Tatiana Niculescu Bran a scris un poem dupa ce a plecat de la Cotroceni: sa fi schimbat macar perdelele palatului / m-as fi numit, prin decret, dama cu perdele 

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 26 aprilie 2015, 15:47 Actualitate | Cultură

Tatiana Niculescu Bran
Foto: Arhiva personala

Scurta experienta in administratia prezidentiala ma predispune la poezie, a scris pe pagina ei de Facebook, Tatiana Niculescu Bran, fosta purtatoare de cuvant a presedintelui Klaus Iohannis.

Aceasta a spus ca "Veti rade mult ori veti zambi, vorba poetului, de primul poem scris dupa intoarcerea in viata mea de simplu cetatean: 

 *** 

sa fi schimbat macar perdelele palatului 

m-as fi numit, prin decret, dama cu perdele 

sa fi scos macar covoarele in ploaie 

reforma institutiilor era gata 

of, sa fi renovat cantina la timp alta, cu totul alta era viata"


Intr-o postare de la sfarsitul lunii decembrie 2014, aceasta a postat, tot pe Facebook, un mesaj in care deplangea faptul ca "multe birouri mai pastreaza inca mobilierul vetust din vremea comunismului, covoare inflorate pe fond rosu inchis, perdele grena, canapele cu perne de catifea de un gust indoielnic si, peste toate, mirosul imbacsit al hotelurilor comuniste. Te astepti ca, dand la o parte coltul unei cortine care acopera o usa, sa gasesti, expus la loc de cinste, vreun portret al lui Nicolae Ceausescu ".

Tatiana Niculescu Bran si-a dat demisia marti din functia de purtator de cuvant al lui Klaus Iohannis, potrivit unei declaratii publicate pe site-ul oficial al Administratiei Prezidentiale. "Decizia mea a fost motivata de constatarea ca in perioada decembrie 2014 - aprilie 2015, colaborarea mea cu presa nu a fost cea pe care as fi dorit-o", a scris Tatiana Niculescu Bran in declaratia citata.













[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
6501 vizualizari
  • +11 (19 voturi)    
    of,of (Duminică, 26 aprilie 2015, 16:02)

    miculescu-rucar [utilizator]

    of,of,mai mai!
    urla talentul in tine!
    gata! propunem poemul la premiul mobil pentru literatura,acordat de daniel corogeanu la manastirea tanacu
  • +8 (10 voturi)    
    Romania trezeste-te! (Duminică, 26 aprilie 2015, 16:07)

    a4 [anonim]

    O tenta de nepasare, o institutie la nivelul careia, ca de altfel la niveul intregii societatii, se afla un sistem mostenit si perpetuat continuu care degradeaza societatea romaneasca! schimbarea este grea!
  • +5 (9 voturi)    
    Pai daca... (Duminică, 26 aprilie 2015, 16:12)

    Soljenitin [utilizator]

    Daca ar fi raspuns la mailuri si telefoane, poate ca ar fi avut o relatie cu presa...
  • +8 (8 voturi)    
    alta autista! (Duminică, 26 aprilie 2015, 16:31)

    torna_fratre [utilizator]

    Credeam ca doar seful ei da semne de autism,insa se pare ca este raspandita si la nivel de consilieri.
    Atat a inteles si madama in cele 3 luni: perdelele,covoarele si cantina.
    Dupa poezia de adio se pare ca au marcat-o cele 3 obiecte.O fi facut si vreun fetish?
  • +11 (13 voturi)    
    Tatiana si perdeaua (Duminică, 26 aprilie 2015, 16:56)

    rockdani [utilizator]

    Doamna Niculescu-Bran e de admirat pentru activitatea sa poetica, de romancier si pe Facebook. Ca purtator de cuvant al Administratiei prezidentiale cred ca e necesar sa functionezi ca "tampon" intre aceasta si presa, ca interfata institutionalizata intre Presedinte si mass-media. Lucru pe care nu l-am vazut sa se fi intamplat. Cand cineva, la o zi de la numirea in post, scrie pe Facebook despre perdelele de la Cotroceni, covoare, semnatul bonurilor de consum, cantina, etc. deducem ca este mult prea preocupat de "confortul de la Palat" si nu de treaba pe care trebuie s-o faca. Era bine daca doamna isi pastra astfel de opinii pentru ea si apropiatii ei, nu sa le faca publice. Tot asa era bine sa procedeze cu asa-zisa poezie, de "PR frustrat", prin care dovedeste, inca o data, ca dincolo de perdele n-a prea vazut nimic.
  • +10 (10 voturi)    
    femeia asta e usor oligofrena (Duminică, 26 aprilie 2015, 17:18)

    Crup [utilizator]

    OK, a intrat pe post si a facut gafa aia monumentala cu perdelele, pernitele si covoarele, ca-s stil vechi, ca nu-s cu bulinute si fluturasi pe ele. (asta cu bulinute si fluturasi am scos-o de la mine, dar ideea aia era).
    O minima inteligenta i-ar fi spus ca totusi, noul ei loc de munca este.... un palat! Si din pozele de pe net care le-am vazut, un palat cu interior splendid! Sa te legi de perdele si pernite... cazi in derizoriu si in penibil. Totusi, daca cucoana ar fi fost nascuta in familia regala britanica, crescuta de micuta la fusta reginei si 98% din viata ei petrecand-o la palatul Buckingham, poate era de inteles pe undeva, dar altfel e doar penibila.
    Mi-am zis atunci ok, toti putem face greseli, toti putem cadea in penibil. Se poate intampla oricui.
    Dar pe urma a venit... prestatia ei profesionala. Femeia refuza - pur si simplu! - sa isi faca datoria. Sau nu, sa reformulez: femeia refuza categoric sa incerce, sa dea macar impresia ca incearca sa isi faca datoria!
    Eu sa fi fost prin absurd in locul ei, macar raspundeam presei la telefon, la SMS-uri, iar daca nu stiam ce sa raspund la concret, incercam macar sa fiu amabil, dar as fi fost la dispozitia presei permanent. Ca de aia as fi fost platit!
    Si acum vine cu glumite tocmai despre propria penibilitate.... Pur si simplu glumitele astea maresc penibilitatea.
    Imi face impresia ca femeia asta chiar n-a realizat si nu realizeaza cat de penibila este! In mod repetat, ii lipseste cu desavarsire orice simt al ridicolului. 
  • +6 (8 voturi)    
    PAI AI PLECAT... (Duminică, 26 aprilie 2015, 18:07)

    schroedinger [utilizator]

    Cand ti-a facut cantina?
    Este adevarat, perdelele sunt mai importante decat autostrazile!
  • +7 (9 voturi)    
    lipsa unei cantine decente... (Duminică, 26 aprilie 2015, 18:08)

    demaGOGU [anonim]

    ...a marcat-o iremediabil.

    sigur, intr-o tara in care 70% din populatie viziteaza bude fara apa in fundul curtii(sic!) pare o ..pretiozitate.

    dar nu e.
  • +2 (2 voturi)    
    De fapt... (Duminică, 26 aprilie 2015, 22:43)

    marchi [utilizator]

    ...„vorba poetului” (Blaga) este alta: „Vei plânge mult, ori vei zâmbi”...? Un poem răscolitor despre speranță și reversul ei, care se încheie cu: „Nu știi că numa-n lacuri cu noroi în fund cresc nuferi”?
    O fi având vreo noimă trimiterea asta la versurile lui Blaga? Printre perdele, covoare în ploaie, cantină... etc.?
  • -5 (5 voturi)    
    e plin (Duminică, 26 aprilie 2015, 23:18)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    de frustrati forumul, tatiana niculescu bran e poeta dar are si simtul umorului, ceea ce e rar, are si autoironie, ceea ce e si mai rar. Manechinul prezidential johanis, caci asta este, un nou si util taricean pentru mongo, nu are deloc simtul umorului, iar de autoironie nici n-a auzit, e doar un om de paie solemn. Poate ca dna niculescu bran nu era potrivita pe postul de purtator de cuvint, dar nici cuvinte de purtat, in afara de cele dictate de mialake pentru feisbuc nu a avut. Ea isi pastreaza calitatile de poeta si femeie sensibila si dupa ce pleaca din functie, in timp ce noi raminem cu noul manechin de la cotroceni. Si cu ''prima doamna'', era sa uit.
    • +1 (1 vot)    
      Pacat ca nu e si inteligenta (Luni, 27 aprilie 2015, 8:36)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Ca asa simtitoare nu a reusit sa scrie o propozitie care sa justifice salariul incasat. Autoderiziunea e un semn de frustrare. Era evident ca persoana de la bran nu era potrivita functiei, ii lipseste si cunoasterea si experienta, intrebarea e de ce a acceptat.
  • +2 (2 voturi)    
    doamna penibila (Luni, 27 aprilie 2015, 0:18)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    volauri, pinze ,catifele
    lui nu prea-i pasa de ele
    dar mata, genul cochet,
    le-ai minca si la bufet.
  • +1 (1 vot)    
    acum inteleg de ce-a plecat... (Luni, 27 aprilie 2015, 7:50)

    lili [anonim]

    Pentru ca NU avea ce cauta acolo... este rupta de lume, de lumea reala....au pus-o acolo ca sa se impauneze cu nume simandicoase, cand colo femeia asta traieste pe alta lume... poetica, artistica, nu conteaza, dar e clar ca nu avea ce cauta la Cotroceni....
    Alta dezamagire...
  • 0 (0 voturi)    
    poezie (Marţi, 28 aprilie 2015, 6:57)

    mihai f. ilincu [anonim]

    ...pai... ...pe unde fura si sudeaza cacarascu si tarnoseste panta bulboaca-eanu (sic!), de ce sa nu fie si asa o poiata...?