INTERVIU Poetul Dan Sociu, care a refuzat un premiu al Institutului Cultural: Cultura e mortificata de stat. Ma simt schizoidat in relatia cu astia care pretind ca ne reprezinta

de Miruna Cajvaneanu     HotNews.ro
Duminică, 12 ianuarie 2014, 11:00 Actualitate | Cultură

Dan Sociu
Foto: Facebook
Poetul Dan Sociu a refuzat premiul "Cartea de Poezie a anului 2013", oferit de Institutul Cultural Roman. Intr-un interviu pentru HotNews.ro, poetul le multumeste membrilor juriului pentru premiu si explica motivele refuzului: mortificarea culturii de catre stat si faptul ca nu poate respecta nimic venit din partea oficialitatilor statului roman, in relatie cu care se simte "schizoidat".

Volumul premiat este "Vino cu mine, stiu exact unde mergem", publicat anul trecut de Dan Sociu, la Editura Tracus Arte. Premiul, in valoare de 3.000 de lei, ar fi trebuit inmanat castigatorului, pe data de 15 ianuarie, in cadrul celei de-a IV-a editii a Galei Tinerilor Scriitori, in Rotonda Muzeului National al Literaturii Romane.

Dan Sociu s-a nascut la 20 mai 1978, la Botosani. A publicat noua carti de poezie si proza, dintre care doua i-au fost traduse in SUA si Serbia (fara sprijinul ICR, precizeaza); a castigat importante premii literare romanesti;  a publicat in diverse reviste din tara si strainatate, a tradus romane si volume de poezie; a lucrat ca redactor la Polirom si Cartea Romaneasca si in prezent lucreaza la www.totb.ro.

Rep: Dan Sociu, cum ai aflat de premiul oferit de ICR? Intr-adevar nu vei merge la decernarea de pe 15 ianuarie?
Dan Sociu: Am aflat pe Facebook, de la niste prieteni care m-au felicitat. Nu, nu merg. N-am de ce.
 
Rep: Cand te-ai hotarat sa refuzi?
Dan Sociu: Nu a fost o reactie asa de rapida, de ce sa mint. Dar cind am vazut ca trebuie sa iau plicul din mina vicepresedintelui ICR si a nu stiu cui de la ministerul culturii, m-am trezit.
 
Rep: Totusi, pe membrii juriului ai spus ca ii apreciezi. Ei au acceptat sa faca o selectie - te-au ales pe tine.
Dan Sociu: Nu ma intereseaza ce ar trebui sa faca altii, nu sint diriginte moral. Ce am facut eu e numai ce am facut eu si nici nu e mare lucru, n-as fi putut face altfel. Le-am multumit, ca asa e politicos
 
Rep: Ai spus ca ai refuzat premiul pentru ca nu il poti lua de la "acest ICR". Ce anume reprosezi institutiei?
Dan Sociu: Nu e vorba de activitatea ICR in sine, desi poate e si asta, dar e din cauza a tot ce s-a intamplat in ultimul an, culminand cu umilirea oamenilor de la Pungesti. Nu pot sa respect nimic din ce vine de la oficialitati. Ma simt, si nu sint singurul, schizoidat in relatia cu astia care pretind ca ne reprezinta.
 
Rep: Stii ca acum vei fi automat catalogat politic...
Dan Sociu: Da, ok.  Si ce daca; am scris ce credeam acum doi ani despre cele doua tabere politice si n-am avut dreptate?
 
Rep: Care ar fi diferentele fata de perioada Patapievici a ICR-ului?
Dan Sociu: Sint multe diferente, erau mai vii.
 
Rep: Mai stii si alte cazuri ca al tau, de intelectuali care au refuzat premii?
Dan Sociu: Sigur ca mai sint, doar ca nu se dau in spectacol ca mine. Refuza si nu zic. Dar trebuia sa fac spectacol, sintem intr-o perioada protestatara si are sens.

Rep: In descrierea de pe site-ul cu care colaborezi, totb.ro,  spui ca esti poet, dar cu "preocupari pamintesti si efemere, cetatenesti". Cat de mult conteaza sau e necesar pentru un intelectual in societatea de azi, sa devina "activist"?
Dan Sociu: Conteaza, ca poate vor si ei sa traiasca intr-o comunitate sau poate ii enerveaza si pe ei niste chestii, ca nu sint moluste.

Rep: Dupa opinia ta, in Romania, cat este de dependenta cultura fata de stat sau de administratie?
Dan Sociu: as zice ca e mortificata de stat. Tocmai am primit un comunicat de presa de la ICR New York, "Concert fanfara Ciocarlia". Probabil e o fanfara buna, dar unde e arta vie? De ce numai prezervarea si conservarea si toata incarcatura lor simbolica nationalista? Ca sa nu mai zic de afacerile facute din mortificarea asta, statui de miliarde si monumente si festivaluri de muzica clasica de 9 milioane de euro.
 
Rep: Ai spus ca acei bani ti-ar fi fost utili. Ce ai fi facut cu ei?
Dan Sociu: Pai la ce valoare au banii acum, as fi intrat de vreo 40 de ori in supermarket si poate mi-ar fi ramas si de o pereche de pantaloni. N-a fost, deci, pina la urma asa un mare sacrificiu.
 
Rep: Un comentator pe internet spune despre refuzul tau: "Si-a facut mai multa publicitate refuzand premiul". Cum ii raspunzi?
Dan Sociu: Asa e. Dar la ce crede el ca mi-ar putea folosi mie publicitatea? Iau 10% din vanzarea cartilor.

Rep: Poate crede ca vei candida sau ca vei atrage capital politic
Dan Sociu: Da, fix asta o sa fac.
 
Rep: Crezi ca un poem de-ale tale, din 2005, despre birocratie si viata in Romania, mai e valabil si azi?
Dan Sociu: Da, in mare parte.
 
Iata poemul:
 
In timp ce ma cert cu o proasta de functionara
revolutia rave se naste si moare
undeva,
departe de mine.
In fata ghiseelor
o multime transpirata ca la Love Parade,
aici nu se danseaza si toti se urasc -
aici noi sintem aia si numai intre noi,
in momentele de gratie, sintem un fel de astia - cu spinarile incovoiate,
saci de cartofi incercind sa stea in picioare,
cazuti in cur de admiratie
pentru miliardarul orasului
care si-a trimis fiul cel mic la spinzuratoare
si-acum ii construieste
mega-troite.
 
Nu-mi pasa de cultura rave
dar mi-e ciuda.
Miha m-a trimis sa votez pentru ca,
zicea ea,
primarul s-ar putea sa-mi numere stampilele de pe buletin
la urmatoarea audienta.
Frica de ziua de miine - si de poimiine,
si de restul vietii - ne face stupizi,
vicleni, bizantini.
 
Diseara, cind ea imi va spala pantalonii,
primul lor proprietar
se va indopa cu energizante,
va cobori pe strazile
Berlinului
si va dansa.

 
Rep: Cum vezi viitorul generatiei de 30, 35 de ani?
Dan Sociu: Total instabil, probabil capitalism de-ala extrem, fara mila, dar poate nu, cine stie.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

8759 vizualizari

  • +21 (29 voturi)    
    Foarte corect! (Duminică, 12 ianuarie 2014, 11:29)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Pentru a intelege de ce nu "ne" reprezinta politicienii, trebuie intai sa intelegem din ce este compusa populatia Romaniei.
    1milion care muncesc la stat
    3milioane care muncesc la privat
    5milioane de tarani (care nu sunt someri dar nu contribuie)
    3milioane de ajutorati social
    6milioane de pensionari
    studenti, copii.
    Cine sustine bugetul? Pai dintre toti enumerati cei 3 milioane, care de cele mai multe ori sunt prea aglomerati sa mai ajunga si la vot, nu au timp, ca deh, ei muncesc.
    Cine voteaza pe cei ce cheltuie bugetul? Pai ceilalti 15 milioane.
    Ce promisiuni ar vota cei 3 milioane? Ca va fi un mediu propice de afaceri. Ce promisiuni voteaza cei 15 milioane "ca li se va da" ajutoare, mariri de salarii, alte posturi, pensii mai mari, in principiu pomana din ce muncesc cei 3 milioane. Paradoxal, acest lucru le da in cap celorlalti 3 milioane si ii face sa emigreze in UK si Germania si sa ramana doar pomanagii sa se manance intre ei.
    Concluzie: sistemul electoral este eronat. Nu poti avea drept de vot daca nu te preocupa societatea respectiva (nu cotribui, sau te "alaptezi" de la "sanul" ei)
    Solutie: Drept de vot doar pentru contribuabili (cei 3milioane, in functie de suma cu care contribuie). Este logic, moral, etic, nu inteleg de ce ne invartim in jurul cozii si nu aplicam aceasta solutie. Daca ai o societate comerciala, pentru a merge, cine se ocupa de ea cel mai bine, maturatoarea sau cel care a bagat banii, patronul? Acelasi lucru se aplica si la nivel de tara!
    • +3 (17 voturi)    
      Interzicerea dreptului de vot daca n-ai facultate (Duminică, 12 ianuarie 2014, 14:47)

      dottore [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Aratati-mi si mie un asistat social cu facultate sau doctorat (in afara de Ponta) care se complace in starea asta. Cand ai trecut prin niste examene nu mai poti sa devii leguma in fata telenovelelor de seara.
      Tzara are nevoie de saraci pentru ca sunt o masa compacta de voturi. Cu citeva tone de faina ai anihilat voturile inginerilor din cateva judete.
      Daca un asistat social are diverse facilitati/reduceri fata de unul activ, ar trebui sa nu mai aiba drept de vot. Ar fi o modalitate spre normalitate.
      • +6 (8 voturi)    
        solutie imperfecta (Duminică, 12 ianuarie 2014, 16:15)

        gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui dottore

        Uiti cat de usor se face o facultate, in multe cazuri doar platind taxele cum e la spiru haret.

        Ar fi totusi un filtru mai bun decat deloc, macar ar elimina dependentii de pui congelat.
      • -4 (8 voturi)    
        irelevant (Duminică, 12 ianuarie 2014, 16:40)

        Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui dottore

        Mi se par irelevante existenta unei licente sau numarul acestora pentru disponibilitatea de asistat social. Cunosc citiva absolventi de facultate care nu si-au gasit un loc de munca potrivit dorintelor lor, nici nu vor sa emigreze si acum traiesc din expediente sau banii familiei.
        Eu am doua facultati, Ponta nu ma poate pacali, dar nici Basescu cu caracatita lui. Si daca as avea dreptul sa fi asistat/a de stat, n-as pregeta. De ce sa nu iti fructifici drepturile?
    • +1 (3 voturi)    
      vai de capul tau ! (Duminică, 12 ianuarie 2014, 21:27)

      Troller [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Pai cei 6 milioane de pensionari nu au fost si ei salariati ? Nu au contribuit ? Eu sunt convins ca ei nici macar nu apuca sa-si ia inapoi banii pe care i-au dat contributie pentru pensie. Si chiar si asa, pensia aia o cheltuiesc pe ce "produc" privatii, deci sunt "piata" lor de desfacere ca altfel, exporturi ... poate in Antarctica. In plus, din cei 3 milioane de privati, o mare parte sunt angajati la companii straine, diferenta dintre ei si capsunari nefiind decat locatia.
      Cine ii impiedica pe "privati" sa se duca la vot ? Faptul ca sunt multumiti, o duc bine, nu vor sa se schimbe nimic. Bucuresti, 70 % votat PSD! Ciocu' mic urmatorii 4 ani (eu zic ca va fi mai mult, mult mai mult). Ce, era greu sa sacrifici 15 minute sa mergi la vot ? PSD e legitim (pardon, USL)
      • 0 (0 voturi)    
        Da, AU contribuit. (Luni, 13 ianuarie 2014, 9:46)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Troller

        1. Da, au contribuit si au votat la vremea respectiva dupa cum si-au impus sau nu asta. Nu mai contribuie ACUM. Eu vorbesc despre acum , nu despre Stefan cel Mare. Eu as da drept de vot celor care contribuie ACUM si nu de la stat si in functie de cat contribuie ACUM nu pe timpul lui Decebal. Dai 1 RON pe luna ai 0.01voturi. Dai 100.000 RON/luna, ai 1000 de voturi. Adica un contribuabil ar echivala cu 10.000 de pensionari care contribuie, eventual, acum. Nu contribuie pensionarul deloc nu are drept de vot. Hai ca-i simplu!
        2.Angajatii la companii straine nu contribuie- nu au drept de vot. Simplu.
        3. Nu se mai rezolva nimic cu "ciocu mic". Daca nu se rearanjeaza societatea vom ajunge la faliment, ca anarhie deja este. Eu prezentam o solutie la faliment.
  • +20 (28 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 12 ianuarie 2014, 12:21)

    sirb [utilizator]

    Si Felicitari! pentru refuz, sunteti un exemplu demn de urmat.
  • +21 (29 voturi)    
    ma inclin (Duminică, 12 ianuarie 2014, 12:31)

    ggna [utilizator]

    Respect!
  • +15 (19 voturi)    
    Respect. (Duminică, 12 ianuarie 2014, 13:59)

    krampus [utilizator]

    Respect.
  • -10 (22 voturi)    
    dle Sociu, (Duminică, 12 ianuarie 2014, 14:27)

    victor L [utilizator]

    ma veti contrazice, caci nu am "dovada", dar voi, intelectualii, pe "ăştia" i-ati votat (si v-au inselat, dupa lozincile protestatarilor medici si profesori).
    In protestul dvoastra nu e nimic concret, doar generalizari, o imbufnare de copil razgiiat.

    Rogozanu spune caq gestul dvoastra este ceva "mişto".
    Doar atit.
  • -9 (19 voturi)    
    ziua judecatii (Duminică, 12 ianuarie 2014, 14:32)

    DanGulea [anonim]

    fiecare primeste atit cit vrea si poate: oricum, publicitatea nu e de ignorat, nu exista idealism; iar daca am schimba suma, poate ca oricine are un pret
  • +5 (7 voturi)    
    Mie-mi pare bine ca nu i-ati girat (Duminică, 12 ianuarie 2014, 15:14)

    Maniu [utilizator]

    si ati aratat frumos incotro se afla valorile.
  • -9 (9 voturi)    
    Asa e... (Duminică, 12 ianuarie 2014, 15:58)

    taticutu [utilizator]

    Asa e : astia de acuma nu ne reprezinta ! Aia dinaintea lor ne-au reprezentat cu cinste !
  • +2 (10 voturi)    
    Abilitate. (Duminică, 12 ianuarie 2014, 16:12)

    Andradda [utilizator]

    Cand vrei sa ai permanent dreptate nu trebuie decat sa-i critici si sa-i lauzi si pe unii si pe altii - simultan.
    Metoda asta e folosita de toti oportunistii care de teama de a nu cadea candva in dizgratie, scriu (sau dau declaratii publice) "in paralel".
    Iar maine, peste un an sau peste cinci, scot de la naftalina exact ceea ce au scris (sau declarat) ei despre cineva, la un moment dat.
    Nu mai intereseaza pe nimeni ca respectivul are puse la pastrare si laude si critici despre acelasi personaj sau regim politic.
    Conteaza ca poate scoate la suprafata, oricand si despre orice, exact ceea ce-l avantajeaza la momentul respectiv.
    Succes si felicitari pt premiul castigat, indiferent ca si-l ridica sau nu. Meritul este si ramane al sau, nu al celor care i-l ofera.
  • -10 (16 voturi)    
    cam infantil motivul (Duminică, 12 ianuarie 2014, 16:45)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Mi s-ar fi parut pragmatic ca dl Sociu sa refuze premiul oferit de ICR pentru valoarea derizorie a premiului, corespunzind jumatatii lefii presedintelui Lilian... sau cum l-o chema. Pai daca juriul a fosr remunerat, niste functionari au trebaluit, atunci cheltuielile operate pentru premiu depasesc valoarea acestuia. Ridicol, tembel, tipic romanesc...
    Motivul invocat de dl Sociu e infantil. Pai atunci, si dl Cartarescu ar fi trebuit sa refuze Meritul cultural in grad de ofiter fiindca i-a fost inminat de Basescu.
    • -4 (12 voturi)    
      Gestul, ca si poetul... (Duminică, 12 ianuarie 2014, 17:13)

      Canadian13 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      deci ce avem ?
      ''proasta de functionara''
      ''revolutia rave''
      ''un fel de astia ''
      ''indopa cu energizante''
      ....
      interesant este ca EA iti spala pantalonii...

      Cam atat, restul fronda de doi bani si publicitate. Probabil ca refuzul premiului PLUS publicitatea agresiva facuta de prietenii Hotnews ( a caror incapatanare de a-l idolatriza pe Basescu, sincer incepe sa ridice sprancene si peste Ocean- mai rasfirati, baieti, mai rasfirati), ii va aduce frumosului nebun mai multi bani decat premiul ala //

      In rest sanatate sa aveti, ca viata usoara, vad ca nu duceti lipsa ...

      PS: pe cand o poezie despre Pungesti si fraking ?
    • +1 (3 voturi)    
      destept baiatu' (Duminică, 12 ianuarie 2014, 21:29)

      Troller [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      Daca lua 3000 de lei, nu ajungea la stiri. Asa, acum, eu, tu, el, noi am auzit de marele poet si reclama asta ii aduce mult mai mult.
      PS: poezia aia e tradusa ? ca nu rimeaza :P
  • +6 (12 voturi)    
    declaratia asta m-a nemultumit (Duminică, 12 ianuarie 2014, 16:50)

    victor L [utilizator]

    la poet:
    " , a incalcat (le-a rasturnat) toate promisiunile (si doctrina social-democrata)".

    Seamana a dreaqului de mult cu a lui Iliescu nemultumit ca inaintasul sau a intinat nobilele idealuri ale comunismului.

    Nu ma prea pot simti bine cu unii care i-au votat pe uslamisti si acum se vaita.
    • +2 (2 voturi)    
      unde a scris? (Duminică, 12 ianuarie 2014, 19:35)

      gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      nu gasesc in articol declaratia, a facut-o in alta parte?
      • +2 (2 voturi)    
        nu in articolul asta, (Luni, 13 ianuarie 2014, 0:03)

        victor L [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

        ci e relatat de Rogozanu:
        http://voxpublica.realitatea.net/politica-societate/dan-sociu-face-ceva-misto-refuza-premiul-101764.html
  • +9 (13 voturi)    
    Mult succes (Duminică, 12 ianuarie 2014, 17:28)

    AlinL [utilizator]

    Dan Sociu, iti doresc sa incasezi mai mult din drepturi de autor decit iti da statul roman. Statul roman, acest stat captiv, nu mai are legitimitatea de a recunoaste valorile. Statul va deveni mai bun cind marea majoritatea a cetatenilor devin mai buni. Cetatenii imping statul spre progres si nu invers.

    Nu esti singur Dan Sociu. Sint si altii care gindesc ca tine.

    Statul a fost captivat prin mijloace propagandistice. Batalia se duce prin mijloace media. Iti sugerez sa gasesti un candidat care sa-ti placa si sa-l sustii ca pe o carte de poezie. Pentru a putea spera sa invingem masinaria infernala a penalilor trebuie sa fim nu cu 10% mai buni ci de zece ori mai buni. Asta nu e poezie, e realitate.
    • +1 (1 vot)    
      Statul a fost captivat (Duminică, 12 ianuarie 2014, 23:34)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui AlinL

      asa cum si eu sint captivat de slaba cunoastere a limbii romane. Nu sint vinator de greseli, dar asta cu captivatul nu e nici graba, nici tastare rapida, e doar necunoasterea limbii romane. Si sinteti tot mai muli cu fiecare zi. Chiar, ia intreaba-l pe sociu asta ce parere are despre limba romana, ca doar e poet, sau doar de pungestii din vale ii pasa?
      • +1 (1 vot)    
        Lectie...de gramatica (Luni, 13 ianuarie 2014, 1:35)

        AlinL [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        CAPTÍV, -Ă, captivi, -e, adj. Prins și lipsit de libertate; prizonier; prins2 (1). ◊ Balon captiv = balon legat prin cabluri de sol. — Din fr. captif, lat. captivus.

        CAPTIVÁT, -Ă, captivați, -te, adj. Cucerit, fermecat, subjugat. — V. captiva.

        Ce fel de stat? "Un stat captiv"; captiv = adjectiv (functie morfologica), complement circumstantial de mod (functie sintactica).

        Oricum ar fi, tu mirosi a prost din (cel putin) doua motive: 1) pentru impolitetea de a mi te adresa la persoana a II-a singular; 2) pentru ca in timp ce incerci sa ma corectezi faci greseli de tastare.

        Eu sint plecat din tara de 7 ani. Este posibil sa mai gresesc cind scriu (nu te lua de "i" din "cind"!). Avind in vedere ca nu scriu si nu lucrez in mediu vorbitor de limba romana eventualele greseli de scriere in limba romana nu ma afecteaza. Pe tine insa propria-ti prostie cred ca te arde rau, doar ca nu-ti dai seama ce se intimpla.

        Lipsa caracterelor diacritice trebuie inteleasa ca dispret (adica nu meriti sa imi ajustez scrisul la tastatura pentru tine). In loc sa te superi pe mine mai bine te-ai supara pe tine - din asta ai avea ceva de cistigat.

        "Vezi ca esti prost?" - Morometii, Marin Preda.
        • 0 (0 voturi)    
          ai (Luni, 13 ianuarie 2014, 12:03)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui AlinL

          scris mult si degeaba, cuvintul era capturat nu captivat,,ca esti plecat de x ani e treaba ta, e clar ca nu ai proprietatea cuvintelor si cu asta basta.
          In ce privestye prostia, ai grija de a ta si las-o pe-a altora, ca sa nu te impiedici si sa cazi in diverse capcane, asa cum ai facut acum. Altfel, lipsa diacriticelor sau greselile de tastat nu ma intereseaza, nu le consider importante.
          • 0 (0 voturi)    
            Asa e... (Luni, 13 ianuarie 2014, 15:29)

            AlinL [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

            ...dar este un typo. Am inteles recitind ca te refereai la "Statul a fost captivat prin mijloace propagandistice." In mintea mea citeam "capturat". Esti prea inversunat insa ca sa accepti asta.

            Ma opresc aici pentru ca cunosc prea bine categoria din care faci parte ca sa pot spera ca ti-as putea clinti cu vreun milimetru convingerile. Iata insa o idee de la un "prost": faptul ca eu si tu nu ne putem intelege arata la nivel "micro-" o problema prezenta la nivel "macro-" in Romania. Dar te inteleg, traiesti in Romania si resursele tale de rabdare sint mai mici decit ale mele.
            • 0 (0 voturi)    
              nu (Luni, 13 ianuarie 2014, 16:30)

              baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui AlinL

              stiu ce convingeri ai putea sa-mi clintesti sau nu, nu s-a pus nici un moment problema aceasta. Daca mai conversam e posibil sa descoperim ca nu ne deosebim prea mult in convingeri. Altfel, s-ar putea sa ai dreptate, stii vorba aceea,''sint roman si asta-mi ocupa tot timpul.''
  • +2 (6 voturi)    
    Enescu (Duminică, 12 ianuarie 2014, 18:13)

    Oseberg [utilizator]

    Sunt ferm convins ca daca cei 9 milioane de euro (atat de obsedanti pt dl Sociu) folositi pt muzica clasica (ar fi fost de apreciat ca dl Sociu, atat de radical pe Facebook, sa precizeze clar ca se refera la Festivalul Enescu) ar fi fost folositi pt un festival de literatura unde ar fi fost premiat, deci ar fi putut merge de 400 de ori la mall si i-ar fi ramas bani de mai multi blugi chiar, nu ar fi avut absolut nimic impotriva sa primeasca premiul din mana oricui, eventual Soros sau alt "capitalist salbatec" - o alta obsesie atat de recurenta in discursul dl-ului Sociu.
    • +1 (5 voturi)    
      bine dle grajdan , (Duminică, 12 ianuarie 2014, 22:51)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui Oseberg