​Recomandare de lectura

Emmanuel Macron: Revolutie

de A.V.     GiftBooks.ro
Marţi, 11 iulie 2017, 19:38 Actualitate | Cultură

fakepath\revolutie
Foto: GiftBooks.ro
Emmanuel Macron, câştigătorul alegerilor prezidenţiale din Franţa şi omul nou al politicii europene, îşi spune pentru prima dată povestea, vorbind despre ideile care îl inspiră, despre viziunea sa legată de stat, cetăţeni, Uniunea Europeană, într-o lume care se confruntă cu probleme comune – imigraţia, locurile de muncă, terorismul –, dar pe care trebuie să le rezolvăm împreună.

Revoluţia lui Macron, alternativa electorală a Franţei la naţionalismul lui Marine Le Pen, a cucerit imediat opinia publică de pe tot continentul european: o provocare deschisă la adresa populiştilor şi a acelora care nu mai cred în instituţii, o revoluţie fără promisiuni deşarte, care ar putea schimba pentru totdeauna modul de a face politică în Europa.

Recent ales președinte al Franței, Emmanuel Macron a scris această carte pe când era ministru al Economiei și candidat la alegerile prezidențiale.
Acum, publicul larg are ocazia să afle care este viziunea sa despre Franța și despre viitorul acesteia, într-o lume nouă ce trăiește o „mare transformare", așa cum n-a mai cunoscut încă de la inventarea tiparului și din Renaștere.

O carte puternică, singulară, care pune bazele unei societăți cu totul noi.

„Sunt absolut convins că secolul XXI, în care în sfârșit am intrat, este în egală măsură plin de promisiuni și de schimbări care ne pot face mai fericiți. Și asta vă și propun.
Aceasta va fi lupta noastră pentru Franța și nu știu nimic mai frumos de atât." – Emmanuel Macron




Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

13542 vizualizari

  • -5 (45 voturi)    
    Francezii, specialiști în revoluții (Marţi, 11 iulie 2017, 20:06)

    popescu_dtru [utilizator]

    or să vadă în curând o revoluție adevărată, revoluția islamică, la ei acasă.
    • +7 (35 voturi)    
      Cai verzi pe pereti (Miercuri, 12 iulie 2017, 0:24)

      kaligra [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

      Revolutie islamica in Franta ? Pai musulmanii abia daca sunt 10% din populatie. Si nu au de ce sa faca revolutie, daca doreau revolutie emigrau in Iran. Mai degraba aia din Iran fug de revolutie in Franta.
      • -9 (33 voturi)    
        Esti naiv. Ai auzit de no-go zones? (Miercuri, 12 iulie 2017, 9:40)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui kaligra

        Mai documenteaza-te in legatura cu starea imigrantilor musulmani in Franta. O sa afli ca si-au adus "traditiile" violente cu ei si le pastreaza.
    • -4 (12 voturi)    
      Nu va fi nicio revoluție în Franța (Miercuri, 12 iulie 2017, 23:07)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

      Ascensiunea Islamului se va petrece lent, relativ pașnic, prin demografie, capitulare culturală și colaboraționism. La urma urmei francezii sunt experți mondiali în colaboraționism și capitulări.
  • -17 (33 voturi)    
    Bolsevica (Marţi, 11 iulie 2017, 23:47)

    xolv [utilizator]

    cu accente islamice ? Ce centenar frumos!!!
  • -12 (36 voturi)    
    ''unei societăți cu totul noi'' (Miercuri, 12 iulie 2017, 9:56)

    Point [utilizator]

    bai frate,mie mi se face pielea gaina...
    a citit cineva OPERA maretului micron?poate da cateva idei din CARTEA asta.pls
    in rest ramane cum am stabilit:
    auspizderzen franta,germania,olanda,belgia,suedia etc
  • -15 (35 voturi)    
    Ati vrut sa spuneti propaganda (Miercuri, 12 iulie 2017, 10:13)

    jackalphonse [utilizator]

    Mult blah blah ieftin la Micron asta.
    Va veti lamuri curand. Cand vad atata propaganda la un presedinte, stiu ca cineva tine niste sfori.
  • -15 (27 voturi)    
    Macon + (slogane / lozincarde) (Miercuri, 12 iulie 2017, 12:21)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    = 0.> -1))))
  • -3 (21 voturi)    
    multe minusuri,dar nicio opinie care sa le sustina (Miercuri, 12 iulie 2017, 15:39)

    jackalphonse [utilizator]

    Exact ca la RMCG si Rosia Montana, un singur comentariu pozitiv si o caruta de minusuri inexplicabile care ascund comentariile negative la adresa lui Micron.
    • 0 (16 voturi)    
      Nu se mai numeste cenzura (Miercuri, 12 iulie 2017, 16:23)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      se numeste "moderare" ce nu rezoneaza cu linia editoriala a organului de presa
  • 0 (10 voturi)    
    Pas Cu Pas - varianta franceza. La fel de proasta. (Joi, 13 iulie 2017, 8:11)

    CICEROnescu [utilizator]

    Punct.
  • +1 (3 voturi)    
    personal (poate ma insel) (Vineri, 14 iulie 2017, 8:12)

    Hans Metter [utilizator]

    il percep pe Macron cam gol de continut... cam multe sloganuri. zici ca e inca in campanie electorala... problema lui de acum e cum sa faca nu cum sa vorbeasca.
  • +2 (2 voturi)    
    "Revolutia'' lui macrou(sau micron) (Joi, 20 iulie 2017, 10:27)

    ionisus [utilizator]

    cum il numesc unii, e o alta cacialma globalista.macrou nu are nicio idee, sau daca o are, nu conteaza, el a fost ''ales'' presedinte al Frantei ca sa execute, nu sa gandeasca.
    Ca ar fi cucerit opinia publica europeana, ma cam indoiesc, ba cred ca e exact pe dos. Asta daca ''opinia publica'' in Europa nu se confunda,, cumva, cu coana merkel!