Federatia Canadiana de Gimnastica a facut apel la Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) pentru ca gimnastului Kyle Shewfelt sa ii fie atribuita medalia de bronz in proba masculina de sarituri de la JO, care a fost cucerita de romanul Marian Dragulescu.

"GC considera ca evaluarea evolutiei romanului Marian Dragulescu, care a terminat pe locul al treilea acest concurs, nu a fost facuta conform regulilor codului de punctaj al Federatiei Internationale de Gimnastica", se arata intr-un comunicat al TAS.

Finala masculina in proba de sarituri din cadrul competitiei de gimnastica de la JO a fost castigata de spaniolul Gervasio Deffer, acesta fiind urmat de letonul Evgheni Sapronenko. Dragulescu, clasat pe locul trei, a obtinut o medie a notelor de 9.612, prima saritura fiind notata cu 9.900, cea mai mare nota din concursul masculin de gimnastica de la Atena, iar a doua cu 9.325.

Secretarul general al Federatiei Romane de Gimnastica, Adrian Stoica, a replicat ieri: "Este lipsa de fair-play. Exista intr-adevar o problema in ceea ce priveste penalizarile acordate de arbitri la a doua saritura, care ar fi trebuit sa se inscrie intr-o limita prevazuta de codul de punctaj pentru cele patru note ce conteaza la calcularea notei finale.

Aceasta limita a fost depasita cu o zecime.

Arbitrul-sef de aparat a considerat ca scorul final a fost corect. El ar fi trebuit sa ia decizia de scadere a uneia dintre notele superioare si ridicare a notelor mai mici, ceea ce nu ar fi modificat insa nota finala", a spus oficialul FRG, care crede ca greseala sefului Comisiei de arbitri de la sarituri nu este una care sa determine schimbarea medaliei.

Stoica a fost presedintele juriului superior al competitiei de gimnastica la JO.