​Recomandare de lectura

Regina Ana a României - Un razboi, un exil, o viata

de A.V.     GiftBooks.ro
Luni, 1 august 2016, 18:00 Actualitate | Cultură

regina-ana
Foto: GiftBooks.ro
 Este viaţa complicată şi tragică a unei tinere fete, născuta în cel mai burghez arondisment parizian, le seizième, în familia princiară de Bourbon-Parma, ca fiică a principesei Margareta a Danemarcei, educată, asemeni tuturor fetelor de familie regală, în spiritul credinţei, muncii, devotamentului şi datoriei, devenită, din chiar ceasul căsătoriei, şi ramasă, pentru o jumătate de secol, Regina în exil a unei ţări nefericite. O viaţă spectaculoasă... prin statornicie, modestie, firesc şi simplitate.

 Este viaţa complicată şi tragică a unei tinere fete, născuta în cel mai burghez arondisment parizian, le seizième, în familia princiară de Bourbon-Parma, ca fiică a principesei Margareta a Danemarcei, educată, asemeni tuturor fetelor de familie regală, în spiritul credinţei, muncii, devotamentului şi datoriei, devenită, din chiar ceasul căsătoriei, şi ramasă, pentru o jumătate de secol, Regina în exil a unei ţări nefericite. O viaţă spectaculoasă... prin statornicie, modestie, firesc şi simplitate.

 Alteţa sa regală principesa Ana de Bourbon-Parma, fiică a principelui Rene de Bourbon-Parma şi a principesei Margareta a Danemarcei, s-a născut în 1923 la Paris. În 1939 şi-a însoţit familia în Spania, Portugalia, apoi în Statele Unite. La New York a urmat cursurile unei şcoli de artă şi a lucrat în acelaşi timp ca vânzătoare într-un magazin. Din 1943 până la sfârşitul războiului a participat, alături de Forţele Franceze Libere (trupele sub comanda generalului de Gaulle), la campaniile din Algeria, Maroc, Italia, Luxemburg şi Germania, primind „Crucea de război". În iunie 1948 s-a căsătorit la Atena cu regele Mihai.



Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
5747 vizualizari
  • +14 (24 voturi)    
    hmmm (Marţi, 2 august 2016, 11:10)

    maryus999 [utilizator]

    o viaţa complicată şi tragică putem spune ca a avut Corneliu Coposu ... sau Maniu ... sau toti oamenii care au murit in inchisorile comuniste ... mi se pare o gluma proasta toate afirmatiile astea ca s-au chinuit ba prin anglia ... ba prin new york ... ba prin elvetia ... si toate astea cand poporul roman traia sub ceausescu ... si cum puteti spune ca s.au chinuit saraci cand ei au primit bani de regimul comunist o lunga perioada de timp ...
  • +9 (25 voturi)    
    Ce tot (Marţi, 2 august 2016, 11:33)

    MConstantin [utilizator]

    va chinuiti sa inventati icoane si sfinti?

    E scirbos atita efort de a manipula .
    Toti regii de pe pamant si-au oprimat supusii, i-au trimis la razboaie, etc. Aceasi supusi care mureau de foame sau boli ale saraciei in cocioabele lor.

    Nu exista persoane mesianice.
    Daca unii vor sa aiba un "pastor", treaba lor.
    Eu am incredere in judecata mea, nu am nevoie de un "pastor".

    Mortalitate infantila in interbelic România 182,5 (record in Europa)
    Analfabetism in România interbelica 1938: 54,3 (record in Europa)
    • -9 (13 voturi)    
      va urez sa ii pupati (Marţi, 2 august 2016, 20:22)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui MConstantin

      in c...r pe Iliescu, Basescu, Tariceanu, Ponta, Olteanu (pe care vreti sa il alegeti - Bogdan sau Ioan - ca sunt la fel amandoi), Dragnea ... si orice alte jigodii va puteti imagina cu mintea Dvs creativa

      si pe bune ca mortalitatea noastra infantila si analfabetismul erau mai "tari" decat cele din Bulgaria sau Turcia ? ca doar nu voiati sa ne comparam cu Franta, Germania, Elvetia, tari care de SUTE DE ANI faceau ceea ce Regele ne spune sa facem !

      asta ...
      "Nu exista persoane mesianice.
      Daca unii vor sa aiba un "pastor", treaba lor.
      Eu am incredere in judecata mea, nu am nevoie de un "pastor"."
      ... este groaznica - moshule esti un geniu ! esti pe barba ta ! felicitari !!

      nu va mai agitati atat - vor fi peste 300.000 de oameni la Bucuresti cand Regina va fi adusa la Palatul Regal - si va fi si Armata acolo = este tot ce trebuie sa fie - necesar si suficient
    • -6 (8 voturi)    
      ce conteaza (Miercuri, 3 august 2016, 12:09)

      Eowyn [utilizator] i-a raspuns lui MConstantin

      este ca in societatea in care traim e nevoie de structuri ierarhice, cineva care decide pentru altii, cineva care face legile, regulile dupa care functionam. Altfel ar fi haos, oamenii si-ar da permanent in cap unii la altii, ar fi legea junglei la propriu. Daca fiecare ar face dupa "judecata" lui ar fi jale, ca sunt multi prosti.
      In democratie poporul isi alege reprezentantii, in monarhie era regele, care guverna, dar nu singur, erau si reprezentantii partidelor politice.
      Se presupune ca cei care conduc o tara trebuie sa aiba niste competente si in primul rand moralitate (sa nu minta, sa nu fure, sa fie preocupati de problemele tarii).
      Problema la noi in tara este ca partidele, cele care au condus aceasta tara si o vor conduce sunt formate majoritar din persoane care mint, fura si sunt preocupate de imbogatirea personala ca scop unic in viata) si in plus nu au nicio competenta in niciun domeniu, decat in spaga, nepotisme si coruptie, toate la rang de arta si evident doctorate plagiate..
      Regele si Regina sunt produsul unei alte generatii, ei s-au format si au fost educati in spiritul epocii in care s-au nascut. Da, au plecat toti dintr-un mediu privilegiat, educatie, statut. Au fost prinsi in vartejul istoriei, dar au supravietuit, au muncit ca sa traiasca, au dus o existenta in care au trebuit sa se bazeze pe ceea ce stiau si puteau sa faca. Multi care isi pierd peste noapte statutul (imagineaza-ti azi rege, mainea om obisnuit), nu rezista.
      E interesant parcursul lor.
      Intre partidele politice din Romania, asa cum sunt ele acum si acest Rege (ultimul rege al Romaniei), respectul meu merge catre Rege.
  • -10 (18 voturi)    
    Rgina pe masura Regelui! (Marţi, 2 august 2016, 15:01)

    akillies [utilizator]

    Ee trist ca unii oameni incearca sa trivializeze exemplele de curaj date de Majestatile Lor, Regina Ana si de Regele Mihai.. Ce ar fi mai reprezentativ pentru poporul roman decat un cuplu regal incercat de riscurile pozitiilor alese in razboi.. si depasirea lor cu atata curaj!
    Sa organizezi o lovitura de stat cu reprezentatnii SS urmarindu-ti fiecare miscare, nu e lucru lipsit de curaj si nici macar simplu.. Sa conduci o salvare in zona de razboi e riscant, dar mai ales ca femeie..e un curaj nebunesc!

    Si atunci dece sunt unii romani orbi si surzi la astfel de exemple de romanism autentic... Cati din cei care comenteaza aiurea au ajuns la mansa vreunui avion si au pilotat un avion(mai ales cele din anii 40-50)? Cati din voi ar sti ce sa faca in zona de raboi si ar face-o atat de bine incat sa primeasca decoratii care sa ateste curajul lor pe front?

    Si totusi, cand avem astfel de exemple ca reprezentanti supremi ai romanilor, gasiti motive sa le trivializati imaginea si faptele.. Nu e nevoie de presa romaneasca sau oricare alta ca acest extraordinar cuplu de monarhi sa ramana in atentia Poporului Roman si inca intr-un mod atat de minunat: faptele lor i-au adus in atentia lumii intregi si faptele lor le-au cladit aceasta imagine si in mintea si sufletul Poporului Roman!

    Cat despre resturile securitatii care posteaza aiurea mizerii pe forumuri cum se scrie ceva de Familia Regala a Romaniei..atata stiu, atat pot, atat fac..si sunt niste oameni tristi!

    Multumim Majestatii Sale Regina Ana pentru exemplul de simplitate, pentru onestitate si pentru marturia de curaj lasata viitoarelor generatii de Romani!
    Sincere Condoleante !
    • +2 (6 voturi)    
      E simplu (Marţi, 2 august 2016, 16:39)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui akillies

      sa fii viteaz din fata tastaturii, dar nici unul n-ar ramane cu nadragii uscati dupa ce ar fi improscati cu bucati de oameni sfartecati de explozii.
      • +1 (1 vot)    
        poveste (Miercuri, 3 august 2016, 15:48)

        Lakota [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

        http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/ardealul-luat-n-1940-lui-carol-al-ii-lea-fost-dat-lui-mihai-i
      • 0 (0 voturi)    
        Nu inteleg (Luni, 8 august 2016, 3:57)

        Cardplayer [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

        Regele Mihai a salvat poate sute de mii de vieti intorcand armele, asa ca nu iti inteleg argumentul
    • +5 (7 voturi)    
      Masina de mestecat cacat a Partidului (Joi, 4 august 2016, 7:45)

      krampus [utilizator] i-a raspuns lui akillies

      Exagerarile atrag alte exagerari; odele stangace ale unei prese de partid de un monarhism recent provoaca reactii ostile. Probabil ca un titlu mai potrivit ar fi Printesa Consoarta Anna, deoarece nu a fost niciodata incoronata Regina iar nunta nu a fost conform statutului Casei Regale si adoptata de Parlament. Fetele ei s-au maritat cu golani, Margareta cu securica Duda, Irina cu smecherul ala cu luptele de cocosi din Utah, toate au facut casatorii in afara rangului lor. In rest a fost o femeie demna de respect si este normal ca romanii sa o onoreze insa nu in dauna adevarului.
  • -1 (9 voturi)    
    Abdicarea... (Marţi, 2 august 2016, 22:50)

    contest [anonim]

    Mihai I de Ro. nu e rege, dar abdicarea l-a salvat de multe si mari necazuri!
    "Cuplu regal" ?!
    Viata celor doi "Regali" si a "principeselor" a fost imorala, desfranata, luxoasa, insolenta!
    De ce "munceau" astia?! Au lipsit jefuit pe atatia tax-payers vestici de jobs-urile pe care le-au ocupat ei in lacomia lor, in rapacitatea si egoismul lor!
    Imposture...
  • +3 (7 voturi)    
    Voi nu vedeti (Miercuri, 3 august 2016, 13:26)

    Emancipatorul [utilizator]

    ca se incerca crearea de persoane "nepatate, de incredere" in ochii populatiei.

    Chiar sistemul incearca sa creeze astfel de persoane ca sa se perpetueze.
    Sigur Dragnea, Basescu, Johannis, etc vor fi alungati de pe scena politica mai devreme sau mai tarziu, de DNA su de popor.
    Si le vor lua locul acesti "sfinti" pregatiti de mass-media sistemului.

    Asa functioneaza treaba.
    • 0 (6 voturi)    
      orbirea de reflector (Miercuri, 3 august 2016, 15:44)

      Lakota [utilizator] i-a raspuns lui Emancipatorul

      Vedem prea bine ca e nevoie de un nou termen in limba romana: modelofobie. Adica reactia irationala si fara discernamint impotriva oricarui fel de model de comportament, atitudine, moralitate, asumare, consecventa etc.
      Probabil este o reactie secundara la inflatia de modele de un alt tip. cele din lumina reflectoarelor.
      can't get enough din alea.
      Sau poate unii prefera modele inspirate si modelate de comunism si care acum stau la racoare, de cind cu canicula lansata de DNA.
      ca si francezii, can't get enough of comunism sau postcomunism.
      Deconstructia si demitizarea nu mai e la moda, nici macar printre neomarxisti.
      e bine ca "sfintul" iliescu se bucura de ingaduinta tuturor, inclusiv a justitiei, pe cind cei care au VAZUT cu ochii lor, vremuri mai "bune", sint scuipati si injurati la tot pasul, cum ca au trait mai "bine" pe afara. Si toti stim cine ii invidiaza pe aia din afara. De atunci si de acum.
      • +1 (5 voturi)    
        Vezi ce fac Americanii (Joi, 4 august 2016, 15:52)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Lakota

        Inainte de a ne face "comunisti" pe noi astia ce nu suportam nobilii, vezi de ce americanii de 250 ani scuipa pe regi si printi.
  • +7 (9 voturi)    
    etichete nereale (Joi, 4 august 2016, 0:49)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    1. in primul rand nu a fost Regina, pt ca atunci cand s-a maritat cu EX-Regele Mihai, acesta deja abdicase (fortat sau nu, e alta poveste), deci nu mai avea calitatea de Rege. Stiti si Regele George al Marii Britanii a abdicat pt a se putea casatori cu madame Simpson si de atunci NU s-a mai numit "rege" ci "ex-rege". Deci, pt ca pana la urma e vorba de aceeasi familie regala, de ce lui Mhai I i se mai zice "Rege" si nu "ex-Rege"?!
    Astfel ca Ana nu s-a maritat cu un Rege ci un 'fost Rege', nu aveam cum sa devina neam Regina. Regina te numesti cand esti sotia unui Rege (in functie, cu tron);
    Deci "Regina" Ana e doar o titulatura care nu are logica si e doar un mod de adresare.

    2. Care EXIL? Ana s-a maritat cu Mihai in Vestul Europei pentru ca acolo s-au cunoscut. Ea nu l-a cunoscut inainte de abdicare, deci nu a fost nevoita sa fuga sau sa plece cu el, sau in exil din cauza comunistilor. Pur si simplu l-a intalnit "la ea acasa" s-au indragostit, casatorit, samd...deci, repet, de al cui "exil" vorbim, ca sigur de al ei nu poate fi vorba!

    Si atunci de unde "o viata in EXIL"?

    Ok, inteleg, a fost un om deosebit, cu spirit caritabil (desi am eu vaga impresie ca mai degraba Fundatia Principesa Margareta e cea mai implicata in acte caritabile-filantropice, primind si premii pe la Gala Societatii Civile, samd), decenta, modesta, statornica, etc. O respectam pentru asta, ca pe oricare alt OM.
    Dar acum vedem cum pe HN si nu numai, ci si la unii politicieni, explodeaza un pupincurism gretos. Inclusiv la nivelul Guvernului, care se straduieste de ceva vreme sa le dea facilitati si "forme legale"- care depasesc alocarile pt (de ex) Cumintenia Pamantului. Pai sa nu iti vina dracii, cand stii ca imobiliarele lor valoreaza zeci de milioane de euro si exploatate inteligent le pot aduce oricum venituri f.f.f. bune? De ce mai au nevoie de alte venituri si facilitati de la Statul roman, sa se oficializeze si o institutie care NU exista in Constitutie? E constitutional asa ceva?
    • +3 (3 voturi)    
      Despre morti, numai de bine. (Sâmbătă, 6 august 2016, 10:18)

      Alex735 [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Sunt perfect de acord dar.. n-are rost sa ne isterizam atata.
      Sa fim seriosi, calmi si rationali, la urma toata regina Ana nu e vreo printzesa Disney.
  • +1 (5 voturi)    
    Cum ii zicea Pamfil Seicaru: (Joi, 4 august 2016, 15:51)

    Toni_Romania [utilizator]

    Bulion-Sarma
  • +5 (5 voturi)    
    Antena 3 e aici (Vineri, 5 august 2016, 15:30)

    andipetre [utilizator]

    Cea mai buna dovada ca povestea asta cu preamarirea asa-zisei familii regale este propaganda periculoasa si dubioasa e faptul ca Antena 3 este un sustinator infocat al acesteia. Ti se face greata cand ii vezi pe cantatorii in struna de acolo pupand moastele "regalitatii" romanesti si cantand ode componentilor controversatei familii.
  • -1 (1 vot)    
    ce-i cu scestia ? (Sâmbătă, 6 august 2016, 20:08)

    TRABI [utilizator]

    Regina ? Rege ? ...ia sa facem un referendum sa terminam odata cu facatoriile astea . Noi avem presedinte si atat . Un rege nu fuge lasandu-si armata si poporul pe mana lui stalin ? A fost un ordin Victoria Sovietica dat de stalin , sau nu a fost ? Si pentru ce ?
  • 0 (2 voturi)    
    Respect!!! (Duminică, 7 august 2016, 22:08)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    O doamna!!!
  • 0 (0 voturi)