Dacian Ciolos isi doneaza salariul pe luna aprilie pentru Cumintenia Pamantului

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 22 mai 2016, 17:46 Actualitate | Cultură

Dacian Ciolos
Foto: Facebook.com
Premierul Dacian Ciolos anunta, intr-o postare pe pagina sa de Facebook, ca a decis sa isi doneze salariul pe luna aprilie pentru achizitionarea operei lui Constantin Brancusi, Cumintenia Pamantului. "Am decis sa donez salariul din luna aprilie pentru acest proiect. Va indemn si pe voi, pe fiecare, sa faceti dupa cum va indeamna constiinta si dupa posibilitatile pe care le aveti. Eu unul am decis sa fac acest lucru pentru ca Brancusi este si al meu!", a scris primul ministru pe Facebook.

Guvenul si Ministerul Culturii au lansat oficial, pe 19 mai, campania de sustinere a subscriptiei nationale pentru achizitia operei lui Constantin Brancusi "Cumintenia pamantului". Campania se va derula pana pe 30 septembrie si are nevoie de un sprijin cat mai larg, asa cum s-a intamplat si in cazul Ateneului Roman, in urma cu 130 de ani, a aratat Guvernul.

Achizitionarea operei se va face printr-un efort conjugat al statului roman si al cetatenilor: suma de cinci milioane de euro va fi alocata de Guvern si e nevoie ca sase milioane de euro sa fie colectate cu ajutorul contributiilor voluntare ale persoanelor private si juridice.

"Viziunile, viata si valorile ne despart zi de zi, insa in momentele cheie se vede coeziunea unei natiuni.  Asta s-a vazut si in cazul subscriptiei nationale pentru ridicarea Ateneului Roman, acum 130 de ani. Cred cu tarie ca asta trebuie sa vedem si acum cu opera ᅡCumintenia pamantuluiᅡ. Ca atare, deoarece vreau ca Brancusi sa ne adune, nu sa ne dezbine, lansez romanilor o chemare la asumarea valorilor la nivel individual", a declarat joi premierul Dacian Ciolos.

Guvernul a precizat ca printre personalitatile care si-au aratat deja sprijinul pentru campania de subscriptie publica sunt Doina Lemny, Nadia Comaneci, Ilie Nastase, Mircea Cartarescu, Dan Perjovschi, Mircea Cantor, Alexandru Tomescu, Vlad Alexandrescu, Tudor Giurgiu, ambasadorul Frantei Francois Saint-Paul, Razvan Burleanu, Oana Manea, Alexandru Dedu si Cosmin Alexandru.

In spotul publicitar difuzat incepand de vineri, 20 mai isi declara sustinerea Maia Morgenstern, Oana Pellea, Victor Rebengiuc, Andrei Plesu, Iuliana Tudor, Melania Medeleanu, Irina Pacurariu, Dragos Bucurenci, Parintele Constantin Necula, Mariana Lungu, Dan Amariei, Matei Oprina, Cristiana Mongol Stancu, Iv cel Naiv si Virgil Stanescu.

Donatiile cetatenilor si ale persoanelor juridice direct in conturile deschise pe numele Ministerului Culturii vor beneficia de facilitati fiscale, potrivit Ordonantei de Urgenta nr. 10, publicata in Monitorul Oficial din 6 aprilie 2016. In cazul in care campania nu va fi una de succes, fiecare donatie va fi returnata contributorilor.

Primele rezultate ale campaniei vor fi facute publice la 1 iunie, iar periodic, in zilele de 1 si 15 ale fiecarei luni de campanie, sumele stranse pana in acel moment vor fi date publicitatii.

Vezi aici cum pot fi facute donatiile pentru Cumintenia Pamantului.










7141 vizualizari
  • -18 (28 voturi)    
    Interesant gest ! (Duminică, 22 mai 2016, 17:51)

    Miky113 [utilizator]

    Pentru lunile iulie-august ii recomand sa-l doneze pentru Canalul Siret-Baragan.
    Luna iulie pentru Siret, si luna august pentru Baragan.
    • +16 (18 voturi)    
      pentru (Duminică, 22 mai 2016, 18:28)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui Miky113

      regularizari de ape si lucrari de irigatii, poti sa le faci aceeasi recomandare lui Iliescu,Nastase,Constantinescu si de ce nu, lui Iohanis.
      • +2 (6 voturi)    
        Dar Marinarul, ce are tuseste ? El de ce sa nu dea (Duminică, 22 mai 2016, 19:39)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui vizirul

        pt ca le-a avut cu apa toata tineretea !
    • 0 (2 voturi)    
      o fi vreun mesaj...... (Duminică, 22 mai 2016, 18:37)

      TRABI [utilizator] i-a raspuns lui Miky113

      Ai vazut ce frumos este realizat la plecare din barajul Calimanesti Vrancea ?
      Ai dreptate , mai ales ca ar fi aur pentru fermieri .
      Sau poate .... o fi vreun mesaj oare pentru noi cei de rand ? auzi , " cumintenia pamantului " .
      Oricum , BRAVO ...a noastr-i CUMINTENIA !
  • -1 (7 voturi)    
    Brancusi e al nostru! (Duminică, 22 mai 2016, 19:16)

    Cheie primara [utilizator]

    Mostenitorii pana la urma ce-au vrut? Statuia? Nicidecum. Voiau doar sa se imbogateasca fara munca.
    Daca instanta a decis ca sculptura e a lor si nu a statului, sa si-o ia acasa. Sa faca ce vor cu ea!

    De fapt toti donatorii veti fi de acord ca niste indivizi sa primeasca 11 milioane de euro degeaba.
    • +3 (3 voturi)    
      Brâncuși ar fi fost al NOSTRU (Luni, 23 mai 2016, 13:20)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Cheie primara

      dacă statul roman NU i-ar fi refuzat donația cu mânie proletară.
      Poate ar fi bine să vă interesați care e cota operelor lui Brâncuși pe piața international de artă ca să realizați valoarea acestei sculpturi. Și în bani, și în importanță artistică.
  • -3 (7 voturi)    
    Frumos dar inutil ! (Duminică, 22 mai 2016, 19:35)

    Susufler0 [utilizator]

    Dupa formalitatile birocratice de rigoare, banii o sa i se intoarca in cont pe la inceputul lui noiembrie.
  • +6 (8 voturi)    
    Onorabil! (Duminică, 22 mai 2016, 20:23)

    termopan [utilizator]

    Generozitatea este una din calitatile unui adevarat domn!

    Chapeau Mr. Ciolos!
  • -14 (16 voturi)    
    marketing pentru interese marunte si obscure (Duminică, 22 mai 2016, 20:30)

    gigi1 [utilizator]

    Nu mai bine dona la niste spitale de copii? sau macar sa isi faca treaba si sa verifice putregaiul din sanatate? era mai important decat salariul lui pe o luna, nu mai pui ca e in atributia lui sa verifice activitatea guvernului deci nu ii se cerea nimic extra, doar sa isi faca treaba.
  • +10 (10 voturi)    
    !! (Duminică, 22 mai 2016, 20:58)

    cvi [utilizator]

    Poate da si BOR ceva.
  • +3 (5 voturi)    
    Eu donez .... ramane de vazut (Duminică, 22 mai 2016, 22:43)

    ContraTot [utilizator]

    cati din cei care comenteaza pe acest site, se dau romani sau sunt doar "romani care stiu ei bine".
    Daca este o opera de arta care merita sau nu sa ramana a romanilor ... vedem in toamna.
    Eu personal, va doresc doar de bine. Seara faina.
    • 0 (2 voturi)    
      EU NU MA "DAU"... (Luni, 23 mai 2016, 7:49)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui ContraTot

      Sunt roman, cu bune si cu rele, dar nu voi dona pentru aceasta piatra! Nu ma intereseaza si nu mi se pare normal ca noi sa cotizam sa le cumparam opera.
      Au castigat-o in instanta, este a lor. Vor sa o vanda, foarte bine: casele de licitatii ii asteapta (cu comision baban!).
      Este imoral sa ceri bani de la populatie, ca sa-i imbogatesti pe proprietarii pieteri! Va dati seama ce mult le pasa de "opera"! Cum au devenit proprietari au si pus-o la vanzare!
      • -1 (1 vot)    
        Imi pare rău (Luni, 23 mai 2016, 13:31)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        pentru dumneavoastră dacă socotiți că operele lui Brâncuși sunt doar niște PIETRE.
        Poate că dacă mai citiți câte ceva despre acest mare artist care a vrut să lase României tot ce a creat în Franța, iar România din vremea lui Dej l-a refuzat, vă mai schimbați părerea.
        Franța se mândrește cu Brâncuși...
  • +8 (10 voturi)    
    Plin de Gică Contra (Duminică, 22 mai 2016, 22:47)

    jijibau [utilizator]

    E plină țara de Gică Contra care doar se laudă cu un Brâncuși, dar nu ar da 1 (un) leu pentru a dovedi asta. Nu trebuie să dea nimeni sume mari, fiecare dă cât poate și vrea, dar poate ar fi momentul să o lăsăm mai încet cu măcănitul pe la colțuri și să facem mai mult. Așa i-ar fi plăcut și lui Ceaușescu, dar comisia românească a refuzat toată donația artistului și a zis că Brâncuși a creat artă decadentă. Uite că arta aia decadentă se vinde în lume cu zeci de milioane de euro bucata și unii nici acum nu înțeleg nimic și încă nu vor să îl aprecieze pe Brâncuși.
  • -8 (8 voturi)    
    O sa ne fie si mai greu ! (Duminică, 22 mai 2016, 23:01)

    Carpati [utilizator]

    Acum trebuie sa cotizam in plus , cate 1 leu macar, fiecare, si pentru dl Ciolos, care a ramas fara salariu !
    Din ce o sa traiasca saracul, luna asta ?
  • 0 (0 voturi)    
    cumintenia pamantului (Luni, 23 mai 2016, 7:17)

    1620908 [utilizator]

    aceasta opera trebuie sa ne apartina !!
    motiv pentru care am sa donez toate taxele si impozitele pe care ai nostrii conducatori le au consumat pentru proprile delicii.
    ce rusie sa ajunga aceasta opera la mila poporului !!!
    cu stima
  • 0 (0 voturi)    
    Noi platim taxe si impozite (Luni, 23 mai 2016, 17:06)

    icsulescu99 [utilizator]

    de ce nu se fac achiziti din acei bani.
    Pentru obiecte care nu aduc nici un profit hotilor, trebuie sa platim noi de doua ori. Este rusinos.

    Daca mai era necesar, premierul a facut delimitarea clara intre stat si cetateni, .

    Statul trebuie sa se imbogateasca cu asa ceva, atat pentru sufletul romanului cat si ca o investitie. Pentru ca la un moment dat banul o sa se devalorizeze, dar operele lui Brancusi niciodata.
  • 0 (0 voturi)    
    Senzatie de revolta interioara (Marţi, 24 mai 2016, 10:29)

    CezarPopa1 [anonim]

    Nu am vazut campanii atat de aplicate si cu un raspuns atat de bun din partea oamenilor politici (chiar daca unii pretind ca nu sunt decat tehnocrati) sau a oamenilor de cultura, pentru infiintarea unor sectii de oncologie pentru copii sau alte asemenea.
    Si mie imi place arta, dar cred ca este un lux pe care ar trebui sa ni-l permitem dupa ce rezolvam multe alte probleme cu mult mai "pamantesti".
    Pai guvernul de unde da cei 5 mil. de euro, nu tot din banii nostrii?
    Ia sa fi dat 5 mil. de euro pentru o clinica moderna de oncologie sau boli cardio-vasculare. As fi donat si eu.
    "Uratenia pamantului" putae sa mai astepte.
    Apropos, mie-mi face mai degraba impresia unei femei constipate care asteapta, si asteapta, ....