Franta parea sa beneficieze aseara de toate ingredientele necesare pentru a-si asigura inca de pe acum calificarea in "sferturile" Euro 2004. Moral beton, consolidat dupa "socul" cu Anglia (2-1) si un Zinedine Zidane din nou inspirat. Cu toate astea, detinatoarea trofeului n-a reusit sa-si atinga obiectivul.

Doar 2-2 in reeditarea semifinalei Mondialului 1998 si trebuie sa astepte acum duelul cu Elvetia.

Prima parte a fost un joc disputat aproape intr-un singur sens. Spre poarta lui Butina. Iar dupa ce "les bleus" si-au terminat incalzirea, a picat si golul. Lovitura libera Zidane, fundasul croat Tudor incearca sa degajeze, dar nu face decit sa-l ajute in drumul sau spre plasa: 0-1 (22).

Replica adversarilor? Primul sut la poarta in minutul 26, cel dintii pe spatiul portii chiar inaintea pauzei, dupa ce, in prealabil, calciiul lui Zizou ii oferise lui Gallas sansa lui 2-0.

Repriza secunda, in schimb, a fost de-a dreptul halucinanta. Croatii au iesit complet schimbati de la cabine, iar in numai 5 minute au intors scorul in favoarea lor. Rapajici, dintr-un penalty scos de Rosso, si Prso, care i-a "facut" pe Desailly si pe Silvestre ca in curtea scolii inainte de a-l lasa fara replica pe portarul Barthez.

Vor reusi croatii ceea ce n-a putut Anglia desi a condus pina in minutul 90? Nu, pentru ca elevii lui Otto Barici si-au dat singuri peste picioare. Tudor, acelasi care contribuise si la deschiderea scorului, trimite prea slab spre propriul portar, Trezeguet se insinueaza intre ei, pune mina pe minge si apoi inscrie in poarta goala.

Hent? Nu, pentru ca Milton Nielsen n-a vazut si astfel Franta a scapat din nou de o rusine.