A incetat din viata actorul Ovidiu Iuliu Moldovan

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 12 martie 2008, 22:29 Actualitate | Cultură

Ovidiu Iuliu Moldovan
Foto: Rompres
Cunoscutul actor Ovidiu Iuliu Moldovan a incetat din viata in aceasta seara la spitalul Universitar din Capitala in urma unui stop cardio-respirator. Ovidiu Iuliu Moldovan avea 66 de ani si suferea de cancer.

In ultimii ani actorul a ales sa renunte la cinematografie dedicandu-se cu totul teatrului. Cei care l-au indragit pe actor l-au putut vedea luna trecuta la Teatrul National in spectacolul Celalalt Cioran.

Printre cele mai cunoscute filme in care a jucat Ovidiu Iuliu Moldovan amintim: Profetul, aurul si ardelenii, Artista, aurul si ardelenii si Pruncul, petrolul si ardelenii, Craii de curte veche (1995), Calatorie de neuitat (1994), Somnul insulei (1994), Flori de gheata (1989), Egreta de fildes (1987), Punct si de la capat (1987), Cuibul de viespi (1986), Din prea multa dragoste (1985), Masca de argint (1985), Horea (1984).

De-a lungul timpului, actorul a interpretat roluri dintre cele mai dificile in piese de teatru, apreciate de public si de critica de specialitate: Mio (Pogoara iarna de M.Anderson), Alan Squeir (Padurea impietrita de Sherwood) sau Sebastian (A 12-a noapte de William Shakespeare), pe scena Teatrului din Timisoara, in timp ce, la Teatrul National din Bucuresti, Ovidiu Iuliu Moldovan s-a identificat cu Oswald (Regele Lear de Shakespeare), Thieste (Thieste de Seneca), Caligula (Caligula de A. Camus), Gelu Ruscanu (Jocul ielelor de C. Petrescu), Baiazid (Mostenirea de T.Popovici), Avram Iancu (Avram Iancu de Lucian Blaga), Platonov (Platonov de A.P. Cehov), Baronul (Azilul de noapte de Maxim Gorki) sau Protasov (Cadavrul viu de Lev Tolstoi).

Ovidiu Iuliu Moldovan a fost si protagonistul unor filme si piese de teatru de televiziune. Impreuna cu Valeria Seciu, Moldovan a sustinut sute de recitaluri din lirica eminseciana.

In 2004, Ovidiu Iuliu Moldovan a primit premiul UNITER pentru intreaga cariera.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

22105 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    .... (Miercuri, 12 martie 2008, 22:46)

    dudu [anonim]

    Dumnezeu sa-l ierte...
    Un urias actor...
  • 0 (0 voturi)    
    :( (Miercuri, 12 martie 2008, 22:55)

    un roman [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca. A fost unul dintre cei mai mari actori ai nostri.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 12 martie 2008, 22:57)

    Mardam [anonim]

    Sa nu uitam rolul haiducului Pantelimon din Dreptate in lanturi... Un mare actor, putin cunoscut, din pacate, generatiilor tinere. Dumnezeu sa-l ierte!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 12 martie 2008, 23:08)

    asd [anonim]

    daca a-ti fi bagat si voi o poza cu el , ca nu toti suntem la fel de culti ca voi...
    • 0 (0 voturi)    
      generatiei "pro" (Joi, 13 martie 2008, 0:06)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui asd

      mai intii ar trebui sa inveti sa scrii si apoi sa ROGI pe altii sa-si piarda 5 minute explicind unuia din generatia PRO cine a fost Ovidiu Iuliu Moldovan.

      Dumnezeu sa-l odihneasca!
    • 0 (0 voturi)    
      pt. asd (Joi, 13 martie 2008, 15:59)

      incultu' [anonim] i-a raspuns lui asd

      se vede, dupa modul in care scrii "a-ti fi bagat"...
  • 0 (0 voturi)    
    MARE ACTOR (Miercuri, 12 martie 2008, 23:08)

    DSADF [anonim]

    DUMNEZEU SA-L IERTE!
    • 0 (0 voturi)    
      impaciuire (Sâmbătă, 15 martie 2008, 14:53)

      o spectatoare [anonim] i-a raspuns lui DSADF

      Odihna vesnica da-i-o lui Doamne si Lumina cea fara de sfarsit sa-i straluceasca lui. Sa se odihneasca in pace.
      In ce priveste greseala tanarului sa fim ingaduitori; poate ca isi va da seama ca a scris gresit si poate se apuca de studiat mai temeinic. Cat traieste omul invata, numai sa vrea.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 12 martie 2008, 23:10)

    florin [anonim]

    Dumnezeu sa-l ierte, sa-l odihneasca si sa-l pomeneasca in Imparatia Lui. A fost un mare actor si un mare om.

    Regret nespus... Asa se duc toti marii actori ai nostri, iar Ovidiu face parte din pleiada de artisti care mi-au luminat copilaria, adolescenta si tineretea.

    Sincere condoleante familiei.

    Cu stima si regret,
    florin.
  • -1 (1 vot)    
    Fie-i Tarina usoara si Amintirea Vesnica! (Miercuri, 12 martie 2008, 23:13)

    Mirciuc [utilizator]

    Am ramas mai putini si cu mai putin!

    Fie ca haru-i actoricesc si de Om sa-si gaseasca reincarnarea intr-un alt roman.

    Ma doare sufletul

    66 cifre blestemate devenite secure pentru un OM.

    Pace peste mormintul sau si Bunul Duh sa te treaca in Cele Vesnice si Luminoase.
  • 0 (0 voturi)    
    R.I.P. ... (Miercuri, 12 martie 2008, 23:14)

    bibicu [anonim]

    R.I.P ... Johnny Brad ... !!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Mare actor! (Miercuri, 12 martie 2008, 23:27)

    Sorin Blaj [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    Marele actor O.I. Moldovan. (Miercuri, 12 martie 2008, 23:41)

    grig constantinescu [anonim]

    Nu l-am cunoscut, desi mi-as fi dorit acest lucru!!! Stiu doar ca, intr-una din zilele copilariei mele l-am vazut, undeva in Bucuresti.
    Dumnezeu Sa-l ierte!
    Grig.
    Dr. Tr. Severin
    • 0 (0 voturi)    
      Ovidiu Iuliu Moldovan (Joi, 13 martie 2008, 17:45)

      maria [anonim] i-a raspuns lui grig constantinescu

      Dumnezeu sa-l odihneasca !
      L-am vazut in multe spectacole la National, un mare actor, veneam la Bucuresti, special pentru spectacolele in care juca
  • 0 (0 voturi)    
    filmografie (Miercuri, 12 martie 2008, 23:43)

    cinefil [anonim]

    si Omul in loden (dvd are si cateva inregistrari cu actorii principali, printre care si el); si Lumini iumbre
  • 0 (0 voturi)    
    trecere la o noua etapa a vietii (Miercuri, 12 martie 2008, 23:47)

    olga [anonim]

    DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA !
  • 0 (0 voturi)    
    Dormi în pace, scumpe prieten (Miercuri, 12 martie 2008, 23:58)

    Pitbull [anonim]

    Unul dintre cei mai mari.
    Si un om minunat de bun si modest.
    Un prieten de aur, un adevärat lord.
    Mai tii minte, Ovidiule? "Nu glumiti, domnule Caratase..."
    Dormi în pace.
    Mihnea
  • 0 (0 voturi)    
    Ce repede! (Joi, 13 martie 2008, 0:00)

    Daniel [anonim]

    Uneori, prin viata noastra, apar niste personaje, niste actori care ne arata prin rolurile lor drumuri, directii... Odata cu varsta acestia dispar, am patruzeci de ani si incep sa ma simt dezorientat, dupa Pitis mi s-a stricat busola. Acum cred ca am si pierdut-o...!
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca! (Joi, 13 martie 2008, 0:00)

    Florin C [anonim]

    Un OM de o rara modestie si delicatete
  • 0 (0 voturi)    
    acum o sa isi aduca aminte de el (Joi, 13 martie 2008, 0:28)

    marian d. [anonim]

    Dumnezeu sa-l ierte! A fost un actor mare. Sa vezi acum obisnuitul circ media, ca doar acum o sa isi aduca aminte de el si tembeliziunile.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 13 martie 2008, 1:13)

    kalista34 [anonim]

    doare tare!Dumnezeu sa-l odihneasca!Iti multumesc pentru clipepe de film in care te urmaream!
  • 0 (0 voturi)    
    Ovidiu Iuliu Moldovan (Joi, 13 martie 2008, 1:21)

    un roman [anonim]

    DUMNEZEU SA-I PRIMEASCA SUFLETUL SI SA-I IERTE PACATELE!ODIHNEASCA-SE IN PACE!
  • 0 (0 voturi)    
    Condoleante familiei (Joi, 13 martie 2008, 3:44)

    A. jelic [anonim]

    DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA IN PACE.
    SINCERE CONDOLEANTE FAMILIEI SI INTREGII TARI
  • 0 (0 voturi)    
    A murit o stea si s-a nascut o alta! (Joi, 13 martie 2008, 8:25)

    Cristina [anonim]

    A murit o stea si s-a nascut o alta! Dl. Ovidiu Iuliu Moldovan cred ca a murit cu sufletul impacat ca a predat stafeta unui alt real talent, Costel Busuioc.
    D-le Ovidiu Iuliu Moldovan, Dumnezeu sa va odihneasca in pace, pt ca ati lasat atat de multe clipe minunate in urma.Nu va vom uita niciodata!
  • 0 (0 voturi)    
    - (Joi, 13 martie 2008, 8:58)

    MI [anonim]

    Sa mai dus un TITAN. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca (Joi, 13 martie 2008, 9:09)

    doina [anonim]

    Pacat. Mare pacat.Mi-am dorit sa-l vad in cinematografie, cat mai mult. A fost un mare, mare actor.
    Doresc ca macar acum TVR-ul sa programeze filmele in care a avut roluri deosebite.
    Condoleante familiei,
    Dumnezeu sa-l aiba in paza.
  • 0 (0 voturi)    
    Durere in suflet (Joi, 13 martie 2008, 9:39)

    Gabitza_sta [anonim]

    Dumnezeu sa il ierte pe cel care a fost Ovidiu Iuliu Moldovan. Un actor extraordinar, un om de mare valoare.
    Sunt tanara...dar il stiu din multe filme...o prezenta remarcabila pe ecran si pe scenele de teatru.
    Inca un om care se duce din cauza cancerului - adevarata plaga a secolului nostru.... :(

    Condoleante familiei indurerate.
    Suntem tot mai saraci pe zi ce trece.....oamenii mari se duc.
    G.
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca! (Joi, 13 martie 2008, 9:50)

    Alexandrina [anonim]

    L-am iubit dupa ce l-am vazut in CALIGULA ... si dupa fiecare din spectacolele in care ne recita din Marele EMINESCU.
    Pentru toate bucuriile pe care ni le-a oferit, il rog pe Bunul Dumnezeu sa-i rezerve un loc special...in ceruri !
  • 0 (0 voturi)    
    Sa ne bucuram ca i-am fost contemporani (Joi, 13 martie 2008, 9:58)

    Ileana [anonim]

    Un OM adevarat, unul din TITANII scenei romanesti...oricum cuvintele sunt seci si reci...
    Doamne, ai grja de sufletul lui, si alunga-i tristetea... Stiu ca poti, si iarta-l ca nu a reusit sa-si indeplineasca cea mai mare dorinta: finalizarea MONUMENTULUI de la SARMAS, in memoria celor 40 de martiri romani, printre care se afla si tatal sau, ucisi in toamna lui 1944. A facut tot ce a putut pentru asta... si a parasit aceasta lume cu aceasta imensa tristete... Poate ca de acolo de sus, va avea mai multa putere de a da curaj celor care, inca se mai tem... astfel incat regretul si tristetea sa nu-l mai copleseasca si acolo sus... Doamne primeste-l asa cum numai Tu stii sa o faci si adu-i pacea in suflet!
  • 0 (0 voturi)    
    Sa nu il uitam pentru tot ce a facut... (Joi, 13 martie 2008, 10:48)

    Oana [anonim]

    http://ro.wikipedia.org/wiki/Ovidiu_Iuliu_Moldovan
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa il odihneasca ! (Joi, 13 martie 2008, 10:48)

    VA [anonim]

    Dumnezeu sa il odihneasca pe Ovidiu Iuliu Moldovan.
  • 0 (0 voturi)    
    Domnul Iisus sa-l odihneasca in Raiul cel sfant al (Joi, 13 martie 2008, 11:05)

    razvan melinte [anonim]

    Cand pleaca un om, pleaca o lume intreaga. A mai plecat inca o lume dintre noi, o lume care ne-a lasat insa mai bogati sufleteste, mai cultivati, mai altruisti.
    Sa multumim Domnului ca am avut printre noi un om deosebit, iar acum avem in Rai un mijlocitor deosebit.
  • 0 (0 voturi)    
    :( (Joi, 13 martie 2008, 11:37)

    Esther [anonim]

    A fost minunat... cult, distins, profund... si a fost o Voce... Dumnezeu sa il ierte si sa il odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    mare actor (Joi, 13 martie 2008, 12:35)

    catalin_cj [anonim]

    dumnezeu sa il ierte
  • 0 (0 voturi)    
    tristete (Joi, 13 martie 2008, 13:11)

    mona [anonim]

    in seara zilei de 12.03.08 am lacrimat de doua ori: in timp ce urmaream la realitateatv imagini cu izbanda lui costel busuioc inima mi s-a umplut de duiosie si cred ca n-am fost singura care am privit cu ochii incetosati acest triumf al conationalului nostru, apoi am citit despre plecarea pe drumul fara intoarcere a marelui nostru actor ovidiu iuliu moldovan de care o sa -mi fie dor toata viata. l-am pretuit si l-am admirat profund!
    dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace!
    sincere condoleante familiei indurerate si tuturor celor ce l-au iubit!
  • 0 (0 voturi)    
    actorul ovidiu iuliu moldovan (Joi, 13 martie 2008, 14:22)

    stefan mihaela gabriela [anonim]

    a mai cazut inca o stea dumnezeu sa-l odihneasca in pace
  • 0 (0 voturi)    
    actorul ovidiu iuliu moldovan (Joi, 13 martie 2008, 16:17)

    adrian pertescu [anonim]

    A fost un mare actor ..!!
    Dumnezeu sa-l odihneasca ..!!!
  • 0 (0 voturi)    
    OMUL O.I.M. (Joi, 13 martie 2008, 17:17)

    Catalin Ciontu [anonim]

    Pacat... Un OM mare care ne-a bucurat privirea si sufletul pentru atitia ani.

    Dumnezeu sa il odihneasca in pace.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa-i fie tarana usoara. (Joi, 13 martie 2008, 18:56)

    Mihaela [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.
    S-a mai dus un om si un actor minunat...
    Pacat ca in ultima perioada televiziunile l-au uitat, acum, dupa disparitia lui, o sa-si aduca aminte de el. Pentru ca asa se intampla la noi, trebuie sa moara un artist ca sa-i fie recunoscuta valoarea. Pacat...
    Sincere condoleante familiei.
  • 0 (0 voturi)    
    mai avem cativa lorzi ai scenei (Joi, 13 martie 2008, 20:32)

    Aureliu [anonim]

    Moldovan era un lord. Noul public, al telenovelelor, nu-l prea cunoaste. Cultura nu se face la TV, acolo cel mult se discuta deprea ea. Atat.
  • 0 (0 voturi)    
    fugit irreparrabile tempus... (Joi, 13 martie 2008, 22:26)

    ana grama [anonim]

    si valorile odata cu acesta...sunt sigura ca nici macar acum media nu-i va reaminti prea mult numele...si stim cu totii de ce: nu e genul care sa "faca rating"-ul de care au atata nevoie...sarmanii adormiti, oare cand se vor trezi la viata, adevar...
  • 0 (0 voturi)    
    Hai acasa... (Joi, 13 martie 2008, 22:34)

    Dani [anonim]

    Sper sa fi ajuns pana la urma acasa, la Poplaca...
    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.
  • 0 (0 voturi)    
    D-zeu sa-l ierte (Vineri, 14 martie 2008, 10:21)

    Ana Claudia [anonim]

    D-zeu sa-l ierte!!!! A fost un actor mare !!!! Pacat , mai ales ca in ultimii ani, nu s-a mai stiut nimic de el!
  • 0 (0 voturi)    
    D-zeu sa-l ierte (Vineri, 14 martie 2008, 10:21)

    Ana Claudia [anonim]

    D-zeu sa-l ierte!!!! A fost un actor mare !!!! Pacat , mai ales ca in ultimii ani, nu s-a mai stiut nimic de el!
  • 0 (0 voturi)    
    John Brad (Luni, 17 martie 2008, 11:41)

    Daniel [anonim]

    Ce este rau ca ne dam seama de marii actori ai scenei romanesti numai dupa ce acestia trec in lumea celor drepti !!!pacat , odihnestete in pace!!!!