Bucuresti, 5-12 septembrie 2004

Festivalul Artelor

de     HotNews.ro
Marţi, 31 august 2004, 0:00


Prima editie a Festivalului Artelor va avea loc in perioada 5-12 septembrie la Bucuresti, desfasurat sub Inaltul patronaj al Presedintelui Romaniei.

Festivalul Artelor, se va bucura de prezenta a numeroase personalitati artistice din tara si din strainatate, printre care: Ionel Voinea, Leontina Vaduva, Alina Cojocaru, Cristian Mandeal, Valentin Gheorghiu, Zubin Mehta, Mstislav Rostropovici si Ioan Holender, directorul Operei de Stat din Viena, care este si presedintele festivalului.


Duminica 5 septembrie

SALA PALATULUI, orele 19,00

Concertul de deschidere a Festivalului Artelor
Orchestra de Stat din Bavaria (Bayerisches Staatsorchester)
Corul de femei si Corul de Copii Radio
Dirijor: Zubin Mehta
Dirijorul Corului Radio: Dan Mihai Goia
Dirijorul Corului de Copii Radio: Voicu Popescu
Solista: Marjana Lipovsek
Program: Gustav Mahler: Simfonia a III-a

Luni 6 septembrie

SALA PALATULUI
Orchestra Filarmonicii "George Enescu"
Dirijor: Cristian Mandeal
Solist: Radu Lupu
Program:
Johannes Brahms: Concertul pentru pian si orchestra nr.1 in re minor op.15, Simfonia nr.1 in do minor op.68

PIATA CONSTITUTIEI
Orele 21,30
Concert Sarah Brightman - Harem

Marti 7 septembrie

SALA MARE A TEATRULUI NATIONAL "I.L.CARAGIALE", orele 19,00
Compania de Dans "Antonio Marquez" - Madrid
Despues de Carmen/ Boda Flamenca
Coregrafia: Antonio Marquez

Miercuri 8 septembrie

SALA MARE A ATENEULUI ROMAN, orele 17,00
Recital de muzica si poezie
Solist: Ionel Voineag
La pian: Andreeana Rosca
Recita: Florina Cercel si Marius Bodochi
Program: lieduri de Nicolae Bretan pe versuri de Vasile Alecsandri, George Cosbuc, Victor Eftimiu, Octavian Goga, Mihai Eminescu

SALA OPEREI NATIONALE, orele 19,00
Piotr Ilici Ceaikovski: Lacul lebedelor
Orchestra Operei Nationale
Dirijor: Cornel Trailescu
Regie si coregrafie : Oleg Danovski dupa M. Petipa - L. Ivanov
Scenografia: Adriana Urmuzescu
Solisti: Odette-Odile: Alina Cojocaru
Siegfried: Jan Koborg
Rothbart: Tiberiu Almosnino
Bufonul: Vlad Toader
alaturi de Mariana Marinescu, Florin Mateescu, Oana Popescu, Liliana Nica, Ovidiu Matei Iancu, Adela Sterp-Craciun, Gabriela Popovici, Cristina Tatulescu, Laura Blica-Toader, Liliana Nica, Oana Badanoiu, Silvia Rotaru, Monica-Alexandra Petrica, Antonel Oprescu, George Mocanu, Dan Cioata, Vlad Toader, Florica Stanescu, Gabriel Opincaru, Catalin Caracas (distributie susceptibila de modificari

Joi 9 septembrie

SALA MARE A ATENEULUI ROMAN, orele 17.00
Recital de muzica si poezie
Solist: Leontina Vaduva
La pian: Ilinca Dumitrescu
Recita: Ilinca Goia, Claudiu Bleont
Program: lieduri de Gabriel Faure, Franz Liszt, Claude Debussy, George
Enescu pe versuri de Sully Prudhomme, Armand Silvestre, Paul Verlaine,
Victor Hugo, Theodore de Banville, Clement Marot

SALA MARE A TEATRULUI NATIONAL "I.L.CARAGIALE", orele 19,00
Barbu Stefanescu Delavrancea:
Apus de soare
Regia: Dan Pita
Decoruri: Mihai Madescu
Costume: Luana Dragoescu
Distributia: Stefan cel Mare: Costel Constantin
alaturi de Ioan Andrei Ionescu, Bogdan Musatescu, Mihai Niculescu, Liviu Craciun, Emil Muresan, Cristian Cretu, Alexandru Georgescu, Silviu Biris, Ovidiu Moldovan, Mircea Anca, Grigore Nagacevschi, Alexandru Hasnas, Serban Ionescu, Marcelo Cobzaru, Gavril Patru, Marius Bodochi, Eugen Cristea, Razvan Oprea, Tomi Cristin, Marius Rizea, Claudiu Bleont, Vasile Calofir, Mircea Cojan, Monica

Davidescu, Iuliana Moise/ Simina Siminie,
Amalia Ciolan/ Simina Siminie

Vineri 10 septembrie

SALA MARE A ATENEULUI ROMAN, orele 17,00
Recital de muzica si poezie
Solist: Sylvia Greenberg
La pian: David Aronson
Recita: Maia Morgenstern, Adrian Pintea
Program: lieduri de Franz Schubert, Johannes Brahms, Hugo Wolf pe versuri de Johann Wolfgang Goethe, Heinrich Heine, Eduard Morike

SALA MARE A TEATRULUI NATIONAL "I.L. CARAGIALE", orele 19,00
Hic sunt leones
Scenariu si regia: Dan Puric
Scenografia: Doina Levinta
Distributia: Carmen Ungureanu, Ileana Olteanu, Dana Cavaleru, Violeta Totir, Oxana Moravec, Ioana Visalon, Adelaida Zamfira, Adriana Butoi, Adriana Nicolae,Ramona Cutina, Andreea Paduraru, Claudia Susanu, Adrian Horobet, Richard Bovnovczki, Dragos Huluba, Ion Parea, Andrei Vasluianu, Mihai Baranga, Vlad Oancea, Lucian Maxim, Silviu Oltean, Mircea Cristescu, Florin Rosu,Vasile Calofir, Nicolae

Nastasia
Cu participarea top modelelor Oana Kogalniceanu, Lili Stan, Alexandra Chirvasuta, Laura Gorun

Sambata 11 septembrie

SALA MARE A ATENEULUI ROMAN, orele 17,00
Recital
Solisti: Silvia Marcovici - vioara, Valentin Gheorghiu - pian
Program: Franz Schubert: Marele Duo in la major
Johannes Brahms: Sonata nr.2 in la major op.100
Ludwig van Beethoven: Sonata nr.9 Kreutzer in la major op.47

SALA MARE A PALATULUI, orele 19,00
Giuseppe Verdi:
Aida
Corul si Orchestra Operei Nationale din Bucuresti
Dirijor: Pier Giorgio Morandi
Dirijorul corului: Stelian Olariu
Regia:Plamen Kartaloff
Scenografia: Viorica Petrovici
Solisti: Aida: Sylvie Valayre / Radames: Zvetan Mihailov / Amneris: Marianne Cornetti / Amonasro: Alberto Mastromarino / Ramfis: Pompeiu Harasteanu / Regele: Mihnea Lamatic / Mesagerul: Mihai Lazar / Marea Preoteasa: Mihaela Stanciu

Duminica 12 septembrie

SALA MARE A PALATULUI, orele 19,00
Concertul de inchidere a Festivalului
Orchestra Nationala Radio
Dirijor: Mstislav Rostropovici
Solist: Vadim Repin
Program: Piotr Ilici Ceaikovski: Uvertura fantezie Romeo si Julieta in si bemol minor; Concertul pentru vioara si orchestra in re major op.35, Simfonia a V-a in mi minor, op.64


PIATA FESTIVALULUI

Duminica 5 septembrie,
Concert "Tinere talente": Concert sustinut de BUCHAREST WINDS ORCHESTRA
Luni 6 septembrie
Orele
Concert "Tinere talente":
Orele
Concert de muzica populara
Marti 7 septembrie
Orele
Concert "Tinere talente": Concert sustinut de elevii liceelor de muzica din Romania
Orele
Concert de muzica folk
Miercuri 8 septembrie
Orele
Concert "Tinere talente": Concert sustinut de elevii liceelor de muzica din Romania
Joi 9 septembrie
Orele
Concert "Tinere talente": Concert sustinut de elevii liceelor de muzica din Romania
Orele
Spectacol de muzica de jazz
Vineri 10 septembrie
Orele
Concert "Tinere talente": Concert sustinut de elevii liceelor de muzica din Romania
Orele
Concert sustinut de Teatrul National de Opereta "Ion Dacian"
Sambata 11 septembrie
Orele
Concert "Tinere talente": Concert sustinut de elevii liceelor de muzica din Romania
Orele
Concert de fanfara

Duminica 12 septembrie
Orele
Concert "Tinere talente": Concert sustinut de elevii liceelor de muzica din Romania
Orele
Concert de jazz: Brazz Brothers (Norvegia)
Big-band-ul Radiodifuziunii Romane



PROCURAREA BILETELOR si ABONAMENTELOR

Organizatorii Festivalului va pune la dispozitie facilitati pentru procurarea abonamentelor si biletelor la Festival.
BILETE

1.SALA MARE A PALATULUI
2.SALA MARE A ATENEULUI ROMAN
3.SALA OPEREI NATIONALE din BUCURESTI
4.SALA MARE A TEATRULUI NATIONAL "I.L.CARAGIALE"
5.STADIONUL COTROCENI / - CONCERT SARAH BRIGHTMAN
Categoria VIP - 3.000.000 lei ( inclusiv TVA)
Categoria I - 150.000 lei ( inclusiv TVA)
Categoria II - 100.000 lei (inclusiv TVA)


















163 vizualizari


Abonare la comentarii cu RSS

ESRI

Top 5 articole cele mai ...



Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.
hosted by
powered by
developed by
mobile version
Sâmbătă