Real a marcat intr-un singur meci cit in toate celelalte 5 disputate pina aseara

Criza contra criza. Asa ar fi trebuit sa se intituleze o avancronica a partidei de ieri. Real Madrid si Roma isi unisera destinele intr-o deriva ce ducea fix spre dezastru. Despartindu-se de antrenori ce reprezentau, pentru ambele grupari, embleme ale unui trecut nu foarte indepartat, doi fosti selectioneri ce au ales sa plece utilizind aceleasi argumente: imposibilitatea de a guverna vestiarul.

Dupa cum incepuse meciul, se parea ca, la final, va fi revolutie cu varsare de singe pe "Santiago Bernabeu". Roma a deschis scorul in minutul 5 si a avut 2-0 in minutul 21, la ambele reusite ale romanilor apararea deja legendara a gazdelor aducindu-si, prin neputinta, contributia.

Inghetasera fluieraturile pe buzele spectatorilor madrileni, care-si doreau, probabil, sa se termine cit mai repede cosmarul.

Insa macaronarii au facut ceea ce se astepta de la o echipa italiana aflata in cautarea fericirii: pasul inapoi. Exact ce nu trebuia, totusi, fiindca leul, desi ranit, putea inca musca dintr-un adversar cu spatele la zid. Si a muscat zdravan, de patru ori, tot atitea lovituri date inimii greu incercate a lui Franco Sensi, presedintele de 78 de ani al unui club ratacit in tranzitia spre penibil.

Iar publicul a uitat de razboi si a prins a se bucura. Ovationindu-l pe Raul, omul numarul unu al serii, cu doua goluri si un penalty scos, aplaudindu-l pe Roberto Carlos, autorul unui sut formidabil pentru 4-2, bucurindu-se de driblingurile lui Figo, pasele lui Zidane, sprinturile lui Ronaldo ori centrarile lui Beckham. "Galacticii" au inviat.