussolini care vrea sa-i omoare pe toti romanii? Si idiotul de primar al Veronei care a declarat orasul liber de romani?", spune personajul interpretat de Teo Corban.

Pelicula a fost prezentata saptamana aceasta, in avanpremiera, in deschiderea sectiunii Orizzonti, din cadrul celei de-a 66-a editii a Festivalului International de Film de la Venetia, si urma sa fie proiectata in salile de cinema din orasul italian, incepand de sambata, 5 septembrie.

Filmul "Francesca", cu  Monica Barldeanu in rolul principal, a fost produs in 2008 si prezinta povestea unei romance care vrea sa-si deschida in Italia o scoala pentru copiii imigrantilor si, mai ales, vrea sa schimbe perceptia italienilor despre romani, dupa episodul Mailat-Reggiani din toamna lui 2007.

Pelicula va rula in cinematografele din Bucuresti incepand cu data de 2 octombrie.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

11159 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    italienii cenzureaza filmele romanesti ??? (Duminică, 6 septembrie 2009, 14:55)

    Ovidiu [anonim]

    super, asta nu va face decat sa creasca vanzarile filmului....

    filmele controversate sunt cele mai bine vandute...
    • +6 (14 voturi)    
      Mafia italiana a invins (Duminică, 6 septembrie 2009, 15:30)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      Mafia italiana a invins, astia sunt mai rau decat cenzura comunista !
      • +7 (7 voturi)    
        booby panuescu "franceska" (Duminică, 6 septembrie 2009, 17:00)

        max [anonim] i-a raspuns lui Frankie

        just to let you know , what western "democracy" & freedom is about!! bunch of Italian fascist-communist..perverted hypocrites!!!i/m not Romanian but married to Romanian woman & i/m fully with yours struggle for justice & equality for Romanian people in Europe. With full respect for Romanian people Maxymilian.
    • +2 (2 voturi)    
      Bravo, Bobby... (Duminică, 6 septembrie 2009, 17:52)

      don giovanni [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      ...cat te-a costat sa "interzici" filmul? Bine lucrat, urmatorul film va trebui sa fie despre prostii de spagari italieni care nu s-au putut abtine sa puna botu' ...
  • +12 (14 voturi)    
    Cea mai buna reclama! (Duminică, 6 septembrie 2009, 15:00)

    Mihai [anonim]

    Reclama mai buna nici ca se putea...
  • +11 (13 voturi)    
    asta e bine, îi va crește notorietatea (Duminică, 6 septembrie 2009, 15:07)

    karellen [utilizator]

    cu cât va fi mai mult interzis, cu atât va fi mai controversat iar oamenii vor dori să vadă despre ce e vorba. e simplu
  • +5 (7 voturi)    
    Şi... (Duminică, 6 septembrie 2009, 15:08)

    Elle [anonim]

    noi când o să-l putem vedea?
  • +8 (14 voturi)    
    Aha! (Duminică, 6 septembrie 2009, 15:19)

    Avalhon [utilizator]

    Deci o doare adevarul pe parasuta asta fascista. Ce, moare ca nu poate sa faca ce facea bunicutul Benito? Truth hurts!
    • 0 (0 voturi)    
      Sau ce facea matusa Sophia Loren ? (Duminică, 6 septembrie 2009, 18:59)

      Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui Avalhon

      ?
  • +8 (10 voturi)    
    cenzura (Duminică, 6 septembrie 2009, 15:23)

    Seba [anonim]

    libertatea de exprimare nu mai e de mult respectata in Italia...
    Cu Berlusconi stapan pe toate mediile de informare, italienii sunt pe zi ce trece mai manipulati de indivizi cu putere.
  • +3 (5 voturi)    
    dar filmul lui Borat (Duminică, 6 septembrie 2009, 21:22)

    kalu [anonim]

    despre tiganii din romania de ce nu a fost interzis? Penibilii si rasistii de italieni au suspendat imediat filmul inainte de vreo decizie judecatoreasca. HUO RASISTILOR DE ITALIENI !!!
  • +1 (1 vot)    
    traiasca netu'! (Duminică, 6 septembrie 2009, 22:32)

    elias [anonim]

    Este deja pe ..torrente!

    Seed!Seed!Seed!
    Seed!Seed!Seed!
    Seed!Seed!Seed!Seed!Seed!Seed!
    Seed!Seed!Seed!

    Sa moara de ciuda italienii!
    • -1 (1 vot)    
      adresa (Duminică, 6 septembrie 2009, 23:36)

      Leon [anonim] i-a raspuns lui elias

      poti posta si adresa unde l-ai gasit pe torrent? ..
  • -2 (2 voturi)    
    ne cenzureaza boscarii? la gard cu ei.. (Luni, 7 septembrie 2009, 4:39)

    capcaunul [anonim]

    patapievici ar trebui sa se implice in protest impotriva cenzurarii filmului, nu putem lasa ca o curva si un mancator de rahat, care ne-au jignit ca popor, sa ne injoseasca mai departe! ministerul de externe ce pazeste? cand vita ne-a facut violatori din 'gene', era parlamentar italian.. aia chiar nu raspund in fata nimanui? vaca jigneste un popor intreg, si intrezice filmul care o face curva? pai nu e curva? e mai rau.. din pacate reuseste din impotenta romaneasca atat de dezvoltata, daca ar fi declarat despre englezi, a doua zi nu mai era parlamentar, si ar fi avut interdictie sa calce in regatul unit.. una e sa te simti jenat de nenorociri ca a lui mailat, si alta e sa inghiti fara sa tresari scuipaturi in ochi a la alesandra musopipilini.. am doar un singur measaj ptr scroafa: FY!
  • +1 (1 vot)    
    mda (Luni, 7 septembrie 2009, 11:30)

    Chris Saddler [utilizator]

    domnul bobby ar trebui sa puna filmul la dispozitie gratuit pt italieni, pe net, live streaming, ca nu e greu. asta daca pt el conteaza transmiterea ideii sau doar banii. in felul asta nu ar mai avea cum sa il inchida. conditia e sa nu fie pe un server din italia :-)
  • 0 (0 voturi)    
    normal ca au interzis filmul... (Luni, 7 septembrie 2009, 13:04)

    Ficus [anonim]

    daca Bobby nu stie ca facultatea pe care a facut-o el in Italia, la Lugano, este de fapt in Elvetia. :))
  • 0 (0 voturi)    
    inca un film penibil (Luni, 7 septembrie 2009, 13:21)

    Dacos [anonim]

    Cu asa limbaj vor sa faca / astia cariera cinematografica? Dar unde nu'i valoare ce sa ceri!
    • 0 (0 voturi)    
      Limbaj (Luni, 7 septembrie 2009, 17:21)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui Dacos

      Nu am vazut filmul, dar ma intreb daca tu intelegi limba engleza din filmele de mare succes!!??; fuck,shit,bitch, ce crezi ca insemna? Si in al doilea rand tanti asta Mussolini, poza prin reviste pentru barbati prin 80 si ceva, deci o sfanta nu este!
  • 0 (0 voturi)    
    o porcarie! (Miercuri, 7 octombrie 2009, 23:53)

    alexandra [anonim]

    Tocmai m-am intors de la cinema... vrau banii de e bilet inapoi! e o mare porcarie de film!
    Replicile alea scandaloase chiar nu sunt sustinute in niciun fel de vreo scena din film... Francesca nici nu apuca sa ajunga in Italia ca sa i se intample cine stie ce care sa spuna privitorului uite mai ca asa e italieni sunt rasisti si nebuni...
    Nu! e un film care ne face tot pe noi de rahat! aruncam cu noroi in altii si noi ne tavalim in mocirla de unii singuri...
    In tot filmul se vad doar strazile in reparatii din centrul vechi... in cea mai jalnica stare, Bucurestiul nu e doar atat fratilor!
    Actiunea flmului se intampla in 2008 dar Francesca se imbraca de parca ar fi in 1988... O romanca in 2008 nu arata ca ea...
    Nu se vede decat mizeria incultura si mafia roamnesca, nu cea italiana!
    Doar se spune despre italieni tot ce e mai rau insa in film se vede tot ce e mai rau la noi la romani!
    Pe langa asta e un film absolut liniar... cand a inceput genericul de final eu tot asteptam sa inceapa filmul...
    Singurele momente hazlii au fost scenele in care apare "Zana" ...
    Oricum nu merita banii si apoi e o palma pe care vor sa o dea italienilor dar care se intoarce tot spre noi...
    • 0 (0 voturi)    
      sdad (Marţi, 20 octombrie 2009, 0:24)

      dgg [anonim] i-a raspuns lui alexandra

      in legatura cu comentul tau...probabil omu a dorit sa sublinieze k suntem un popor condusi de mafie , traim in sarace iar ptr bani am face orice pentru k altfel nu este posibil...cred k incearca sascoata in evidenta societatea si guvernarea asta de cacat care genereaza oameni de cacat nevinovati dar care ajung orice ar fi ...tot de cacat
      • 0 (0 voturi)    
        R: (Marţi, 27 octombrie 2009, 19:38)

        alexandra [anonim] i-a raspuns lui dgg

        Eu pot sa inteleg asta.. doar traiesc si eu pe aici... numai ca am urmarit si reactiile din presa italiana si intr-adevar replicile la adresa alessandrei mussolini si la adresa primarului respectiv sau a italienilor in general sunt absolut nejustificate in film. Nu exista nicio scena in filmul ala care sa prezinte sau sa aminteasca macar de vre-un eveniment sau vre-o intamplare care sa sustina afirmatiile alea. Nu poti sa arunci niste vorbe asa aiurea si sa te aperi spunand ca este vorba despre o creatie artistica atata timp cat pe de alta parte te lauzi ca este un film despre realitatea actuala... nu merge... Se faceau si ei ca vad o stire la tv ca citesc un articol de ziar sau macar asa o barfa ca intre tate... i-auzi ce a patit ala sau aia ca si-a luat in card cu italienii... nimic! Nu poti sa jignesti si in loc sa-ti asumi responsabilitatea sa te ascunzi in spatele artei... Aaa... ca prezinta mizeria disperarea si faradelegea romanesca... ok! dar nu poti sa stai cu mana intinsa si sa razi de altul ca e imbracat ca un cersetor... sa razi de un paiul altuia si sa descrii barna ta... de-astea...
  • 0 (0 voturi)    
    execrabil (Joi, 5 noiembrie 2009, 10:02)

    diana [anonim]

    Nu am vazut in viata mea ceva mai neprofesionist filmat. Nu se poate sa se angajeze o persoana care sa vada la final filmul si sa le spuna alora de-au filmat (profesionisti?!?!?) ca in mare parte din film se vede microfonul in partea de sus?

    Oribil.
  • 0 (0 voturi)    
    Publicitate pentru film (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:26)

    Johnny Bravo [anonim]

    Da, acest incident cu Musollini m-a facut si pe mine curios sa vad filmul, altfel poate ca nu eram interesat