Dacian Ciolos, nominalizat pentru postul de comisar european

de D.G., A.B.     HotNews.ro
Luni, 12 octombrie 2009, 12:32 Actualitate | Comisar European


Dacian Ciolos
Foto: AGERPRES
Dacian Ciolos este propunerea Romaniei pentru postul de comisar european, a anuntat luni premierul Emil Boc. Romania vizeaza portofoliul Agriculturii, dupa ce, de la aderarea tarii noastre la Uniunea Europeana, a detinut portofoliul pentru multilingvism.

Boc a mai precizat ca Romania asteapta semnarea Tratatului de la Lisabona de catre Cehia, eveniment dupa care presedintele CE va incepe sa-si constituie echipa de comisari.

Premierul Emil Boc anuntase anterior ca luni va face nominalizarea candidaturii Romaniei pentru postul de comisar european. "Obiectivul acestei sedinte de Guvern este nominalizarea candidatului Romaniei pentru postul de comisar european. Astazi vom face nominalizarea care va fi prezentata presedintelui", a declarat Boc.

Update: Comisia Europeana nu comenteaza in nici un fel nominalizarea lui Ciolos, a precizat pentru HotNews.ro Mark Gray, purtatorul de cuvant al CE, care a sugerat ca "decizia asupra momentului ales pentru acest anunt apartine strict partii romane".

PSD: Aceasta nominalizare compromite de fapt sansele lui Ciolos

"Consideram ca un asemenea anunt facut de un prim ministru care are mai putin de 24 de ore pana la demitere e de fapt o compromitere a sanselor lui Ciolos", a declarat social democratul Victor Ponta, daugand ca "ar fi utile alte doua sau trei propuneri, pentru a evita situatia ca Romania sa nu aiba o nominalizare".

Controverse privind nominalizarea si portofoliul agriculturii

Recent, surse din CE au declarat ca Romania nu are nicio sansa sa obtina postul de comisar european pe agricultura si nici un alt domeniu care ar include fonduri europene.

Presedintele Comisiei Europene a transmis autoritatilor romane ca este exclus sa primeasca portofoliul agriculturii, au declarat surse convergente de la Bucuresti si Bruxelles pentru HotNews.ro. De altfel, oficialilor romani li s-au dat semnale clare de ceva vreme ca Romania nu va putea obtine un portofoliu care sa administreze un buget atat de mare, din cauza disfunctionalitatilor pe care le are tara atat in administrarea fondurilor cat si pe justitie. Pana joi, oficialii romani continuau sa sustina ca Romania are ca singura optiune de negociere numele lui Dacian Ciolos si portofoliul agriculturii.

Potrivit unor surse politice consultate de HotNews.ro, tactica de negociere la nivel european a Romaniei a fost simpla: noi nu avem o alta varianta, deci mergem cu agricultura pana la capat, sprijinind pentru orice alt portofoliu tarile care au si agricultura printre preferinte.

Pe de alta parte, presedintele Traian Basescu spunea, in discursul sau in fata diplomatilor romani reuniti la Bucuresti la inceputul lunii septembrie, ca exista si o alta optiune, dar pe care n-o va spune. Intre timp, Theodor Stolojan a avansat ca variante extinderea, cercetarea si dezvoltarea regionala.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5245 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    PDL-ul (Luni, 12 octombrie 2009, 12:46)

    Constantin [anonim]

    sa nu-si stranga jucariile si sa plece acasa cu coada intre picioare. Sa fie barbat si sa joace jocul democratiei pana la capat. Sa ne dea si noua, privitorilor dupa margine, satisfactia adoptarii in premiera a unei motiuni in parlament.
    • 0 (6 voturi)    
      Lipsa de cadre competente: au ales tot un PNL-ist (Luni, 12 octombrie 2009, 14:22)

      Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

      pentru postul de comisar.
      asta spune multe, celor care vor sa inteleaga.
      • 0 (0 voturi)    
        revino-ti (Luni, 12 octombrie 2009, 21:43)

        Tataie [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

        este resurse cacalau. nu mai departe politrucul taietor de pamblici hadrian, coleg de vinatoare cu fireste tot unul hadrian.
    • +2 (2 voturi)    
      dupa? (Luni, 12 octombrie 2009, 14:23)

      luc [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      ce e ala "privitor DUPA margine"?
  • -5 (9 voturi)    
    HAI PA ! (Luni, 12 octombrie 2009, 12:49)

    MIHAI 2 [anonim]

    Asta la aperitiv.
    Friptanele pe 6 decembrie !
  • +2 (10 voturi)    
    Hai repede bagati aia cu dinozaurii comunisti (Luni, 12 octombrie 2009, 12:51)

    MIHAI 2 [anonim]

    de la Curtea Constitutională.
    • +5 (9 voturi)    
      ccr (Luni, 12 octombrie 2009, 13:28)

      marin [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

      Si ce nu-i adevarat.Astia vor vota sa-si pastreze privilegiile ca doar ii doare pe ei in cot de costitutie. Oricum au dat verdicte contradictorii pe acelas subiect, atunci cand nu le-a convenit. Aceasta CC trebiue sa dispara si costitutia inlocuita. Dar nu-i asa ca nu va doriti dragilor de la antene cu antene la CC, sau de la realitatea liderilor de sindicat?
      • -2 (2 voturi)    
        Exemplu (Luni, 12 octombrie 2009, 14:13)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui marin

        "Oricum au dat verdicte contradictorii pe acelas subiect"

        Poti sa ne dai un exemplu de verdicte contradictorii la CC?
        Sau, fiind platit la cuvant, debitezi cat mai multe ineptii pe aici?!?!?
      • 0 (0 voturi)    
        "Constitutie" marinele (Luni, 12 octombrie 2009, 19:47)

        radu [anonim] i-a raspuns lui marin

        ai si tu o idee fixa dar te tii de ea. Sa dispara CC? sau s-o mutam la Base in curte, nu ar fi mai bine? Oricum, sa scrii o data "costitutie" e o greseala de tipar dar sa scrii de doua ori inseamna ca atat te duce mintea! Se vede si din idee! IAr ca raspuns: NU, nu ne dorim!!!!!
    • +4 (4 voturi)    
      nu are importanta (Luni, 12 octombrie 2009, 14:25)

      faunbine [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

      daca trece motiuna sau nu...a facut cineva calcule ce se intampla ? se poate ajunge la alegeri ? oricum ce s-a adoptat s-a adoptat pana acum, guvernul Boc va pleca pe cale constitutionala...nu vad care este importanta plecarii sau nu...ce credeti ca imediat ce trece motiunea, la 5 minute isi iau capsatorul si pleaca ? va inselati, cititi constitutia
      • 0 (0 voturi)    
        Zici bine, cum zici! (Luni, 12 octombrie 2009, 20:43)

        Ioana [anonim] i-a raspuns lui faunbine

        Acum inteleg motivul celor de la PSD, ca sa paraseasca posturile, atat de grabnic, din Guvern. PSD+PNL avea deja acest plan, dar le lipsea timpul necesar depunerii motiunii. Eu cred ca jocurile deja sunt facute! De maine vom asista la alte trieri in PSD si PNL. Daca am citit bine, deja psd-isti sunt amenintati cu excluderea daca nu vor vota motiunea. Din pacate va fi un spectacol la care eu nu voi avea acces. Voi afla totusi, sapt. viitoare, rezultatele BATALIEI. Totusi... eu cred ca motiunea va fi respinsa!
      • 0 (0 voturi)    
        Rectific! (Luni, 12 octombrie 2009, 21:14)

        Ioana [anonim] i-a raspuns lui faunbine

        Despre PNL, am citit ca sunt amenintati cu expulzarea din partid.
  • +6 (8 voturi)    
    Buna miscarea - Antena 3 a pus botu (Luni, 12 octombrie 2009, 13:09)

    MIHAI 2 [anonim]

    si eu imediat dupa dansa
  • 0 (4 voturi)    
    uuuuuuuuuuuu (Luni, 12 octombrie 2009, 13:22)

    Traficantu_De_Influentza [utilizator]

    O sedinta importanta la guvern "as we speak". Fun, fun...
  • -4 (12 voturi)    
    Uau. (Luni, 12 octombrie 2009, 13:23)

    Alecs. [anonim]

    Din nou extraordinara , cu idei la limita penibilului din partea lui Boc si restu :/ .
  • 0 (6 voturi)    
    halucinant (Luni, 12 octombrie 2009, 13:53)

    gigi [anonim]

    Numai acu 3 zile Barosso a spus sa ne luam gandul de la un portofoliu cu fonduri, acu 3 zile franta a spus ca sustine Irlanda pt postul de comisar pe agricultura, si acu 3 saptamani ni s/a comuinicat sa nominalizam 3 nume pt un post de comisar. Noi o tinem ca ilie cu fluierul... Aici la Bucuresti nu s/a auzit mesajul asta sau ne subminam singuri si ne mai facem si de ras???
  • -1 (7 voturi)    
    hahahaha (Luni, 12 octombrie 2009, 13:56)

    bozo [anonim]

    cat de prost poti sa fii insistand ca berbecul in a trimite un singur candidat pe un portofoliu pe care nu ai sprijin consistent si care oricum e o fudulie mult prea mare pentru noi?

    Primesti mesaje ca nu merge pe agricultura, stii ca e bine sa dai o lista de candidati pe vreo cateva domenii, dar tu mergi in continuare ca tantalaul pe ceea ce ai decis tu ca e bine.
    Declaratia de azi a dlui Boc e ca un fel de incoronare al incompetentei si marginirii sale.

    Din cauza sa vom primi din nou ca si data trecuta un portofoliu nesemnificativ dat pentru ca trebuie si nu pentru ca e reala nevoie.

    Isi bat joc de noi astia de la conducerea tarii si ce e mai rau e ca ne condamna pe termen lung. Vom fi iarasi cretinetii UE, ne dam singuri cu tesla-n oua si pe urma ne miram tamp ca ailalti nu ne apreciaza 'valoarea'.
  • -1 (3 voturi)    
    sursele convergente (Luni, 12 octombrie 2009, 14:02)

    Traveller [anonim]

    Partea cu sursele convergente despre portofoliul de comisar pentru agricultura poate are trebui reconsiderata? Poate sunt prea putine sursele ? Poate au si ele un interes ? :))
  • 0 (0 voturi)    
    alte propuneri (Luni, 12 octombrie 2009, 15:13)

    moroşanul [anonim]

    ar putea să mai propună pe Andrei Marga la Educaţie. Na, că nici ăsta nu-i pdl-ist!
  • 0 (0 voturi)    
    Pe el ! (Luni, 12 octombrie 2009, 18:40)

    nc [anonim]

    Haideti, ce asteptati, pe sticla si pe hartie treceti urgent sa aratati cat de corupti suntem, cat de prapadita este economia Romaniei in general si agricultura in special, cat de nepregatit este dl. Ciolos si multe alte asemenea specialitati nationale la care ne pricepem de minune, ca nu cumva sa prindem nominalizarea !