Gala Premiilor UNITER 2016 - Luminita Gheorghiu si Vladimir Gaitan, premii pentru intreaga activitate

de D.S.     HotNews.ro
Marţi, 1 martie 2016, 15:20 Actualitate | Cultură

Ion Caramitru la Gala UNITER
Foto: UNITER
Gala Premiilor UNITER, ajunsă la cea de-a XXIV-a ediţie va avea loc luni, 9 mai 2016 la Sala Mare a Teatrului „Regina Maria” din Oradea anunta site-ul Uniunii Teatrale din România. Conform statutului Uniunii Teatrale din România, Senatul UNITER acordă în cadrul Galei premiul de excelenţă, premiile pentru întreaga activitate şi premiile speciale. Totodata au fost facute publice si nominalizarile la celelalte categorii de premii.

Pe baza propunerilor primite din partea teatrelor şi a propunerilor membrilor Senatului UNITER, în şedinţa din data de 29.02.2016, Senatul a acordat următoarele premii:

Premiu de Excelenţă: GIGI CĂCIULEANU

Premiul pentru întreaga activitate:
Actriţă: LUMINIŢA GHEORGHIU
Actor: VLADIMIR GĂITAN
Regizor: VICTOR IOAN FRUNZĂ
Scenograf: MARIA MIU
Critică şi istorie teatrală: ANCA MĂNIUŢIU

PREMII SPECIALE


Premiu special pentru muzică de teatru: ADRIAN ENESCU
Premiu special: MIKLÓS BÁCS, un mentor al tinerelor generaţii de actori
Premiu special pentru cel mai jucat dramaturg român contemporan: MATEI VIŞNIEC
Premiu special pentru o viaţă dedicată teatrului şi poeziei: EUGEN ŢUGULEA

Pentru a XXIV-a ediţie a Galei Premiilor UNITER, juriul de nominalizări a fost alcătuit din criticii de teatru: Claudiu Groza, Doina Papp, Cristina Rusiecki.

Nominalizările pentru această ediţie a Galei Premiilor UNITER sunt următoarele:

Debut:
Ada Galeş pentru rolul Denise din spectacolul Copilul problemă la Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov
Andreea Tănase pentru rolul Samira din spectacolul Balcanicele la Teatrul „Tony Bulandra” Târgovişte
Alexandru Voicu pentru rolul Al doilea bărbat,  Albert din spectacolul Iluzii la Godot Cafe-Teatru

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic:
Henri Mathias Berthelot, generalul generalilor, scenariul de Victor Cilincă, regia artistică Attila Vizauer, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune
Jucătorul de table de George Arion, dramatizarea radiofonică şi regia artistică Cezarina Udrescu, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune
Rapunzel de Fraţii Grimm, scenariul radiofonic şi regia artistică Gavriil Pinte, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune

Cel mai bun spectacol de teatru TV:

Buzunarul cu pâine de Matei Vişniec, regia Tudor Chirilă, producţie a Societăţii Române de Televiziune
Femeia perfectă de Jean Barbier, regia Marius Bodochi, producţie a Societăţii Române de Televiziune
Quartet de György Spiró, regia Gelu Colceag, producţie a Societăţii Române de Televiziune

Premiul pentru critică teatrală:

Silvia Dumitrache
Oana Stoica
Maria Zărnescu

Cea mai bună scenografie:
Adrian Damian pentru scenografia spectacolului Cântăreaţa cheală la Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi
Andu Dumitrescu pentru scenografia spectacolului Visul unei nopţi de vară la Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Liviu Rebreanu”
Octavian Neculai pentru scenografia spectacolului Bach Files la Teatrul Bulandra, Bucureşti

Cea mai bună actriţă în rol secundar:
Ida Jarcsek-Gaza pentru rolul Clitemnestra din spectacolul Electra la Teatrul German de Stat Timişoara
Ilinca Manolache pentru rolurile din spectacolul Anul dispărut. 1989 la Teatrul Mic, Bucureşti
Florentina Năstase pentru rolul Laura din spectacolul Menajeria de sticlă la Teatrul „Toma Caragiu” Ploieşti

Cel mai bun actor în rol secundar:
George Albert Costea pentru rolul Posner din spectacolul The history boys. Poveşti cu parfum de liceu la Teatrul Excelsior, Bucureşti
Konstantin Keidel pentru rolul Moşneagul din spectacolul Electra la Teatrul German de Stat Timişoara
Marius Manole pentru rolurile Bătrânica apatică, Actorul din spectacolul Între noi e totul bine la Teatrul Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti

Cea mai bună actriţă în rol principal:

Dorina Chiriac pentru rolurile Fetiţa metalistă, Regizorul din spectacolul Între noi e totul bine la Teatrul Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti
Emilia Dobrin pentru rolul Elena din spectacolul Casa cu pisici la Teatrul Mic, Bucureşti
Erzsébet B. Fülöp pentru rolul Mama din spectacolul Tihna la Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Tompa Miklós”

Cel mai bun actor în rol principal:
Richard Balint pentru rolul Gorge din spectacolul Uciderea ritualică a lui Gorge Mastromas la Teatrul „Regina Maria” Oradea
Florin Piersic Jr. pentru rolul Coleman din spectacolul Vestul singuratic la Teatrul „Nottara”, Bucureşti
Marian Râlea pentru rolul Tullius din spectacolul Marmură la Teatrul Bulandra, Bucureşti

Cea mai bună regie:
Radu Afrim pentru regia spectacolului Tihna la Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Tompa Miklós”
Cristi Juncu pentru regia spectacolului Vestul singuratic la Teatrul „Nottara”, Bucureşti
Bobi Pricop pentru regia spectacolului Pisica verde la Teatrul „Luceafărul” Iaşi

Cel mai bun spectacol:
Clasa noastră de Tadeusz Słobodzianek, regia László Bocsárdi, la Teatrul Naţional „Lucian Blaga” Cluj-Napoca
The Sunset Limited de Cormac McCarthy, regia Andrei şi Andreea Grosu, la Teatrul UNTEATRU, Bucureşti
Tihna după Attila Bartis, regia Radu Afrim, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Tompa Miklós”


Citeste mai multe despre   









1231 vizualizari

Abonare la comentarii cu RSS

Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.
hosted by
powered by
developed by
mobile version