Revenirea Romei in Champions League, dupa un an de abstinenta, s-a soldat cu un veritabil dezastru. Din toate punctele de vedere. Fara Cristi Chivu, inca nerefacut de pe urma fracturii suferite la degetul mic al piciorului drept, Roma a fost cu cel putin o clasa sub Dinamo Kiev din punct de vedere fotbalistic.

Diferenta ce s-a regasit si pe tabela, scor 0-1, in urma golului de senzatie reusit de Gavrancici din lovitura libera de la 32 de metri (29)! Iar oaspetii, cu Tibi Ghioane titular si Florin Cernat pe banca, puteau conduce chiar mai confortabil daca nu erau ratarile lui Verpakovskis si Rincon.

Situatia Romei s-a agravat in prelungirile primei reprize, cind Mexes a fost eliminat de arbitrul Anders Frisk pentru lovirea lui Verpakovskis. Acesta a fost momentul declansarii furiei tifosilor romani impotriva "centralului". Plin de singe, Frisk a fost preluat imediat de medici, care s-au chinuit zadarnic sa-l puna pe picioare.

Dupa 40 de minute de asteptare, timp in care fortele de ordine au reusit sa puna mina pe nebunul ce aruncase bricheta, s-a decis suspendarea meciului.

Nasu' a fost observator!

Presedintele FRF, Mircea Sandu, a fost direct implicat in luarea deciziei de intrerupere a partidei la pauza, in calitatea sa de observator. Nasu s-a consultat cu Frisk inainte ca acesta sa fie transportat la spital, constatind ca nu mai era intrunita o conditie esentiala din regulamentul de disputare: prezenta tuturor celor patru componenti ai brigazii de arbitri pe stadion.

"UEFA va investiga acest caz in cursul zilei de miine, iar decizia va fi luata de Comisia de Disciplina a forului european", a declarat Mircea Sandu dupa anuntarea hotaririi.

PRECEDENT

Frisk era patit

Suedezul Anders Frisk a mai condus un meci de trista amintire pe "Olimpico". Un Roma - Galata (1-1) disputat pe 13 martie 2002, cu Mircea Lucescu pe banca turcilor. Atunci, la finalul partidei a iesit o bataie generala intre jucatori. Incident soldat cu o amenda zdravana pentru romani si numeroase suspendari dictate de UEFA.