Campania pentru "Cumintenia Pamantului": doar 306.700 euro stransi pana la jumatatea lunii iulie

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 15 iulie 2016, 16:50 Actualitate | Cultură

Cumintenia Pamantului
Foto: Mediafax
Campania pentru achizitionarea operei lui Brancusi "Cumintenia Pamantului" a reusit sa stranga, pana la jumatatea lunii iulie, doar suma de 306.773 euro, potrivit anuntului facut pe pagina de Facebook a campaniei, din totalul de 6 milioane de euro.

Astfel, din aceasta suma, 165.868 de euro au fost donati prin transfer bancar, 104.222 de euro pe platforma www.brancusiealmeu.ro si 36.683 de euro pe platforma eMag.

Campania de colecta nationala "Brancusi e al meu" are ca tinta strangerea sumei de 6 milioane de euro din donatii publice pana la sfarsitul lui septembrie. Acestei sume i se adauga 5 milioane de euro alocate de Guvern, pentru ca opera lui Brancusi sa intre in proprietatea statului, dupa achizitionarea de la proprietarii sai actuali, noteaza Agerpres. 

Exista mai multe modalitati prin care romanii pot dona pentru achizitia operei: direct prin intermediul site-ului campaniei www.brancusiealmeu.ro, prin intermediul celui mai mare retailer online din Romania, eMag, unde romanii pot cumpara virtual, pe http://www.emag.ro, "Cumintenia pamantului", donand astfel in conturile campaniei pentru achizitia operei lui Constantin Brancusi; virand lei, euro si dolari, prin transfer bancar sau prin depunere de numerar, in conturile deschise pe numele Ministerului Culturii de catre bancile comerciale.


Citeste mai multe despre   











[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
2335 vizualizari
  • 0 (2 voturi)    
    curiozitate (Vineri, 15 iulie 2016, 16:58)

    Eugenn [utilizator]

    Ce se intampla cu banii stransi daca nu se ajunge totusi la suma necesara?
    • -1 (3 voturi)    
      Ghici ! (Vineri, 15 iulie 2016, 18:27)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui Eugenn

      vor fi furati de un jmecher de prin minister !
    • -1 (3 voturi)    
      SE VA INTAMPLA LA FEL CUM... (Vineri, 15 iulie 2016, 19:10)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Eugenn

      S-a intamplat si cu banii subscrisi pentru Dracula Park a lu' ///de aghaton!
  • +2 (6 voturi)    
    Donatie? Nu! (Vineri, 15 iulie 2016, 17:02)

    Soljenitin [utilizator]

    Nu se recupereaza pagubele facute de Varan, Nastase, Ponta, Dragnea, Sova, nu sunt bani pentru sistemele sanitar, militar si educational, nu sunt bani nici pentru Brancusi, DAR sunt bani pentru pensii speciale, sunt bani pentru biserica, sunt bani pentru deplasari personale ale alesilor cu masina si carburant platite din bani publici, sunt bani pentru salarii si diurne nesimtite platite parlamentarilor.

    Si vreti sa donam tot noi, cei care platim cele de mai sus?!

    NU!!
  • 0 (2 voturi)    
    brancusi (Vineri, 15 iulie 2016, 17:14)

    Gogulancea [utilizator]

    nu e pe placul publicului asta. poate incearca si cu alte opere de Brancusi, Printesa X de exemplu. ref. https://en.wikipedia.org/wiki/Princess_X
  • +2 (2 voturi)    
    mda (Vineri, 15 iulie 2016, 17:33)

    adrian_rolland [utilizator]

    Chiar credea cineva ca se stringe suma din donatii???

    Sunt curios in cit timp se va returna donatorilor daca banii nu sunt strinsi.
  • +2 (4 voturi)    
    Dragnea ! Daca pentru Brancusi nu dai bani (Vineri, 15 iulie 2016, 18:21)

    NicolaeA [utilizator]

    .... Vezi ca se scoate la licitatie statuia lui Lenin ! Pune PSD-istii sa doneze ca altfel Ciolos o sa aprobe topirea ei ! Daca totusi o da la topit, depuneti urgent motiune de cenzura !
    • -2 (2 voturi)    
      Tu (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 0:52)

      vi_escu [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      cat ai donat?
  • -1 (3 voturi)    
    nu voi dona (Vineri, 15 iulie 2016, 19:54)

    toubib [utilizator]

    Aceasta minunata opera de arta nu e in siguranta in posesia statului roman.
  • 0 (2 voturi)    
    mai bine o doneaza (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 9:48)

    AnderT [utilizator]

    http://www.petitieonline.com/signatures/donati_cumintenia_pamantului_poporului/