Teatrul Nottara si-a suspendat activitatea din 23 noiembrie. Cladirea teatrului are bulina rosie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 24 noiembrie 2015, 9:13 Actualitate | Cultură

Teatrul Nottara nu-si mai poate tine spectacolele in sediul propriu
Foto: Teatrul Nottara
Teatrul Nottara anunta, intr-o postare pe pagina de Facebook a institutiei, ca a suspendat "pe termen nedefinit" organizarea tututor spectacolelor si evenimentelor programate in salile situate pe Bulevardul Magheru. Cladirea in care functioneaza teatrul are bulina rosie, adica risc seismic maxim.

Decizia a fost luata in urma publicarii in Monitorul Oficial a Legii nr. 282/2015 privind masurile pentru reducerea riscului seismic.  Legea promulgata recent de Klaus Iohannis interzice desfasurarea de activitati in cladirile cu risc seismic ridicat pana la consolidarea acestora. 

"Dragi spectatori, avand in vedere dispozitiile Legii nr. 282/2015, publicata in Monitorul Oficial nr. 806 din 19 noiembrie 2015, de completare si modificare a Ordonantei Guvernului nr. 20/1994, privind masuri pentru reducerea riscului seismic al constructiilor existente, va aducem la cunostinta cu regret faptul ca, incepand cu data de 23.11.2015, teatrul nostru este obligat sa dispuna suspendarea organizarii tututor spectacolelor si evenimentelor programate in salile situate in Bd. Magheru nr. 20, sectorul 1, pe termen nedefinit", informeaza reprezentantii institutiei de spectacole.

Reprezentantii Teatrului Nottara mai arata ca "Va asiguram de toata disponibilitatea noastra in legatura cu recuperarea sumelor de bani aferente biletelor vandute pana in acest moment, pentru spectacolele anulate."

"De asemenea, va asiguram ca teatrul a depus si va depune, la toate autoritatile competente, absolut toate diligentele necesare pentru rezolvarea de urgenta a acestei situatii, solicitand Primariei Municipiului Bucuresti, in subordinea careia ne aflam, inclusiv punerea la dispozitie a unui alt spatiu, in vederea sustinererii temporare a reprezentatiilor noastre", se mai arata in postarea de pe pagina de Facebook.


Citeste mai multe despre   









5810 vizualizari
  • +6 (6 voturi)    
    Foarte bine. (Marţi, 24 noiembrie 2015, 9:21)

    Cuca [utilizator]

    Asta e un gest responsabil. Sa speram ca isi vor gasi un nou sediu (chiar daca si temporar).
  • +2 (2 voturi)    
    Oare nu exista si alte sali? (Marţi, 24 noiembrie 2015, 9:27)

    TheLionKing [anonim]

    Am vazut ca exista o gramada de institutii care au diverse sali pe care le folosesc pentru "oficioase proprii" din cand in cand (MAI, Mapn, ...etc).

    Provizoriu nu poate face nimic. Imi dau seama ca s-ar pierde din staiful Notarra, insa teatrul avut o istorie de a fi jucat prin piete si targuri in Euripa secolelor 17,18,19.
  • +2 (2 voturi)    
    Naspa! (Marţi, 24 noiembrie 2015, 9:33)

    DaniAndi [utilizator]

    Naspa!
  • +4 (4 voturi)    
    Teatru ambulant (Marţi, 24 noiembrie 2015, 9:38)

    Trojan.H [utilizator]

    Decit sa pui viata oamenilor in pericol mai bine faci spectacole intr-un cort mare, pentru refugiati. Oricum suntem cu totii niste refugiati.
    Cit despre ticalosia uluitoare a "autoritatilor" n-avem ce mai spune. Sper ca macar Oprescu sa crape in puscarie.
  • +3 (3 voturi)    
    foarte bine (Marţi, 24 noiembrie 2015, 9:59)

    aniod [utilizator]

    Sala este un pericol.
  • +4 (4 voturi)    
    Notarra era un risc (Marţi, 24 noiembrie 2015, 10:11)

    bancher [utilizator]

    mai ales cele 2 sali de la subsol...de multe ori m-am intrebat, cand am fost la sepectacole, pe unde voi iesi in caz de cutremur...
    F bine ca s-a inchis...am vazut multe spectacole bune acolo, dar nici sa moara oameni pt ca se duc la spectacol...
  • +1 (1 vot)    
    Stare de necesitat (Marţi, 24 noiembrie 2015, 10:55)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Intr-o tara in care cei de la putere nu fac altceva decit sa fure, nu sunt bani pentru consolidarea teatrelor. Parlamentul nostru (hoti si complici) dau legi ca sa se imbuibe ei si clientela. Primaria Bucuresti e corupta de sus pina jos. ROMANIA a ajuns o tara de hoti care voteaza hoti, iar viata oamenilor nu conteaza nicicum. TICALOSIA E LA EA ACASA PE MALURILE DAMBOVITEI. Justitia nu-si fac datoria si apafa mafiotii care stauciteva luni la inchisoare si ramin cu averile furate intregi. Fostii securisti si urmasii lor sunt infiltrati peste toti. Criminalii de la revolutie si mineriade sunt liberi. Plagiatorii sunt cadre universitare, iar un impostor ca Oprea are oameni pe constiinta dar e inca liber si nu raspunde pentru jaful practicat de asa-zisul lui partid de traseisti. NE E GREATA!
  • 0 (0 voturi)    
    :( (Marţi, 24 noiembrie 2015, 15:42)

    Natasa [utilizator]

    Din pacate trebuia sa se intample o nenorocire ca sa se ia decizia asta! Eu n-am mai fost de mult timp in salile teatrului Nottara exact din cauza riscului mare ca acea cladire sa cada la prima adiere! De ce atata inconstienta, nepasare, nesimtire? La cinema Patria se fac de ani se zile spectacole de teatru pentru copii. Timp de patru ani TOTI parintii din clasa copilului meu se uitau ironic la mine cand le spuneam ca eu nu imi las copilul acolo! Acum presupun ca se inchide si aia, dar a fost nevoie de o mare drama ca idolenta functionarilor sa fie clinitita!