Scandalul alungarii balerinilor straini de la Opera: Ambasadorul Marii Britanii la Bucuresti se declara "ingrijorat de recentele evolutii"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 14 aprilie 2016, 8:41 Actualitate | Cultură

Paul Brummell, ambasadorul Marii Britanii in Romania
Foto: Ambasada Marii Britanii
Ambasadorul Marii Britanii la Bucuresti, Paul Brummell, scrie, pe contul sau de Twitter, ca este "ingrijorat de recentele evolutii de la Opera Nationala din Bucuresti". El arata ca balerini britanici tineri si talentati au ales sa isi dezvolte cariera la Opera Nationala din Bucuresti si isi exprima speranta ca "incertitudinile in acest caz vor fi rezolvate curand". Reamintim ca directorul artistic Johann Kobborg a fost inlaturat de la Opera in urma unui blitk-krieg al directorului Tiberiu Soare, sub privirile ingaduitoare al ministrului Culturii, Vlad Alexandrescu. Ulterior, balerina Alina Cojocaru si alti balerini straini au fost huiduiti de angajati romani ai Operei, care au strigat "Afara cu strainii din tara!".


"Am vorbit cu balerinii si au spus ca au venit sa lucreze cu un director artistic de top, la o companie de top", adauga Paul Brummell.

Reamintim ca mai multi angajati ai Operei din Bucuresti i-au huiduit marti seara pe balerinii straini si pe balerina Alina Cojocaru, care venise la un protest fata de conducerea institutiei.

Protestul de marti seara a avut loc dupa ce Kobborg, numit coordonator al baletului operei in 2013, a demisionat marti, in urma unui conflict cu dirijorul Tiberiu Soare, care este din 4 aprilie director interimar al Operei Nationale Bucuresti.

Un grup de angajati ai Operei Nationale, prezenti la protestul de marti, au reclamat faptul ca majoritatea dansatorilor cu care colaboreaza Johan Kobborg sunt straini, iar acestia sunt platiti cu salarii mult mai mari decat artistii autohtoni.

Contestatarii lui Johan Kobborg, actuali dar si fosti angajati ai Operei, s-au plans inclusiv faptul ca atat Kobborg, cat si balerinii straini vorbesc in limba engleza.

Balerinul si coregraful danez Johan Kobborg a cerut in mod oficial marti incetarea contractului de munca si a celorlalte contracte incheiate cu Opera Nationala Bucuresti.

Intr-un comunicat de miercuri, Opera Nationala Bucuresti a precizat ca "se disociaza ferm de orice manifestare care depaseste cadrul bunului simt si al respectului cuvenit permanent, regretand profund modalitatea in care cateva persoane au ales sa isi exprime punctul de vedere".












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
9021 vizualizari
  • -20 (62 voturi)    
    culmea colonizarii... (Joi, 14 aprilie 2016, 8:57)

    ElJiji1 [anonim]

    sa iti fie urmarita cu ingrijorare si Opera Romana... misto...
    • +3 (7 voturi)    
      adica abuzurile sint tolerate la Opera Romana? (Joi, 14 aprilie 2016, 11:06)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui ElJiji1

      cind e vorba de management cultural se accepta si legea bunului plac atita vreme cit seful e roman get-beget?
    • +7 (11 voturi)    
      Misto (Joi, 14 aprilie 2016, 11:34)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui ElJiji1

      Un calificativ ce spune totul. Foarte potrivit pentru actul cultural la Opera. Cand electricianul si femeia de serviciu dicteaza salarizarea si programul de spectacole. "Misto"
  • -16 (34 voturi)    
    Mega (Joi, 14 aprilie 2016, 9:09)

    cu5clase [utilizator]

    tara, cu mega probleme are mega interese. Baletul ne va mantui !
  • -4 (58 voturi)    
    Dle Ambasador cum au fost primiti romanii in UK (Joi, 14 aprilie 2016, 9:13)

    andreesanu [utilizator]

    De adversitatea britanicilor privind romanii n-ati auzit dle ambasador ???.
    De campaniile in media britanica impotriva romanilor ce aveti de spus ???.
    De faptul ca voi englezii ne-ati vandut ca pe vite lui Stalin in contrapartida cu grecii la conferinta de pace la incheerea celui de-al ll lea razboi mondial, ce aveti de spus ?.
    Nimeni nu i-a primit pe romani oriunde in lume cu piine si sare ,de ce ar fi primiti niste balerini oarecare cu flori ???
    • +2 (8 voturi)    
      ... (Joi, 14 aprilie 2016, 9:42)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      "Voi, englezii ne-ati vandut lui Stalin". Acum noi ca niste intelepti ce suntem ne-am gasit sa ne razbunam pe nepotii lor, ajunsi pe la noi in calitate de balerini.
      • +2 (4 voturi)    
        Și care balerini nu sunt niște oarecare, (Joi, 14 aprilie 2016, 17:17)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        ci dansează pe cele mai mari scene ale lumii. Foarte trist mesajul domnului Andreesanu. Și dovedind o ignoranță în materie de cultură, cel puțin, formidabilă. Cred că face parte dintre cei care consideră că și Brâncuși a fost un neica-nimeni...
    • +4 (10 voturi)    
      romanul bun primeste salariu mare si in UK (Joi, 14 aprilie 2016, 11:09)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      daca esti bun profesionist, esti respectat in UK indiferent ca esti roman, englez sau malgash.

      daca esti hot (indiferent ca esti imbracat in zdrente sau in armani), esti detestat.

      insa la noi distinctiile astea nu se fac.
      • +1 (3 voturi)    
        diddlyjo esti cu pluta cat ai muncit tu afara ? (Joi, 14 aprilie 2016, 22:32)

        andreesanu [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        Sa vorbesti atunci cand ti-ai castigat piinea afara .
        Nu -mi umbla cu povesti ,coboara pe pamint si ai sa percepi abia atunci !!!.
    • +3 (5 voturi)    
      daca (Joi, 14 aprilie 2016, 12:30)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      daca erau patagonezi nu tot asa s-ar fi intamplat? Urletul lor si al tau nu e "afara cu strainii din tara"?
  • +17 (29 voturi)    
    e mai complicat (Joi, 14 aprilie 2016, 9:16)

    xanti [utilizator]

    Stiam ca muzicienii in special cei de la Opera stiu cel putin o limba straina ,Germana,Italiana asa ca era mai indicat un director german sau italian.
    In toata europa de vest exista o amestecatura de natii care vorbesc tot felul de limbi straine ,noi inca nu suntem obisnuiti cu asta asa ca tipul trebuia avertizat chiar de catre logodnica sa balerina Alina Cojocaru ca in Romania e putin altfel.
    • -1 (1 vot)    
      erau balerini!!! (Joi, 14 aprilie 2016, 12:31)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      nu muzicieni
  • -3 (43 voturi)    
    Lucrurile nu sunt chiar cum par (Joi, 14 aprilie 2016, 9:16)

    cato [utilizator]

    Lucrurile nu sunt chiar cum par. De exemplu, nicaieri in presa nu scrie ca balerina Alina Cojocaru are o relatie cu Johan Kobborg. Apoi, treaba cu functia lui Johan Kobborg: el avea o functie inexistenta, deci ilegala. Nu a fost dat afara, doar a fost scoasa functia ilegala de pe site - ulterior si-a dat demisia sustinand ca a fost inalturat. Pai, a fost inlaturat dintr-o functie care nu exista si in care a activat ilegal.
    Exemplele pot continua, insa ele nu pot scuza chestiile alea cu afara cu strainii din tara.
    • +6 (8 voturi)    
      A pomenit chiar ea de relatia lor, acum vreo (Joi, 14 aprilie 2016, 10:36)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui cato

      cand conflictul a inceput sa ia amploare.
    • +7 (11 voturi)    
      ba chiar scrie (Joi, 14 aprilie 2016, 11:22)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui cato

      Hotnews cel putin a scris ca e partenerul ei de viata. Dar nu prea vad ce treaba are: femeia asta nu mai are nimic de demonstrat, poate sa activeze in orice echipa stralucita din lume, cu sau fara barbat. Daca si el este valoros si a demonstrat asta chiar la bucuresti timp de doi ani, cum sa te trezesti peste noapte din sef simplu angajat? doar in romania se poate intampla asa ceva. cu acuzatii ridicole de genul nu se vorbeste romaneste. taman in romania unde se bat toti cu pumnul in piept ca suntem poligloti.
  • +29 (51 voturi)    
    ne facem iar de ras (Joi, 14 aprilie 2016, 9:17)

    tirolez [utilizator]

    O fi avand Kobborg asta diverse pacate ca sef (pentru ca orice sef ajunge sa te calce pe nervi la un moment dat), dar plangerea asta referitor vorbitul in engleza chiar e penibila. In loc sa o ia ca pe o oportunitate de a-si exersa engleza.... Sau dansii nu aspira la o cariera internationala? Acolo cred ca se va vorbi tot romana? Kobborg inteleg ca nici macar nu e englez, deci nici el nu-si vorbeste limba materna. Ramai traznit de atata obtuzitate.
    • +8 (10 voturi)    
      Engleza zici? Nici româna n-o vorbesc cum trebuie. (Joi, 14 aprilie 2016, 9:48)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Si au si studii superioare.
      Îl critica una neaosa, mai ”trecuta” - ”...și e platit decît triplu...”
    • -4 (10 voturi)    
      Eu zic asa... (Joi, 14 aprilie 2016, 10:09)

      grasu-contrabasu [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Data viitoare cand te duci la cules in Occident, sa le spui alora ca tu vorbesti araba, si s-o ia ca o pe o oportunitate sa invete o limba straina. Ca oricum vor fi majoritate arabi in curand...

      Si vezi ce raspuns primesti, dupa aia sa vii aici sa ne spui si noua. da?
    • -6 (14 voturi)    
      In tara ta... (Joi, 14 aprilie 2016, 10:22)

      echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Complexu asta de inferioritate al romanilor trebuie vindecat. In Olanda, ca sa poti avea drept de munca trebuie sa dai examen din olandeza.
      Asa ca, sa ma mai lase cu englezismele lor...
    • +2 (8 voturi)    
      Daaaaa (Joi, 14 aprilie 2016, 10:37)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      englezii au rămas muți când au văzut Făurei , turnulețe cu banii lor. Atunci când faci la stânga sau dreapta de pe șoselele așa zise europene cazi jos când vezi cum se trăiește la țară. Deci cu ce ne facem de râs ?Cu baletul de care habar nu au cei săraci și mulți ? Sau cu incredibilul secol 19 in care se trăiește la țară ? Tirolul da, tirolezul nu ...
    • +5 (11 voturi)    
      Unii balerini romani si unele balerine romance (Joi, 14 aprilie 2016, 10:52)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      or rupe ceva in enleza si, pesemne, nu le-a placut ce-au auzit vorbindu-se despre ei/ ele.
      In rest, chestia cu huiduitul e specifica "palmasului"
      roman. Amintiti-va doar de directorii straini huiduiti de muncitorii autohtoni in atatea cazuri. Evident ca nu are cum sa ne faca cinste.
      PS. Incredibil cum a evoluat cazul asta pe care HN a avut inspiratia sa-l prezinte inca de la inceput, cand nu parea a avea cine stie ce potential. Nimeni nu se gandea la schimbari la varful ONB, la interventia ministrului Culturii, nu mai vorbim de luarea de pozitie a ambasadorului Marii Britanii ! Tare si cred ca nu s-a incheiat !
  • +6 (8 voturi)    
    De retinut (Joi, 14 aprilie 2016, 9:30)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    In Romania, tot ce are valoare trebuie distrus.
  • -6 (10 voturi)    
    lol (Joi, 14 aprilie 2016, 9:32)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Ocupat rau Dl Ambasador. Sunt curios daca urmareste si divizia C de fotbal
  • -5 (11 voturi)    
    Treaba de ambasador al UK... (Joi, 14 aprilie 2016, 9:52)

    Gustav555 [utilizator]

    A ajuns domnul ambasador sa isi dea cu parerea si in privinta balerinilor de la Opera Romana?
    Mai bine ar fi sarit s-o felicite pe LCK pentru renumirea in functie de catre presedintele Iohannis.
    Dar cum nici domnul ambasador Klemm al US nu s-a inghesuit cu felicitarile, hai sa ne luam de balerini.
    • +1 (5 voturi)    
      Pentru ambasadorul Angliei (Joi, 14 aprilie 2016, 17:27)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      chiar cred că are importanță ce se întâmplă cu o mare artistă a baletului englez. Și a baletului international.
      • +1 (1 vot)    
        aici nu e vorba de ea (Vineri, 15 aprilie 2016, 9:42)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        ci e vorba de domnul Kobborg care n-a fost acceptat de britanici la Royal Opera House pe post de director artistic, asa ca hai sa-l pasam la o tara saraca si sa-i aparam salariul nesimtit de mare.
  • +4 (6 voturi)    
    Atitudine tipic romaneasca (Joi, 14 aprilie 2016, 9:56)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Marele popor din care cu gratie facem cu totii parte s-a simtit lovit in mandria sa pe vremea cand ''englejii'' refuzau accesul nostru pe piata muncii din Marea Britanie.
    Acuma ca avem voie, iata ca s-a rasculat mandria nationala si ''afara cu strainii din tara''.
    Vesnica lozinca de pe vremea FSN-Iliescu: ''nu ne vindem tara''. Nu mai este cazul sa spun unde ne-a adus.
    Niciodata strainii nu vor fi pe placul conducatorilor romani - de la presedinte pina jos la cel mai nesemnificativ sef - pentru ca strainii nu pun botul la potlogariile tipice marelui popor roman si atunci deranjeaza. Asa ca afara cu ei!
  • -4 (8 voturi)    
    slaba prestatia UK in Romania (Joi, 14 aprilie 2016, 9:59)

    un domn [utilizator]

    eu sunt ingrijorat ca in pashi de balet Uk lasa Mujicia sa isi faca de cap in zona
  • -1 (11 voturi)    
    Si noi (Joi, 14 aprilie 2016, 10:00)

    aniod [utilizator]

    suntem, domnule Ambasador, extrem de ingrijorati de cele ce se intampla in Anglia. Mai ales cu romanii de acolo. Conturile din Panama- nu ne amestecam...
  • -4 (10 voturi)    
    Doar zic... (Joi, 14 aprilie 2016, 10:04)

    grasu-contrabasu [utilizator]

    Dar cu cetatenii romani de pe piaţa muncii din Marea Britanie ce ne facem, nenea cu chelie?
  • -5 (11 voturi)    
    Au ajuns englezii (Joi, 14 aprilie 2016, 10:20)

    Un cititor [utilizator]

    să-i ]nvețe balet pe români. Risul lumii. Americans, go home!
    • 0 (4 voturi)    
      Pisti Kovacs? (Joi, 14 aprilie 2016, 12:34)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      asa zbierai si cand Kovacs era antrenor la AJAX? adica sa-i invete fotbal pe olandezi?
  • -1 (13 voturi)    
    De asta ii spune romana (Joi, 14 aprilie 2016, 10:26)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Daca si-ar putea cineva imagina ca la Opera din Londra sa fie director un roman care nu vorbeste engleza..cine l-a angajat pe danez?
    • +2 (6 voturi)    
      deci in veci? (Joi, 14 aprilie 2016, 12:36)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      nu poate veni un european la ONB? Calci tratatul de aderare... Tot cu "afara strainii din tara" ???
  • -3 (7 voturi)    
    demisia ministrului culturii (Joi, 14 aprilie 2016, 10:58)

    GeorgeT [utilizator]

    Inadmisibil act de xenofobie, Ciolos ar trebui sa il demita imediat pe ministrul culturii.. il vedem acum ce face
  • +4 (10 voturi)    
    provinciali fara leac (Joi, 14 aprilie 2016, 11:10)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ..si in ce limba sa fi vorbit ?
    Opera a avut sansa sa intre in circuitul international...
    Nu va uitati ca Gheorghiu este de partea vechilor...cariera ei este pe panta in jos...
  • +3 (13 voturi)    
    mediocritate romaneasca (Joi, 14 aprilie 2016, 11:25)

    icq [utilizator]

    Probabil nici tipul ala nu era vre-un sfant dar acuzele romanilor nostri sunt de toata jena. Ma indoiesc ca un director artistic se ocupa de salarizarea angajatilor. Daca aia au stiut sa-si negocize salariile bravo lor. Si faza cu vorbitul in limba engleza arata cat de mediocri sunt, ar fi avut cat de cat dreptate daca le-ar fi vorbit in daneza. Daca li se pare prea greu sa lucreze intr-o capitala europeana alturi de alti colegi de alte natii vorbind totusi intr-o limba aproape universala, sunt sigur ca vor avea loc pe scenele caminelor culturale de la sate unde nimeni nu le va cere sa se ridice la standarde internationale.