Bucuresti, penultimul loc intr-un top 100 al celor mai primitoare orase

de Ariana Lazurca     HotNews.ro
Joi, 9 noiembrie 2017, 23:32 Actualitate | Cultură

Bucuresti
Foto: Wikipedia
​Bucurestiul ocupa un loc rusinos intr-un top al celor mai primitoare orase din lume, realizat de site-ul de vacante TravelBird.nl. In fruntea listei se afla Singapore, care a primit nota 10 la capitolul ospitalitate, in timp ce la polul opus se afla Budapesta, care a acumulat cel mai mic punctaj dintre cele 100 de orase incluse in acest top.

Pentru realizarea acestui top, la nivel global, au fost analizate 500 de destinatii turistice, in functie de anumiti factori care ii fac pe turisti sa se simta bineveniti: aeroporturi, gari, bucuria cetatenilor de a gazdui turisti si competenta de a vorbi limba engleza. Totodata, site-ul a rugat si 15 mii de jurnalisti care calatoresc in diverse tari sa vorbeasca despre experientele personale.

"Aceasta cercetare scoate la iveala o selectie exacta a oraselor populare din intreaga lume si ofera o imagine de ansamblu internationala, ceea ce inseamna ca, fara indoiala, mai multe orase nu sunt incluse in acest studiu", scrie site-ul de vacante. 

Astfel, dupa ce au fost adunate toate informatiile necesare, TravelBird a stabilit topul celor mai primitoare orase, folosind o formula care masoara supra-turismul din fiecare destinatie. 

Primul loc in acest top este ocupat de Singapore, cu nota 10 in ceea ce priveste ospitalitatea si 8,95 la capitolul siguranta. In ceea ce priveste felul in care turistii sunt primiti de gazde, nota scade la 8,60. Nota expertilor in turism este 7,9. 

Bucurestiul, insa, se afla in coada listei. Capitala Romaniei ocupa locul 99: cu nota 6,5 in ceea ce priveste siguranta si 5,98 la performanta de a vorbi limba engleza. Mai mult, in ceea ce priveste transportul in comun Bucurestiul a primit nota 3,22. 

Media finala a Bucurestiului este de 3,82 din 10, fiind urmat de Budapesta (3,74). 

Iata lista completa a celor mai primitoare orase:

1. Singapore 

2. Stockholm 

3. Helsinki 

4. San Francisco 

5. Roterrdam 

6. Lisabona 

7. Tokyo 

8. Oslo 

9. Zurich 

10. Orlando 

11. Hamburg 

12. Copenhaga 

13. Dublin 

14. Toronto 

15. Nisa 

16. Bruges 

17. Geneva 

18. New York 

19. Berlin 

20. Phuket 

21. Dubai 

22. Abu Dhabi 

23. Kathmandu 

24. Stuttgart 

25. Gothenburg 

26. Munich 

27. Bern 

28. Auckland 

29. Londra 

30. Doha 

31. Glasgow 

32. Macau 

33. Edinburgh 

34. Lima 

35. Bruxelles 

36. Manama 

37. Liverpool 

38. Beirut 

39. Tel Aviv 

40. Kuwait 

41. Viena 

42. Madrid 

43. Las Vegas 

44. Shanghai 

45. Miami 

46. Bangkok 

47. Marrakech 

48. Praga 

49. Los Angeles 

50. Muscat 

51. Graz 

52. Amsterdam 

53. Monaco 

54. Taipei 

55. Sydney 

56. Jakarta 

57. St. Petersburg 

58. Amman 

59. Seoul 

60. Milan 

61. Antwerp 

62. New Delhi 

63. Tolouse 

64. Atena 

65. Paris 

66. Hong Kong 

67. Frankfurt 

68. Melbourne 

69. Lille 

70. Chengdu 

71. Roma 

72. Reykjavik 

73. Buenos Aires 

74. Bogota 

75. Beijing 

76. Sofia 

77. Venetia 

78. Barcelona 

79. Warsaw 

80. Johannesbourg 

81. Manila 

82. Denpasar 

83. Nantes 

84. Mexico City 

85. Kuala Lumpur 

86. Kiev 

87. Mumbai 

88. Instanbul 

89. Rio de Janeiro 

90. Jeddah 

91. Sao Paulo 

92. Guangzhou 

93. Nairobi 

94. Cairo 

95. Phnom Penh 

96. Colombo 

97. Moscova 

98. Hanoi 

99. Bucuresti 

100. Budapesta





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

1990 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    Sau altfel spus... (Joi, 9 noiembrie 2017, 23:52)

    ids [utilizator]

    Incredibil, Bucurestiul in top 100 orase ale lumii inaintea Budapestei! Nici un alt oras din Romania nu a mai intrat in top!
    Totul e daca vezi lucrurile ca un optimist sau ca un pesimist...
    • -6 (12 voturi)    
      DUamna Gabi va juisa la randurile tale (Vineri, 10 noiembrie 2017, 0:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ids

      Te intreb, cat plateste pentru postarea ta?
      • +2 (6 voturi)    
        Când am văzut St Petersburg am închis pagina (Vineri, 10 noiembrie 2017, 1:02)

        Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        În orașul ăla daca nu vorbești rusă, nu te înțelegi cu nimeni.
        • 0 (0 voturi)    
          + metroul de acolo (Vineri, 10 noiembrie 2017, 6:51)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

          Sare pe pereti datorita cecenilor, parca
          • +2 (4 voturi)    
            E vorba de orașe primitoare pt. emigranți! (Vineri, 10 noiembrie 2017, 12:27)

            simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Clasamentul menționat în articol se referă de fapt la numărul de emigranți, majoritatea ilegali, care s-au aciuat în diverse orașe. Cu cât ai mai multi cu atât ești mai în top.

            Eu zic ca Bucureștiul se afla pe un loc foarte onorabil.
        • 0 (6 voturi)    
          noi ne plangem ca in rusia se vb rusa ?! (Vineri, 10 noiembrie 2017, 9:04)

          Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

          noi care mergem sa cerem mici in romana si facem scandal ca nu suntem serviti ?
      • +2 (4 voturi)    
        Cine nu e cu noi e impotriva noastra (Vineri, 10 noiembrie 2017, 7:46)

        Anarb [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Si uite asa, remarc faptul ca pentru unii utizatori din online devine o infamie sa fii bucurestean si sa-ti iubesti orasul, cel mai ofertant de departe din Romania. Asa persoana nu exista, deci nu poate fi decat postac firist.
        • -2 (6 voturi)    
          nu o lua atat de dramatic (Vineri, 10 noiembrie 2017, 9:06)

          Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

          totusi trebuie sa accepti ca e cam greu sa iubesti Bucurestiul... nu zic ca nu se poate, dar trebuie un efort consistent.
          • 0 (0 voturi)    
            Parerea ta (Vineri, 10 noiembrie 2017, 14:18)

            Anges [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

            Parerea strainilor care-l viziteaza si a expatilor (asta ca sa nu intram in discutii subiective in functie de orasul din care sintem) e alta. Buc are intr-un an turisti (deci excluzand afacerile), mai mult decat CJ, TM, CT si SB la un loc (adica restul destinatiilor de top). Asta e statistica, dincolo de orice PR. In plus, nu am auzit de nici un expat care ar vrea sa se mute din Buc in alt oras din tara.
            Buc e un oras cu istorie, cladiri si statui frumoase, bulevarde largi si verdeata, muzee, restaurante si evenimente deosebite, oameni dinamici, creativi si primitori (probabil unul din putinele orase din RO unde venitii ii depasesc pe cei nascuti aici si in imprejurimi) si singurul din RO cu aer de metropola.
            Si nu confunda centrul cu periferia, toate orasele au si periferie; majoritatea parizienilor stau in banlieue, nu pe Champs Elysees.
        • 0 (2 voturi)    
          ai dreptate, DUamna Gabi (Vineri, 10 noiembrie 2017, 9:13)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

          e febletea mea, insa intr o anumita directie, care ? mai am un singur dor...sa o vad cu fata lui Joker din filmul Bat man, te am dezamagit ? imi pare rau !
  • +1 (17 voturi)    
    ... (Vineri, 10 noiembrie 2017, 0:13)

    TopCat [utilizator]

    Dar pe locul 1 intr-un top al celor mai primitive orase.
    Cu o asa elita pesedista la toate sectoarele plus cu Taranca Suprema la Primaria Generala nici nu e de mirare.
    La lins de cadavre mostificate conducem deja detasat.
  • +1 (5 voturi)    
    mexic are orase primitoare? (Vineri, 10 noiembrie 2017, 0:22)

    A.M [utilizator]

    inca un clasament realizat cu dedicatie. se pare ca psd exista si la ei acasa :)))))
  • +5 (7 voturi)    
    NU VA MAI AGITATI... (Vineri, 10 noiembrie 2017, 6:20)

    schroedinger [utilizator]

    Nu au nici o legatura orasele cu topul lor. Daca adunati notele Bucuresti-ului si faceti media, imediat o sa constatati ca valoarea obtinuta este diferita de cea afisata.
    Metodologia este cel putin cretina, asa ca va faceti sange rau degeaba!
  • -2 (6 voturi)    
    Pandelistan (Vineri, 10 noiembrie 2017, 8:33)

    termopan [utilizator]

    Nu e duamna, face Soros propaganda nasoala. Bucureștiul poate fi comparat cu Viena si Londra. Stam bine rau!

    Poate la anu reușim ultimul loc, haideți duamna ca putem.

    Daca te uiți la ciuta aia pe pagina de Facebook e plină de realizări si promisiuni îndeplinite. Oare nimeni nu o vrea pe duduia data jos din primărie?