Clotilde Armand a lansat la Gaudeamus cartea "Am ales Romania. Povestea mea": Sunt sincera de la primul la ultimul cuvant

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 17:11 Actualitate | Cultură

Am ales Romania. Povestea mea
Foto: Facebook.com
Volumul "Am ales Romania. Povestea mea", de Clotilde Armand, aparut la Editura Humanitas, a fost lansat sambata la Targul de carte Gaudeamus, anunta Agerpres. Clotilde Armand a povestit ca a scris aceasta carte din nevoia ca viata ei sa fie transparenta, dupa ce a intrat in politica.

"Este o carte care se citeste pe nerasuflate, este o carte care te cuprinde, este o poveste de viata scrisa foarte sincer, este o poveste extrem de dramatica. Pe alocuri, veti vedea, este greu sa vezi in spatele unei persoane extrem de tonice, de optimiste, de zambitoare prin ce incercari a putut sa treaca si ce lucruri extraordinare a putut sa traiasca", a afirmat violonistul Alexandru Tomescu, prezent la lansare.

El a spus ca si-ar fi dorit sa fie mai multe astfel de carti, pentru ca de multe ori este nevoie de ochiul unui strain pentru a arata romanilor "frumusetea". "Clotilde Amand combate in cartea ei resemnarea romaneasca", a adaugat violonistul.

Scriitorul Gabriel Liiceanu a spus ca volumul lui Clotilde Armand este incantator ca stil, ca lectura, se citeste in maximum o ora - doua: "Privirea lui Clotilde Armand in aceasta carte este privirea care ne decomplexeaza. Autoarea ne vede cu un ochi bun acolo unde noi ne vedem tot timpul cu un ochi rau. De ce ne vedem cu un ochi rau? Pentru ca tragem in noi toata istoria noastra si stim sa gasim sursa tuturor relelor noastre, pe cand Clotilde Armand vine si se uita la noi si descopera lucrurile asa cum sunt si are in ea sloganul care o mana in discursul pe care il tine catre noi: sa avem incredere in noi, sa nu avem complexe", a spus Liiceanu.

Clotilde Armand a povestit ca a scris aceasta carte din nevoia ca viata ei sa fie transparenta, dupa ce a intrat in politica: "Am ajuns la aceasta carte pentru ca am avut impresia ca nu am de ales. Am ales sa fac acest lucru pentru ca intr-adevar sa nu fie lucruri nespuse sau prost interpretate. Cand am inceput sa scriu, am incercat sa fiu foarte pozitiva si sa spun lucruri frumoase pentru ca cei care vor citi sa se umple de energie pozitiva. Dar, de fapt, sa stiti ca sunt sincera de la primul cuvant la ultimul cuvant. Am scris in limba romana."

Ea a adaugat ca a scris simtind o mare compasiune pentru situatiile dureroase prin care trec multi romani: "Eu simt o mare solidaritate, o mare compasiune, mare empatie fata de multi oameni din Romania, multi care au persoane din viata lor care au murit intr-un context tragic, care au copii bolnavi si nu au bani. Sunt situatii tragice pe care le vezi rar in Occident. Aici in Romania vezi la fiecare pas situatii dureroase, oameni care sufera mult. Totusi, aceste persoane reusesc sa fie vesele, pline de viata, asta incerc si eu chiar daca nu am fost mereu asa."










2367 vizualizari
  • +5 (11 voturi)    
    Am citit ... (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 20:05)

    AEV [utilizator]

    Am citit cartea ieri, de la pranz pana noaptea tarziu. Este excelenta, scrisa cu claritate si viziune, despre o viata exemplara, pe care nu au ocolit-o nici marile bucurii, dar nici nenorocirile atroce, cum a fost pierderea la varsta de 13 ani a primului ei nascut, splendida Clara. Aprecierile despre francezi si romani, despre Franta si Romania sunt, si ele, facute cu prospetime si dragoste. Cu asemenea oameni, nu pot striga altceva decat Hai USR!!!!
    • -1 (7 voturi)    
      Sper (Duminică, 20 noiembrie 2016, 11:13)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui AEV

      Nu sunt fan USR. Sunt convins insa 100% ca un personaj ca Clotilde Armand face mult bine politicii romanesti. Hai Clotilde Armand!
    • -3 (7 voturi)    
      USR da, de acord, matracuca NU (Duminică, 20 noiembrie 2016, 12:03)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui AEV

      manjeala Bechtel este o tinichea care NU arata Sinceritatea de la Primul Cuvint pana la Ultimul Cuvint, este o Firea de USR, parerea mea !
      p.s : voi vota USR ca sa nu aiba succes P$D si penele, am indemnat pe toti cunoscutii mei sa voteze USR, insa matracuca este uscatura...din padurea USR !
  • -3 (7 voturi)    
    cine citeste ce scrieti (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 21:02)

    gazuldebasist [utilizator]

    Madame Clotilde,
    Conitele noastre Mihaela Radulescu, Ana Mara Prodan, Loredana Groza, Andreea Marin si multe altele al caror nume nu le retin v-au luat-o inainte. Inchipuindu-si ca daca au aparut de 3-4 ori pe sticla tembelizorului, prostimea se va sfisia sa soarba sfaturile si panseurile unor dudui cu asa succes in viata, cancanurile lor dezgustatoare.

    Si tocmai l-am auzit [e NicuSordan citindu-l pe Caragiale (panseul cu romanul care stie citi dar nu se infrineaza sa scrie), dupa ce l-a citit pe Plesu. Nasol sa va spuna asa ceva...
  • 0 (6 voturi)    
    da dar... (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 23:06)

    L8MA [utilizator]

    Din pacate sinceritatea si transparenta nu sunt deloc apreciate pe malurile Dambovitei.
    Dimpotriva, daca le practici esti stampilat ''fraier''.
  • 0 (6 voturi)    
    mă declar fan al Clotildei Armand... (Duminică, 20 noiembrie 2016, 0:55)

    vrempeBaselamititica... [utilizator]

    ...chiar dacă usr-ul m-a pierdut prin susţinerea guvernului actual...
    Clotilde este un personaj tonic, foarte necesar în scârboasa noastră încrâncenare politică...
    • 0 (6 voturi)    
      da pe cine ai fi vrut sa sustina? (Duminică, 20 noiembrie 2016, 11:11)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

      ponta, dragnea, base, uioreanu etc?
      • -1 (3 voturi)    
        Ciolos a facut-o primar pe Firea (Duminică, 20 noiembrie 2016, 18:34)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

        Guvernul actual, prin gura lui Ciolos, si-a asumat chiar in parlament, in programul de guvernare, revenirea la doua tururi la alegerile locale. Ca mai apoi sa faca pasi inapoi si sa se spele pe maini facand astfel jocul PSDului.

        Ciolos a facut-o pe Firea primar al capitalei. Altfel, cu doua tururi, Nicusor castiga fluierand.
        • -1 (3 voturi)    
          vomitzi impingand vagoane (Luni, 21 noiembrie 2016, 0:27)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

          cred ca esti sluga lui el insusi de la cornu
          • 0 (2 voturi)    
            Sictir (Luni, 21 noiembrie 2016, 14:48)

            man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Ciolos si-a asumat modificarea legii si revenirea la doua tururi pt alegerile locale in proiectul de guvernare.
            Ciolos a dat inapoi imediat ce-a fost votat de majoritatea PSD.
            Firea nu avea nicio sansa sa fie aleasa primar daca exista si un tur doi. Iar Nicusor Dan ar fi castigat primaria lejer.
            L-am votat pe Nicusor si acum si cu patru ani in urma, de-aia m-am simtit tradat de Ciolos.

            Daca nu esti capabil sa parcurgi un rationament si sa emiti vreun argument, ramai o biata sulga a sloganurilor si campaniilor electorale.