VIDEO Un blogger a postat pe internet un video in care arde o carte a lui Mircea Cartarescu, in semn de protest fata de aparitia scriitorului in clipul trupei Taxi "Despre smerenie"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 10 aprilie 2016, 21:03 Actualitate | Cultură

Cartea lui Cartarescu, arsa
Foto: Captura Youtube.com
Un videoclip incarcat vineri pe Youtube, in care un tanar arde cartea lui Mircea Cartarescu, "Frumoasele straine", a starnit reactii aprinse pe internet. Tanarul explica, in clipul video, ca a ars cartea in semn de protest fata de aparitia scriitorului Mircea Cartarescu in videoclipul-manifest "Despre smerenie" al trupei Taxi. Clipul video care arata cum este arsa cartea a fost incarcat pe contul de Youtube al lui Iulian Ciornei. La o cautare pe Google se poate constata ca tanarul are si un blog.



Trupa Taxi a lansat joi videoclipul "Despre smerenie", in care solistul Dan Teodorescu canta despre un vis in care incearca sa il intalneasca pe Dumnezeu in Catedrala Mantuirii Neamului, in zadar insa. Acesta reuseste sa-l gaseasca, in cele din urma, intr-o biserica mica, de lemn, situata pe un deal.

In videoclipul-manifest care atrage atentia asupra dimensiunii Catedralei Mantuirii Neamului apar mai multe nume sonore din showbizul romanesc, muzicieni, dar si oameni de cultura precum Mircea Cartarescu sau Victor Rebengiuc.



Dan Teodorescu, solistul trupei Taxi, a postat sambata un mesaj pe Facebook in care arata ca nu se astepta ca mesajul "transmis cu atata blandete" din piesa-manifest "Despre smerenie", lansata joi, sa provoace atat de multa agresivitate. Solistul le cere iertare celor pe care i-a deranjat cu mesajul sau si le promite sa spuna "si de-acum incolo, exact ce simt si ce cred".












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
14498 vizualizari
  • +44 (64 voturi)    
    Cui ii pasa? (Duminică, 10 aprilie 2016, 21:14)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Toti idiotii au blog zilele astea.
    • +13 (35 voturi)    
      mie-mi pasa ce fac idiotii (Duminică, 10 aprilie 2016, 22:40)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      tocmai pentru ca toti idiotii au blog in zilele noastre. pe linga blog, idiotii mai au si simplul obicei (observa ca n-am spus "prost" ca sa nu se simta ofensati) de a se copia unii pe altii si de a-si fura unii altora ideile expuse pe propriile lor bloguri.

      deci cu cit mai multe bloguri tinute de idioti, cu atit mai mare riscul de a avea o societate condusa de idioti, cu politicieni alesi in mod democratic de idioti care sa vina cu solutii idioate si sa ne schilodeasca pe toti.
      • +25 (29 voturi)    
        ba eu il provoc pe blogger (Luni, 11 aprilie 2016, 1:34)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        sa cumpere si sa mai arda vreo 3000 de carti de acelasi autor si sa le arda - vin sa il si aplaud daca imi arata chitanta
      • -3 (7 voturi)    
        prostii!! (Luni, 11 aprilie 2016, 8:48)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        Conform aceleiasi "logici" (ca, adica, "se ia") ar trebui sa avem o societate condusa de destepti - ca exista si destule bloguri de oameni destepti!
      • +2 (4 voturi)    
        ok (Luni, 11 aprilie 2016, 10:11)

        Ana Armanca [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        Ațil văzut filmul Dragostea unui preşedinte american, cu Michael Douglas, Annette Bening.
        Filmul este povestea unui preşedinte american îndrăgostit. Andrew Shepard (Michael Douglas) este angrenat în lupta pentru realegerea în funcţia de preşedinte al SUA, când îi cade cu tronc Sydney (Annette Bening), o militantă pentru protecţia mediului. Printre altele, militanta fusese filmată la un protest unde se ardea drapelul american. Ideea era că într-o democrație adevărată, te lupți pentru drepturile celui care vrea să protesteze.Oricum.
        Filmul a fost nominalizat la Oscar pentru muzică. De asemenea, pelicula a avut cinci nominalizări la Globul de Aur (inclusiv pentru scenariul scris de Aaron Sorkin).Nu a spus nimeni că echipa care a făcut filmul ar fi fost alcătuită din naziști sau alte cele...
    • +46 (68 voturi)    
      Jihadul ortodox (Duminică, 10 aprilie 2016, 22:45)

      banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Talibanii BOR au facut primul pas in razboiul lor sfant impotriva gandirii. Toti cei care gandesc vor fi pedepsiti curand.
      • -35 (47 voturi)    
        Gandire obtuza (Luni, 11 aprilie 2016, 0:08)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

        Chiar nu ma asteptam de la Mircea Cartarescu sa apara in mizeria aia. La valoarea lui ar trebui sa stie ca a te abtine este mai intelept.
        Cum ar fi ca D-l Cartarescu impreuna cu Moisescu, Bitman, Esca, Teodorescu etc sa emigreze in Japonia iar dupa invatarea limbii japoneze sa-si exprime opinia/ indignarea prin cantece miorlaind ca altarele de rugaciune nu sunt din piatra. La cum stiu temperamentul japonezilor ar ramane fara cap.
        Japonia are 81000 de altare si 85000 de preoti ce deservesc 80% din populatie care practica ritualuri religioase parte din religia numita SHINTO inchinand-se la diferiti zei.
        • +11 (17 voturi)    
          sa ne abtinem cu totii... de acord (Luni, 11 aprilie 2016, 8:05)

          banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          dar sa ne abtinem si cand e vorba de cotizatii... si nu ma refer doar la cotizatiile voluntare, ci si la cheltuirea banului public pe mall-uri religioase in loc de spitale si scoli...
        • +16 (24 voturi)    
          Din Caragiale "Amice esti Idiot !" (Luni, 11 aprilie 2016, 8:45)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          Si o dovedesti zi de zi in fiecare postare. Ce relevanta are numarul de temple din Japonia raportat la arderea cartilor, actiune de tip nazist/comunist ? Vad ca toti bigotii agramati aplauda acest gest inept, fapt ce ii plaseaza intelectual in Evul Mediu, alaturi de "prietenii" lor fundamentalisti islamici. PS in Japonia exista o toleranta religioasa adevarata asa ca nu cunosti prea bine cultura Japoneza cand afirmi ca "ar ramane fara cap", e doar cultura de la crasma / biserica voastra.
        • +4 (12 voturi)    
          e in tzara lui! (Luni, 11 aprilie 2016, 8:49)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          NU e in Japonia!

          Din cate stiu eu, in Romania, libertatea de exprimare nu e (inca!) interzisa!
          • +2 (2 voturi)    
            las' ca sunt haite care sa lupta sa fie (Marţi, 12 aprilie 2016, 12:40)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

            inclusiv aici pe forum
    • +2 (4 voturi)    
      Si cont pe Youtube (Luni, 11 aprilie 2016, 9:15)

      The_Dude [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      La ce uploadeaza, nici nu ma mir. La ce urmareste, nici nu ma mir. Si e prezent si pe Google+ cu aceleasi minunate filmulete. Nu ma mir...
  • +24 (62 voturi)    
    Pai fundamentalismul ortodox asa se manifesta! (Duminică, 10 aprilie 2016, 21:14)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Ce va mirati? Fundamentalistii ortodocsi sunt (aproape) legionari, frati cu nazistii.

    Mai stiti cine a ars cartile, in sec 20, nu? Hitler si nazistii...

    Deci, asta e 'adevarata credinta ortodoxa'? Daca e asa, sunt scarbit!

    Dupa arderea de carti ce urmeaza? Deportari, lagare, hai, e doar inca un pas mic...oricine nu e ca voi trebuie eliminat, nu?

    Sa va fie rusine, tuturor crestinopatilor! Ati adus Romania in Evul Mediu!
    • +10 (38 voturi)    
      fundamentalism nereligios (Duminică, 10 aprilie 2016, 22:33)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Usor cu fundamentalismul pe scari. Traiesc de ceva vreme in Romania, dar la drept vorbind nu am vazut fundamentalism religios.
      Asa cum eu am dreptul sa cred ca nu exista Dumnezeu, si ei au dreptul sa creada ca exista.
      Bunica mea crede in Dumnezeu, isi face cruce cand are de mers undeva, ii multumeste cand ceva ii merge bine. Nu arde carti si nu are nimic fundamentalist in credinta ei.
      Probabil nu e la curent cu disputa privind catedrala, dar daca as intreba-o daca ar vrea o catedrala probabil n-ar deranja-o (chiar daca nu va ajunge niciodata in ea)
      Sa nu confundam credinta cu prostia sau teribilismul si sa nu devenim la randu-ne fundamentalisti.
      • +25 (41 voturi)    
        foarte obiectiv (Duminică, 10 aprilie 2016, 22:41)

        GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Foarte obiectiv , bravo.
        Ce se intimpla in Romania este incredibil totusi; sa construiesti catedrale de miliarde cind oamenii mor din lipsa accesului la asistenta sanitara decenta te face sa ripostezi la invazia preotimii si a prostiei pupatorilor de moaste sfinte.
        • -9 (29 voturi)    
          Obiectivitate pana la capat (Duminică, 10 aprilie 2016, 22:49)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

          Ca sa vezi cat de obiectiv esti informat, documenteaza-te care e bugetul alocat de stat sanatatii si care e bugetul alocat de stat BOR, cu catedrala cu tot. S-ar putea sa ai o surpriza.
          • +15 (25 voturi)    
            Argumentati comparand capra cu varza? (Duminică, 10 aprilie 2016, 23:46)

            deval [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

            Si inca sub titlul ...obiectivitate ! "Bugetul alocat BOR"nu ar trebui sa existe cata vreme este o organizatie care nu datoreaza legal nici un fel de taxe, nu exista nici un control al donatiilor , platilor pentru serviciile religioase. Daca la bugetul totusi alocat se adauga impozitul pe profit si tva scutite cam cum va pare ?
            Daca mai spun si ca veniturile din activitati economice (scutite) sunt comparabile cu cele ale Vodafone .... Gasiti informatie pe net.O sa mai spun ca in vest biserica asigura personalul mediu in sistemul public de sanatate. Fiecare spital este asistat de o biserica/manastire cu servicii gratuite religioase, infirmiere si asistente calugartite ...
            • -13 (19 voturi)    
              Obiectivitate (Luni, 11 aprilie 2016, 4:51)

              Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui deval

              Tu zici ca biserica nu platete impozite, biserica zice ca plateste. Pe cine sa cred?

              http://dantanasescu.ro/2014/11/24/biserica-ortodoxa-plateste-impozite.html

              Oricum, e clar ca nu catedrala e problema ta, ci statutul religiei in civilizatia occidentala.
              • +12 (16 voturi)    
                pe salarii! (Luni, 11 aprilie 2016, 8:53)

                Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

                Se platesc impozitele pe salarii (ca la orice angajator).
                NU se platesc impozite pe venituri, NU se plateste TVA... samd...!! In plus, sa VEZI tu vreodata un bon fiscal, cand cumperi lumanari!
                • 0 (2 voturi)    
                  Adica la fel ca orice ONG (Luni, 11 aprilie 2016, 14:21)

                  OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

                  Corect?
                • -3 (5 voturi)    
                  Egalitate (Luni, 11 aprilie 2016, 14:41)

                  Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

                  Atunci faceti agitatie sa se impoziteze veniturile ASUR.
        • -14 (34 voturi)    
          Macane (Duminică, 10 aprilie 2016, 22:55)

          Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

          Cand repeti o minciuna de multe ori risca sa devina un " adevar"..
          In Romania nu moare nimeni de foame, lumea moare dupa o tableta sau alt "gadget". Lipsa la asistenta sanitara decenta se datoreaza coruptiei si nu bisericii( la biserica nu te invata sa furi)
          .Coruptie inseamna si evaziune , spalare de bani ( Adrian Sarbu) din care unele "vedete " din video au fost hraniti.Ipocrizie maxima
          Atata timp cat nu respecti acei oameni care cred in D-zeu si manifestarile lor ( sarutand moaste in genunchi) calificandu-i prosti sa nu astepti niciodata respect reciproc.
          • -10 (18 voturi)    
            Re (Duminică, 10 aprilie 2016, 23:40)

            vtoader [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

            Scurt și foarte obiectiv cu ințeles vast,bravo.
          • +9 (15 voturi)    
            Ce inseamna (Luni, 11 aprilie 2016, 8:47)

            Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

            Popa care ia bani si nu da chitanta. Magazinele ce vand icoane, Biblii, vin "bisercesc, lumanari fara acte si fara bonuri? Inteleg ca in mintea ta inseamna smerenie si "iubire de Dumnezeu"
            • -4 (8 voturi)    
              100 (Luni, 11 aprilie 2016, 11:42)

              Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

              Vine de la 100 de neuroni?
              Momentan legislatia le permite asta.
              OG 28/1999
              Art. 1 (1) Agenții economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum şi prestări de servicii direct către populație sunt obligați să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
              Art. 2: Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1): i) vânzarea obiectelor de cult şi serviciile religioase prestate de instituțiile de cult;
              • +2 (8 voturi)    
                Vezi mai sus citatul din Caragiale (Luni, 11 aprilie 2016, 12:46)

                Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

                O fi vinul obiect de cult si de cand sunt spagile obiecte de cult? BOR a extins, nepermis de mult, serviciile exceptate si desfasoara o intreaga economie paralela neagra, cu unitati de productie, plata la negru, incasare de bani pentru servicii (nunti, cununii, botezuri, inmormantari) fara nici un act sau evidenta. PS evident un creier mononeuronal nu poate identifica de unde vine o cifra atat de mare precum 100. Mai fa eforturi, asa se dezvolta capacitatea de gandire. Nu batand matanii.
          • +6 (12 voturi)    
            "evaziune"? (Luni, 11 aprilie 2016, 8:54)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

            Pai sa VAD eu BON FISCAL cand cumpar lumanari! Sau cand las acatiste!!
            • -3 (9 voturi)    
              Blonda? (Luni, 11 aprilie 2016, 11:43)

              Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

              Art. 1 (1) Agenții economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum şi prestări de servicii direct către populație sunt obligați să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
              Art. 2: Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1): i) vânzarea obiectelor de cult şi serviciile religioase prestate de instituțiile de cult;
          • +3 (7 voturi)    
            @Snitzelvienez (Luni, 11 aprilie 2016, 12:40)

            adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

            la biserica nu te invata sa furi

            corect - ci cum sa furi..
          • +2 (2 voturi)    
            Esti praf, nene.. (Luni, 11 aprilie 2016, 20:47)

            Joseph Porta [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

            [editat de moderator. avertisment] Ai respect maxim pentru aia care pupa icoane, probabil stii "procedurili" pe de rost, salivezi profan dupa un gadget nou, dar amaratul care moare de foame sau se zbate in boala si suferinta, te lasa rece ca, deh, invatatura crestina in capul unora ca tine se reduce la batut matanii. In patru labe. Doua la pranz si doua seara.
            In Romania sunt zeci de mii de familii atat de sarace (nu comentez de ce) ca ai lor copii traiesc de pe o zi pe alta cu paine si zeama de varza si haine de pomana, dar tu stii sigur ca nu moare nimeni de foame, sunt toti niste simulanti. Stii cati oameni mor din cauza lipsei asistentei medicale? Sau din cauza unei alimentatii precare intinsa pe durata a ani de zile? Aia care critica catedrala nu sunt neaparat dusmanii credintei sau ai bisericii doar ca inteleg mila crestina intr-un mod mai adaptat secolului XXI. Am vrea ca biserica noastra sa faca gesturi crestinesti concrete, sa construiasca adaposturi pentru saraci, cantine, clinici... [editat de moderator]
        • -4 (20 voturi)    
          biserici (Duminică, 10 aprilie 2016, 23:10)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

          Daca ar fi goale bisericile, probabil nu s-ar mai construi.
          Ca necredincios, nu pot spune ca a incanta puzderia de biserici, ce au rasarit prin toate locurile. Pe de alta parte, am dubii serioase ca problemele fundamentale ale Romaniei sunt cauzate de catre biserici.
          Stiu ca e la moda se te revolti contra puhoaielor de bani cheltuiti pe biserici, dar are cineva statistici cati bani a cheltuit STATUL cu constructia de biserici?
          Pana la urma nu BOR trebuie sa construiasca spitale. Nu BOR toaca miliarde de dolari pe autostrazi fantoma.
          Daca statul roman a cheltuit 'prea' multi bani cu credinta in supranatural si prea putini pentru spitale, e vina politicienilor, nu a 'cretinopatilor'.
          Daca e sa te revolte ceva, sa te revolte hotia, intoleranta, politicienii. Pupatorii de moaste ma deranjeaza prea putin, e dreptul lor sa creada in ce vor, inclusiv in minuni faptuite de scheleti.
          • +14 (24 voturi)    
            si crezi ca nu e nicio legatura cu coruptia? (Duminică, 10 aprilie 2016, 23:36)

            Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

            Oare de ce in Europa statele "cele mai ortodoxe" sunt si cele mai corupte (Grecia, Bulgaria, Romania, Moldova, Ucraina. Rusia)? (ma refer la cele crestine!).
            Se vede de pe luna ca exista o corelatie clara intre gradul de indoctrinare religioasa si coruptie- cresc amandoua simultan. Si nu e deloc o corelatie intamplatoare, ci sociologic explicabila prin faptul ca mase mari de oameni sunt mult mai usor de manipulat sub pretexte religioase si "anesteziati" in ce priveste exprimarea si educatia civica, atitudinile sociale.
            Cu toate ca si spaga, coruptia, mizeria morala si materiala, ura, violenta verbala si fizica etc sunt asimilabile unor pacate, eu nu am vazut ierarhii BOR sa iasa public si sa indemne credinciosii sa nu mai dea spaga sau sa nu mai tolereze coruptia sau sa nu mai arunce gunoaie peste tot samd.
            Din contra, BOR e acuma preocupata de pb definitiei casatoriei in Constitutie (sunt si eu curios dupa ce se va adopta in ce masura va exploda numarul casatoriilor si familiilor 'traditionale'?!?!) sau de pb Catedralei sau a infrastructurii (ca sunt prea putine biserici orotdoxe raportat la nr declarat de 86 % romani ortodocsi).
            Ori faptul ca intaistatatorii Bisericii nu ies sa condamne coruptia, spaga, mizeria si altfel de acte, induce in constiinta credinciosilor ca acestea nu sunt acte atat de reprobabile cat sunt legaturile homosexuale. Acum, fiti cinstiti si sinceri si apreciati ce ne afecteaza mai rau; ce face Ion cu Vasile sau faptul ca suntem furati de multe miliarde de euro anual?

            Daca nu s-ar fura atat ar fi bani deopotriva si pt spitale, scoli, infrastructura si pt biserici!

            Dar nah...unde nu e cap...
            • -6 (14 voturi)    
              umm (Luni, 11 aprilie 2016, 0:36)

              muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

              Tu traiesti in Romania? Am sentimentul ca vorbesti din imaginatie.
              CARE este indoctrinarea religioasa in Romania?
              Nu mi-e clar ce e cu obsesia asta a ta cu BOR. Nici Vaticanul nu e de acord cu casatoriile intre homosexuali, nu e o chestie specifica BOR-ului.
              Oricum nu vad care e legatura casatoriilor homosexuale cu povestea de fata si de ce ai sugera ca-s impotriva lor. Am chiar un fan imBECil pe HN care e convins ca-s gay.
              Nu in ultimul rand corelatiile pe care le faci sunt scremute bine de tot. Comunistii nu credeau in Dumnezeu, si asta nu i-a oprit din atrocitati si golanii.
            • -3 (13 voturi)    
              Roman_Cetatean stupid (Luni, 11 aprilie 2016, 0:45)

              Blackhawk [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

              Roman_Cetatean,

              Coruptie -> saracie -> religie (oamenii cauta sprijin intr-o putere superioara cind nu mai au nici o solutie...)

              Ceea ce spui tu ca religie -> coruptie - > saracie este o ineptie clar mai mare decit creierul tau.

              Pai cetatene, Spania inchizitiei era saraca bre? Nu bre, cucerise toata lumea... Era corupta? Poate... ce tara fara coruptie cunost tu?

              Nu ca as fii de acord cu inchizitia... am dat doar un ex. ca sa inteleaga si specimenele ca tine...
              • +7 (13 voturi)    
                pai de ce "n-au solutii"? (Luni, 11 aprilie 2016, 8:57)

                Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Blackhawk

                Pentru ca, in loc sa caute solutii, se duc toata ziua sa pupe bucati de cadavre!
                Pentru ca in scoala, in loc sa li se dezvolte logica si aptitudinile tehnice, sunt indoctrinati cu 'religie"!
                samd...!!
              • -2 (2 voturi)    
                @Blackhawk (Luni, 11 aprilie 2016, 12:42)

                adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui Blackhawk

                "ce tara fara coruptie cunost tu?"

                Finlanda.. si Norvegia... si Danemarca..

                Tari APROAPE atee dar cu fantastice biserici din lemn.
                • +2 (2 voturi)    
                  E si acolo coruptie, n-ai inteles (Luni, 11 aprilie 2016, 15:01)

                  Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

                  Tarile de care amintesti au cea mai putina coruptie, comparativ cu celelalte tari, masurata din punctul de vedere al perceptiei populatiei, ca nu se poate masura la modul absolut. Deci nu e vorba ca nu au de loc coruptie si ca sunt niste tari de sfinti.

                  Ia vezi tu de cati ani au fost acele tari crestine. In Finlanda, majoritatea populatiei inca face parte (chiar daca multi doar formal) din una din cele doua BISERICI DE STAT crestine.

                  Danemarca are RELIGIE DE STAT - crestini luterani.

                  Norvegia - peste 82% sunt crestini, cea mai mare parte luterani, Biserica Norvegiei, luterana, fiind BISERICA DE STAT.

                  E adevarat ca secularismul infloreste de ceva vreme, dar e o mare ignoranta si nesimtire din parte ateilor sa pretinda ca rezultatele educatiei a mai mult de 1000 de ani de crestinism sunt de fapt meritele secularismului din ultima vreme. Studiati diferentele intre religia ortodoxa, catolica si cea protestanta, poate intelegeti si diferenta intre tari.

                  Deci mai usor cu propaganda si cu minciunile.
          • +12 (18 voturi)    
            bisericile sunt goale (Duminică, 10 aprilie 2016, 23:40)

            Ord [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

            mare parte din timp. Un spital este plin non stop pe cand o biserica se umple de Paste si Craciun iar in restul anului vin cateva babe duminica, restul de 6 zile nu se intampla mai nimic pe acolo.
            Popa are salariu destul de bun doar pentru 4 ore duminica nu ti se pare? Ca restul serviciilor nunti, botez, inmormantare le platesti separat. Mai ca regret ca nu m-am facut si eu popa.
            • -4 (10 voturi)    
              asa o fi? (Luni, 11 aprilie 2016, 0:38)

              muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Ord

              Care e salariul ala bun despre care vorbesti?
              Chiar nu inteleg fascinatia asta pentru numere imaginare.
              Spune-mi te rog care e salariul ala bun pe care il primeste pentru 4 ore de duminica, si care-s acei preoti care il primesc.
              Poti cauta si pe google, pentru ca sunt sigur ca nu ai nicio informatie in acest sens.
              • +8 (12 voturi)    
                Nu am (Luni, 11 aprilie 2016, 2:08)

                Ord [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

                nevoie de google, pot sa ma uit din balcon sa vad biserica si ce masina are popa.
                Si de la mine din balcon vad doua biserici, deci doi popi, doi dascali si inca vreo 4 trepadusi care banuiec ca sunt angajati sau platiti pe acolo sa vanda lumanari, sa faca curatenie sau sa traga clopotul... Hai ca se pune de cateva mii de lei pe biserica in fiecare luna.
                • 0 (4 voturi)    
                  Hai sa mai si gandim rezonabil (Luni, 11 aprilie 2016, 15:04)

                  Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Ord

                  Nu sunt ortodox, nu agreez mare parte din trasaturile ortodoxiei, dar nu va inteleg pe astia care va imaginati ca totul in tara asta trebuie sa aiba aprobarea voastra.

                  Daca peste 85% se declara ortodocsi, asta este, se face dupa cum vrea majoritatea, chiar daca mie nu-mi place.

                  Nu ma consulta nimeni pe mine personal cand se face bugetul. Cu multe cheltuieli nu sunt de acord. Dar asta e sistemul.
          • +3 (7 voturi)    
            pupatorii (Luni, 11 aprilie 2016, 6:18)

            GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

            Sunt si cei mai toleranti cu hotii de linga ei, primari si consilieri la sat si la oras, politicieni hoti din buzunarele tuturor .
            Problema in romania vine de jos, de la atitudinea timpa a pupatorilor de moaste sfinte
        • -4 (22 voturi)    
          asa spalati pe creier sinteti? (Duminică, 10 aprilie 2016, 23:30)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

          Romania este in stadiul in care e, pentru ca evaziunea fiscala este in floare, se fura bani europeni intr-o veselie si multi afaceristi isi ascund banii prin conturi de tip Panama. Deci sa fie clar, ca asa s-au furat si se fura in continuare miliarde din bugetul statului. Dar voi sinteti asa de spalati pe creier ca va cramponati la o catedrala, de parca in ea au ajuns toate averile furate din ultimii 25 de ani. Nu sint pupatoare de moaste, dar si mie imi este mare rusine cu romani ca voi, care puneti botul la orice auziti in stinga, in dreapta, fara sa ginditi singuri cu capul vostru.
          • +8 (20 voturi)    
            dna -dar CINE fura? extraterestrii oare? (Luni, 11 aprilie 2016, 0:10)

            Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

            cine da spagi? cine tolereaza coruptia? cine face mizerie si arunca gunoi peste tot? cumva ateii, satanistii, homosexualii, evreii, musulmanii?

            Daca 86 % din romani sunt declarati ortodocsi, nu vi se pare ca tot atatia si "sustin' toate cele de mai sus (evaziune fiscala, furturile de bugete, coruptia, spagareala)?!

            Si ca o crestina, nu stiti ca astea sunt pacate? De ce se intampla, totusi? De ce BOR nu ajuta deloc la curatirea societatii de astfel de metehne?!

            Va spun eu de ce: pt ca si BOR ii convine sa fie asa.

            Si nu numai...cata vreme va auto-declarati crestin- ortodoxa dar cand va duceti la medic dati plicul cu spaga e fix zero, ati anulat toata ortodoxia! Sau nu sunteti macar constienta ca faceti pacat?
            • -9 (13 voturi)    
              Pe logica ta... (Luni, 11 aprilie 2016, 1:52)

              cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

              Dacă 80% din romani maninca carne, înseamnă că motivul pentru care nimic nu merge bine în tara asta este carnea, evident.

              Deci nici nu ma strofoc sa-ti caut contra-argumente cind debitezi asemenea teorii de analiza statistica, care i-ar face invidioși și pe bancherii din Papua Noua Guinee.
              • +5 (11 voturi)    
                nu reiese daca... (Luni, 11 aprilie 2016, 3:55)

                exilatul [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

                te numeri printre cei 80% care maninca sau nu carne..pt ca voi astia, asa zisii ortodocsi, ar trebui sa tineti post in aceasta perioada...ma gindesc ca foamea din post va face mai ...nervosi...
            • +2 (4 voturi)    
              Am urmarit un pic sirul comentariilor, (Luni, 11 aprilie 2016, 10:03)

              lucus [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

              și am rămas un pic dezamăgit, domnule cetățean. Și o să vă spun de ce:
              -da, mizerie fac în general toți românii, indiferent de religie. Am cunoscut atei care și-au permis să arunce pe stradă, să jigneasă etc. (d ceilalți nu spun nimic căci, deși am văzut nu am cunoscut personal niciunul)
              - niciun om întreg la cap (ortodox/catolic/protestant) NU susține în mod conștient, voit, rațional evaziunea fiscală,furturile de buget, corupția etc. Toți suntem în aceeași oală, toți suferim de pe urma acestor lucruri. Mulți nu au educația să înțeleagă anumite lucruri. Mulți nu știu ce e aia evaziune fiscală, mulți nu știu că mergînd fără bilet la autobuz afectezi bugetul companiei de transport in comun(MULȚI), mulți sunt învățați că „șpaga” e cam ultima soluție să-l faci pe doctor să se uite la tine. Am auzit FOARTE DES expresia: „degeaba te duci la spital. Dacă nu-i pui ceva în buzunar, nci nu se uita la tine”. O fi adevărat, sau n-o fi, dar asta e opinia generală(indiferent că e ortodox/catolic/protestant).În cazul meu, de exemplu, pot spune că am fost pe moarte și doctorii și-au făcut treaba fără șpagă.

              NU sunt ortodox, și nici nu iau apărarea BOR, observ și eu lururile negative, chiar și ca outsider, însă nu pot fi deacord cu aruncarea întregii vine în spatele ortodocșilor(dintre care mulți sunt oameni simpli, sinceri, onești, poate și naivi).
            • +3 (3 voturi)    
              ** (Luni, 11 aprilie 2016, 10:06)

              lucus [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

              A nu se înțelege că sunt de acord cu ce a făcut acest blogger.
              Din contră, susțin și promovez, la fel ca și Biblia, că Dumnezeu preferă locurile smerite .
              Evident nu sunt de acord cu catedrala, nefiind ortodox :))
          • +1 (7 voturi)    
            pai de ce se fura? (Luni, 11 aprilie 2016, 9:03)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

            Ii invata la biserica sa fure?
            Daca "90% din romani sunt ortodocsi" - si daca se fura in ASEMENEA hal, inseamna ca pur di simplu biserica si-a dovedit ineficienta!
            DE CE ar trebui finantata de la stat?
            ???
            • +2 (2 voturi)    
              Pentru cineva care nu e rauvoitor... (Luni, 11 aprilie 2016, 15:14)

              Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

              ...ar putea insemna ca si ca oamenii nu vor sa respecte principiile invatate la biserica. Si asta poate ca se intampla si datorita credintei ca daca dai un ban popii si aprinzi o lumanare, esti iertat si poti sa o iei de la capat. Numai ca aceasta credinta nu e crestina. De-asta tarile ortodoxe sunt cum sunt.

              Insa nici o biserica nu poate obliga enoriasii sa respecte ce sunt invatati. E o optiune personala.
          • -1 (1 vot)    
            serios - un fleac , miliarde de euro ... (Luni, 11 aprilie 2016, 13:55)

            GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

            Ne 'cramponam' de o cheltuiala , bani aruncati in vint, de miliarde de euro,
            Eu unul nu accept hotia asta generalizata don Romania iara popii sunti hoti de frunte si mai mult ei sunt spalatorii de creiere..
            Acu sa nu te superi si sa dai vre-o acatista si o frunte de pamint sa nu mai cistig la loto, te rog cucuoana ..
      • +4 (14 voturi)    
        Bunica (Duminică, 10 aprilie 2016, 22:51)

        banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Dar dacă ai intreba-o daca e de acord a plateasca 30 de eu pe membru de Familie tot la fel s-ar gandii? Sau sa aleaga intre 100 de spitale si scoli sau mall-ul lui Daniel?
        • -3 (9 voturi)    
          doar 100? (Luni, 11 aprilie 2016, 0:42)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

          De ce nu un milion? Am inteles ca ar fi vreo 100 de milioane de euro catedrala, deci la 100 euro spitalul s-ar putea construi UN MILION de spitale!
          Cat despre scoli, cred ca nu numarul lor e problema, ci calitatea educatiei primite. Dar nu te mai 'gandii' la asta.
          • 0 (4 voturi)    
            miliarde nu milioane (Luni, 11 aprilie 2016, 6:13)

            GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

            Ai inteles gresit pretene, catredala o sa coste mliarde nu milioane ... pofta buna la pupat moastele sfinte ale lui Bonca, Paratrasnet etc..
      • -1 (13 voturi)    
        Ba am vazut si in Romania (Duminică, 10 aprilie 2016, 22:55)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Vezi si initiativa referendumului pt modificarea Constitutiei cu definitia "casatoriei" in Constitutia noastra laica- ce poate fi asta decat o dovada de "fundamentalism religios" sa iti impui doar propria conceptie asupra tuturor?

        Plus ca nu mai departe de azi, vezi la manifestatia PRU de la Palatul Cotroceni ce limbaj au avut la adresa unui jurnalist "cacat cret, samd".Acela nu tot fundamentalism e?
        • -2 (12 voturi)    
          depinde din ce directie privesti lucrurile... (Duminică, 10 aprilie 2016, 23:43)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

          Si eu pot sa zic la fel despre tine, ca dai dovada de fundamentalism, impunind legalizarea casatoriilor intre persoane de acelasi sex, legalizarea adoptiilor in cadrul acestor cupluri sau, de ce nu, legalizarea mamelor-surogat. Daca tot am ajuns sa legalizam sexul pe bani, de ce sa nu legalizam si inchirierea unui uter pentru a face copii cuplurilor gay?
          • 0 (8 voturi)    
            doamna, ce fumati?! (Luni, 11 aprilie 2016, 0:03)

            Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

            unde am scris eu ca vreau sa legalizeze casatoriile sau adoptiile gay?!? nici nu exista o asemenea initiativa, nici macar Cernea nu a depus asa ceva- el a initiat o lege pt 'uniunile civile' -utile si concubinajelor heterosexuale!

            Deci, de ce deviati de la subiect- pt ca de fapt BOR incearca sa impuna agenda publica (si legislativa) si nu invers- nu ii impune nimeni nimic BOR-ului si/sau ortodocsilor? Ori atunci cand tu dispui tuturor ca definitia "casatoriei" e doar cea agreata de tine deja trece de fundamentalism, devine jihadism/fascism.

            Iar eu am mai comentat ca prin acest demers inutil, BOR nu face decat sa deturneze energia cheltuita cu initiativa referendara pt un scop marunt, in loc sa o fi folosit in scop constructiv, nu sa dezbine.

            Va rog sa imi raspundeti cu sinceritate si cinstit daca d-voastra chiar credeti ca dupa ce se va modifica Constitutia va creste numarul casatoriilor si familiilor "traditionale" (caci asa argumenteaza sustinatorii, ca sunt amenintate)! Va spun eu, cu siguranta ca NU.

            Pt ca, vedeti d-voastra, nu din cauza gay-lor nu se mai casatoresc cei hetero. Si nu din cauza gay-lor nu se mai fac copii (apropos, ca o doamna hetero si ortodoxa, imi puteti raspunde la o simpla intrebare:cine a facut milioanele de avorturi de dupa Revolutie? gay-ii cumva?).
            • 0 (2 voturi)    
              O agenda se impune pana la urma (Luni, 11 aprilie 2016, 15:25)

              Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

              Daca nu e una e alta. Nu exista ceva care sa se produca de la sine, fara influenta nimanui.

              Prietenii tai ateii si homosexualii au facut presiuni si au mintit lumea pana s-au aprobat parteneriatele si casatoriile gay in multe tari. Asta a dus la initiativa ONG-ului care a propus sa se faca clarificarea in Constitutie.

              Cernea a stiut ca legalizarea casatoriilor gay in Romania o sa intampine rezistenta, de aceea a facut o eschiva si a propus ceva intermediar, parteneriatele, desi ei tot la casatorii vor sa ajunga.

              Cand ateii si homosexualii fac presiunii pentru modificarea legilor si definitiilor, esti de acord si militezi pentru asta. Cand cei care nu sunt de acord cu tine fac presiuni ca sa nu se schimbe, spui ca sunt niste nenorociti care vor sa-si impuna agenda lor. Mai simplu, ca tu intelegi greu: cand tu vrei sa-ti impui agenda, e bine. Cand altii vor sa-si impuna agenda lor, sunt niste talibani.

              Cam asta este cinstea, bunul simt si consecventa in gandirea atee.

              Daca o sa creasca sau o sau nu numarul casatoriilor normale n-are absolut nici o relevanta in discutia de fata.

              Gay-ii au facut mai putine avorturi si mai mult SIDA, cancer colo rectal si altele.
        • +5 (5 voturi)    
          bor (Luni, 11 aprilie 2016, 0:53)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

          Bor face ce trebuie sa faca, sa opuna rezistenta la schimbare. Evident ca nu sunt de acord cu cele mai multe din opiniile lor, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa aiba dreptul la acele opinii.
          Incearca un exercitiu de imaginatie, in care Dumnezeul ortodox chiar exista, iar oamenii astia chiar cred in povestile din Biblie. Daca preotii chiar cred ca e un pacat de moarte sa ai un cuplu homosexual, nu e normal sa militeze pentru 'normalitate'? A exprima o opinie, a avea o initiativa cetateneasca nu e fundamentalism. Poti sa nu fii de acord cu opiniile lor, poti chiar crede ca sunt naive sau tampite.
          Poti la randul tau sa organizezi mitinguri in care sa explici cetatenilor de ce toleranta e buna, de ce e normal ca toti cetatenii sa aiba dreptul de a se casatori.
          Poti chiar organiza mitinguri in care le explici crestinilor ca nu doar la oameni exista relatii sexuale intre parteneri de acelasi sex.
          Daca renuntarea la credinta ii face pe oameni mai destepti si mai cinstiti, probabil nu ii vei transforma cu 'prostilor, fundamentalistilor si cretinopatilor'.
          • 0 (4 voturi)    
            eu inteleg pozitia BOR, ca institutie (Luni, 11 aprilie 2016, 11:53)

            Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

            si stiu bine ca si Vaticanul la fel procedeaza.

            Dar , uite-te si compara, daca poti, prestatia Papei, pt care pana si musulmanii refugiati sunt considerati "frati" si a lui Daniel & comp pt care copii din #colectiv=satanisti si si-au meritat-o! Papa chiar pare ca a citit Noul Testament si vorbele Domnului si le (re)transmite ca atare, chit ca nu ne convine ca saruta picioarele unor musulmani!

            Multiplica asta la tot clerul si vei vedea cum bisericile, niste institutii formatoare de opinii pana la urma, au un impact imens asupra unor mase de zeci , chiar sute de milioane de oameni. Si ajungi sa iti explici de ce in tarile 'catolice' poti "respira".

            Eu asta am cu BOR- ca in loc sa se preocupe de pb serioase, mult mai grave, care afecteaza familia, demografia, etc, se lupta cu o fabulatie si amenintare mai mult imaginara- casatoria homosexuala. Ca e o institutie care nu si-a setat deloc coerent prioritatile. Dar, karma is a bitch, cum se zice, or sa vada ei in 30-40 ani cand "putinele biserici" ortodoxe or sa ramana goale si le vor transforma ca olandezii in baruri, librarii, biblioteci etc.

            Stii cum se zice 'cum iti asterni, asa dormi'! Si vor "dormi"...
            • +1 (1 vot)    
              E "putin" altfel (Luni, 11 aprilie 2016, 15:33)

              Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

              Domnul din Biblie nu facea ce facea in fata camerelor de luat vederi.

              Domnul nu avea un stat al lui si nu facea politica.

              Pe langa coruptie si obiceiuri pagane exista totusi in BOR si oameni valorosi care se ocupa de familie si de probleme serioase si actuale ale societatii. Cauta de exemplu Virgiliu Gheorghe, pe youtube, chiar daca nu o sa-ti placa ce o sa spuna, pentru ca nu corespunde cu filozofia ta.

              Numai ca tu NU VREI sa vezi altceva. Vrei sa ramai la nivelul criticarii pupatorilor de moaste pentru ca asta e singurul nivel la care poti combate confortabil. Parca voi ateii, sunteti intr-o competitie in care vreti sa dovediti ca reusiti sa vedeti numai raul din orice.
          • 0 (4 voturi)    
            @muciflenderi (Luni, 11 aprilie 2016, 12:46)

            adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

            Si nu-i asa ca in exercitiul tau de imaginatie, dumnezeul ortodox este bigger and the best peste toti ceilalti dumnezei (catolic, protestant, de ziua a 7-a, ) mai mare decit allah, budha si alte fantome ?
        • -1 (9 voturi)    
          Cand TU iti impui propriile concepte.... (Luni, 11 aprilie 2016, 1:22)

          OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

          ...asupra tuturor, nu se mai numeste "fundamentalism", ci "progres", nu?

          E tot FUNDamentalism, cu deosebirea ca FUNDamentalismul tau promoveaza o aberatie biologica si un comportament deviant.

          Constitutia noastra nu s-a referit niciodata la casatorii intre persoane de acelasi sex. E nevoie de o clarificare pentru ca VOI ati modificat definitia sexului, normalizand cu forta o deviatie.
          • 0 (4 voturi)    
            . (Luni, 11 aprilie 2016, 10:20)

            Andrei_Bucuresti [anonim] i-a raspuns lui OutsideThisBox

            Pastilele!!!! nu uita sa-ti iei pastilelele!!!!
      • +1 (5 voturi)    
        Cine-a zis ca e usor? (Duminică, 10 aprilie 2016, 23:05)

        ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Ai inteles ce a vrut sa spuna, fix pix...
      • +1 (3 voturi)    
        nu se referea la bunica ta! (Luni, 11 aprilie 2016, 8:51)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Se referea explicit la "fundamentalisti", nu la ortodocsii normali la cap
      • -1 (3 voturi)    
        @muciflenderi (Luni, 11 aprilie 2016, 12:31)

        adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Multa sanatate bunicii tale DAR, cu toate ca nu ar merge la catedrala, ar fi de acord ca doar cei de aceeasi credinta (ortodoxa banuiesc) cu ea sa cotizeze benevol? Adica fara nici un ban de la stat??
        • +1 (1 vot)    
          "Statul" cine e? (Luni, 11 aprilie 2016, 15:34)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

          Eu sunt de acord, cu conditia sa fiu intrebat de cate ori se face bugetul sau vreo cheltuiala, daca vreau sa particip la ea.
    • 0 (4 voturi)    
      cristos ackbar? (Luni, 11 aprilie 2016, 10:23)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      bai frate mai aveti putin si-i ardeti pe rug,in numele ateismului.va readuc aminte ca nimeni la noi,nu-ti taie capul daca nu te inchini!!
      te doare mintea nu alta...
      omul e un dobitoc,e clar,aia cu palatul popilor.au luat-o razna,evident,dar nu vad legatura intre arsul cartilor ortodoxism si hitler?!

      ti-a ars popa payboiu can te-a prins?
  • +8 (12 voturi)    
    Nu pricep (Duminică, 10 aprilie 2016, 21:15)

    jcjc [utilizator]

    De ce este asta o știre?
    • +5 (5 voturi)    
      Pai.. (Duminică, 10 aprilie 2016, 23:06)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

      Pentru ca e duminica si nu sunt platite articolele.
  • +12 (24 voturi)    
    Doar un citat (Duminică, 10 aprilie 2016, 21:15)

    V. Veroiu [utilizator]

    „Dort wo man Bücher verbrennt, verbrennt man auch am Ende Menschen” – „Acolo unde se ard cărți se vor arde, până la urmă, și oameni”. Sunt cuvintele autorului german de secol XIX Heinrich Heine, din piesa Almansor din 1821-1822. Heine n-avea de unde să știe că, un veac mai târziu, în mai 1933, cărțile sale – considerate ca fiind „anti-germane” – vor ajunge să fie arse pe rug într-o piață din Berlin și că, la câțiva ani după aceea, în lagărele de concentrare germane milioane de oameni vor fi gazați și incinerați tot în numele spiritului german și al purității de sânge.
    • 0 (8 voturi)    
      Hai sa nu dramatizam aiurea. (Luni, 11 aprilie 2016, 1:23)

      OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Unde se ard animal pe gratar oare ce se intampla?
  • +8 (16 voturi)    
    cumpar carti ca e la moda (Duminică, 10 aprilie 2016, 21:17)

    I [utilizator]

    Din categoria "sunt prost dar sunt sincer":

    "Da-mi voie sa-ti dau foc la carte. De ce? nu stiu!" :))
  • +12 (24 voturi)    
    cui ii pasa? (Duminică, 10 aprilie 2016, 21:20)

    muciflenduri [utilizator]

    Cui ii pasa ce face o torpila anonima? Nici macar nu conteaza daca e pro sau contra catedralei.
    Sa arzi cartea cuiva pentru ca are o opinie (oricare ar fi ea) e un gest de troll flamand de atentie.
    E plin facebookul de attention whores, as zice ca nu e nevoie sa ajunga si pe Hotnews.
  • +11 (21 voturi)    
    eu zic sa-i ia si gatul (Duminică, 10 aprilie 2016, 21:27)

    zaboo [utilizator]

    ca si-a permis alta parere... in rest, se vede des cu prietenii lui - jihadistii?
  • +9 (19 voturi)    
    niste... (Duminică, 10 aprilie 2016, 21:33)

    Mignan [utilizator]

    cretinei marunti...nothing to see here, move on
  • -12 (26 voturi)    
    Un gest urat ! (Duminică, 10 aprilie 2016, 21:33)

    newlook [utilizator]

    Un gest urat !
    Hartia igienica folosita se arunca la toaleta, nu se foloseste pentru foc!
    • +3 (5 voturi)    
      Sau (Duminică, 10 aprilie 2016, 22:51)

      @Mishu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Se face cornete pt semințe.
    • +3 (11 voturi)    
      am tras eu apa (Duminică, 10 aprilie 2016, 22:58)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      dupa postarea dumitale
  • +14 (26 voturi)    
    arderea cartilor! (Duminică, 10 aprilie 2016, 21:37)

    king david hotel [utilizator]

    Da, e un semn clar de toleranta! Si dragoste.....
    Asa incepe mereu....
  • +9 (21 voturi)    
    Vaccinurile astea ... (Duminică, 10 aprilie 2016, 21:38)

    LeeView [utilizator]

    Baiatul vrea sa fie si el viral.

    Din pacate ( sau poate din fericire) prostia nu-i cauzata de un virus. Carti arse ... Crestinism sau cretinism ?

    Incep sa cred ca multi crestini si-au pierdut litera S pe drum. Carti arse ...
    • +4 (4 voturi)    
      Carte, nu carti (Luni, 11 aprilie 2016, 1:25)

      OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui LeeView

      Unii n-au avut niciodata litera "s".
  • +11 (25 voturi)    
    Tineri fara exercitiul libertatii (Duminică, 10 aprilie 2016, 21:38)

    proxy [utilizator]

    Doar dictaturile ard cartile. Prefera oameni manipulati, care nu gandesc pentru ei. Trist gest pentru un tanar.
    • +1 (1 vot)    
      El nu este un sistem, ci un individ (Luni, 11 aprilie 2016, 14:43)

      OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui proxy

      Deci hai sa nu mai generalizam orice gest nechibzuit si sa punem paie pe foc.
  • +8 (18 voturi)    
    mare erou (Duminică, 10 aprilie 2016, 21:43)

    vulpoiul rosu [utilizator]

    e mare erou piromanul asta! daca il ducea capul, o dona cuiva pasionat de poezie! a arde o carte este o blasfemie de neiertat!
  • +5 (15 voturi)    
    sa vina inchizitia (Duminică, 10 aprilie 2016, 21:44)

    rov [utilizator]

    poporul cel ales o asteaptaaa...:)))
  • -2 (24 voturi)    
    despre....ipocrizie, manipulare si idiotenie. (Duminică, 10 aprilie 2016, 21:44)

    stefansb [utilizator]

    1. astfel de proteste sunt prostesti. cartarescu are dreptul lui sa cante ce vrea. e drept. si asta are dreptul sa protesteze cum vrea, pe banii lui.
    2. exista o manipulare si o ipocrizie in campania asta impotriva Catedralei. Nu neaparat din partea trupei Taxi, cat din partea presei.
    De ce? Sa ma explic cu cifre. Se induce mereu ideea ca se cheltuie f multi bani cu bisericile, si ca asta e marea piedica in calea dezvoltarii tarii. Asa sa fie?
    Sa vedem:
    -Primaria Bucuresti a alocat 10 milioane lei pt biserici in 2016. Pt toate bisericile.
    - Primaria Bucuresti a alocat 45 milioane de lei pt CSM Bucuresti, un club ce strange maxim 1000 de oameni in tribune la meciurile de handbal sau volei.
    - Primaria Bucuresti a alocat 160 milioane pt teatrele din Bucuresti. Investigheaza cineva pe ce se cheltuie 160 milioane la cateva teatre?
    Costurile pana in momentul de fata pt Catedrala sunt de 46 milioane. O parte din donatii o parte de la Buget (de stat sau local). Din 2007 pana acum. Costurile finale sunt estimate la 100 milioane. Mult?
    Pai renovarea teatrului Notara (repet, renovare, nu de la zero) a costat 70 milioane. N-am auzit sa intrebe nimeni pe ce s-au dus banii, nici n-am auzit sa fie o constructie megalomanica, s totusi doar renovarea a costat 70 milioane. Si iar n-am auzit sa doneze cetatenii vreun ban, cum s-a intamplat totusi la Catedrala. Oare teatrul nu s-a reparat si din impozitele celor care nu merg acolo? Nu cere nimeni sa dea bani doar cei care merg la teatru?
    Astfel de lucruri nu sunt spuse, probabil pt ca cei care au furat pe acolo nu vor sa fie spuse.
    Si ma intreb acum...de unde furia asta impotriva BOR? Poate ca n-au vrut sa imparta spagile cu nimeni :))
    postez link cu articol hotnews despre bugetul primariei bucuresti
    http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-20833296-fost-aprobat-bugetul-primariei-capitalei-anul-2016-primesc-bani-pasajul-piata-sudului-100-milioane-lei-prelungirea-ghencea-33-milioane-lei-pasajul-ciurel-40-milioane-lei.htm
    • +11 (17 voturi)    
      Stimate domn (Duminică, 10 aprilie 2016, 22:27)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      Eu unul sunt o persoana simpla si ingusta in gandire si mie de exemplu imi place foarte mult continuitatea, probabil pt ca ma adaptez greu la schimbari.

      Stau uneori in fata unui monument vechi de secole si ma gandesc cati oameni au trecut prin fata lui, fiecare cu probleme, ma face sa ma simy mic fata de sa zicem perenitatea naturii. Uneori ma impresioneaza si ruinele, un fel de "fortuna labilis".

      Ce ma mira foarte e ca in Bucuresti au fost demolate monumente de secole, Sfanta Vineri, Vacaresti pentru a face loc unei constructii noi, din beton armat. Adica s-a facut loc foarte usor unui trecut pentru care altii au luptat pentru a face loc unei constructii moderne.

      Si ma intreb: este necesara constructia unei biserici noi si mari in masura in care bijuterii arhitectonice vechi de secole isi asteapta restaurarea? Si ma uit la fatada casei republicii, la nici 20 de ani sunt crapaturi, tencuiala se sfarama, ce mai, calitate de duzina. Pai sunt fresce de sute de ani care arata mai bine.
      • -2 (12 voturi)    
        prioritati (Duminică, 10 aprilie 2016, 22:48)

        stefansb [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        nu contest ca sunt lucruri de facut.
        ce spun eu e ca exista o manipulare in privinta Catedralei, se lasa impresia ca inghite enorm de multi bani, si ca bisericile in generla inghit enorm de multi bani. Iar cand toate bisericile din Bucuresti primesc 10 milioane de lei in 2016, si un club obscur, fara suporteri, primeste 45 de milioane, mi se pare ca se exagereaza.
        Repet...pana in momentul de fata catedrala a cheltuit 46 de milioane de euro, o parte de la buget, o parte din donatii. in final va costa 100 milioane. Doar renovarea unui teatru a costat 70 milioane. Toti de la buget, si doar renovat. Nimeni nu se revolta in privinta costurilor. De-asta spun ca e manipulare. Se lasa impresia ca acolo sunt toti banii romanilor, in biserica aia, cand de fapt suma aia e infima, raportat la cat se fura in tara asta, fara sa se faca nimic. macar acolo se face ceva.
        P.S. toate bisericile din toata tara au cheltuit 77 milioane lei in 2015 (constructie, renovare, intretinere). Doar teatrele din Bucuresti au buget de 160 milioane lei. Asta dupa ce s-a incheiat deja renovarea teatrului Nottara. Despre ce risipa vorbim? Unde e ea mai accentuata? Unde se fura mai mult, dar nimeni nu spune nimic?
        Nu mai zic ca panselutele au cheltuit 200 de milioane in 10 ani in Bucuresti, deci de vreo 4 ori mai mult decat Catedrala (care se tot construieste din 2007, deci imediat face si ea 10 ani)
        • +4 (6 voturi)    
          rectific (Duminică, 10 aprilie 2016, 23:05)

          stefansb [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

          600 milioane.
          deci....panselute si lalele in Bucuresti 2007 si 2014= 600 milioane de euro.
          Catedrala intre 2007 si 2015= 46 milioane de euro (o parte din donatii).
          Sunteti sigur ca din cauza catedralei nu-s bani de monumentele alea?
          http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-20711974-audit-curtea-conturi-primariile-din-bucuresti-cheltuit-perioada-2007-20014-circa-2-7-miliarde-lei-600-milioane-euro-pentru-intretinerea-spatiilor-verzi.htm
          • +2 (6 voturi)    
            Nu trebuie sa fii Einstein sa-ti dai seama ca... (Luni, 11 aprilie 2016, 0:02)

            cititoare [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

            Interesele sint liberale, left-wing...si vin predominant din-afara:

            Scaderea numarului de religiosi, pentru a schimba diverse legi cu subiect sensibil in religia crestina, si, mai ales, crearea unei comunitati cit mai "open".

            Sa fie clar, sint pro-gay, dar, in acelasi timp, anti-gay family pentru ca asta va duce la distrugerea conceptului de familie. Si sint o gramada de oameni gay respectabili, care gindesc la fel (ex: Domenico Dolce).
          • +1 (9 voturi)    
            de ce mistificati realitatea?! (Luni, 11 aprilie 2016, 0:40)

            Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

            terenul de la catedrala=11 ha X 10.000 mp=110.000 mp (X 500 euro/mp- si e o valoare mica!)=55 milioane euro doar terenul.
            De 7 ani statul a alocat minim 5 mil euro anual doar din bugetul central (cu variatii, in 2015 mai putin, in 2014, ca era Ponta in campanie pt prsedintia si-a platit BORul cu multe milioane euro pt catedrala).Media e de 5 mil euro anual.
            Au mai alocat si din bugetele locale si primaria generala si cele de sector, plus alte APL-uri din tara, minim 2 mil euro anual. Deci 5+2= 7 mil euro anual. Se construieste la ea de 7 ani=49 mil euro. adunati cu terenul==. 100 milioane euro contributie publica a statului.

            La care mai intra donatiile, contributiile private, voluntariat, plus contributia BOR.

            Dar stiti ce? 100 mil euro nu e o valoare de nesuportat pt statul roman. Nu asta e pb. Pb e ca din cauza coruptiei, hotiilor etc, nu sunt bani pt alte urgente gen spitale si totusi (mai ales in anii electorali) statul aloca bani BOR- asta indica o corupere.

            Si daca BOR ar educa cei 86 % ortodocsi declarati sa respinga coruptia, mita/spaga, mizeria, etc - s-ar pune presiune mult mai mare pe clasa politica si s-ar fura mai putin, va spun ca ar ramane miliarde in plus statului.

            Din care sa aloce si pt spitale si scoli si cultura si bisericii. Ar ajunge pt toti si nu ar mai fi atata dezbinare si frustrare.

            Discutia nu ar trebui sa fie in termeni conflictuali, de dezbinare, ci de ce BOR nu conlucreaza la a insanatosi societatea, pt ca astfel ar avea beneficii mult mai mari chiar si ea.

            Dar nu, BOR e ocupata acum cu lupta intensa cu modificarea definitiei casatoriei, etc. Alte prioritati...nu miliardele jefuite din banii si bunurile publice.
            • +1 (3 voturi)    
              deci nu 46, 49... (Luni, 11 aprilie 2016, 10:28)

              stefansb [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

              deci bugetul de stat nu a cheltuit 46, ci 49 de milioane (pe o estimare a dumneavoastra, nu pe date concrete, dar in fine). uriasa diferenta. de banii astia nu puteam repara nici un teatru (cum se vede treaba ne costa vreo 70 milioane), dar unii au impresia ca umpleam tara de spitale.
              repet: bugetul teatrelor din bucuresti e dublu fata de bugetul bisericilor din tara. panselutele din bucuresti au cheltuit de 12 ori mai mult decat catedrala.
              in asta consta manipularea. au ajuns unii sa-imagineze ca daca maine nu s-ar mai construi catedrala, si nici o alta biserica, ar curge banii la robinet. "vrem spitale nu catedrale" e exemplul cel mai bun: de banii de catedrala nu faci nici jumate de spital. ca ala nu implica doar niste ziduri, implica dotari, si sunt aparate care costa cat 10% din catedrala.
              Asta e periculos, ca unii chiar nu mai vad furturile din toate domeniile, au impresia ca biserica e de vina pt toate lipsurile din tara asta. in timp ce altii baga 70 d emilioane in teatrul nottarasi ca sa vedeti ironia, la cateva luni se inchide, pt ca se constata ca prezinta risc seismic. Nu urla nimeni ca s-au risipit banii. NIMENI.
              cat despre legatura dintre ortodoxism si corptie...ma depaseste logica. pai stiu eu niste deputati udmr, maghiari, deci sigur nu ortodocsi, condamnati pt coruptie. Tot BOR e de vina?
      • +3 (3 voturi)    
        Restaurari monumente vechi (Luni, 11 aprilie 2016, 13:14)

        Coddy [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        Ca persoana iubitoare de istorie si monumente vechi, sunt total de acord, dl Veroiu.

        Doar ca idee: Casa poporului arata deplorabil. Daca o vizitezi si privesti pe geam in curtile interioare vezi tencuiala cazuta, vezi praf si beton/marmura crapata.
        Turul acela care duce la terasa nu stiu daca se mai face, dar foarte multa vreme nu a fost disponibil "pentru ca sunt lucrari". De fapt nu era nici un fel de lucrare, doar ca terasa era prea lasata in paragina.
  • +9 (13 voturi)    
    asha, asha... (Duminică, 10 aprilie 2016, 21:48)

    Codruta N [utilizator]

    Faceti-i publicitate ciumetelui!

    Daca nu scriati voi, DRACU stia de tampit!!
  • +1 (5 voturi)    
    n-am (Duminică, 10 aprilie 2016, 22:01)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    inteles nimic din stirea asta, cine e baiatul ciornei, de ce a facut acest gest, etc.
  • +12 (18 voturi)    
    A dat foc. (Duminică, 10 aprilie 2016, 22:05)

    adrian88000 [utilizator]

    Am vazut acelasi gest la islamistii tembelizati si radicalizati care ard steaguri , fotografii, etc.
    Ce nu le place. Ce " ii insulta ".
    Bun model a gasit si acest cetatean roman.
    Unde este toleranta romanului ?
    Sau individul doar cunoaste limba romana , dar nu e roman? Oricine ar fi a facut un gest detestabil.
    • +1 (7 voturi)    
      Pai singura diferenta .... (Duminică, 10 aprilie 2016, 22:58)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Pai singura diferenta .... intre "tolerantul" asta si multi dintre ceilalti "toleranti" de pe blog, cei care ar vrea sa darame casa poporului, spre exemplu......e PUTERINTA.
      Doar faptul ca sunt neputinciosi ii fac diferiti pe cei ce cer daramarea Casei Poporului fata de acest derapat mintal. (Nu discutatm despre cum celalalt derapat mintal, Cartarescu, isi numeste dejectiile: "opera"!) .
  • +6 (18 voturi)    
    'ete fleoshc! (Duminică, 10 aprilie 2016, 22:06)

    Conservator [utilizator]

    Sint pentru construirea Catedralei si mi se pare ca ce au facut Taxi e o mizerie miorlaita.
    Dar de aici si pina a arde niste carti e cale lunga. Crestinii nu fac chestii d-astea, sorry. Putem sa-i batem obrazul, putem sa facem misto de ei, putem sa-i numim pigmei dar exista o limita, totusi. Nu-i omorim pe aia care nu vor Catedrala, nu ardem carti, nu-i luam gitul lu' Dan Teodorescu, hai sa ne potolim si sa avem bun-simt. Daca nu se vrea Catedrala, nu se vrea, asta e! Vaticanul a fost construit in 200 de ani, aia din Barcelona a lu' Gaudi nici acum nu e gata, acum ce facem, ne apucam sa-l zidim pe Cartarescu in fundatie? Mai usor, ca dam in extremism!
    • +10 (12 voturi)    
      si inca o chestie (Duminică, 10 aprilie 2016, 23:13)

      Conservator [utilizator] i-a raspuns lui Conservator

      Observ ca in ultima vreme ne cam radicalizam, s-a umflat pipota in noi. Pe musulmancele alea le-am luat la suturi, pe corturile tiganilor am scris, acum ardem carti? Pai, ce urmeaza, sa tragem in teapa homosexualii? Sa-i bagam la puscarie pe cei care nu sint de acord cu Catedrala? Am mai spus, sint pentru Catedrala, si daca oamenii nu vor, le explic de ce e ok. Iar daca dupa ce le explic, tot nu vor, nu-i omor, nu le ard cartile, nu-i bag la puscarie, nu-i exilez in Siria.Iar fapta astuia ma intristeaza teribil, sa arzi carti e incalificabil.
  • +6 (14 voturi)    
    Taliban - definiția românească (Duminică, 10 aprilie 2016, 22:10)

    SHEAPA [utilizator]

    Cine a crezut că suntem departe de înapoiații ăia de talibani care trăiesc mai primitiv decât șatrele noastre țigănești tocmai a avut o revelație.

    Vai de steaua noastră de rumâni (vorba lui Țiriac).
    • +1 (3 voturi)    
      Vezi sa nu dai prin gropi (Luni, 11 aprilie 2016, 13:22)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui SHEAPA

      Invata mai intai istoria Afganistanului apoi comenteaza
  • +11 (13 voturi)    
    who let the trol out? (Duminică, 10 aprilie 2016, 22:11)

    qwerasdf [utilizator]

    pe bune... de ce trebuie sa le faceti reclama la toti smintitii?

    nu stiti ca nu trebuie sa-i hraniti pe troli?
  • +7 (13 voturi)    
    pierderea lui... (Duminică, 10 aprilie 2016, 22:42)

    silviu_ [utilizator]

    Pierderea lui.. Cartea in cauza e super!
    Probabil ca nici nu a citit-o, altfel nu ar fi ars-o.
    Nu inteleg ce rost au reactiile astea exagerate.

    Bravo Taxi si celorlalti care au spus ceea ce gandesc mult mai multi pe tema constructiei si utilitatii catedralei in conditiile prezente, iar articole si discutii pe tema asta au tot fost si nu s-a mai agitat nimeni.
  • +4 (10 voturi)    
    Diferenta (Duminică, 10 aprilie 2016, 23:02)

    Setalcott [utilizator]

    Se face paralela intre acest gest simbolic si arderea cartilor de catrea nazisti sau inchizitie. Daca ar fi sa fim cinstiti, exista o deosebire importanta. In ultimele cazuri intentia este de a opri libera exprimare si diseminarea ideilor prin eliminarea tuturor copiilor existente. In primul este vorba de exercitarea dreptului la libera exprimare, pentru a exprima dezacordul cu o idee sau o persoana. Arderea unei copii nu aduce atingere liberei exprimari exercitate de autorul ei.
  • +1 (11 voturi)    
    fanatism religios (Duminică, 10 aprilie 2016, 23:12)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    cea mai recenta ,,realizare'' a unor astfel de fanatici religiosi e aceea a ,,credinciosilor'' din isis de a distruge vestigiile antice din Palmyra.
  • 0 (4 voturi)    
    Probabil ca l-a batut cartea, ca si cantecul si a (Luni, 11 aprilie 2016, 0:57)

    deval [utilizator]

    s-a razbunat. Si-a facut publica menechiura nefireasca dar mai ales incapacitatea de a-si onora natura umana la care nu a avut nici o contributie. Si amaratul de care mi-e si mila si sila, e convins ca e crestin si ca poate concura cu Taxi la ceva...
  • 0 (8 voturi)    
    Gestul e foarte urat.. (Luni, 11 aprilie 2016, 1:38)

    OutsideThisBox [utilizator]

    ...dar vad ca exista multa paranoia si multa ura a unor "indignati" care se grabesc sa generalizeze sa jigneasca crestinii (ca asa isi dovedesc superioritatea) si sa compare arderea unei carti de catre un om cu mai putina minte, cu diverse genocide, persecutii, holocausturi sau nenorociri din istorie.

    As fi curios sa stiu ce si cate carti au citit in ultima vreme acesti indignati paranoici... Tare ma tem ca indignarea lor se bazeaza mai mult pe snobism si pe dorinta de a folosi o ocazie pentru a batjocori crestinismul, decat pe pasiunea de a citi.
    • 0 (6 voturi)    
      Cine ii plateste ? (Luni, 11 aprilie 2016, 2:41)

      Robert M [utilizator] i-a raspuns lui OutsideThisBox

      Indignatii sunt platiti sa scrie randurile pline de venin. Asta este meseria lor.
    • +2 (4 voturi)    
      Curiozitate (Luni, 11 aprilie 2016, 10:15)

      karula [utilizator] i-a raspuns lui OutsideThisBox

      Eu sunt curioasa daca asta a citit cartea inainte sa o arda...
  • 0 (6 voturi)    
    Talibanii (Luni, 11 aprilie 2016, 2:18)

    clint [utilizator]

    sunt cam la fel peste tot. Oricat se cred ei de diferiti, in ultima vreme vad practic un singur tip de om care este aparatorul asa-zisei credinte ortodoxe si implicit a natiei in fata marelui desfrau de sorginte occidentala.

    Rau, dusmanos, intolerant si gata sa judece pe oricine li se opune catusi de putin, gata sa faca ordine in lume fara nici un fel argumente.
    Catedrala aia trebuie construita fiindca trebuie, si altii au catedrale, nu conteaza ca le-au facut pe vremea cand oamenii nu erau liberi, nu aveau nevoie de scoli si oricum cei incomozi erau arsi pe rug, important e sa avem si noi una, acum, cand rata analfabetismului ( cel putin functional ) este alarmanta.

    Nu ma mira ca ii ard cartile lui Cartarescu. In definitiv nici n-au inteles metafora asta simpla a cantecului asa ca ce pretentii sa ai sa inteleaga ceva din Biblie ?
    • +1 (1 vot)    
      Asa este (Luni, 11 aprilie 2016, 14:50)

      OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Pentru ca pana la urma tine de om si de raul din el. Talibanii atei sunt la fel.
  • +1 (5 voturi)    
    Don't feed the troll (Luni, 11 aprilie 2016, 7:11)

    feisbuk [utilizator]

    Arzătorul a apărut pe HN (nu hackernews). Omul aspiră la secunda de celebritate. Un produs defect al culturii internet care a ales să se răzbune pe o carte, carte care a avut curajul să apară într-un videoclip.

    Recomand puțină supraveghere a focului, eventual un stingător auto și gata, să mergem mai departe.


    Nu e prea mult de discutat. Este în gena acestui popor de a-și masca nerealizările colective prin acțiuni individuale.

    Sper că după ce am rezolvat problema locativă cu Casa Poporului, suntem în curs de rezolvare a problemei izbăvirii cu monstrul de beton, poate, cine știe, ridicăm și noi un Spital al Vindecării Neamului sau o Școală a Deșteptării Romănilor.
  • +2 (8 voturi)    
    macar (Luni, 11 aprilie 2016, 7:11)

    Francisc 1 [utilizator]

    daca ar fi citit-o , dar ma cam indoiesc .
  • +3 (7 voturi)    
    pe cind o vanatoare de vrajitoare? (Luni, 11 aprilie 2016, 9:24)

    sorin3 [utilizator]

    Sa nu intelegi, sa nu fii de acord, sa nu crezi, sa urasti... astea sint chestii umane.
    Dar sa arzi carti pentru ca cel care le-a scris crede ca lui Dumnezeui ii place lemnul... asta e animalul din noi. Si nu e asa departe si nici neputincios.
  • -2 (6 voturi)    
    Ce s-ar face bigotii fara religie? (Luni, 11 aprilie 2016, 9:43)

    Alui [utilizator]

    Oare cum ar arata un bigot ateu? Pe cine ar urî?
    • 0 (2 voturi)    
      Ai destule exemple... (Luni, 11 aprilie 2016, 14:46)

      OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      ...chiar pe pagina asta.
  • -1 (1 vot)    
    BOR (Luni, 11 aprilie 2016, 10:13)

    karula [utilizator]

    Se pare ca BOR a fost prommoter de MKT pt lansarea piesei trupei Taxi. Grigore Lese e Project Manager.
    Fara echipaasta la lansare...piese "se stingea ca o lumanare"
  • -4 (4 voturi)    
    Cărțile astea ar trebui arse (Luni, 11 aprilie 2016, 10:32)

    Furnicuta [utilizator]

    Faruri, vitrine, fotografii, Editura Cartea Românească, 1980, pentru plagiat, respectiv Nimic, 2010, Editura Humanitas pentru expresiile citate anterior.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu-i mai faceti trafic idiotului cu blogul! (Luni, 11 aprilie 2016, 13:04)

    provest [utilizator]

    II aduceti si trafic si bani!
  • +4 (6 voturi)    
    despre fanatism (Luni, 11 aprilie 2016, 13:44)

    L8MA [utilizator]

    Isus spune undeva in Evanghelii :Va las o lege noua,legea iubirii...
    Oare ce a inteles din acest mesaj micul piroman care asediaza opinii printr-un act simbolic foarte violent?
    Din pacate,observ si spun asta cu mare mahnire,BOR-ul mentine populatia rurala a Romaniei(si nu numai) in tarcul unei gandiri care caracterizeaza mai degraba evul mediu.
    Nu stiu daca statisticile cu spitale si biserici sunt corecte sau sunt manipulatorii,dar stim cu totii ca suferim la capitolul serviciilor medicale performante cu aparatura de ultima generatie.
    Daca BOR-ul ar fi ascultat mai degraba glasul iubirii si milosteniei sincere si ar fi construit cu cele 150 mil euro cel mai modern si performant spital din Romania ,sub patronajul sau spiritual ,cu un spatiu modest dedicat rugaciunii,ar fi castigat inimile tuturor romanilor,inclusiv aprobarea si simpatia ateilor.
    In schimb vrea maretie si glorie desarta,urmand exemplul casei poporului,cladirea cu cel mai mare volum din lume! folosita probabil de unul din cele mai corupte parlamente din Europa...
    Bineinteles ca BOR-ul are tot dreptul sa faca ce doreste cu banii sai veniti din donatiile credinciosilor,numai ca nu trebuie sa uite ca o parte din veniturile sale vin de la contribuabili,bani care ar putea fi folositi pentru educatie si sanatate,2 capitole extrem de dureroase pentru cei care traim in Romania,indiferent de credinta!
    Iar atitudinea oficiala exprimata de BOR dupa drama de la Colectiv nu o plaseaza deloc in zona milei si dragostei de semeni...
    • -2 (4 voturi)    
      Nu stiu cat ai fost prin spitale (Luni, 11 aprilie 2016, 15:49)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui L8MA

      ...dar cea mai mare lipsa este de oameni dedicati meseriei lor si ajutarii oamenilor. Oameni cu principii, pe care sa ii intereseze mai mult cinstea decat banii. Sunt destule spitale care se inchid.

      Nu sunt de acord cu mega catedralele, dar nici cu lipsa logicii, cu minciuna si cu manipularea ieftina.

      Romanul cu educatie ortodoxa, chiar daca a devenit ateu, inca mai are defectul de a cere tot timpul ALTORA sa faca ceva pentru el. De ce nu fac AIA ceva? Incepe tu sa faci ceva. Incepe tu sa fii cinstit. Incepe tu sa nu dai si sa nu iei spaga. "Pai... uite aia ce masini au.... si cat fura..." Intotdeauna romanul isi gaseste scuze ca el sa nu faca ceea ce are pretentia de la alti sa faca.
      • 0 (2 voturi)    
        am fost din pacate si diagnosticarea e deficitara (Luni, 11 aprilie 2016, 17:21)

        L8MA [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

        well,crezi ca trebuie sa-ti cerem un atestat de ne-''manipulare'' pentru a ne exprima sincer o opinie?
        Sa-mi spui pe un ton imperativ sa fiu cinstit etc te pune in pozitia prezumtorului de vinovatie,un start descalificant din perspectiva logicii pe care o reclami, avand in vedere ca nu ne cunoastem.
        Incepe prin a fi onest/a in rationamente si poate o sa putem dialoga corect si fara parti pris-uri.
        Si apoi vorbesti despre lipsa oamenilor cu principii,lipsa oamenilor dedicati etc ,pe buna dreptate, nespunand nimic despre moralitatea indoielnica a unora care pretind ca-l slujesc nici mai mult nici mai putin decat pe Creatorul Universului,iubirea si perfectiunea absoluta, din mercedesurile lor lucioase,purtand haine si coifuri aurite?
        N-am nimic cu masinile de lux sau cu cei care decid sa-si cumpere din banii lor articole somptuoase.
        Numai ca in cazul unora care le achizitioneaza si cu banii contribuabililor(chiar daca partial) oare nu ar trebui ca aceia sa-si justifice alegerea in fata platitorilor?Lasand la o parte felul modest in care Isus a trait,lucru esential totusi pentru cei care vor sa-l reprezinte aici printre muritori.
        Dar helas,ai gasit tapii ispasitori,BOR-ul foloseste o parte din banul public asa cum il foloseste pentru ca nu-s eu cinstit si pentru ca romanii sunt invidiosi pe masina vecinului...........
        • 0 (0 voturi)    
          Repet, e lipsa mare de oameni, nu de aparatura (Miercuri, 13 aprilie 2016, 8:45)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui L8MA

          "Well", nu atestat iti trebuie, ci sa gandesti mai mult inainte sa scrii. N-am zis nicaieri ca n-ai voie sa-ti exprimi sincer opinia.

          Nu ti-am zis TIE in mod special sa fii cinstit, era o adresare impersonala catre toti cei care corespund descrierii.

          Cu ce n-am fost "onest in rationamente"?

          De ce trebuie sa adaug de fiecare data o mentiune speciala despre popi, indiferent care e subiectul discutiei? Nu vorbeai despre spitale?

          De fiecare data gasim cate un tap ispasitor: Numai Hitler a fost de vina pentru Holocaust, numai Ceausescu a fost de vina pentru situatia de la noi, numai popii sunt de vina pentru coruptie si numai catedrala e de vina ca nu avem noi spitale si scoli. Nu ne place coruptia, dar ne place cand putem rezolva mai usor o situatie cu spaga. Da' nu suntem noi de vina pt coruptie, aia care primesc mii de euro spaga sunt. Probabil ca si popii aia zic "lasa ca sunt altii mai corupti decat noi".

          Nici eu n-am nimic cu masinile de lux, daca posesorii lor nu incep sa-mi tina predici despre smerenie. Smerenia n-are legatura cu modul in care ai castigat banii. Are legatura cu atitudinea si comportamentul tau. Nu poti sa spui "eu sunt smerit cu Mercedesul meu, pentru ca ia uite ala ce Maybach are!".

          Asta e problema si cu clipul: sa fie smerenie, dar nu la noi, la altii. Sa fie spatii mici si lemn, dar nu la casele noastre, la ale altora.

          Tu ai o obsesie. La orice as zice, tu ai ceva cu BOR. Pentru orice, tu n-ai nici o vina, numai BOR. Unii cred ca ar turba daca n-ar avea pe cine sa injure pentru ceva. Si uite-asa trece timpul, si nu se schimba nimic.

          Apoi ai o problema cu citititul si cu intelesul.
          Eu n-am zis nicaieri ca tu si altii sunteti de vina pentru ca in BOR e coruptie si se cheltuie banii in mod nepotrivit.

          Multa sanatate.
  • +1 (1 vot)    
    toti tampitii... (Luni, 11 aprilie 2016, 14:13)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    care ard carti trebuie musai sa apara intr-un articol de presa? mai lasati-ne si cu piesa alora de la Taxi, e dreptul lor sa creada ca lui d-zeu ii place lemnul si inghesuiala.
  • +1 (3 voturi)    
    allah akbar... (Luni, 11 aprilie 2016, 14:31)

    liviu_ [utilizator]

    altceva nu mai am de zic...

    cel mai grav cand vezi astfel de gesturi este ca iti dai seama ca in romania SUNT extreisti religiosi... si aici nu ma refer la musulmani, ci la crestini

    aia nici macar nu au facut filmul impotriva lui dumnezeu sau a religiei, ci impotriva bisericii, mai exact impotriva grandomaniei bisericii!
  • +2 (2 voturi)    
    sunt crestin, dar nu cretin (Luni, 11 aprilie 2016, 15:18)

    Razvan_M [utilizator]

    Cred ca indivizi care se comporta astfel sunt cretini cu adevarat. Iar o biserica ce incurajeaza asemenea acte prin discutii nu despre prietenie si buna intelegere, ci printr-o atitudine conflictuala, este o biserica cu mari probleme.
    Sunt foarte nemultumit de mesajele transmise de conducerea BOR, incepand cu primele reactii de dupa Colectiv, continuand cu reactiile la o melodie obisnuita. Astea venind in contextul opulentei afisate de sefii BOR, organizatie care primeste o gramada de bani de la contribuabilul roman.