UPDATE A murit Radu Beligan. Longevivul actor avea 97 de ani

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 20 iulie 2016, 13:45 Actualitate | Cultură

Radu Beligan in Egoistul
Foto: Calin Piescu
Actorul Radu Beligan a murit miercuri, la Spitalul Elias, in jurul orei 13.00, la varsta de 97 de ani, au confirmat reprezentantii spitalului pentru Mediafax. El era cel mai longeviv actor aflat inca in activitate pe scena de teatru.

Radu Beligan a avut o bogata activitate in teatru, film, televiziune si radio. A fost director al Teatrului de Comedie din Bucuresti, intre anii 1961 si 1969, si director al Teatrului National Bucuresti, intre 1969 si 1990. 

Totodata, a fost profesor la Institutul de Teatru si Film, intre 1950 si 1965, si a fost ales membru de onoare al Academiei Romane in 2004, in semn de recunoastere a activitatii sale in domeniul artei.  

A fost decorat, printre altele, cu Ordinul "Serviciul Credincios" in grad de Mare Ofiter, Ordinul Drapelul Iugoslav cu steaua de aur si colan si Ordinul National al Legiunii de Onoare in grad de Ofiter, din partea Frantei. 

Este Doctor Honoris Causa al Universitatii Nationale de Arta Teatrala si Cinematografica "I.L. Caragiale" din Bucuresti.

Actorul Radu Beligan a primit in 2011 o stea pe Aleea Celebritatilor - Piata Timpului, spatiul bucurestean dedicat marilor valori ale filmului si scenei romanesti. 

In februarie 2014, Radu Beligan a fost inclus intr-un top al celor mai puternice o suta de personalitati din lume din domeniul divertismentului, alaturi de actorul roman in clasament regasindu-se numeroase celebritati de toate varstele, de la Hollywood, printre care Robert De Niro, Martin Scorsese, Clint Eastwood, Woody Allen, Judi Dench, Helen Mirren si Angelina Jolie, potrivit site-ului american Business Insider.



Citeste mai multe despre   









39395 vizualizari
  • +15 (45 voturi)    
    Dumnezeu sa il ierte! (Miercuri, 20 iulie 2016, 13:47)

    bancher [utilizator]

    a fost un mare actor.
    • +8 (22 voturi)    
      Daaaaa.... (Miercuri, 20 iulie 2016, 17:29)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      S-a mai dus un... colaborator al Securității si un om de cultură extrem de fidel regimului comunist.
      • +1 (7 voturi)    
        Ia spune ce stii (Miercuri, 20 iulie 2016, 23:20)

        FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui ismail paine de circ

        Ce ne poti spune, concret, despre colaborarea cu securitatea si despre fidelitatea fata de regimul (criminal) comunist ? Eu il stiu de mare actor, de cel mai mare actor roman, privesc si acum si ascult cu placere piesele de teatru si filmele in care Beligan a fost un talent urias, tu ce stii despre el ? Cui i-a facut rau si in ce fel ? Ce merita sa facem, sa-i trecem cu vederea activitatea actoriceasca si sa-l minjim cu noroi pentru "fidelitatea" fata de comunisti sau sa-i iertam pozitia de bibelou convenabil al regimului si sa-i apreciem mostenire culturala ? A jucat inca de pe vremea inceputurilor filmului albnegru, alaturi de celelalte nume uriase ale teatrului romanesc, Birlic, Giugaru, Costache Antoniu, daca iti spun ceva numele astea. Fidelitatea fata de teatru sterge de departe vina, daca e o vina reala in cazul lui, de a face parte, atit cit a facut, din protipendada comunista.
  • +13 (37 voturi)    
    RIP (Miercuri, 20 iulie 2016, 13:49)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    ma gandesc la toate glumele din TNR legate de varsta distinsului personaj. Admirabil prin faptul ca pana si la o asa varsta inaintata a fost capabil sa interpreteze roluri, inclusiv unele noi. E de admirat aceasta capacitate pastrata pana la 97 ani, dincolo de caracterul sau alte fapte din trecut.
    RIP!
    • -7 (47 voturi)    
      vorba unuia (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:45)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      daca nu era asta, poate ca ar fi fost altul mai bun.

      La 97 de ani, decenta spune sa te retragi desi "lumea te vrea".
      • -3 (37 voturi)    
        decenta spune (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:01)

        Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui neurino

        cand esti prost, sa taci din gura...
        • +9 (29 voturi)    
          Si tu de ce nu taci? (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:06)

          MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

          De ce nu-ti aplici propriile principii?
  • -19 (55 voturi)    
    Trist (Miercuri, 20 iulie 2016, 13:51)

    mitg [utilizator]

    Mare talent, mare spirit civic. Condoleante.
    • +20 (40 voturi)    
      spirit civic (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:59)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      demonstrat in anii de implementare a comunismului in Romania
    • +10 (18 voturi)    
      A fost un mare actor, (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:59)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      fără îndoială, unic în felul lui... Un om intelligent și cult... Dar cu spiritual civic a dus-o mai prost... I-a plăcut foarte mult puterea și a făcut și compromisuri pentru a o avea. Totuși nu cred că am văzut vreun Rică Venturiano, de exemplu, fără să-l compar cu personajul jucat de Radu Beligan...
  • -6 (42 voturi)    
    O legenda a urcat spre Olimp (Miercuri, 20 iulie 2016, 13:55)

    UpNext [utilizator]

    onoare artei teatrale la superlativ!
  • +1 (55 voturi)    
    Pentru cei care vor aminti si ca (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:01)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    a fost membru al CC PCR si deputat in MAN:
    - Mi-a ramas in minte urmatoarea imagine: Beligan citind la un concres PCR cuvantarea, bineinteles cu omagii la adresa lui NC, dar care in final a rostit ultimele cuvinte ale frazei indepartandu-se de microfon. Un gest de fronda, semnificand; distantarea clara de ceea ce i se daduse sa citeasca.
    • +53 (73 voturi)    
      Si tot sa nu uitam (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:15)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Ca a fost principalul martor al acuzarii in procesele politice din anii 50 impotriva intelectualilor. O mica "glumita" cu departarea de microfon nu spala zecile de "marturii" impotriva celor "ce denigrau realizarile comunismului si au o atitudine dusmanoasa fata de clasa muncitoare si batalionul ei cel mai avansat - comunistii". Mai curand un caracter las, unsuros, gata sa se puna in slujba oricui pentru avantaje personale. Penibila o postare de mai sus despre "spiritul civic" al lui Beligan. Mai cititi istoria noastra !
      • 0 (0 voturi)    
        pe iliescu cand il judeci (Joi, 21 iulie 2016, 17:41)

        Ellias [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        pentru crimele facute dupa ce l-au pus la zid pe Ceausescu? Voi chiar trebuie sa asteptati ca cineva sa moara ca sa va "aratati muschii" ? Oameni de nimic ce sunteti. Tineti-va rautatea in suflete....si asa ajungeti sa faceti cancer...oameni rai si veninosi ce sunteti.
    • +3 (27 voturi)    
      BLA-BLA-BLA (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:19)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Vesnicile justificari tip "Motanul Arpgic".
    • +35 (47 voturi)    
      sa adaugam si sprijinul pt VVP?! (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:25)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      In 2014? Cum poti sa sprijini public un asemenea personaj?1 scarbos...
    • +38 (48 voturi)    
      Si tot din spirit de fronda (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:34)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      a ramas directorul TNB pana in 1990, iar gestul frondei supreme a fost cand I-a pupat mana Elenei Ceausescu.
      • +7 (15 voturi)    
        Radu Beligan a făcut (Miercuri, 20 iulie 2016, 16:12)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        și gesturi frumoase, dar mai discret. De exemplu, întâlnindu-l pe tânărul pe atunci regizor Andrei Șerban la Paris l-a sfătuit să nu se întoarcă în țară dacă vrea să facă teatru. Se întâmpla acest lucru la începutul anilor "70, după ce Ceaușescu produsese tezele din aprilie și revoluția culturală după modelul celei chineze. O povestește însuși Andrei Șerban.
    • +3 (5 voturi)    
      Maestre, (Miercuri, 20 iulie 2016, 16:02)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      exagerați cu interpretările!
    • 0 (0 voturi)    
      si cine nu a adus omagii?? (Joi, 21 iulie 2016, 17:38)

      Ellias [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      nu stiu cat de batran esti ciobane, dar sa nu imi spui ca tatal tau nu purta carnet rosu, daca nu si tu....asa erau vremurile. Iar artistii aveau "datoria cetateneasca" sa aduca "omagii" altfel nu supravietuiau.Insa de aici pana la a ajunge la venerabila varsta de 97 de ani cu activitate continua in arta, e un pas enorm. Cati de acum nu pupa fundul PSD-ului? pentru asta trebuie omorati? Acest OM a adus mai multa faima Romaniei decat toti catzeii din PSD care numai au furat. Se vede de la o posta rautatea din sufletele celor frustrati aici pe forum, rautate care le vor aduce numai suferinte sufletesti. In general poporul roman era cunoscut ca un popor cald, primitor, insa ce vad ca se scrie aici, ma intristeaza enorm. Oameni buni, ati uitat acea vorba romaneasca "De morti numai de bine"...si daca Beligan v-a facut vre-un rau, spuneti-l aici...fara retineri...dar concret, nu cu "am auzit...." fiti barbati si aduceti dovezi cand faceti afirmatii. In rest, numai de bine tuturor aici pe forum, iar bunul Dumnezeu sa-i odihneasca sufletul in pace acestui OM care a plecat dintre noi, dupa ce ne-a incantat privirile cu operele sale. Cei ce scriu urat de el aici...sa jure ca nu s-au uitat niciodata la un film cu Beligan , ca eu nu ii cred.
  • +3 (25 voturi)    
    Minte activa, viata plina de onoruri in doua..... (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:23)

    Plagarus [utilizator]

    .............sisteme.
    Egoistul, Ianke, Guglielmo, Actorul, Bătrânul, Spirache, Kondilas, Richard al III-lea, memorabile roluri
    Longeviv si-n cariera nu va avea nevoie de bocitoare inlacrimate gen Piersic, Adela Mărculescu, Costel Constantin, Marius Bodochi, Florina Cercel, George Ivașcu Alexandru Bindea ..............
    Aplauzele sunt suficiente !
  • +35 (55 voturi)    
    De la (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:26)

    loveparade [utilizator]

    Gherghiu-Dej pana la Ponta nu a ratat nimic de pupat...
  • +35 (51 voturi)    
    omagiu (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:29)

    victor L [utilizator]

    actorului. Un mare talent.
    Ginduri mai putin bune pentru omul Radu Beligan in cei 97 de ani.
    Ultima data ne-a surprins molarind la statuia lui Ponta.
    Sau ati uitat?
  • +15 (21 voturi)    
    Despre morti numai de bine, dar obiectiv (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:38)

    RaduMischie [utilizator]

    http://www.lapunkt.ro/2014/10/14/radu-beligan-artist-al-puterii/
    • +2 (6 voturi)    
      Zicala asta (Miercuri, 20 iulie 2016, 16:14)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

      este fioros de ipocrită!!!!!!!!!!!!
  • +35 (49 voturi)    
    Servitorul tuturor liderilor comunisti (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:43)

    cato [utilizator]

    Radu Beligan a reusit performanta de a fi servitor pentru trei lideri comunisti: Gheorghe Gheorghiu-Dej, Nicolae Ceausescu, Ion Iliescu.
    Altfel, a fost un actor roman foarte important - lucru care spune multe despre lipsa de moralitate a culturii romane.
    • -5 (17 voturi)    
      f. corect comentariu (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:48)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui cato

      RB a fost un actor roman foarte important .
    • -9 (33 voturi)    
      Nici n-a murit bine (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:03)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui cato

      si au aparut scuipatorii de serviciu... asta spune multe despre moralitatea generatiei "prostii si castigi"...
      • +4 (14 voturi)    
        neah (Miercuri, 20 iulie 2016, 17:38)

        ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

        noi am fost intotdeauna aici, criticandu-va pe voi astia pui de comunisti.
      • +1 (7 voturi)    
        Cita nerusinare ! (Miercuri, 20 iulie 2016, 23:28)

        FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

        Poti fi sigur ca toti chibitii astia stiu doar din auzite de marele actor. Sint un adversar necrutator al regimului comunist, dar s-al balacaresti pe unul ca Beligan e greu de inteles. Cred ca injuracii de azi sint generatia Trazniti in Nato. Intreaba-i daca au vazut sau auzit Steaua fara nume cu Radu Beligan.
        P.S. E o diferenta uriasa intre Beligan si Adrian Paunescu. Cel din urma poate fi acuzat pe merit de sustinere a regimului comunist. Beligan a fost un actor, nu un activist. Daca te duce capul si bagajul de cultura sa discerni...
        • +1 (3 voturi)    
          haha (Joi, 21 iulie 2016, 5:35)

          ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui FlorinG

          Mda, nu a fost "activist", nuuuuu... doar s-a bucurat de comunism si de tratament preferential, ca orice activist.

          “Radu Beligan se arată nemulţumit şi pentru faptul că televiziunea a transmis piesa «O scrisoare pierdută », în regia lui Liviu Ciulei, care a întors spatele ţării, plecând în străinătate, şi nu pe cea regizată de un membru al CC al PCR, adică de el. După opinia sa, tinerii care iau contact pentru prima oară cu o astfel de piesă, precum cea transmisă, nu au de învăţat, ea constituind o «crimă pentru actul cultural în sine»”.
          De menţionat că Radu Beligan a fost membru al Comitetului Central (CC) al Partidului Comunist Român (PCR) între 1969 şi 1989, dar şi deputat în Marea Adunare Naţională (MAN) între anii 1961 şi 1975.
  • +6 (24 voturi)    
    "Un actor roman foarte important" ! (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:21)

    Susufler0 [utilizator]

    Adevarat ! Beligan a fost un fel de Mihail Sadoveanu al teatrului romanesc.

    Actorii romani picurati de Dumnezeu cu geniu nu sunt cuprinsi in categoria "actori importanti" ci in categoria "actori de geniu".

    PS. Si, din pacate, nu stiu cum se face, ca Dumnezeu ii vrea mai repede la el !
    • +10 (20 voturi)    
      Ei, pe Radu Beligan (Miercuri, 20 iulie 2016, 16:22)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Dumnezeu nu l-a vrut chiar așa de repede... Dar vă înțeleg. V-a luat valul...
      • 0 (18 voturi)    
        Ce nu ati inteles din ce am scris ? (Miercuri, 20 iulie 2016, 16:56)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        Ca nu il consider pe Beligan un actor atins de aripa geniului ?

        Da, asta-i parerea mea !

        Cred, de exemplu, ca Dinica nu a fost un actor "important" (nu cred ca putea face rost de butelii pe vremea lui Ceasca, sau de aprobari la Dacia sau la ARO, nu stiu unde se dadeau, ori nu putea influenta numirea cutarui sau cutarui pe la consulate, prin ministere, sau nu avea telefonul lui Iliescu, etc, etc, etc.), asa cum putea Beligan, in schimb era un actor genial !

        PS. Sa nu fiu gresit inteles ! Mai usor ii facea rost Beligan de butelie lui Dinica , pt mama-sa, decat invers !

        PPS. Si tot pt a nu fi gresit inteles: il consider pe Radu Beligan un actor f. bun, la fel cum il consider pe Sadoveanu un scriitor foarte bun. Dar geniali au fost altii !
        • 0 (2 voturi)    
          Nu e cazul să vă enervați (Miercuri, 20 iulie 2016, 17:46)

          Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          chiar așa. M-am referit strict la post scriptumul dumneavoastră. Recitiți-l și veți vedea. În rest am înțeles tot!
          • -3 (9 voturi)    
            Eu stiu bine ce am scris, vad insa ca (Miercuri, 20 iulie 2016, 19:40)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

            dvs aveti dificultati in a intelege !

            Va "desenez" : Actorii de geniu, isi sfarsesc viata mai repede, decat actorii "importanti", dar neatinsi de aripa geniului, precum Radu Beligan.

            Asta deplangeam, ca geniile se sting, din nefericire mai repede, decat oamenii obisnuiti, dar "importanti care devin cvasi seculari.

            PS. Nu m-a luat niciun val, cu alte cuvinte !
        • -1 (7 voturi)    
          Sa-ti traduc mai pe romaneste (Miercuri, 20 iulie 2016, 18:05)

          MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Ce-a vrut sa spuna "Leul" a fost ca la 97 de ani si-a cam mancat malaiul de mult :D.
          • 0 (4 voturi)    
            Vezi daca ai tradus DOAR (Miercuri, 20 iulie 2016, 19:57)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

            "mai pe romaneste" ?

            S-a inteles ca "Leul", la 97 de ani "si-a cam mancat malaiul de mult".

            Eu, spre deosebire de tine, stiu ca "Leul in iarna" personifica pe cel ajuns la varsta senectutii si a deplinei maturitati, totusi imi vine greu sa cred ca cel ce se ascunde sub nickname-ul respectiv are varsta de 97 de ani !

            PS. Constantine, imi permit sa iti dau un sfat : cand vrei sa mai dai lectii, trebuie sa stii lectia la perfectie, da ?

            In rest, sa dea Dumnezeu sa ne citim sanatosi !
            • 0 (4 voturi)    
              Hai sa-ti mai explic inca odata (Joi, 21 iulie 2016, 0:36)

              MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              Ori nu vrei sa intelegi, ori nu poti intelege. Ideea e ca la 97 de ani nu poti spune despre un actor ca: "nu stiu cum se face, ca Dumnezeu ii vrea mai repede la el".
              For God's sake, avea 97 DE ANI. Pe langa acest aspect, deloc de neglijat, omul nu se mai pensiona. In traducere libera: nu mai lasa loc si altuia tanar sa-si castige o paine. Mai pe scurt omul a fost un EGOIST. Ca el mai sunt destui in viata care refuza sa se pensioneze (ex: stela popescu, arsinel).

              PS. Din cauza celor ca tine a aparut acest mit de "generatia de aur". Nimic mai fals! Nu exista asa ceva.
  • +8 (24 voturi)    
    Pentru documentare: (Miercuri, 20 iulie 2016, 15:58)

    mfilip91 [utilizator]

    A fost un actor deosebit dar un caracter josnic:

    http://www.lapunkt.ro/2014/10/14/radu-beligan-artist-al-puterii/
  • +2 (20 voturi)    
    Stabilitate (Miercuri, 20 iulie 2016, 16:12)

    lordoflight [utilizator]

    Un element de stabilitate al teatrului romanesc care facea legatura intre perioada de aur a teatrului si perioada actuala burlesca si superficiala.
    • +6 (20 voturi)    
      Adevarat (Miercuri, 20 iulie 2016, 17:43)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui lordoflight

      Da, a lins tot ce a putut in toate perioadele. Cum spunea cineva mai sus, de la Ghiorghiu-Dej la Ponta.
  • -4 (14 voturi)    
    Beligan si Pleșu (Miercuri, 20 iulie 2016, 19:35)

    Liviu OvidiuBadean1 [anonim]

    Din păcate a murit umilit dupa ce a fost linșat public de domnul Andrei Pleșu in 2014. Poate domnul istoric al artei Pleșu regretă și publică o mea culpa.
    • +1 (7 voturi)    
      de ce? (Joi, 21 iulie 2016, 5:39)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Liviu OvidiuBadean1

      Niciun comunist nu merita indurare din partea noastra. O merita pe deplin.

      Conform Securităţii, Radu Beligan a desfiinţat, în 1982, piesa «O scrisoare pierdută», regizată de Liviu Ciulei, pe motiv că acesta plecase din ţară: „O crimă pentru actul cultural”

      “Radu Beligan se arată nemulţumit şi pentru faptul că televiziunea a transmis piesa «O scrisoare pierdută », în regia lui Liviu Ciulei, care a întors spatele ţării, plecând în străinătate, şi nu pe cea regizată de un membru al CC al PCR, adică de el. După opinia sa, tinerii care iau contact pentru prima oară cu o astfel de piesă, precum cea transmisă, nu au de învăţat, ea constituind o «crimă pentru actul cultural în sine»”.

      De menţionat că Radu Beligan a fost membru al Comitetului Central (CC) al Partidului Comunist Român (PCR) între 1969 şi 1989, dar şi deputat în Marea Adunare Naţională (MAN) între anii 1961 şi 1975.
  • +4 (10 voturi)    
    Parafrazez... (Miercuri, 20 iulie 2016, 21:01)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Parafrazez expresia domnului C.T.Popescu: mare actor, mare ticalos!Ca un finis coronat opera-de la inaltimea sa, de la prestigiul lui , la o etate patriarhala-sa participi la campania electorala a derbedeului national-demonstreaza un oportunism, o lipsa de caracter monumentale!Requiescat in pacem si Dumnezeu sa-l ierte, ca multe si grele pacate va fi avut!
    • +1 (1 vot)    
      pai... (Joi, 21 iulie 2016, 11:49)

      VasileTache2 [anonim] i-a raspuns lui MichiuStefan1

      ce faci,bre il parafrazezi pe ing Popescu,cel mai mare ticalos din ultimii 25 de ani?!
  • -2 (2 voturi)    
    Finally... (Joi, 21 iulie 2016, 8:26)

    Xman [utilizator]

    Iliescu din păcate vrea să-i îngroape pe toti
  • -1 (3 voturi)    
    profesionist sau foamea-n gat ? (Joi, 21 iulie 2016, 9:20)

    aanonim [utilizator]

    Da-o dreaqu de treaba, daca vrei sa fii considerat profesionist te retragi cand te-ai senilizat si nu mai tii minte replicile, si nici nu mai auzi sufleorul (ragusise ala la piesa de cat a `urlat` la Beligan, ceilalti actori ii spuneau inclusiv replicile lui, trist; decat sa te afisezi asa mai bine stai acasa)
  • -1 (3 voturi)    
    RIP (Joi, 21 iulie 2016, 10:07)

    L8MA [utilizator]

    Mi-a placut ca actor,chapeau!
    Partea de implicare activa in politica totalitara a fost dezgustatoare, in cel mai bun caz, asta lasand la o parte sustinerea celui mai scabros politician roman,vvp...
  • -1 (1 vot)    
    Dumnezeu sa il odihneasca!!! (Vineri, 22 iulie 2016, 22:36)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Un mare actor, un mare om, un mare roman!!!