Protestul ARCEN impotriva desfiintarii TVR Cultural

de D.S.     HotNews.ro
Luni, 13 august 2012, 13:45 Actualitate | Cultură


 documente
Asociația Română pentru Cultură, Educație și Normalitate- ARCEN lansează, luni, 13 august 2012, un Protest-scris împotriva desființării postului TVR Cultural, singurul post de televizune cu caracter exclusiv cultural din România.

ARCEN atrage atenția asupra faptului că în România ultimelor luni se constată dezvoltarea unei crize a instituțiilor publice de cultură și o degradare a spațiului cultural românesc care se dorește a fi din ce în ce mai supus noii puteri politice de la București.

ARCEN menționează în protestul scris şi faptul că bugetul TVR Cultural reprezintă 1,7% din totalul bugetului TVR, iar desființarea acestui post de televiziune nu reprezintă o soluție pentru redresarea economică a televizunii publice. Totodată, ARCEN consideră că situația economică a TVR se datorează unui management care a avut ca obiectiv „slujirea puterii politice”, devenind de-a lungul timpului instrument de propagandă pentru diversele forțe politice.

Asociația Română pentru Cultură, Educație și Normalitate- ARCEN crede că postul TVR Cultural este singurul post al TVR care și-a îndeplinit misiunea pe care trebuie să o aibe o televiune publică, aceea de formare și educare a publicului, fiind totodată și singurul post apolitic, unde intelectuali cu diverse simpatii si orientări politice își pot exprima liber ideile.

Finalul protestului este adresat într-o manieră ironică clasei politice românești, final care atrage atenția asupra unei realități spre care România pare că se îndreaptă:

„Duceți-vă misiunea până la capăt: stabiliți repertoriul teatrelor, închideți librăriile și bibliotecile, desființați ziarele cu caracter cultural, închideți galeriile de artă, aruncați în aer sălile de concert, puneți pe foc tot ceea ce înseamnă creație culturală, scoateți în afara legii operatorii culturali și deportați intelectualii. Nu vă faceți griji de tinerii valoroși: își vor lua valizele și vor cere azil politic în statele civilizate ale Uniunii Europene.”

Protestul redactat de Asociația Română pentru Cultură, Educație și Normalitate- ARCEN va fi trimis Consiliului de Adminstrație SRTv, primului-minstru Victor Ponta, ministrului Educației și ministrului Culturii.


Citeste mai multe despre   
















1641 vizualizari

  • -9 (11 voturi)    
    era just si fondat , daca nu era politic .... (Luni, 13 august 2012, 13:55)

    adrian8 [utilizator]

    desi demersul contra desfintarii tvr clutural e just ..
    din pacate ACERN sunt doar altii pe statul de plata oranj .
    • +2 (4 voturi)    
      Daca crezi (Luni, 13 august 2012, 14:24)

      CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      Ca cei din ARCEN sunt cum ai spus "oranj" inseamna ca elita intelectuala, institutiile ce merita a fi salvate de valul negru al uslasilor sunt oranj si deci ca cei care au un cuvant de spus in cultura sunt oranj.

      Nu inseamna oare ca in partea stanga a esichierului au ramas prostii??!!
    • +2 (4 voturi)    
      esti un alt postac fara creier... (Luni, 13 august 2012, 14:29)

      brabus [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      "bugetul TVR Cultural reprezintă 1,7% din totalul bugetului TVR, iar desființarea acestui post de televiziune nu reprezintă o soluție pentru redresarea economică a televizunii publice."
    • +3 (3 voturi)    
      spectrul culorii si dialectica (Luni, 13 august 2012, 14:31)

      Harold [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      dupa mintea ta ar fi trebuit - ca sa fie just! - sa fie un protest organizat de culoarea verde (sau care o fi cea uslasa, kaki?).
      asa e nejust si nefondat... (!)
      nu stiu cum e cu logica asta antenista ca acum voi va uitati mai des la cei care arata cu degetul, si nu la ce se arata si in ce directie se ocheste. daca cineva arata ca gresiti (fie el Barosso, UE, US, Merkel etc.) voi aveti un sictir cat casa si incepeti sa-i faceti "oranjada" pe toti... Mai clar: daca vecinu' imi spune ca e haos in curtea mea, eu sar la gatul lui si-i spun ca la tine e ordine pentru ca eu sunt colonie (asta e tipul de inferenta pe care-l faceti tot timpul!!!)...
    • +3 (3 voturi)    
      De ce cautam mereu "vinovati"? (Luni, 13 august 2012, 14:42)

      ABULETZ [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      Daca deja consideri ca este un demers just impotriva desfiintarii TVR Cultural de ce mai cauti asa "sustinatorii din umbra"?

      Si chiar daca ar fi un partid politic in spatele acestui demers, conteaza? Te deranjeaza ca TVR Cultural se desfiinteaza? Daca Da atunci sustine si tu demersul asta! Dar nu mai sta pe margine ca o baba acra care coase si descoase cat e ziulica de lunga.

      Suntem orbiti de luptele astea politice si nu mai vedem ce conteaza cu adevarat....
  • +2 (4 voturi)    
    Protest contra desfiintarii postului TVR cultural (Luni, 13 august 2012, 14:05)

    sipi [utilizator]

    Era absolut o oaza de liniste si eruditie, fara intempestive ''breaking news'', vizite de lucru si discursuri sforaitoare cu care am inceput sa ne re-obisnuim cu obida, dupa ce crezusem ca asa ceva nu se va mai intampla vreodata !
    Marturisesc ca nu ma uit la nici un alt post tv romanesc iar acum o s-o dau definitiv pe Nature si Animal Planet.
    E teribil ca nu mai putem face nimic in ultimul timp: ne sugruma Elvisii, Saftoaiele, Cacaraii si Ponto-mondialii, iar oamenii de cultura se vor retrage iar
  • -2 (4 voturi)    
    criptica scrisoarea (Luni, 13 august 2012, 14:05)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Conduc de 17 ani o organizatie neguvernamentala cu oarece notorietate pe scena culturala. Am redactat zeci de scrisori deschise, proteste, memorii si alte documente de opinie. Nu stiu ce e si de unde a aparut aceasta asociatie. Felul in care este intocmita aceasta scrisoare este infantil. Nu face niciun serviciu intoarcerii deciziei CA al SRTV intru mentinerea TVR Cultural. Din site-ul lor rezulta ca echipa (adica executivul) este formata din tineri geografi si economisti, probabil impatimiti de cultura. Ma intreb cine este proprietarul asociatiei, cine sint membrii fondatori. Sper sa nu fi pus laba vreo mina de pedelisti pe acesti tineri, cu siguranta entuziasti, poate cam naivi.
    • 0 (2 voturi)    
      cultura, civilizatie, spirit civic (Luni, 13 august 2012, 15:51)

      Harold [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      Si societatea ta cu "oarece notorietate pe scena culturala" de ce nu ia o pozitie ferma? Aici nu e de gluma, e vorba de cultura!!!!!!!!!!!
      "Guvernele vin si pleaca", dar nu-i aceeasi situatie cu cultura. Daca nu semeni cultura, culegi burieni (sau antene - ca sa pastram tonul!).

      spui " Nu stiu ce e si de unde a aparut aceasta asociatie. " Ce conteaza de unde a aparut? Iti concura organizatia ta? Asta e problema? Poate sa vina si dogaru cu asociatia cadrelor in rezerva sa spuna ca e o magarie ce se-ntampla cu TVRCult. Numai sa o spuna cineva!!!!!!!!!
      Ala cu "profesiunea mea cultura" a luat o pozitie? Poate a luat, dar nu l-am auzit! [adica n-am vazut pe hotnews, iar ce nu e pe hotnews nu exista :)]

      si tot asa... as putea sa perorez mai mult decat badea and co, dar n-am spatiu si timp. ii las pe altii care s-au refugiat in cultura de fiecare data cand a fost vorba de politica. uite acu' e razboiul lor!

      n.b. romania nu are o civilizatie (asta prin comparatie), dar are o cultura (cat o fi ea de mica), macar la tevere sa o pastram, e prea devreme s-o punem in muzeu)...