Ministerul Culturii vrea sa construiasca noua sala de concerte din Bucuresti pe bd. Aviatorilor, pe terenul unde se afla fostele garaje Leonida

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 8 martie 2016, 14:49 Actualitate | Cultură

Ministerul Culturii vrea sa construiasca noua sala de concerte din Bucuresti pe bd. Aviatorilor, pe terenul unde se afla fostele garaje Leonida, a anuntat, marti, ministrul Culturii, Vlad Alexandrescu. Unul dintre garaje, monument istoric, va fi integrat in noua cladire, solutia arhitecturala fiind stabilita in urma unui concurs de arhitectura. Sala va avea circa 2.400 de locuri, iar investitia se ridica la 55 milioane de euro, bani ce ar urma sa fie luati de la  Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei . Ministrul Culturii a anuntat aceasta investitie inca de acum cateva luni, dar nu a comunicat pana acum locatia salii.

Teneul si cele doua garajele se afla in proprietatea statului roman. "Garajul din stanga e practic gol si nefolosit, iar in cel din dreapta functioneaza garajul Guvernului . Vrem sa obtinem aceste doua garaje cu terenul aferent - circa 14.000 de metri patrati si sa construim aceasta sala acolo. Daca reusim sa obtinem aceste doua spatii in proprietatea Ministerului Culturii, putem lansa imediat extinderea devizului cadru cu Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei pentru o valoare de 55 de milioane de euro, un lucru care a fost deja evocat, si am putea avea un concurs de arhitectura ale carui solutii sa le vedem deja in toamna. Ma grabesc pentru ca nu voi sta in acest post mai mult decat e mandatul acestui Guvern si ma grabesc pentru ca, daca reusesc sa ajung la niste rezultate care sa fie ireversibile, in momentul in care voi pleca sunt convins ca cel care imi va succede va fi obligat sa le continue", a declarat Vlad Alexandrescu.

Ministrul a mai declarat ca "ideea de a avea o sala de concerte pentru Festivalul Enescu si nu numai, o sala importanta de 2.400 de locuri, langa o statie de metrou, in Piata Victoriei, vizavi de Muzeul de Istorie "Nicolae Iorga", la doi pasi de Muzeul Taranului Roman, la 15 minute pe jos de Ateneul Roman si de Sala Radio, ar fi intr-adevar un raspuns pe care Bucurestiul il poate da cererii tot mai insistente a publicului meloman de a avea un loc de desfasurare a concertelor in Bucuresti".


Intr-un interviu acordat HotNews.ro
, Vlad Alexandrescu a descris cum va arata noua sala de concerte: "Vrem un loc care sa fie conceput dupa chipul si asemanarea artei moderne, multi-disciplinar, fluid, provocator, vor fi galerii vizuale, aceasta sala de concerte, sali de proiectie, va fi o biblioteca, ateliere de creatie. Vrem un spatiu care sa incurajeze colaborarea intre creatori dar si intre creatori si public, un spatiu in care sa cada barierele actuale dintre consumatorul de arta si creatorul de arta. Si, poate lucrul cel mai important, un spatiu care sa readuca arta moderna romaneasca in conversatia publica a Romaniei. Acesta este conceptul mai amplu pe care l-am desenat si pentru care vreau sa ma bat, fiindca mi se pare la nivelul anului 2016 ceva care sa reprezinte ministerul Culturii in dialog cu societatea".












VIDEO Fiul unui primar din Suceava a luat 10 la romana, la evaluare nationala. Ce au aflat inspectorii cand s-au uitat pe lucrare

DNA verifica lucrarile de la Evaluarea Nationala intr-un oras din Suceava. Lucrarea de la romana, notata cu 10, a baiatului primarului este diferita ca scris fata de cea de la matematica.
3484 vizualizari
  • 0 (2 voturi)    
    Ministrul Culturii Fizice (Marţi, 8 martie 2016, 15:02)

    Drumetul_eclectic [utilizator]

    Dacă nenea ăsta face 15 minute pe jos de pe Aviatorilor până la Sala Radio, poate nu era rău să fie ministru al Sportului.
    În rest, sună grozav, Doamne-ajută, să sperăm că e gata pentru ediția din 2032.
  • 0 (2 voturi)    
    citiți mai atent (Marţi, 8 martie 2016, 15:53)

    verdeata [utilizator]

    ce treabă are sala radio?
    Locația este excelentă. Un ministru ok!
  • +2 (2 voturi)    
    Demolari, demolari! (Marţi, 8 martie 2016, 18:48)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Daca unul dintre cele doua garaje este monument cum va fi el integrat in noua sala de spectacole, pe modelul rechinilor imobiliari: il demolam, lasam doua ziduri pentru prosti si la sfarsit ne laudam ca l-am restaurat?
    Cam ce inaltime va avea respectiva cladire, va respecta PUG-ul din zona respectiva. Dar ca aspect, va respecta zona respectiva care este zona protejata?
    • +2 (2 voturi)    
      Ministrul culturii si monumentele! (Marţi, 8 martie 2016, 19:06)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      Iata si confirmarea. Va demola si va pastra acolo 2 pereti ca sa se laude ca ce mare restaurare a facut. Cu asa ministrii, mai bine lipsa: ""Vrem să obţinem aceste două garaje cu terenurile aferente pe care să construim această sală de concerte. Unul din ele este monument istoric, pentru că este o faţadă probabil ridicată în anii 1910 - 1920 şi o vom prelua în concursul de arhitectură care va avea loc, o vom prelua ca temă de arhitectură, vom integra acest monument, faţada lui şi poate o parte din structura lui, într-un tip de construcţie care se doreşte a fi un model de conservare a patrimoniului", a explicat ministrul Culturii."

      Deci demolarea va fi un "model de conservare a patrimoniului"?????
  • -1 (1 vot)    
    2400? (Marţi, 8 martie 2016, 19:40)

    abflori [anonim]

    O capacitate de 2400 de locuri este de tot rasul. Oricum in timpul Festivalului nu gasim bilete, poate se doreste sa se mentina in continuare aceasta situatie.
    Frumos ca este langa metrou, dar sunt necesare si locuri de parcare. In general se vine cu masina, vin si oameni din provincie...
    Frumoasa locatia dar nu cred ca este ok doar 2400 de locuri si sansele de a gasi locuri de parcare suficiente sunt foarte mici.
    • 0 (0 voturi)    
      Cultura (Miercuri, 9 martie 2016, 0:16)

      GabiVistea [utilizator] i-a raspuns lui abflori

      M-am uitat sa vad capacitatea salilor de concerte din lume.
      Uitati site-ul pentru Franta unde o sala noua de concerte construita acum 2 ani, are exact 2400 locuri.

      https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_concert_halls#Fr,ance

      Cred ca este un model bun.
    • 0 (0 voturi)    
      Cu mașina (Miercuri, 9 martie 2016, 11:26)

      Drumetul_eclectic [utilizator] i-a raspuns lui abflori

      Corect, omul care vine de la Hârlău cu mașina, cât ascultă Re majorul de Sibelius și Recviemul German, poate să-și facă și geometria pe față la ce-a rămas din garajul Leonida !
  • 0 (0 voturi)    
    Cultura (Marţi, 8 martie 2016, 23:20)

    GabiVistea [utilizator]

    Felicitari pentru demarare si intentia de finalizare rapida.
    Cu siguranta Metroul este cel mai bun, dar exista taxiuri si cred ca si rezervarea de parcaje in lungul Bdului Aviatorilor in timpul Festivalului Enescu este posibila.
    Nu stiu daca 2400 de locuri sunt suficiente.
    Inca o data felicitari si succes.
  • 0 (0 voturi)    
    sala de cincerte (Sâmbătă, 12 martie 2016, 1:46)

    lautarul [utilizator]

    Ii multumesc ministrului Alexandrescu! Ce idee minunata! Un proiect vital pentru viata noastra culturala! Numai ca... sa nu va mirati daca la toamna vine un alt ministru care in mod misterios schimba menirea locului si pe terenul unde ar fi trebuit sa avem o sala Europeana de concerte vor aparea cateva blocuri cu apartamente scumpe caci deh e zona 0! Asa se intampla totul pe la noi asa ca nu sunt prea optimist ca se va intampla vreodata!