Mircea Cartarescu a fost desemnat castigatorul Premiului de Stat al Austriei pentru Literatura Europeana pe 2015

de D.S.     HotNews.ro
Joi, 23 aprilie 2015, 16:39 Actualitate | Cultură

Mircea Cartarescu: foto Cosmin Bumbut
Foto: Humanitas
Una dintre cele mai prestigioase distinctii literare europene, Österreichischer Staatspreis für Europäische Literatur, in valoare de 25.000 de euro, ii este acordata lui scriitorului Mircea Cartarescu pentru intreaga opera literara, care se bucura de o importanta recunoastere internationala.

Dupa Eugène Ionesco, castigatorul din 1970, Mircea Cartarescu este primul autor roman distins cu acest premiu literar de mare traditie, decernat din 1965. Printre laureatii din anii trecuti ai premiului se numara scriitori ca W. H. Auden, Harold Pinter, Vaclav Havel, Italo Calvino, Doris Lessing, Milan Kundera, Salman Rushdie, Umberto Eco, Patrick Modiano, Javier Marias, John Banville etc.

Ceremonia de decernare va avea loc pe 27 iulie la Salzburg, in deschiderea Festivalului Mozart.


Citeste mai multe despre   









9298 vizualizari
  • +19 (25 voturi)    
    Un alt basist (Joi, 23 aprilie 2015, 16:49)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Si guvernul Austriei e santajat de marinar. Cumplit. Gadea ar trebui urgent sa dea in vileag aranjamentul. E de suspectat daca nu Cartarescu si-a cumparat, in traditia a3, premiul dand spaga guvernului Austriac. Vigilenta frati sectanti a3, vigilenta, basistii nu mor usor!
    • +9 (11 voturi)    
      Iertareeeee!!! (Joi, 23 aprilie 2015, 18:13)

      PERIFERIGERI [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Din greseala am apasat pe minus. Bineinteles ca A3 explodeaza de ciuda si e gata sa rastalmaceasca lucrurile! Saraca tara bogata! Nu suntem apti sa ne recunoastem valorile si sa le promovam! Din pacate se pare ca asta e in marticea noastra genetica, la fel ca si incapacitatea de a face diferenta intre hotie si cinste!!!! Daca n-ar fi asa, eram de mult liderii Europei.
      • +9 (11 voturi)    
        felicitari pentru Cartarescu (Joi, 23 aprilie 2015, 19:43)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui PERIFERIGERI

        un alt pas catre o alta candidatura la Premiile Nobel.
        Congratulations once again!
    • -1 (5 voturi)    
      Badea, (Joi, 23 aprilie 2015, 19:37)

      Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Antena 3 este aici ?
    • +1 (3 voturi)    
      da, asta este defectul lui. e basist (Vineri, 24 aprilie 2015, 11:43)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      si zvarle cu noroi in Romania de cate ori are base probleme. pacat...
      acelsi lucru si pentru M Macovei. femeie capabila, dar inregimentata...
  • +14 (20 voturi)    
    Niste basisti austriecii astia (Joi, 23 aprilie 2015, 16:54)

    bogdan1477 [utilizator]

    cum ar spune antena3.

    Felicitari si la mai mare!
  • +14 (16 voturi)    
    Felicitari ! (Joi, 23 aprilie 2015, 17:18)

    ionescu_ion [utilizator]

    Si la mai mare !
  • +12 (14 voturi)    
    felicitari, (Joi, 23 aprilie 2015, 17:29)

    victor L [utilizator]

    sincere felicitari, dle Cartarescu.
    Nu ati primit premiul Opera Omnia in Romania.
    Au gasit de cuviinta strainii.
    Tot prin relatiile lui Patapievici de la ICR?
  • +12 (14 voturi)    
    He, he (Joi, 23 aprilie 2015, 17:36)

    Florinache01 [utilizator]

    Ati vazut ce a facut a dracu' Patapievici? I-a facut blatu' cu Austria:) Curat aranjament, coane Fanica!
  • +6 (6 voturi)    
    Ce iar? (Joi, 23 aprilie 2015, 18:18)

    rutei [anonim]

    Parca nu demult a mai luat unu de la nemti
  • +6 (14 voturi)    
    Felicitari, domnule Cartarescu! (Joi, 23 aprilie 2015, 18:19)

    PERIFERIGERI [utilizator]

    Dumneavoastra sunteti dovada ca neamul asta produce si altceva decat mancatori de lebede.
    Va multumim ca existati!
  • -7 (9 voturi)    
    a obosit... (Joi, 23 aprilie 2015, 18:37)

    demaGOGU [utilizator]

    ...sa mai candideze la Nobel.
  • +12 (14 voturi)    
    si austriecii astia... (Joi, 23 aprilie 2015, 18:51)

    CetateanulRoman [utilizator]

    daca intrebau la uniune ar fi aflat cine trebuia sa ia premiu! Cine i-a invatat sa premieze asa fara sa consulte uniunea politica a scriitorilor din Romania? Pacat....
  • +4 (6 voturi)    
    ajunge si el in rand cu lumea! (Joi, 23 aprilie 2015, 20:15)

    tba [utilizator]

    acum are bani!
    sa mearga la Las Vegas, unde se decerneaza premiile pre-platite pentru New York Festival Awards, sa fie si el in rand cu Antenele!
  • +5 (5 voturi)    
    profund incorect ! (Joi, 23 aprilie 2015, 21:39)

    jeje [anonim]

    A citit juriul Pas cu pas si Primul pas ?! L-au preferat pe Cartarescu in locul marelui luminat linistil calator presedinte !! ... nu imi vine sa cred inca
    • 0 (2 voturi)    
      ce (Joi, 23 aprilie 2015, 23:14)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui jeje

      austrieci timpiti, nu au apreciat opera marelui aghiotant al lui mialake, adica johanis, si nici n-au facut turul ''drumul presedintelui'' organizat de ''prima doamna'', ca sa ramina impresionati si sa-l premieze.
      Cartarescu e un pigmeu literar pe linga marele incapabil de la cotroceni, unde cucuveaua incepe sa faca vocalize, se pregateste sa cinte.
      Alaturi de clasica '' ce cauta neamtul in bulgaria'' va deveni clasica si ''ce cauta sasul la cotroceni''.
      • +1 (3 voturi)    
        Hai să comentăm... (Vineri, 24 aprilie 2015, 10:29)

        marchi [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        ca să ne aflăm în treabă! Ce legătură să fie între o carte informativ-documentară (fără pretenții) a președintelui și premiul „pentru întreaga operă literară” acordat lui Mircea Cărtărescu? Niciuna. În afară, poate, de reaua voință a cârcotașilor de serviciu (ca să nu zic... postaci).
        Felicitări, domnule Cărtărescu!
  • -3 (5 voturi)    
    comentariu (Joi, 23 aprilie 2015, 23:49)

    Constantin Milea Sandu [anonim]

    Pentru eşecul literaturii române, dau ca exemplu, chiar editura fostului ICR (condusă de H.R. Patapievici), care a finanţat zece mari edituri (din Germania, Spania, Franţa, Olanda, SUA, Grecia, Italia, etc.): nu era mai simplu să fi scos în regie proprie, pe banii lor, cărţile lor, Norman Manea, V. Tismăneanul, M. Cărtărescu, Matei Vişniec, Dan Lungu, etc., în loc să tipărească statul român acele cărţi “de autori” din bani publici în valoare de 500.000 de euro (sau poate chiar de un milion de euro), în nu se ştie câte exemplare, care poate că zac şi azi în depozit? Cu banii rezultaţi din vînzarea în străinătate, se puteau, bineînţeles, tipări alte cărţi, în sistem privat. Numai că, în acest fel, selecţia ar fi fost naturală şi nu artificială, şi am fi putut să aflăm şi noi, scriitorii anonimi, ce cărţi româneşti doreau, într-adevăr, să citească străinii din ţările respective. Întrebarea care apare în mod firesc: în cazul în care chiar s-au vîndut acele cărţi, banii încasaţi au revenit ICR, din moment ce el a suportat cheltuielile? Dacă nu, unde au ajuns? Şi, oare, ce tiraje s-au tipărit la aceste edituri?
    Valoarea artistică şi literară ar trebui să o dea marele public, prin selecţie naturală, nu artificială. Pentru că tot ce e artificial în om generază război (la început război cu tine însuţi şi în final război cu toată lumea. Cu alte cuvinte, război între forţele infernale şi cele cereşti). Poate că greşesc, dar eu îi consider pe aceşti scriitori, finanţaţi de statul român, nişte mercenari, care scriu la comandă politică de Depopulare Globală, şi generează numai “contra-culturi”. Poate că de aceea cărţile lor au un caracter infernal, se înrudesc cu magia neagră, sunt ca un strigăt nemuzical, pentru că operează cu ştiinţa morţii, nu cu ştiinţa viului. http://confluente.ro/Jurnal_de_atelier_i_scrisoar_constantin_milea_sandu_1392286595.html
    • -2 (2 voturi)    
      De ce zac in librarii cartile lui M.C.? (Vineri, 24 aprilie 2015, 13:14)

      EllenaS [utilizator] i-a raspuns lui Constantin Milea Sandu

      M-am chinuit sa citesc pana la capat "De ce iubim femeile". Nu mi-a placut. Am crezut ca poate are valente ascunse pentru barbati si i-am dat-o s-o citesca si sotului meu. Nu i-a placut nici lui. Orice altceva am inceput sa citesc, ma trezeam ca inchid cartea dupa cateva pagini! Poate in germana au alta rezonanta ideile scriitorului. M-as bucura ca postacii adulatori sa fi citit macar o carte de Mircea Cartarescu! Dupa cum zac scrierile lui prin librarii, va impartasesc parerea postata, domnule Constantin Milea Sandu.
      • 0 (0 voturi)    
        Cum ziceam! (Duminică, 26 aprilie 2015, 6:16)

        PERIFERIGERI [utilizator] i-a raspuns lui EllenaS

        Nu valoarea conteaza, ci succesul comercial!
        E greu de citit pentru ca trebuie un nivel mai ridicat de cultura! Daca nu-ti place matale James Joyce sau Gustav Maler nu inseamna ca nu au valoare. Sunt altii care stiu sa aprecieze!!!!
        • 0 (0 voturi)    
          Ghinionul meu! (Sâmbătă, 2 mai 2015, 12:24)

          EllenaS [utilizator] i-a raspuns lui PERIFERIGERI

          Asta spuneam si eu! Mi-ar fi placut sa-mi placa scrierile lui!