Anca Sigartau demisioneaza de la conducerea Teatrului din Bacau, pe fondul acuzatiilor ca ar fi cheltuit ilegal jumatate din bugetul de 400 de mii de euro alocat de autoritatile locale pentru festivalul Theaterstock

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 5 octombrie 2015, 17:29 Actualitate | Cultură

Anca Sigartau
Foto: Facebook.com
Actrita Anca Sigartau si-a anuntat luni, pe contul sau de Facebook, demisia din functia de director al Teatrului Municipal Bacovia din Bacau, dupa ce in presa locala au aparut informatii privind cheltuirea, posibil ilegala, de catre conducerea teatrului, a jumatate din bugetul de 400 de mii de euro, bani alocati din bugetul autoritatilor locale pentru organizarea festivalului Theaterstock in luna august a acestui an. Ziarul de Bacau a scris recent despre ceea ce jurnalistii locali au numit "Afacerea Theaterstock", sustinand ca 200 de mii de euro din bugetul festivalului au fost dirijati, printr-un artificiu posibil ilegal, in conturile unui ONG nou infiintat, iar conducerea teatrului a refuzat sa raspunda la intrebarile presei locale privind cheltuirea fondurilor pentru Theaterstock.

La Primaria din Bacau nu era inregistrata, luni dupa-amiaza, demisia managerului teatrului, iar Anca Sigartau a precizat, pe Facebook, ca asteapta sa vada daca demisia ii va fi acceptata, in caz contrar, ea dorindu-si ca "lucrurile sa se indrepte".

Ziarul de Bacau a cerut si un punct de vedere al Agentiei Nationale de Integritate in acest caz, care arata ca, in conditiile in care Anca Sigartau, managerul teatrului si organizator al Theaterstock, a fost platita in calitate de actrita pentru mai multe spectacole jucate in cadrul Theaterstock, se poate vorbi despre "un conflict de interese de natura penala". Totusi, precizeaza ANI, Anca Sigartau nu ocupa o functie de demnitate publica in sensul legislatiei dupa care functioneaza Agentia Nationala de Integritate, astfel ca, in cazul in care ar exista suspiciuni de cheltuire ilegala a fondurilor, competenta de solutionare ar reveni Parchetului.

Sursele juridice citate de Ziarul de Bacau arata ca, dat fiind bugetul mare al Festivalului Theaterstock (400 de mii de euro din bugetul local), cazul ar fi de competenta Directiei Nationale Anticoruptie, daca au existat nereguli in organizarea festivalului si cheltuirea fondurilor.

Anca Sigartau a scris luni pe pagina sa de Facebook ca: "Am venit in Bacau cu draga inima. Am venit in Bacau dorind sa fac ceva, am venit in Bacau dorind ca toata experienta acumulata intr-o cariera artistica de care sunt mandra sa fie folosita pentru comunitate. Am gasit un teatru inert, incremenit in trecut, fara deschidere spre viitor, cu un repertoriu prafuit, fara recunoastere nationala sau internationala. (...) Dar eu am venit aici sa fac treaba, nu sa ma aflu in treaba. (...) THEATERSTOCK a fost o performanta pentru oras, a fost un eveniment reusit care pune bazele unei dezvoltari ulterioare. A fost realizat impotriva tuturor probabilitatilor, nimeni nu ne dadea nicio sansa. Au fost puse bete in roate de la inceput pana la final, am incercat sa le depasim. Si am facut un eveniment care a costat mai putin din 10% cat ar fi trebuit sa coste. Oameni buni ar trebui sa stiti asta - s-au facut eforturi imense de negociere, a fost protejat interesul teatrului pana la ultimul leu. NU ACCEPT MINCIUNILE SFRUNTATE CUM CA AU FOST DETURNATE FONDURI. SI PROVOC PE ORICINE DIN BACAU SA REALIZEZE UN EVENIMENT SIMILAR CU FINANTAREA DE LA PRIMARIE PE CARE AM AVUT-O NOI. Stiu ca am facut tot posibilul sa fac un lucru bun pentru teatru si oras si nu vreau sa fiu calcata in picioare pentru asta. Si mi-am propus sa continui in directia orientarii Bacaului pe directia culturala."

Festivalul Theaterstock Bacau, desfasurat in perioada 1 - 16 august, a adus la Bacau 138 de spectacole de teatru, 16 concerte de rock, fado, flamenco si 4 spectacole de teatru-dans, reunind aproximativ 1.000 de artisti. Bugetul alocat evenimentului de catre Primaria din Bacau a fost de 400 de mii de euro, carora li s-au adaugat bani proveniti din sponsorizari.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5032 vizualizari
  • -7 (19 voturi)    
    Constatari . (Luni, 5 octombrie 2015, 17:40)

    Marx [anonim]

    Pai , ce si-o fi zis duduia ? Ce , eu sunt mai fraiera ? Asa o ocazie sa -mi traga o vila si-un gipan , mai rar . Numai ca i-a luat banul mintile si n-a bagat de seama ca de ceva timp incoace , DNA sta la coteala .
    • 0 (2 voturi)    
      Mi-e teama ca e escroaca (Luni, 5 octombrie 2015, 19:12)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Marx

      o data, la o gala UNITER, cand m-am ridicat in picioare sa-l ovationez pe Andrei Serban, tarancuta m-a apostrofat, plina de invidie, de ciuda ca acolo sus, unde sunt cei mari, nu va ajunge niciodata.
    • -1 (3 voturi)    
      dna (Luni, 5 octombrie 2015, 21:18)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Marx

      n-are nici o treaba cu acest caz. Si daca acuzatiile nu se sustin, vreau sa vad ceva scuze si despagubiri.
  • +2 (10 voturi)    
    Va multumim doamna Anca Sigartau! (Luni, 5 octombrie 2015, 18:10)

    Laurentiu [anonim]

    A fost cel mai frumos si nesperat moment artistic pentru Bacau. Nu am putut crede ca vom avea parte de asa un festival.
    Bacauanii au iesit din casa si pentru altceva decat mici si bere.
    Toti prietenii cu care am vorbit au declarat ca au fost entuziastmati de ce au vazut.
    Va rugam sa nu cedati la presiunile celor mici si plini de invidie. Eram sigur ca vor apare astfel de voci.
    In Bucuresti nici cu un milion de euro nu ar fi facut un asemenea festival.
    Felicitari doamna Anca Sigartau!
    • +1 (3 voturi)    
      Pareri . (Luni, 5 octombrie 2015, 23:09)

      Marx [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu

      Vremurile s-au schimbat , domnule L . Acum , cu un acces infinit la diferite moduri de culturalizare , cinstit este sa-si plateasca fiecare orizontul cultural , ca sa nu spun distractia . Nu este corect ca foarte multi sa se scoale cu noapte-n cap , sa munceasca de le sar capacele , cum se spune si altii sa-si dea aere de aristocratie tarzie pe banii altora .
  • -6 (14 voturi)    
    400.000 E un festival (Luni, 5 octombrie 2015, 18:24)

    grasu [anonim]

    de mana a 7-a intr-un oras de marimea Bacaului? Numai cand vad suma realizez ca este o hotie. Cum poti sa bagi asa o suma intr-un eveniment cultural de tip festival ??? Un gospodar facea 30-40 de evenimente culturale cu banii astia al caror impact insumat depasea de 20 x ce s-a realizat la Bacau. Huoooooooooooooooooooo !!!!! Daca nu este hotie este o imensa prostie.
    • +2 (4 voturi)    
      tu cite festivaluri ai organizat pina acuma? (Luni, 5 octombrie 2015, 19:39)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui grasu

      stii ce costuri implica? recuzita, tehnica, reclame, transport, cazare masa pt actori, echipa tehnica? stii ca a durat 16 zile cu multiple reprezentatii zilnice? aproape 140 in total? 2.800 euro/reprezentatie e mult?
  • +10 (12 voturi)    
    ! (Luni, 5 octombrie 2015, 18:29)

    Kpriciu [utilizator]

    Ia exemplu, fă, ponta! Luati exemplu , politicieni hoti si plagiatori! Si inca nu este urmarita penal. Așa se face, sau asa procedeaza o persoana cu coloana vertebrala, demisionează dacă e persoană responsabila! Dar, stai, voi sunteti mai muieri decât o femeie, cu frică de pușcărie !!!
  • -5 (11 voturi)    
    Si tu (Luni, 5 octombrie 2015, 18:46)

    batmanss [utilizator]

    Ancuța ? Fum fără foc nu iese , pe cine sa mai credem ?
  • -1 (3 voturi)    
    Theaterstock (Luni, 5 octombrie 2015, 19:23)

    Alex V [anonim]

    Acest Theaterstock putea sa mai astepte cel putin un an. Tot Bacaul este un santier, chiar nu mai aveam nevoie de inca o strada inchisa. Mai mult decat atat datorita orelor tarzii ale specacolelor persoanelor care lucrau a doua zi dimineata le-ar fi fost greu sa vina sa le urmareasca.

    Iar legat de toata isteria de dupa: de ce e asa de greu sa se justifice cheltuielile de la bugetul local daca nu au fost ilegalitati asa cum se sustine?
  • 0 (2 voturi)    
    Intotdeauna oamenii mici ii ataca pe cei mari! (Marţi, 6 octombrie 2015, 8:43)

    Andi [anonim]

    Felicitari actritei pentru curaj si demnitate, ceea ce a facut ea in cateva luni nu au facut ceilalti in ani!
    Iar celor doi care se semneaza cu Max si Maniu, le transmit urmatoarele:

    Romania e satula de mediocritate, e satula de oameni rai, nerealizati profesional. Romania e satula de oameni turbati de invidie si rautate, cum sunteti voi!
    Dar, in ciuda existentei unor astfel de rebuturi umane, inca mai exista romani care vor arta, cultura, civilizatie!

    Ii transmit actritei Anca Sigartau sa ramana in continuare acolo unde este, pentru ca reprezinta sansa unui oras de a evolua enorm! Ne-am saturat de mitocani, de lipsa de civilizatie, barbarism, obiective marunte de viata. Vrem ca si romanului sa-i creasca a lui calitate a vietii, iar asta se face numai si numai prin educatie, cultura, arta!

    Succes Dnei Sigartau si rusine nulitatilor care o improasca pe net la adapostul anonimatului!
    • 0 (2 voturi)    
      Pareri . (Marţi, 6 octombrie 2015, 11:35)

      Marx [anonim] i-a raspuns lui Andi

      Repet si acum. N-am nimic cu snobismul unora sau cu placerea reala de a merge la teatru a altora . Nu tine de invidie . Dar s-o faca pe banii lor . Atata tot . Banii publici trebuie folositi pentru interese generale , ori teatru nu face parte din acestea . Rebuturile umane , cum zici , s-au saturat sa hraneasca parazitii . Fie ei amatori de teatru sau manele .
      • 0 (2 voturi)    
        Ai prea multa rautate in tine, trateaza-te! (Marţi, 6 octombrie 2015, 14:02)

        Andi [anonim] i-a raspuns lui Marx

        Desigur, "interesele generale" sunt asistatii social cu case cu turnulete sau...cele hotarate de tine, nu-i asa?

        Stii ce? Tu esti negru de invidie, ai o viata anosta si seaca si de-aceea cauti nod in papura oamenilor mari! Daca nu era justificarea cu banii publici, gaseai tu alta, ca asa e cu ratatii vietii, mereu CRITICA, CRITICA SI IAR CRITICA!

        Pana una-alta, doar cultura si arta, deci educatia prin cultura si arta ne va scoate din bezna submediocritatii si a situatiei dezastruoase in care a ajuns Romania.

        Tu traieste-ti in continuare viata de vierme care va muri tot asa cum a trait: ANONIM.

        Sunt satul de mizerii ca tine care trag tara in jos si care manjesc reputatia unui om valoros. Daca spuneai asta cu voce tare, la vedere, te alegeai cu un dosar in instanta pentru calomnie si ai fi platit pentru nemernicia ta. Dar asa, in spatele monitorului, sub pretextul ca-ti pasa de banii publici, arunci cu venin si mizerii.

        Esti asa cum am scris, o nulitate! Si asa vei muri!
    • 0 (0 voturi)    
      Ma amuzi (Marţi, 6 octombrie 2015, 23:07)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Andi

      lasa, esti din gasca.
      • -1 (1 vot)    
        ...iar tu minti si inventezi asa cum respiri... (Miercuri, 7 octombrie 2015, 10:58)

        Andi [anonim] i-a raspuns lui Maniu

        Nu am absolut nici o legatura cu actrita Sigartau, nu am cunoscut-o personal niciodata, dar asa e cu romanii frustrati...