​Scurtaturi inteligente - De ce copiii nu ar trebui să învețe tabla înmulțirii

de A.V.     HotNews.ro
Luni, 11 mai 2015, 9:41 Actualitate | Cultură

scurtaturi-inteligente-shane-snow
Foto: GiftBooks.ro

Scurtături inteligente este o carte despre sfidarea regulilor, în care Snow desființează ideile preconcepute despre succes și arată cum convenții de genul „trage din greu dacă vrei să-ți meriți locul“ împiedică progresul. Autorul explică, de asemenea, de ce copiii nu ar trebui să învețe tabla înmulțirii și cum, paradoxal, este mai ușor să construiești o afacere uriașă decât una mică.


Cartea spune poveștile unor inovatori care au îndrăznit să lucreze diferit și expune câteva dintre punctele-cheie care le-au adus faima. Este un volum despre aplicarea unor concepte antreprenoriale și tehnologice folosite pentru a obține succesul și despre cum, prin emulație, și noi ne putem depăși concurența, ne putem dezvolta afacerile și putem rezolva problemele societății mai rapid decât credem.


În egală măsură fascinantă și distractivă, Scurtături inteligente este o călătorie captivantă prin tipurile de gândire laterală și strategiile creative care stau, atât de frecvent, la baza succesului.
The New York Times


Shane este dovada vie că principiile expuse în Scurtături inteligente funcționează. Și-a făcut loc rapid în Fast Company, Wired și Advertising Age, a construit o companie care valorează milioane de dolari până să împlinească 30 de ani, iar acum a scris primul volum din ceea ce sunt sigur că va fi o excelentă serie de cărți. Urmăriți-l pe acest tip!
RYAN HOLIDAY, autor al bestsellerului Trust Me, I'm Lying


Shane Snow este o prezență nouă în climatul tumultuos al afacerilor contemporane. Trebuie să citești Scurtături inteligente dacă ești un antreprenor social sau dacă ai vrea să devii unul pentru că ceea ce ne învață Shane, mai presus de orice, este să fim „mai mari decât afacerea în sine“.
SORAYA DARABI, co-fondatoare a Zady și Foodspotting


Una dintre cele mai distractive și provocatoare cărți ale anului.
ADAM GRANT, autor al bestsellerului A da și a lua.

Scurtături inteligente este surprinzătoare și minunată. Este ca și cum s-ar fi întâlnit Malcolm Gladwell și Tim Ferris. O carte pe care orice antreprenor al secolului XXI ar trebui să o citească!

SCOTT GERBER, fondator al Young Entreprenors Council


Shane Snow este jurnalist și antreprenor online, stabilit în New York. Este co-fondator și șef al Departamentului de Creație al companiei de tehnologie media Contently. Are un masterat în jurnalism la Universitatea Columbia și este membru al Royal Society of the Art.

Colaborează cu regularitate la revistele Wired și Fast Company și a scris despre inovație pentru numeroase publicații printre care The New Yorker, The Washington Post și Advertising Age. Snow este invitat des la summiturile de tehnologie și publicitate și scrie pentru programul LinkedIn Influencer. Munca sa în antreprenoriatul tehnologiei a fost recunoscută de Națiunile Unite, Consiliul pentru Dezvoltare Economică din New York, The New York Times, Inc., Forbes și Details.



Citeste mai multe despre   









6397 vizualizari
  • +9 (9 voturi)    
    Alta traznaie! (Luni, 11 mai 2015, 10:28)

    Radu [anonim]

    In prima clasa de scoala am invatat sa scriu, sa citesc si sa visez tabla inmultirii. Asa am ajuns inginer, sef de departament in Elvetia si pensionar cu stare. Daca saream prima clasa de scoala nu stiam tabla inmultirii si nici nu puteam sa citesc bazaconiile lui Snow (Zapada topita)!!!
  • +9 (9 voturi)    
    Tabla inmultirii??!! (Luni, 11 mai 2015, 10:30)

    Daniels22026 [utilizator]

    Cine-i mai bun si mai frumos si mai destept si mai virtuos decat cei care au invatat table inmultirii?! Nu stiti?! Pai e la mintea cocosului! Cei care NU stiu tabla inmultirii!!!!!! Iata!!! Q.e.d. Inteligenta ar fi chipurile invinsa cu propriile ei arme.

    Ma mir degeaba. Este logic ca prostia sa atace orice efort intelectual. Stiti ce vor prostii sa demonstreze permanent? Ca prostia ar fi chipurile inteligenta suprema.
  • +10 (10 voturi)    
    Doamne, ce idiotenii (Luni, 11 mai 2015, 10:49)

    fane [anonim]

    Astia cultiva prostia la fiecare nivel. Apoi importa inteligenta ca pe a lor au distrus-o. Acum vor s-o distruga pe-a tuturor.
    • +2 (2 voturi)    
      Corect (Marţi, 12 mai 2015, 12:29)

      Qu [utilizator] i-a raspuns lui fane

      Exact.
  • +4 (4 voturi)    
    cred ca merita citita (Marţi, 12 mai 2015, 15:23)

    carp [anonim]

    doar ca sa vezi la ce nivel de autobagare in seama poate ajunge cineva atat de plin de el ca isi publica prostia la cel mai inalt nivel. mi-adduce aminte de cei care sustin cu ardoare 'think outside the box', ei de fapt fiind printre cei mai lipsiti de creativitate fiinte care pot fi gasite pe terra in ziua de azi.
  • +3 (3 voturi)    
    inca una (Joi, 14 mai 2015, 12:30)

    dan [anonim]

    Inca o carte cu povesti moderne despre succesul fulminant al celor care nu stiu nimic. Mari oameni care au ajuns miliardari dupa ce s-au lasat de scoala, celebritati care si-au intarit prostia si au devenit de succes, pe scurt, taranca tractorista eroina a comunistilor, transpusa in limba de lemn a cliseelor "de dreapta" la moda.

    Ce uita toti povestitorii astia sa spuna e ce s-a intamplat cu milioanele de "intreprinzatori" care s-au lasat de scoala sau au urmat precis acelasi drum in viata ca vedetele din aceste carti, dar au cazut crunt si repede, neavand rarul noroc pe care l-au avut fara vina lor vitejii aici laudati.

    "Prost sa fii, noroc sa ai' nu inseamna ca trebuie sa fii prost ca sa ai noroc, insa cartea asa cam asta sustine.

    Mde, cum zicea cineva mai sus, cea mai mare dorinta a prostilor e sa demonstreze ca prostia e desteptaciune.
    • +2 (2 voturi)    
      excelent! (Joi, 14 mai 2015, 17:17)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui dan

      In primul rand, ma bucur ca nu sunt singurul ce gaseste absurde premizele cartii laudate.
      OK, eu am invatat (cu greu, cu neplacere!) tabal inmultii, drept care nu e de mirare ca lucrez la o firma mare, nici vorba de propria afacere.
      Are dreptate ca uneori este mai usor sa planifici la scara foarte mare, decat la scara mica.
      Dar ce ne-am face daca in loc de buticuri de la colet de bloc, am avea in tara NUMAI afaceri uriase?!
      Iar in al doilea rand, aprciez mult formularea:
      " taranca tractorista eroina a comunistilor, transpusa in limba de lemn a cliseelor actuale"!
  • -1 (3 voturi)    
    Cat de curand scrisul si cititul, inutile! (Vineri, 15 mai 2015, 12:10)

    EllenaS [utilizator]

    Cred ca aceasta carte este pe tipicul indemnului: "Sariti gardul scolii, dragi elevi, ca Basescu, si veti ajunge Presedinte!
  • +1 (1 vot)    
    comentariu (Vineri, 15 mai 2015, 21:16)

    diaconu [anonim]

    Armai fi o solutie fezabila -sa nu mai invete nimeni nimic. De ce ne -am rezuma doar la tabla inmultirii?
  • +1 (1 vot)    
    aberatii didactice (Duminică, 17 mai 2015, 13:33)

    magicianul [anonim]

    Exemplul cu tabla inmultirii este prost interpretat de toti care citesc.
    Scoală actuala este TOTAL gresita ca mod de abordare. Lipseste practica si, ce este mai important, LIPSESTE CULTIVAREA PERSONALITATII SI ABILITATILOR.
    De ce trebuie ca examenele sa aibă prag de trecere? De ce nu sunt doar note si un eventual angajator sa decida ce calitati/ abilitati poseda o persoana ii sunt necesare??

    In lipsa unei dezvoltari si incurajari a calitatilor umane toti care promovează o scoală devin uniformi. Viata nu este uniforma!!

    Nu exista oameni prosti! Exista personalități fortate sa devina altceva....

    Sunt bune astfel de carti pt ca dau un semnal scolii actuale!
    • 0 (0 voturi)    
      mediocritatea (Luni, 18 mai 2015, 12:41)

      ian [anonim] i-a raspuns lui magicianul

      era cineva -- om destept, nici pe departe mediocru care zicea mai zilele trecute (asumandu-si aceasta stare), pe undeva, ca mediocritatea e motorul progresului -- sau cam asa ceva.
      si mai era cineva, altundeva, care gandea ca reteta succesului este sa-ti administrezi propria ratare. pe undeva se leaga chestiile astea.
    • +1 (1 vot)    
      hmmm... (Marţi, 19 mai 2015, 12:00)

      dan [anonim] i-a raspuns lui magicianul

      Se pare ca sunt destui care cred ca se pricep la educatie asa cum se pricep la fotbal si considera ca au solutia magica pentru "reforma". Si aici ii includ si pe ridicolii politicieni.

      Ce e amuzant e ca, descriind "problemele" sistemului nu fac altceva decat sa isi dezvaluie propriile esecuri din scoala. Nu dati vina pe scoala ca nu ati reusit sa va dezvoltati personalitatea si abilitatile. Poate vina e (si) a dvs., poate pur si simplu nu ati avut niciodata nimic deosebit pentru a iesi in fata. De fapt, cel mai probabil asta este, mediocritatea fiind statistic si natural majoritara.

      Scoala are problemele ei, dar nu va amagiti dand vina numai pe ea. Stiu ca, psihologic e facil sa recurgi la asta, insa adevarul e ca exista foarte multi oameni care s-au realizat trecand prin scoala, au cariere decente sau chiar stralucite si si-au implinit potentialul.

      Faptul ca ceilalti cred ca nu au "reusit" nici macar nu e o problema reala, sunt doar frustrarile unora mai vocali. Fiecare isi gaseste locul, nu trebuie sa fim toti niste eroi mitizati, asa ca personajele aproape ireale descrise (evident exagerat) in cartea asta. Societatea e o suma de oameni normali care isi fac treaba, nu o jungla de exceptii senzationale.
  • -1 (1 vot)    
    Cat de nostimi sunt unii (Marţi, 19 mai 2015, 23:39)

    George [anonim]

    Exemplul cu tabla inmultirii este interpretat gresit. Exact ce scria un nene mai sus care a urmat cursul normal:invatat si apoi a zacut toata viata in acelasi domeniu: inginer. Haideti sa citim cartea si apoi cu pareri.