In urma cu mai bine de jumatate de an, 7000 de oameni au privit, la Sala Polivalenta, infrangerea echipei Romaniei in compania Elvetiei. Fata de ultima reprezentatie a „tricolorilor” in primul tur al Cupei Davis, situatia de la Arenele BNR a fost totalmente diferita. A semanat, in schimb, cu recent incheiatul turneu BCR Open Romania.

Acelasi decor, aceeasi caldura, aceeasi asistenta redusa. Ce-i drept, Frunza de artar nu este la fel de vestita in sportul alb precum „ciocolata helveta“. Nici Hanescu n-a deprins, se pare, mai nimic din precizia ceasurilor produse in Tara Cantoanelor.

In fata cvasianonimului Frank Dancevic, punctul de interes l-a constituit mai degraba obtinerea celui de-al doilea punct al Romaniei, dupa ce Andrei Pavel castigase meciul inaugural.

Cu doua lungimi in fata tenismenilor de peste ocean, Romania si-a acontat biletele pentru „tabloul principal” al competitiei in care Ion Tiriac si Ilie Nastase au jucat in trei randuri cu Salatiera de argint pe masa. Asadar, avantaj la serviciu pentru „tricolori”, al caror obiectiv - pe jumatate indeplinit – vizeaza exclusiv meciurile de simplu.

Maniera in care Victor Hanescu s-a impus in fata unui jucator trecut de borna 200 a clasamentului ATP a fost una oscilanta. Alternanta momentelor in care romanul a luat, parca, la tinta fileul cu revenirile decisive a impins, nesperat, meciul la extrem. „Tandemul” Victor-victorie s-a deslusit abia la capatul a cinci seturi.

„Vom bate cu 3-2”, sperau canadienii inaintea confruntarii. Desi dezideratul tine, actualmente, de domeniul hazardului, un dram de adevar s-a intrezarit pe Centralul din Parcul cu platani. Inca de la debut, Hanescu a facut o cursa de neutralizare a seturilor castigate de Dancevic, trecand, pana la urma, primul linia de sosire.

5-7, 6-3, 3-6, 6-3, 6-4 inseamna, pe hartie, triumful romanului.

In primul meci disputat ieri, la Arenele BNR, Andrei Pavel, cel mai bun jucator din echipa Romaniei, l-a depasit clar cu 7-5, 6-3, 6-2 pe Simon Larose, eterna speranta a tenisului canadian. Departe de forma care l-a consacrat, probabil nerecuperat in totalitate, Pavel nu a evoluat la capacitatea lui maxima.

„Cneazul“ a jucat fara a forta, menajandu-se pentru al doilea meci de simplu, de duminica, in care Frank Dancevic poate fi un adversar mult mai periculos.

Desi scorul inregistrat este categoric in favoarea romanului, pe teren de multe ori, cu precadere in primul set, diferenta de valoare (Pavel - locul 15 mondial si Larose - locul 301) dintre cei doi tenismeni nu a fost una sesizabila. Cu un serviciu surprinzator de bun, fara a fi intimidat de valoarea adversarului sau, jucatorul canadian a atacat de-a lungul intregului meci.

Primul set a fost cel mai disputat, fiecare dintre jucatori castigandu-si serviciul pana la 5-5, dupa care Pavel a reusit sa faca un break, dupa ce irosise o sansa asemanatoare la 1-1, adjudecandu-si setul cu 7-5. In setul urmator, pe un joc mai ofensiv, „Cneazul“ urca mai des la fileu si relizeaza doua break-uri la 2-2 si la 5-3, scorul fiind 6-3.

In ultimul set, Pavel smulge doua servicii adversarului si se impune cu 6-2.