VIDEO Martin Harris, ambasadorul Marii Britanii, recita Revedere, de Mihai Eminescu, in limba romana

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 15 ianuarie 2013, 13:54 Actualitate | Cultură


Ambasadorul Marii Britanii la Bucuresti, Martin Harris, a tinut sa-l omagieze pe Mihai Eminescu citind poezia acestuia, Revedere, in limba romana, videoclipul fiind postat pe blogul acestuia.

In acest videoclip, Martin Harris arata ca in 25 ianuarie este celebrat Robert Burns, poetul national al Scotiei, iar pentru a marca ziua de 15 ianuarie, data nasterii poetului national al Romaniei, a ales sa citeasca poezia Revedere.

"Am ales aceasta poezie pentru ca eu cred ca peisajul Romaniei este unul dintre cel mai frumoase pe continentul Europei din cauza padurilor, si din cauza padurilor virgine, ceva unic in Europa si foarte valoros", explica diplomatul britanic, in limba romana, inainte de a recita Revedere.
 







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4963 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    jos palaria! (Marţi, 15 ianuarie 2013, 14:04)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    Va respect pentru gest.
    Cu stima!
  • +11 (11 voturi)    
    Waw (Marţi, 15 ianuarie 2013, 14:24)

    skanda7 [utilizator]

    Mi s-a facut pielea de gaina! Respect!
  • -15 (19 voturi)    
    all the difference (Marţi, 15 ianuarie 2013, 14:37)

    Mazeta [utilizator]

    Aceasta este deosebirea dintre englezi și americani! Harris a recitat „Revedere”, militând pentru conservarea pădurilor, Gitenstein ne-a recitat „Împărat și proletar”, luptând pentru gaze de șist și cianură.
    • +10 (10 voturi)    
      Limbi (Marţi, 15 ianuarie 2013, 15:17)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Despre rusa stiam, dar ca bunghesti si un pic de engleza e chiar o surpriza. Sarcina de serviciu probabil.
  • +10 (10 voturi)    
    bravos natiune (Marţi, 15 ianuarie 2013, 15:16)

    liviusmaximus [utilizator]

    Asta e singurul articol pe care l-am vazut azi, legat de celebrarea lui Eminescu !
    so...?!
    • 0 (0 voturi)    
      decat sa fie subiectul incultilor iubitori de (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 0:07)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui liviusmaximus

      telenovele, mai bine sa fie un principiu pentru o natiune, si un model pentru intelectuali...oricum ar fi prezent in viata noastra, Mihai Eminescu a spus totul despre noi ca romani, si suficient despre istoria noastra...chiar si cand Romania nu va mai fi, chiar si cand sangele romanesc va fi diluat, Mihai Eminescu va aduce aminte ca romanii au existat candva, iar el insusi va fi dovada geniului acestui popor; cu bune si cu rele, dar mai mult bune, trebuie sa ne alegem intelligent guvernantii și vom fi ”noi înșine, și mai mult decât atât”... ...
      Mihai Eminescu a scris, in versuri, un mesaj cu tâlc pentru frații lui: "Ce-ți doresc eu ție, dulce Romanie”...cine aude și înțelege, bine; cine nu, ei bine de unde nu e, nici dumnezeu nu cere...
  • +10 (10 voturi)    
    Your Excellency, (Marţi, 15 ianuarie 2013, 15:33)

    Mita Beciuklista [utilizator]

    thank you for the moment! It was magic.
  • +8 (8 voturi)    
    noroc cu engelzii (Marţi, 15 ianuarie 2013, 16:01)

    sorin3 [utilizator]

    ca sint mai destupati la minte, a recitat cineva la vreo televiziune vreo poezie azi?
    • +2 (2 voturi)    
      chiar ca este trist.. (Marţi, 15 ianuarie 2013, 18:37)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      Ma gandeam ca daca i se intampla ceva danielei crudu, sau biancai dragusanu, sau salam sau..lista-i lunga ,masmedia, ar fi vuit.
      Insa despre Marele , despre Geniul Eminescu..nu suflam o vorba. El, care, a iubit atat de mult Romania si pe romani, si a lasat mostenire o asemenea avere culturala. Si s-a expus atat de mult in lupta sa, pana cand a fost eliminat
      Am ajuns sa ne comportam si sa gandim .. atat de mic
  • +5 (5 voturi)    
    felicitari D-le ambasador ! (Marţi, 15 ianuarie 2013, 18:16)

    geocrin [utilizator]

    Felicitari pentru felul cum ati recitat aceasta poezie, dar NU in ultimul rind pentru buna vointa a dumneavoastra de a fi parte a aniversarii lui Eminescu si alaturi de noi romanii in momente dificile prin care trecem.
    Cu oameni practici ca dumneavoastra drumul este mai usor.
    VA multumim pentru gestul frumos al dumneavoastra D-le ambasador.
  • +2 (2 voturi)    
    Frumos (Duminică, 20 ianuarie 2013, 23:57)

    Alunelu6 [utilizator]

    Foarte frumos gestul!
    Merita toata aprecierea!!