Autorul italian Umberto Eco a decedat la varsta de 84 de ani

de A. Florea     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 februarie 2016, 4:42 Actualitate | Cultură

Umberto Eco
Foto: Wikipedia
Scriitorul si filozoful italian Umberto Eco, autorul celebrului roman "Numele trandafirului", a decedat, vineri seara, la varsta de 84 de ani, scrie Reuters.

Moartea lui Eco a fost anuntata de familia sa, potrivit La Republica.

"A fost un exemplu extraordinar de intelectualism, combinand o inteligenta unica a trecutului cu o capacitate neobosita de a anticipa viitorul", a declarat premierul italian Matteo Renzi.

Scriitorul, care locuia la Milano (nord), suferea de mai mult timp de cancer.

Nascut in data de 5 ianuarie 1932, acesta a studia filosofia la Universitatea din Torino si si-a consacrat teza "problemei estetice la Thomas d'Aquino".

Cand se apropia de 50 de ani, a reusit lovitura cu primul sau roman, publicat in 1980: "Numele Trandafirului" s-a vandut in milioane de exemplare si a fost tradus in 43 de limbi.

Poliglot, casatorit cu o germanca, Eco a predat in mai multe universitati, in special la Bologna (nord) unde a detinut catedra de semiotica pana in octombrie 2007, cand s-a pensionat.

Eco a explicat ca s-a dedicat tarziu fictiunii deoarece "considera romanele un joc de copii pe care nu il lua in serios".

Dupa "Numele trandafirului" le ofera cititorilor "Pendulul lui Foucault" (1988), "Insula din ziua de ieri" (1994) si "Misterioasa flacara a reginei Loana (2004)". Ultimul sau roman, "Numero zero", a fost publicat in 2014.

A scris zeci de eseuri cu subiecte eclectice precum estetica medievala, poetica lui Joyce, memoria vegetala, James Bond, arta falsificarii, istoria frumusetii sau a uratului.

"Frumusetea se situeaza in interiorul unor anumite limite in timp ce uratenia este infinita, deci mai complexa, mai variata, mai amuzanta", spunea el, intr-un interviu publicat in 2007, in care adauga ca "a avut intotdeauna o afectiune pentru monstri".

Om de stanga, Eco nu avea nimic din scriitorul inchis in turnul sau de fildes iar acest interpret de clarinet scria in mod regulat pentru saptamanalul L'Espresso.

Deschiderea de spirit nu il impiedica insa sa nu vada cu ochi critici evolutia societati societatii moderne.

"Retelele sociale au dat cuvantul unor legiuni de imbecili care, inainte, nu vorbeau decat la carciuma, dupa un pahar de vin si care nu provocau nicio problema colectivitatii", declara el, recent, pentru cotidianul Il Messaggero.

"Era redus la tacere imediat in conditiile in care azi au acelasi drept la cuvant ca un premiu Nobel. Este invazia imbecililor", adauga marele scriitor.












Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
5522 vizualizari
  • +3 (7 voturi)    
    R.I.P. (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 7:46)

    comentatordiletant [utilizator]

    Spuneam tot pe-aici că a fost un început negru de an pentru muzică, iată că literatura vine tare din urmă (deși Umberto Eco este la fel de valoros ca filosof și semiotician, publicul larg îl cunoaște pentru romanele sale, Numele Trandafirului cunoscând și o ecranizare de succes)...
    - Numele Trandafirului v
    - Pendulul lui Foucault v
    - Baudolino v
    - Insula din ziua de ieri v
    - Cimitirul din Praga ??? (promit să-mi îndrept greșeala cât de curând)
  • +2 (6 voturi)    
    RIP (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 9:09)

    V. Veroiu [utilizator]

    Am zis
  • +7 (7 voturi)    
    un mare filozof (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 11:30)

    ember [utilizator]

    care, dupa cum el insusi spunea, scria romane doar in weekend si cu toate astea o facea genial. a scris carti care, desi pline de umor, iti schimba perceptia despre lume si istorie.
  • +12 (12 voturi)    
    Umberto Eco despre retelele de socializare (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 12:14)

    Arminius [utilizator]

    "Reţelele de socializare dau drept de cuvânt unor legiuni de imbecili care înainte vorbeau numai la bar după un pahar de vin, fără a dăuna colectivităţii. Erau imediat puşi sub tăcere, în timp ce acum au acelaşi drept la cuvânt ca şi un premiat cu Nobel. Este invazia imbecililor."
    • +1 (1 vot)    
      Și iar se adeverește vorba: (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 14:22)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      „Ca la noi la nimenea” - s-a văzut clar că prin utilizarea rețelelor de socializare se pot schimba procente, concepte și concepții pe care unii le credeau de neclintit; chiar zilele astea am văzut ce gândesc cei care socializează indirect, datorită adicției comune față de talk-show-uri televizate. Să fie doar pentru că orice regulă care se respectă are nevoie de excepția ei, sau pentru că descoperirea tastaturii și a touch-screen-ului a obligat respectiva parte a populației să-și folosească în premieră creierul în mod conștient - prima etapă a procesului de dez-imbecilizare?
  • +7 (7 voturi)    
    Eco (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 14:03)

    MPopa [utilizator]

    N-am vrut sa comentez pentru ca n-as vrea sa insir platitudini intr-un astfel de moment trist, dar vazand ca pana acum au aparut doar doua comentarii m-a incercat un sentiment de revolta.
    Valorile societatii contemporane sunt cum sunt, carti nu prea se mai citesc dar totusi Eco a fost un colos intelectual si vestea mortii sale ar fi trebuit sa ne miste putin. Termenul "intelectual" sufera de ceva timp asalturi care l-au cam golit de continut. Dar Eco a fost un om de cultura, un spirit european autentic (in sensul civilizatiei nu al birocratiei europene) si mai presus de toate un om care avea darul de a-si incuraja cititorii sa gandeasca. Si sa viseze. Sa viseze intr-un univers al ideilor nu al bunurilor materiale. E mai mult decat se poate spune despre majoritatea contemporanilor. Sunt sigur ca atunci cand va muri Maradona se va scrie si se va comenta pe rupte ...
  • +3 (3 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 18:02)

    Natasa [utilizator]

    Putina lume stie cine a fost si ce pierdere imensa este pentru cultura lumii! Nici nu se poate altfel, Eco nu era Coelho, sa-l inteleaga la un anumit palier si vladica si opinca!
  • +2 (2 voturi)    
    daca... (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 20:30)

    brita [utilizator]

    daca-mi ciulesc bine urechile,-l aud pe Belbo suflind in trompeta lui ... pina se stinge sunetul in intuneric.
  • +3 (3 voturi)    
    L-am considerat un profesor ... (Duminică, 21 februarie 2016, 1:22)

    XXIstCentury [utilizator]

    Am citit pendulul lui Foucault in liceu si cred ca a fost una dintre cartile care m-au marcat cel mai puternic. Poate daca mai multi oameni ar citi acea carte, imbecilitatile conspirative ar avea mai putin succes. Mi-a deschis ochii in legatura cu un mod de a gandi, cu tipologii ale gandirii...
    Romanele lui sunt in acelasi timp povesti, lectii de istorie, exercitii de logica ... Un tip de roman unic.
    Ar merita sa scriu mult mai mult, dar nu am talentul sa descriu ce au insemnat cartile lui pentru mine. Si in plus, mi se pare aproape nepotrivit sa laud doar romanele, o parte, totusi, mica a operei lui - nu sunt din domeniu, dar am mai spicuit dintr-o carte a lui de semiotica. Extraordinara.
    E unul dintre scriitorii carora as fi vrut sa le multumesc. Lui in mod special - undeva, acolo, o parte a gandirii mele a inceput sa o ia pe alta cale dupa ce l-am citit. Ii sunt recunoscatoare.