Continua scandalul la Uniunea Scriitorilor: Nicolae Manolescu, despre Eugen Simion - E un tampit. Puteti sa dati pe post chestia asta

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 29 martie 2016, 18:39 Actualitate | Cultură

Nicolae Manolescu
Foto: Agerpres
Presedintele Uniunii Scriitorilor din Romania, Nicolae Manolescu, l-a facut "tampit" pe criticul literar si academicianul Eugen Simion, intr-o declaratie acordata agentiei Mediafax.

"E un tampit. Puteti sa dati pe post chestia asta."

Aceasta a fost reactia presedintelui Uniunii Scriitorilor, Nicolae Manolescu, dupa, intr-un interviu acordat luni, Eugen Simion spunea ca nu a fost exclus, ci suspendat din USR pentru ca a intarziat sa isi plateasca cotizatia.

"Nu, n-am fost exclus ... Am fost suspendat. M-au suspendat ca am intarziat sa platesc cotizatia. Nu m-a cautat nimeni, nu m-a intrebat nimeni inainte de a ma suspenda si am aflat ca exista o comisie de monitorizare. N-o sa ma sinucid din cauza asta. S-a intamplat anul trecut. Am ramas asa. N-am raspuns la chestia asta. Fostul meu coleg si prieten, Manolescu, coleg de Academie, a gasit ca asa e bine. Sper ca USR sa devina mai puternica si mai bogata prin aceasta suspendare a mea", afirmase Simion.

In replica, Nicolae Manolescu a declarat: "Sunt prostii. Am mai auzit. El a declarat ca a fost exclus. E un tampit. Puteti sa dati pe post chestia asta".

Presedintele USR a declarat ca Eugen Simion este doar suspendat la aceasta ora pentru ca nu si-a achitat cotizatia si ca profita de acest lucru pentru a lovi in Uniune:

"Nu l-a exclus nimeni, iar suspendarea este o forma statutara daca nu-si plateste cotizatia. Vine, si-o plateste, ramane in ... dar n-are drept sa voteze. Atata tot. Cum sa-l exclud pe Eugen Simion din Uniune? E o prostie. Nu stiu de ce profita de chestia asta. Puteti sa dati asta pe post: ca eu am zis ca e un tampit.¬

"Nicolae Breban nu e nici macar suspendat"


De asemenea, Nicolae Manolescu a lamurit si situatia lui Nicolae Breban, care declarase tot luni ca a fost exclus din USR: "Am fost exclus din Uniunea Scriitorilor. Imi pare rau ca Uniunea Scriitorilor in loc sa se ocupe de problemele grave ale invatamantului, ale culturii ... Vedeti ca e atacata si programa scolara. Ei se ocupa cu fleacuri acolo, dau lumea afara, fac sedinte, ca pe vremea comunismului".

Referitor la aceasta excludere, Nicolae Manolescu a declarat: "Nici macar nu stiu sa fi fost suspendat, ca parca are cotizatia platita. Nicolae Breban nu e nici macar suspendat. Simion e suspendat, asta inseamna ca nu poate sa voteze, atat. Oricum nu sunt alegeri si el nu da pe la Uniune. Nici n-a venit de ani de zile asa ca nu e o problema, iar de excludere nici vorba, nu i-a exclus nimeni. Sunt membri ai Uniunii".

In finalul declaratiei sale, Nicolae Manolescu a precizat ca exista un proces in curs la aceasta ora fata de actiunile gruparii disidente conduse de Cristian Teodorescu si Florin Iaru, si exclusi din USR: "Suntem in proces. Am facut proces si ei vor sa se inscrie la judecatorie si noi ne opunem si nu se vor inscrie, va asigur".












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
14959 vizualizari
  • +2 (30 voturi)    
    ce rusine! (Marţi, 29 martie 2016, 18:55)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Ce rusine ca doi academicieni facuti pe merit, nu ca alti"colegi" de ai lor , sa se balacareasca in halul asta. De la ei asteptam sperante si nu imprecatii. Academia Romana e cumva un stadion, e cumva nava lui Basescu? Pai de la Basescu ce peretenti sa avem daca scriitorii,academicienii, se fac tampiti unii pe altii?
    • +10 (18 voturi)    
      Tampirea reciproca e sport national la romani (Marţi, 29 martie 2016, 19:40)

      Mircha [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Tampirea reciproca e sport national la romani - chestie de cultura stramoseasca...
    • +6 (10 voturi)    
      Simion facut pe merit? (Marţi, 29 martie 2016, 21:26)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      La el, in afara de ambitie, totul e mediocru.
      • 0 (0 voturi)    
        E pe merit referitor la opera (Miercuri, 30 martie 2016, 9:53)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Caracterul josnic al personajului, mereu in cautarea favorurilor puterii, nu a fost luat in calcul. Poti sa ai opera de valoare chiar daca esti un caracter josnic.
    • +3 (9 voturi)    
      Academician doctor-inginer (Marţi, 29 martie 2016, 21:45)

      sistemulparasimpatic [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      ,,Academician doctor-inginer” Elena Ceausescu s-ar rasuci in mormat daca ar afla cum se balacaresc ,,coledtzii mei, intelectualii” academicieni. Cum, tocmai protejatul tov-ului Gogu Radulescu sa ajunga sa se exprime asa... ?
  • +5 (17 voturi)    
    Îi dau dreptate lui Manolescu. (Marţi, 29 martie 2016, 19:01)

    asavreau [utilizator]

    Este gâlceava zeilor.Nu aduce nimic bun,dar va clarifica niște lucruri.De ani buni USR nu discută și nu se discută.Toți sunt preocupați de altceva și nemulțumiți dar încă nu știu pe cine.
    • +5 (15 voturi)    
      nici academia, nici usr nu e olimpul (Marţi, 29 martie 2016, 19:49)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      manolescu se bate cu fantomele trecutului nostru glorios, cand urcam spre noi culmi...etc..
      cimitire ale mamutilor..
  • +20 (26 voturi)    
    poate nu e timpit (Marţi, 29 martie 2016, 19:05)

    victor L [utilizator]

    "cel mai mare critic literar din timpul lui Nicolae Manolescu", dar duplicitar si cam dubios este sigur.
    • +1 (3 voturi)    
      pardon (Miercuri, 30 martie 2016, 15:14)

      tecumseh [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Manolescu e cel mai bun critic din vremea lui Manolescu ;)
  • +10 (20 voturi)    
    trist (Marţi, 29 martie 2016, 19:09)

    pag [utilizator]

    Daca si la nivelul asta se porcaiesc ca la usa cortului, ce pretentii sa mai ai de la oamenii de rand?
  • +1 (15 voturi)    
    E ca si cum pe vremuri s-ar fi certat (Marţi, 29 martie 2016, 19:20)

    Susufler0 [utilizator]

    academicienii George Calinescu si Alexandru Piru iar de pe margine i-ar fi chibitat doi studenti de-ai lor, pe nume Nicolae Manolescu si Eugen Simion.
    PS. Cu o mica diferenta : Primi ar fi fost in dezacord in legatura cu intelesul filozofic al unui vers eminescian. Astilaltii, am vazut. Dumnezeu cu mila !
  • +5 (13 voturi)    
    usr (Marţi, 29 martie 2016, 20:04)

    nimrod [utilizator]

    Cu tot regretul, ma tavalesc de ras...
    • +3 (3 voturi)    
      de unde si vorba cantecului (Marţi, 29 martie 2016, 21:48)

      seagrass [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

      https://youtu.be/9LGV1CTQXTM

      rabdarea are limite
  • +7 (17 voturi)    
    Hărjoana (Marţi, 29 martie 2016, 20:21)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Sindicatul „scriitorilor” facuti la norma, pe baza de clientelism, si gagademia fostilor comunistoizi turnatori se iau la harta. Nimic nou.
  • +4 (4 voturi)    
    S-o luam ca o licenta poetica ?? (Marţi, 29 martie 2016, 21:06)

    andreesanu [utilizator]

    Dle Manolescu ,daca la acest nivel va gratulati reciproc
    cu Dl Simion !!!,ce pretentie sa avem de la alesii neamului care se balacaresc ca la usa cortului ??
    Asta -i Bucurestiul si bucurestenii lui !!.
  • +6 (6 voturi)    
    Au dreptul la libera exprmare, Simion e duplicitar (Marţi, 29 martie 2016, 21:51)

    FreakaThe-jmirghel [utilizator]

    Au defecte amandoi, insa Manolescu e mai liber la vorba, mai franc ...
  • 0 (8 voturi)    
    Acest domn Manolescu (Marţi, 29 martie 2016, 22:59)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    este, cumva, cel care in urma cu cativa ani cerea suprimarea emisiunii "Profesionistii" a Eugeniei Voda de la TVR?
    • +3 (5 voturi)    
      E academicianul cu o consistenta opera (Miercuri, 30 martie 2016, 9:55)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Un critic literar unanim respectat. Asta daca nu stiai pana acum despre cine e vorba. Poate ciobanii ar trebui sa se abtina in a "evalua" academicieni.
  • 0 (4 voturi)    
    Manolescu - Iaru (Miercuri, 30 martie 2016, 0:52)

    antonie [utilizator]

    M-as fi bucurat sa nu citesc niciodata ca acesti oameni se ciondanesc la modul institutional, judecatorii si altele.
  • +6 (8 voturi)    
    Nu sunt nici pe departe.... (Miercuri, 30 martie 2016, 4:15)

    gigiN [utilizator]

    ...vreun fan al dlui Manolescu,dar cred ca, in privinta bunului "pretin"al lui iliescu, are dreptate !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Oglinda, oglinjoara... (Miercuri, 30 martie 2016, 12:49)

    EllenaS [utilizator]

    Va dati seama ce educatie ar primi elevii unei clase cand doi profesori s-ar balacari in fata lor? Cam asta se intampla acum: doi scriitori se balacaresc in fata natiunii. Halal scriitori!
  • +1 (1 vot)    
    Unul dintre ei.... (Miercuri, 30 martie 2016, 16:10)

    dinica [utilizator]

    Unchiul meu a fost conferentiar la Universitate. Imi spunea despre un personaj amintit mai sus, atunci cand il laudam, ca are parerea ca e securist si ca sa-l mai las in pace cu asemenea ipochimene. Unchiul meu a murit, si nu pot decat sa am o indoiala asupra a ce spunea, dar sunt sigur ca as prefera ca doi scriitori sa se scuipe dupa ce au inchis usa de la intrare.