VIDEO Statuie cu Vladimir Putin crucificat in capitala Letoniei. Trecatorii sunt invitati sa bata si ei un cui

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 17 mai 2015, 11:15 Actualitate | Cultură

Vladimir Putin, "crucificat" in Riga
Foto: Captura YouTube
Un artist din Letonia a ridicat o statuie in curtea interioara a fostului sediu KGB din capitala Riga ce reprezinta un Putin crucificat, scrie meduza.io. Trecatorii sunt invitati sa bata cu ciocanul un cui in figurina Putin.

Potrivit presei locale, creatorul expozitiei doreste sa ramana anonim.

Purtatorul de cuvant al lui Vladimir Putin, Dmitry Peskov, a declarat ca nu a vazut statuia dar a declarat: "Este ceva rau. Este un lucru ce va apasa constiinta oricui l-a facut. Fara indoiala, nu reflecta un nivel prea inalt de cultura".

'Crucificatul Putin" este unul dintre cele 10 exponate din curte, dar singurul ce in prezinta pe presedintele rus. Nu este clar daca autoritatile au aprobat expozitia, scrie sursa citata.

Potrivit primarului din Riga,  Nils Usakovs, curtea respectiva tine de jurisdictia ministerului culturii leton.

Nils Usakovs a asigurat opinia publica de faptul ca expozitia de arta nu a fost aprobata de consiliul municipal, iar exponatele demonstreaza ca "este inca posibil sa cumperi droguri undeva in acest oras".












11771 vizualizari
  • +18 (30 voturi)    
    RESPECT Letonia !!!! (Duminică, 17 mai 2015, 11:18)

    un domn [utilizator]

    acelasi lucru sa il Infaptuim la Bucuresti !
  • +8 (32 voturi)    
    o prostie (Duminică, 17 mai 2015, 11:31)

    clint [utilizator]

    sunt anti-putin si detest politca lui bazata pe minciuni si teroare prin care isi tine poporul in bezna.

    dar astfel de manifestari "artistice" nu cred ca folosesc nimanui. din contra, dau apa la moara propagandei bolsevico-kgbiste a lui Putin care spune in mare, de la Lenin strigare ca "cine nu e cu noi e impotriva noastra".

    imi si imaginez cum rusii vor spune ca iate ce fascisti sunt letonienii.

    cu rusii trebuie luptat cu inteligenta si tact. altfel vor intoarce mereu aparentele in favoarea lor, sunt experti la asta.
  • +1 (25 voturi)    
    REVOLTĂTOR ! O BĂTAIE DE JOC ! (Duminică, 17 mai 2015, 11:37)

    pointless man [utilizator]

    Abia îi dă apă la moară kaghebistului cu ochi de pește fiert.

    De cercetat CINE și CUM a avut inițiativa asta ”putino-cristică”.
    • -1 (3 voturi)    
      REVOLTĂTOR ! (Luni, 18 mai 2015, 11:16)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      UNII nu citesc mai mult de un rînd, DAR VOTEAZĂ (mînioși).

      E clar de ce scrutinurile ies așa cum ies: UNII, în viață fiind, SÎNT DEJA MORȚI.
  • +7 (21 voturi)    
    gaspadinul de la kremlin (Duminică, 17 mai 2015, 12:00)

    kripton [utilizator]

    este fara indoiala un mare ticalos,dar chestia cu crucificarea statuii lui nu e ok,starneste resentimentele rusilor spalati pe creer,pt care e de neinteles ce are lumea cu mult iubitul si stimatul fost kgb ist.
    rusii nu stiu multe si oricum suntem in pragul unui conflict. nu trebuie turnat gaz pe foc,pt ca o sa ne frigem toti. oare chiar ne trebuie asa ceva?
    ps - amintiti-va cum l-au aparat nemtii pe marele dement in 1945.pt ei tipul era ok si trezirea la realitate s-a facut ff greu,cu un pret enorm.
    e de dorit sa invatam ceva din lectiile istoriei
  • +6 (18 voturi)    
    pai da... (Duminică, 17 mai 2015, 12:08)

    ismail paine de circ [utilizator]

    sper sa-i dea foc dupa expozitie...
  • +4 (10 voturi)    
    stim noi cine e... (Duminică, 17 mai 2015, 12:14)

    ember [utilizator]

    varul capitalist al lui csibi barna
  • +9 (11 voturi)    
    Putzin pilit (Duminică, 17 mai 2015, 12:42)

    EmilianSerbanescu1 [anonim]

    Sper ca n u va fi si sanctificat spurcatul asta.
  • +8 (18 voturi)    
    De prost gust! (Duminică, 17 mai 2015, 13:00)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Prin analogia cu Isus, tind sa cred ca "artistul" este rusofil! Mai bine facea un urs turbat pus intr-o cusca si trecatorii sa fie invitati sa mai puna o gratie!
    • +9 (13 voturi)    
      Pedeapsa din Codul Romei antice! (Duminică, 17 mai 2015, 13:57)

      MichiuStefan1 [anonim] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Probabil analogia s-a vrut sa fie cu pedeapsa stramosilor romani, aplicata criminalilor, nu analogia cu Mantuitorul!
      • +7 (7 voturi)    
        nu cred (Duminică, 17 mai 2015, 16:23)

        capitan [utilizator] i-a raspuns lui MichiuStefan1

        Uite, pe cap are o coroana de spini, precum Iisus, - regele iudeilor, ne amintim episodul biblic -, ceea ce face din Putin un Hristos de care cei rai, adica Occidentalii îsi bat joc. Chiar le da apa la moara la rusi !
        O prostie, pentru ca poporul rus iubeste Crucificatul (in majoritate ei sunt crestin-ortodocsi) iar crucificatorii sunt dusmani !
  • +4 (10 voturi)    
    libertinaj (Duminică, 17 mai 2015, 13:25)

    dana_s [utilizator]

    ... nu mi se pare o idee buna.
    Nici valoroasa "artistic". Oricat ar dori unii sa interpreteze genul acesta de atitudine in favoarea libertatii de expresie "totale".
  • +2 (12 voturi)    
    Sveiki Latvija, Salut Letonia! (Duminică, 17 mai 2015, 13:54)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Este probabil singurul limbaj pe care-l intelege!Dupa mine, mesajul este ca unui popor de 1,4 mil de oameni, cu 0,8 mil de colonisti rusi, nu -i este frica de agresivitatea lui Putin, ceea ce este esential,omul nu respecta decat forta!Sveiki, Latvija!
    • +6 (6 voturi)    
      nope (Duminică, 17 mai 2015, 16:46)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui MichiuStefan1

      Recensământ 2011 2.070.371
      Principalele grupuri etnice sunt: letonii care reprezintă 52% din populația țării și rușii care reprezintă 28% din populație.
      Deci 0,6 mil rusi.

      Sa nu exageram, Fane
  • -5 (17 voturi)    
    La fel ca in '38 (Duminică, 17 mai 2015, 14:23)

    echidistantul_ [utilizator]

    Nazistii scuipau evreii. Si bateau cuie in figurinele lor. Mai apoi, s-a vazut ce a urmat.
    De prost gust. Asta nu e arta, e prostie.
  • +5 (7 voturi)    
    alta papusa, aceeasi semnificatie-dorintza (Duminică, 17 mai 2015, 15:08)

    VasileGiurgiu1 [anonim]

    Tot cu papusa lu' Avram Iancu, parca... pe care a ars-o la Tg Mures, parca, a incercat in mod asemanator un mare si destept artist... sa atraga atentzia
  • 0 (4 voturi)    
    Poate va aduceti aminte.... (Luni, 18 mai 2015, 6:57)

    gica43 [utilizator]

    ...de bancul cu "statuia" lui ceausescu :Un leu scuipatul,5 lei.........! La fel ar trebui facut !!!
  • -1 (1 vot)    
    Ursul . . . (Luni, 18 mai 2015, 16:49)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . nu trebuie deranjat cat este in vizuina lui!!!!