Diavolul si bunul Dumnezeu

Englezii au cistigat o confruntare in care romanii au jucat fotbal doar o jumatate de ora, iar in restul minutelor au asteptat sa-si mai intre in rol si divinitatea. Al de Sus nu-ti baga insa totul in buzunar. Dinamo a lasat la vestiar complexele de inferioritate fara de care echipele romanesti nu prea pot exista si a intrat pe teren plina de tupeu occidental.

Zidul lui Manchester? Nici o problema si-a zis Niculescu in minutul cinci, si i-a trimis o bomba cu ceas lui Howard, care a respins-o in fata, de unde Ciobotariu a dat cu piciorul destinului de a intra in istorie. Genistul Claudiu programase insa detonarea abia peste cinci minute, iar eroul de serviciu s-a numit tot Danciulescu, care l-a presat pe nefericitul Fortune la faza autogolului.

Manchester a schimbat imediat mecanismul, Giggs trecind in atac alaturi de Scholes si Smith. Mutarea l-a obligat pe Balan sa se retraga spre interior, lucru ce i-a permis lui Fortune sa urce pe flanc si sa mitralieze careul cu centrari. Instinctul de conservare s-a trezit imediat in tabara dinamovista care a facut pasul inapoi.

Englezii au inceput sa insiste ca o ploaie marunta care nu te lasa pina nu te uda pina la piele. Au avut nevoie de o minge pierduta de Tames, o iesire neinspirata a lui Alistar, iar Giggs a egalat. La reluare, Dinamo a aratat ca o echipa care ar vrea sa bata, dar daca ar putea sa cistige altcineva pentru ea.

Nesigura in aparare, confuza la mijloc si fara vlaga in atac, trupa lui Andone a oferit numeroase oportunitati adversarilor de a marca, dar Scholes (51 - sut putin pe linga), Smith (52-bara), O’Shea (62- lovitura de cap putin pe linga) au ratat incredibil.

In cele din urma, Alistar a imbracat mantaua de diavol rosu, iar Manchester a plecat acasa cu o misiune indeplinita mai usor decit o arata debutul partidei.

Arbitrii au tras cu britanicii

In minutul 27 al meciului, atunci cind Dinamo conducea cu 1-0, arbitrul portughez Paolo Costa nu a acordat penalty si eliminare cind Semeghin a fost impins in careu de O’Shea. Fluierasul nu i-a acordat nici cartonas galben lui Semeghin pentru simulare, ci a lasat jocul sa continue. Atit timp cit Dinamo a condus, “centralul” le-a permis englezilor sa joace destul de dur.

(Mihai Ionescu)

"Am dat tot ce e mai bun din noi. Rezultatul nu este tocmai rusinos, pentru ca am intilnit o echipa foarte buna"

Ionel Danciulescu, atacant Dinamo

"Daca eram putin mai atenti, puteam cistiga. Am fost timorati de forta lor. Cit mai avem o sansa, trebuie sa o jucam"

Florentin Petre, mijlocas Dinamo

“Ciinii” Ciobotariu si Margaritescu s-au accidentat

Tehnicianul “ciinilor”, Ioan Andone, a fost nevoit sa faca prima schimbare in minutul 29, in linia defensiva. Ciobotariu a resimtit o lovitura primita de la Smith, care i-a pus o talpa, in primele minute ale meciului, si nu a mai putut continua. Ciobi a incercat sa joace macar pina la pauza, dar a renuntat. Falcosul l-a introdus astfel pe Galamaz, aflat la debutul in tricoul ros-alb.

In repriza a doua, si Margaritescu a parasit terenul accidentat, la un duel cu O’Shea. La alb-rosii a debutat si Baltoi, introdus pe final.

Portarul Cristi Munteanu s-a suit pe scaun de bucurie

Golul dinamovist a produs o euforie de nedescris in tribune. In momentul in care mingea a intrat in poarta, portarul dinamovist Cristi Munteanu, aflat in acel moment la tribuna 0, alaturi de sotie, s-a urcat pe scaun si a inceput sa urle, imbratisindu-se cu toti cei aflati in zona.

Apoi, cu citeva minute inainte de pauza, Babicu s-a indreptat spre sectorul destinat VIP-urilor, el pendulind de mai multe ori intre cele doua sectoare.

Alexa si-ar fi dorit sa joace impotriva “diavolilor”

Aflat in China, unde evolueaza pentru formatia Beijing Guan, fostul dinamovist Dan Alexa a regretat faptul ca nu s-a aflat aseara pe teren alaturi de “ciini” pentru a infrunta pe Manchester. “Fierbe acolo la el ca nu poate fi pe teren. Le-a transmis baietilor bafta, fiind increzator intr-un rezultat mare. E clar ca ii este dor de tara.

Adoarme si se trezeste citind ziarele de sport din Romania”, ne-a spus aseara Elena Tames, sotia lui Iulian Tames, prezenta in tribune alaturi de fratele fotbalistului.

N-au putut rezista forcingului englez

Tehnicianul Ioan Andone a inceput meciul cu Manchester cu o formula care prinde din ce in ce mai mult contur. Singura noutate a fost reprezentata de titularizarea lui Balan ca mijlocas dreapta, in detrimentul lui Irimia, post pe care se pare ca Ando inca mai experimenteaza. Sir Alex Ferguson a ripostat cu un 4-4-2, care s-a schimbat imediat dupa golul lui Danciulescu in 4-2-4.

Astfel, pentru inceput, Ciobotariu l-a marcat pe Smith, Iordache, pe Scholes, Giggs fiind preluat pe piept de catre Balan. Dinamovistii au sesizat rapid ca francezul Silvestre nu este intr-o forma buna, astfel ca omul pe care l-a marcat, Danciulescu, a avut mai multa libertare de miscare pe flancul drept, dintr-o astfel de faza iesind si golul. Dinamovistii au parut ca se simt bine asa.

Problemele au inceput sa apara din momentul in care englezii au atacat cu patru jucatori, “ciinii” ripostind doar prin trei fundasi. Ando a sesizat imediat acest handicap si l-a scos la incalzire pe Goian, decis sa intareasca defensiva. N-a mai apucat pentru ca Giggs a egalat. Totusi Goian a intrat pe teren, dar in repriza a doua. marius.pantaie@prosport.ro