Portugalia este tara organizatoare, Anglia implica cea mai mare pasiune, dar mai presus de toate, ambele au oferit un fotbal de calitate, chiar daca abordand stiluri diferite. Si amandoua au avut trasee identice, pornind cu o infrangere, scor 1-2, care le-a redus simtitor sansele, mai ales in cazul portughezilor, urmata de doua victorii convingatoare.

Dupa revenirea, considerata de multi miraculoasa, care i-a adus in sferturi in dauna Spaniei, elevii lui Luis Felipe Scolari sunt decisi sa-si prelungeasca prezenta la Euro 2004 cu inca macar sase zile. Tehnicianul brazilian se confrunta cu o singura problema de efectiv, Pauleta fiind suspendat dupa ce a primit al doilea avertisment in meciul cu Spania.

Inlocuirea sa, care va fi singura conform presei lusitane, nu va scadea cu mult valoarea primului unsprezece avand in vedere ca noul atacant ca fi Nuno Gomes, cel care a calificat practic Portugalia in sferturi. In rest echipa va arata la fel, cu cinci titulari de la Porto, si cu veteranii Rui Costa sau Fernando Couto pe banca.

Pe de alta parte, partida care se va disputa astazi la Lisabona, pe Stadionul „Da Luz”, va oferi si un duel intre Wayne Rooney si Cristiano Ronaldo, doi jucatori cat se poate de tineri si talentati. Cele patru reusite, care inseamna titlu de golgheter in acest moment, l-au adus insa pe englez mai in fata.

Cei doi s-au mai intalnit insa in campionatul englez, unde Cristiano Ronaldo are prim-planul, portughezul rememorand o ciocnire intre tibia lui si talpa lui Rooney. „Imi amintesc faultul foarte bine.

Cand evoluezi impotriva unor jucatori foarte rapizi trebuie sa-i mai si faultezi ca sa-i opresti”, a declarat ironic lusitanul, revenind insa: „Dar nu vreau sa intru intr-o disputa personala. Cred ca Wayne este un jucator minunat, dar Portugalia nu se teme de nimeni”.

De cealalta parte, englezii nu-si ascund teama fata de Cristiano Ronaldo, coechipierul de la Manchester si adversarul din nationala Angliei, Gary Neville, precizand: „Nu o sa-mi lase nici o secunda de odihna pe parcursul celor 90 de minute. Cred ca este un talent special. Este curajos, daca il opresti prin fault de noua ori, va cere mingea si a zecea oara, crezand ca va trece de tine”.

Selectionerul Eriksson isi face insa griji, chiar daca nu evidente, fata de forma unui alt atacant, Michael Owen, care n-a reusit pana acum sa inscrie, desi reprezentativa Albionului a marcat de opt ori. „Forma lui nu ma ingrijoreaza prea mult.

A inceput mai prost turneul, dar a evoluat de la primul meci si a fost aproape sa marcheze la ultimul, contra Croatiei”, a precizat antrenorul, completat de cel care a pierdut si postul de „marea speranta a Angliei”, in favoarea aceluiasi Rooney: „Simt ca sunt tot mai aproape de fiecare data. Am inceput prost, dar am evoluat de la meci la meci.

Evident, urmatorul pas ar fi sa si inscriu. De pe postul meu trebuie sa marchezi goluri. Ma deranjeaza ca nu am reusit s-o fac”.