Satu Mare: Tezaur ingropat de 3.000 de ani, descoperit intamplator de un elev

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 13 iunie 2013, 15:24 Actualitate | Cultură


Tezaurul descoperit in Satu Mare
Foto: Agerpres
Un tezaur vechi de 3.000 de ani, constand in arme si podoabe din bronz, a fost descoperit de un elev din localitatea satmareana Ciumesti, in timp ce se afla pe camp la prasit, scrie Agerpres.

Potrivit unui comunicat de presa al Muzeului Judetean Satu Mare, elevul Angyal Gellert se afla la prasit cartofi si intamplator a dat peste mai multe arme, unelte si podoabe de bronz.

"Fiind un elev pasionat de istorie a reusit sa constate ca metalele verzui care in ultimi doi ani se agatau de sapa bunicului la prasitul gradinii reprezinta de fapt piese dintr-un tezaur ce a fost imprastiat de utilaje agricole pe intreaga gradina. La indrumarea profesorului de istorie, Anamaria Donca de la Liceul Teoretic Carei, a anuntat Muzeul Judetean Satu Mare. Cu ajutorul detectorului de metale echipa de arheologi a reusit sa recupereze arme si unelte ramase pe camp. Alte piese au fost recuperate din gramada de pietre de la marginea tarlalei culese, cu scopul de a nu deranja saparea culturilor", precizeaza sursa citata.

Arheologii satmareni au constat ca descoperirile dateaza din anii 1.200 - 1.000 i Hr., avand o importanta deosebita.

"Armele si podoabele descoperite apartin unui tezaur ingropat, dupa toate indiciile, ca ofranda pentru zei, in perioada 1.200-1.000 i.de Hr. Descoperirile de la Ciumesti au o importanta deosebita deoarece obiectele de bronz descoperite pot fi puse in legatura cu o importanta asezare preistorica datand din aceasi perioada, asezare in care a fost descoperit cel mai mare atelier metalurgic preistoric din Romania. Urmeaza sa se stabileasca daca piesele descoperite in aceste zile au fost produse in asezarea satmareana, asa cum tinde sa sugereze numarul mare de lingouri de arama bruta ce au aparut impreuna cu piesele recent descoperite", se arata in comunicat.

Impreuna cu alte artefacte iesite la lumina pe parcursul deceniilor anterioare, noile piese descoperite atesta existenta unui important centru de putere preistorica in zona Ciumesti-Sanislau.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13562 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    .. (Joi, 13 iunie 2013, 15:45)

    tudorr [utilizator]

    si nu aveti vreo poza ceva?
    • +2 (2 voturi)    
      poze (Joi, 13 iunie 2013, 17:20)

      bv [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      http://adevarul.ro/locale/satu-mare/tezaur-ingropat-ofranda-zei-urmacu-1000-ani-descoperit-elev-satu-mare-pasionat-deistorie-1_51b9a8f7c7b855ff5689df4b/index.html
    • +2 (2 voturi)    
      :) (Joi, 13 iunie 2013, 17:23)

      Analfabet [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      m-ar fi interesat si pe mine cum sunt ornate, din ce cultura fac parte...
  • -3 (17 voturi)    
    Si iar se vor bate unii cu pumnul in piept... (Joi, 13 iunie 2013, 15:55)

    Duminica_Orbului [utilizator]

    ...aclamand Romania drept leaganul omenirii.
    Sa nu uite insa ca "tezaurul" a fost descoperit de un ungur... :)))
  • +13 (13 voturi)    
    La români... (Joi, 13 iunie 2013, 16:43)

    m3th0dman [utilizator]

    E tara faza cum că nu pot face mai multe exploatări, să nu strice cultura; în alte state să descopere ceva de 3000 de ani, le plăteau la ăia culturile de cartofi pe 10 ani doar să-i lase să găsească mai mult...
    • +6 (6 voturi)    
      Lasa ca (Joi, 13 iunie 2013, 18:11)

      capitan [utilizator] i-a raspuns lui m3th0dman

      pâna se coc cartofii, tarlaua o sa fie oricum devastata de cautatorii de comori de ocazie :)
      • +6 (6 voturi)    
        nah (Joi, 13 iunie 2013, 19:52)

        Marcel, ciolacul de padure [utilizator] i-a raspuns lui capitan

        mai degrabă de căutătorii de neferoase, chilu' de bronz nu-i de lepădat.
    • 0 (0 voturi)    
      cititi cu atentie (Vineri, 14 iunie 2013, 10:33)

      LiviuBC [utilizator] i-a raspuns lui m3th0dman

      @m3th0dman si altora care citesc in graba:
      Citatul exact este "Alte piese au fost recuperate din gramada de pietre de la marginea tarlalei culese, cu scopul de a nu deranja saparea culturilor". Eu cred ca se refera la faptul ca atunci cand sapi intr-o gradina si dai de pietre, le arunci undeva la o margine a gradinii si faci o gramada care ramane acolo pentru ca e complicat sa le cari, dar in acelasi timp te asiguri ca nu te vor incurca si in anii urmatori.
  • +5 (5 voturi)    
    BRAVO Gellert! (Joi, 13 iunie 2013, 17:23)

    MG [utilizator]

    la cat mai multi ca tine :)
  • -1 (1 vot)    
    Biserica Ortodoxa Romana... (Vineri, 14 iunie 2013, 16:39)

    traian4 [utilizator]

    ce are de spus? Istoria romanilor de acum 3000 de ani se confunda cu istoria bisericii, nu-i asa? Vad in poza si niste topoare care se aseamana cu crucea crestina si cred ca ar trebui, repede, trecute in patrimoniul BOR. E o minune!