Numele parlamentarilor din mandatul 2004-2008

de     HotNews.ro
Vineri, 3 decembrie 2004, 0:00

Alba

Senat: Uniunea PSD+PUR - George Maior Cristian (PSD); Alianţa D.A. - Alexandru Pereş (PD);

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Liviu Mugurel Sirbu (PSD); Nicolae Popa (PUR); Emilian Cutean (PSD); Alianţa D.A. - Tiberiu Bărbuleţiu (PNL); Cornel Bardan (PD); PRM - Valeriu Buzea.

Arad

Senat: Uniunea PSD+PUR - Ioan Dănuţ Ungureanu (PSD); Alianţa D.A. - Nicolae Ioţcu (PD); PRM - Aurel Ardelean;

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Gheorghe Chiper (PSD); Cornelia Ardelean (PUR); Alianţa D.A. - Titu Gheorghioff (PNL); Mihăiţă Calimente (PNL); Traian Igaş (PD); PRM - Bogdan Cantaragiu; UDMR - Kiraly Andras.

Argeş

Senat: Uniunea PSD+PUR - Nicolae Văcăroiu (PSD); George Copos (PUR); Alianţa D.A. - Dan Popa (PNL); PRM - Mihai Ungheanu;

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Mihai Tănăsescu (PSD); Filip Georgescu (PSD); Constantin Tămagă (PSD); Daciana Sirbu (PSD); Alianţa D.A. - Cristian Boureanu (PNL); Gheorghe Miuţescu (PNL); Andrei Gerea (PNL); PRM - Ion Minzină, Dragoş Dumitriu.

Bacău

Senat: Uniunea PSD+PUR - Cătălin Mardare (PSD); Ion Moraru (PSD); Alianţa D.A. - Aron Popa (PNL); Cristian Cucuian (PNL); PRM - Ilie Ilaşcu;

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Viorel Hrebenciuc (PSD); Gabriel Vlase (PSD); Minodora Clivetti (PSD); Nicolae Bănicioiu (PSD); Cătălin Voicu (PSD); Alianţa D.A. - Valeriu Gheorghe (PNL); Ionel Palăr (PNL); Liviu Miroşeanu (PD); PRM - Mircea Ifrim; Olguţa Cocreab.

Bihor

Senat: Uniunea PSD+PUR - Alexandru Athanasiu (PSD); Alianţa D.A. - Radu Ţirle (PD); PRM - Verginia Vedinaş; UDMR - Pete Stefan;

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Gheorghe Sirb (PSD); Raul Eduard Hellvig (PUR); Claudiu Pop (PSD); Alianţa D.A. - Cornel Popa (PNL); Ionela Bruchental-Pop (PNL); Valeriu Boieriu (PD); PRM - Paul Magheru; UDMR - Lakatos Peter; Soki Bela.

Bistriţa-Năsăud

Senat: Uniunea PSD+PUR - Teodor Creţu (PSD); Alianţa D.A. - Mircea Mereuţă (PNL);

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Viorel Pupeză (PSD); Emil Radu Moldovan (PSD); Alianţa D.A. - Ioan Oltean (PD); Augustin Zegrean (PD); PRM - Rus Ioan Aurel.

Botoşani

Senat: Uniunea PSD+PUR - Răzvan Theodorescu (PSD); Gavrilă Vasilescu (PUR); Alianţa D.A. - Mihai Ţabuleac (PNL);

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Costică Macaleţi (PSD); Doina Micşunica Dreţcanu (PSD); Mihai Mălaimare (PSD); Cătălin Ovidiu Buhăianu (PSD); Alianţa D.A. - Liviu Cimpanu (PNL); Radu Drăguş (PD); PRM - Ştefan Baban.

Braşov

Senat: Uniunea PSD+PUR - Otilian Negoe (PSD); Alianţa D.A. - Nicolae Vlad Popa (PNL) Ivan Cismaru (PD); PRM - Nicolae Iorga;

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Constantin Niţă (PSD); Titus Corlăţean (PSD); Constantin Faina (PUR); Alianţa D.A. - Ion Gonţea (PD); Ioan Ghişe (PNL); Gheorghe Gabor (PNL); Ioan Pucheanu (PD); PRM - Cristian Stănescu; UDMR - Kovacs Attila.

Brăila

Senat: Uniunea PSD+PUR - Aurel Gabriel Simionescu (PSD); Alianţa D.A. - Dan Sabău (PNL);

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Mihai Tudose (PSD); Alin Teodorescu (PSD); Alianţa D.A. - Horia Văsioiu (PD); Gabriel Sandu (PNL); PRM - Daniela Buruiană.

Buzău

Senat: Uniunea PSD+PUR - Ion Vasile (PSD); Corneliu Pascu (PUR); Alianţa D.A. - Verginia Şerbănescu (PD);

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Octavian Ştireanu (PSD); Alexandru Valeriu Ungureanu (PSD); Viorel Constantinescu (PSD); Aurel Gubandru (PSD); Alianţa D.A. - Cezar Preda (PD); George Scutaru (PNL); PRM - Mircea Costache.

Caraş

Senat: Uniunea PSD+PUR - Ioan Talpeş (PSD); Alianţa D.A. - Ovidiu Rădoi (PNL);

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Ion Mocioalcă (PSD); Ioan Ţundrea (PUR); Alianţa D.A. - Viorel Racoceanu (PD); Gheorghioni Ionesie (PD); PRM - Marius Iriza.

Călăraşi

Senat: - Uniunea PSD+PUR - Doru Ioan Tărăcilă (PSD); Alianţa D.A. - Constantin Dumitru (PNL);

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Constantin Tudor (PSD); Marian Sirbu (PSD); Alianţa D.A. - Liviu Nistoran (PD); Adina Vălean (PNL); PRM - Dan Zamfirescu.

Cluj

Senat: Uniunea PSD+PUR - Vasile Dincu (PSD); Alianţa D.A. - Norica Nicolai (PNL); PRM - Gheorghe Funar; UDMR - Eckstein Kovacs Peter;

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Vasile Soporan (PSD); Vasile Puşcaş (PSD); Graţiela Iordache (PUR); Alianţa D.A. - Daniel Buda (PD); Horia Uioreanu (PNL); Mircea Puşcă (PNL): PRM - Petru Călian; Mircia Giurgiu; UDMR - Konya Hamar Şandor; Mate Andras Levente.

Constanţa

Senat: Uniunea PSD+PUR - Cristian Diaconescu (PSD); Puiu Haşotti (PNL); Gheorghe Şerbu (PNL); PRM - Dorel Onaca;

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Alexandru Mazăre (PSD); Corneliu Dida (PSD); Eduard Martin (PSD); Adrian Mihei (PUR); Alianţa D.A. - Laurenţiu Mironescu (PNL); Mircea Iustian (PNL); Stelian Duţu (PD); Gheorghe Dragomir (PNL); PRM - Gelil Eserghep; Dan Coloros Mocănescu.

Covasna

Senat: UDMR - Puskas Balint Zoltan; Nemeth Csaba;

Camera Deputaţilor: Alianţa D.A.: Petre Străchinaru (PD); UDMR - Antal Arpad Andraş; Tamas Sandor; Marton Arpad.

Dimboviţa

Senat: Uniunea PSD+PUR - Traian Novolan (PSD); Alianţa D.A. - Ion Dumitrescu (PNL); PRM - Claudiu Tănăsescu;

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Ion Stan (PSD); Victor Sanda (PSD); Sergiu Andon (PUR); Ion Dumitru (PSD); Alianţa D.A. - Alin Albu (PD); Florin Popescu (PNL); Radu Octavian (PD); PRM - Ilie Merce.

Dolj

Senat: Uniunea PSD+PUR - Mircea Geoană (PSD); Irinel Popescu (PUR); Alianţa D.A. - Radu Berceanu (PD); Mario Oprea (PNL); PRM - Mihai Lupoi;

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Ion Călin (PSD); Claudiu Manda (PSD); Ion Sasu (PSD); Valeriu Zgonea (PSD); Monalisa Gălăţeanu (PSD); Alianţa D.A. - Mihai Voicu (PNL); Jean Marinescu (PD); Dan Buzatu (PNL); PRM - Olguţa Vasilescu; Tudor Mătuşa.

Galaţi

Senat: Uniunea PSD+PUR - Adriana Ţicău (PSD); Viorel Ştefan (PSD); Alianţa D.A. - Paul Păcuraru (PNL); PRM - Carol Dina;

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Dan Nica (PSD); Aurel Nechita (PSD); Bogdan Ciuca (PUR); Petre Lificiu (PSD); Alianţa D.A. - Iulian Birsan (PD) Emil Strungă (PNL); Constantin Petrea (PD); PRM - Liviu Cotirlă; UDMR - Szekely Levente.

Giurgiu

Senat: Uniunea PSD+PUR - Ion Rădoi (PSD); PRM - Irina Loghin;

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Nicolae Bădălău (PSD); Dan Iosif (PSD); Alianţa D.A. - Dragoş Ujeniuc (PNL); PRM - Dănuţ Liga.

Gorj

Senat: Uniunea PSD+PUR - Ion Florescu (PSD); PRM - Ilie Petrescu;

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Victor Ponta (PSD); Pantelimon Manta (PUR); Alianţa D.A. - Sorin Paveliu (PNL); Marcel Romanescu (PD); PRM - Petre Popeangă; Ion Stoica.

Harghita

Senat: UDMR - Verestoy Attila; Sogor Csaba;

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Mircea Duşa (PSD); UDMR - Kelemen Hunor; Antal Istvan; Garda Deszo; Asztalos Ferenc.

Hunedoara

Senat: Uniunea PSD+PUR - Adrian Păunescu (PSD); Alianţa D.A. - Viorel Arion (PNL); PRM - Viorel Duca;

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Cosmin Nicula (PSD); Ionică Popescu (PUR); Ioan Timiş (PSD); Alianţa D.A. - Gheorghe Barbu (PD); Dan Radu Ruşanu (PNL); Monica Iacob Ridzi (PD); PRM - Liviu Almăşan.

Ialomiţa

Senat: Uniunea PSD+PUR - Şerban Nicolae (PSD); Alianţa D.A. - Maria Petre (PD);

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Alecsandru Ştiucă (PSD); Bogdan Pascu (PUR); Alianţa D.A. - Marian Hoinaru (PD); PRM - Dan Grigore.

Iaşi

Senat: Uniunea PSD+PUR - Ion Solcanu (PSD); Neculai Apostol (PSD); Radu Terinte (PUR); Alianţa D.A. - Varujan Vosganian (PNL); Dan Cirlan (PD);

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Valer Dorneanu (PSD); Vasile Mocanu (PSD); Leonard Cazan (PSD); Gabriela Nedelcu (PSD); Traian Dobre (PSD); Mihai Dumitriu (PSD); Alianţa D.A. - Petru Movilă (PD); Relu Fenechiu (PNL); Cristian Adomniţei (PNL); Grigore Crăciunescu (PD); PRM - Anghel Stanciu; Vladimir Farşirotu.

Ilfov

Senat: Uniunea PSD+PUR - Teodor Filipescu (PSD); Alianţa D.A. - Cristache Rădulescu (PD);

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Gabriel Oprea (PSD), Marilena Toma (PSD); Alianţa D.A. - Marian Petrache (PNL); PRM - Costel Ovidenie.

Maramureş

Senat: Uniunea PSD+PUR - Ioan Codruţ Şereş (PUR); Alianţa D.A. - Radu Stroe (PNL); PRM - Doru Liviu Bindea;

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Ioan Buda (PSD), Petru Godja (PSD), Dan Mihalache (PSD); Alianţa D.A. - Mircea Man (PD), Ioan Hoban (PNL); PRM - Angela Buciu; UDMR - Bonis Istvan.

Mehedinţi

Senat: Uniunea PSD+PUR - Petre Daia (PSD); Alianţa D.A. - Alexandru Morţun (PNL);

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Eugen Nicolicea (PSD), Manuela Mitrea (PSD); Alianţa D.A. - Mihai Stinişoară (PD); PRM - Anca Petrescu.

Mureş

Senat: Uniunea PSD+PUR - Cristian Georgescu (PSD); Alianţa D.A. - Ştefan Antonie (PNL); UDMR - Marko Bela, Gyorgy Frunda;

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Liviu Timar (PSD), Pavel Todoran (PSD); Alianţa D.A. - Eugen Nicolăescu (PNL), Lavinia Şandru (PD); PRM - Adrian Moisoiu; UDMR - Kerekes Karoly, Borbely Laszlo, Kelemen Attila.

Neamţ

Senat: Uniunea PSD+PUR - Ioan Chelaru (PSD), Silvia Ciornei (PUR); Alianţa D.A. - Şerban Strătilă (PNL); PRM - Viorica Moisuc;

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Ioan Munteanu (PSD), Iulian Iancu (PSD), Răzvan Petrică Bobeanu (PSD), Ioan Bivolaru (PSD); Alianţa D.A. - Doru Ursărescu (PNL), Marius Rogin (PD), Vasile Pruteanu (PNL); PRM - Dumitru Puzdrea.

Olt

Senat: Uniunea PSD+PUR - Rodica Stănoiu (PSD), Valeriu Andrei Steriu (PSD); Alianţa D.A. - Marin Bobeş (PD);

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Marin Diaconescu (PSD), Renică Diaconescu (PUR), Florin Iordache (PSD), Cătălin Lucian Matei (PSD); Alianţa D.A. - Mircea Coşea (PNL), Aurelian Pavelescu (PD); PRM - Alexandru Ciocilteu.

Prahova

Senat: Uniunea PSD+PUR - Dan Mircea Popescu (PSD), Antonie Iorgovan (PSD); Alianţa D.A. - Teodor Meleşcanu (PNL), Paula Ivănescu (PD); PRM - Constantin Găucan;

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Marian Florian Săniuţă (PSD), Romeo Octavian Hanganu (PUR), Dorina Mihăilescu (PSD), Mihail Sireţeanu (PSD), Mihai Apostolache (PSD); Alianţa D.A. - Roberta Anastase (PD), Adrian Semcu (PNL), Ioan Luchian (PNL), Horia Toma (PNL), Ion Preda (PD); PRM - Marcu Tudor, William Brinză.

Satu Mare

Senat: Uniunea PSD+PUR - Sever Şter (PSD); UDMR - Szabo Karoly;

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Ioan Mircea Paşcu (PSD), Mihaela Adriana Rusu (PSD); Alianţa D.A. - Ovidiu Silaghi (PNL); UDMR - Varga Attila, Erdei Dolaczki Istvan.

Sălaj

Senat: PRM - Petru Stan; UDMR - Fekete Szabo Andras Levente;

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Iuliu Nosa (PSD), Filonaş Chiş (PSD); Alianţa D.A. - Cătălin Micula (PNL); UDMR - Seres Denes.

Sibiu

Senat: Uniunea PSD+PUR - Ilie Stoica (PUR), Viorel Arcaş (PSD); Alianţa D.A. - Nicolae Neagu (PD);

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Ioan Cindrea (PSD), Radu Podgorean (PSD); Alianţa D.A. - Raluca Turcan (PNL), Cornel Ştirbeţ (PNL), Florin Muntean (PD); PRM - Florina Jipa.

Suceava

Senat: Uniunea PSD+PUR - Octav Cozmincă (PSD), Constantin Gheorghe (PUR); Alianţa D.A. - Gheorghe Flutur (PNL), Brinduşel Nichitean (PD);

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Eugen Bejinariu (PSD), Petru Tărniceru (PSD); Ioan Stan (PSD), Tudor Mohora (PSD), Mirela Elena Adomnicăi (PSD); Alianţa D.A. - Orest Onofrei (PNL), Aurel Olăreanu (PD), Dumitru Pardău (PNL), Sandu Capră (PNL); PRM - Leonida Lari.

Teleorman

Senat: Uniunea PSD+PUR - Şerban Mihăilescu (PSD), George Sabin Cutaş (PUR); Alianţa D.A. - Ion Basgan (PNL);

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Teodor Niţulescu (PSD), Constantin Amariei (PSD), Ovidiu Muşetescu (PSD); Alianţa D.A. - Adriean Videanu (PD), Marin Almăjanu (PNL); PRM - Avram Dumitru.

Timiş

Senat: Uniunea PSD+PUR - Ilie Sirbu (PSD); Alianţa D.A. - Adrian Cioroianu (PNL), Gheorghe David (PD); PRM - Valentin Dinescu;

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Ovidiu Brinzan (PSD), Ştefan Glăvan (PUR), Petru Andea (PSD); Alianţa D.A. - Valeriu Tabără (PD), Viorel Oancea (PNL), Radu Lambrino (PNL), Cristian Buşoi (PNL); PRM - Mircea Purceld; UDMR - Toro T. Tibor.

Tulcea

Senat: Uniunea PSD+PUR - Ion Vărgău (PSD); Alianţa D.A. - Daniel Iluşca (PNL);

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Bogdan Niculescu-Duvăz (PSD), Vladimir Alexandru Mănăstireanu (PSD); Alianţa D.A. - Mircea Stănescu (PD); PRM - Nati Meir.

Vaslui

Senat: Uniunea PSD+PUR - Aristide Roibu (PSD), Doina Silistru (PSD); Alianţa D.A. - Cristian David (PNL);

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Gabriela Creţu (PSD), Ion Giurescu (PSD), Florea Voinea (PUR), Dumitru Bentu (PSD); Alianţa D.A. - Marian Dan (PNL), Cristian Rădulescu (PD); PRM - Vlad Hogea.

Vilcea

Senat: Uniunea PSD+PUR - Mihail Popescu (PSD); Alianţa D.A. - Dorel Jurcan (PD); PRM - Viorel Dumitrescu;

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Rovana Plumb (PSD), Aurel Vlădoiu (PSD), Dumitru Becşenescu (PUR); Alianţa D.A. - Emilian Frincu (PNL), Petre Ungureanu (PNL); PRM - Mitică Dragomir.

Vrancea

Senat: Uniunea PSD+PUR - Angel Tilvăr (PSD); Alianţa D.A. - Jan Vraciu (PD);

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Miron Mitrea (PSD), Cristian Dumitrescu (PSD), George Băieşu (PSD); Alianţa D.A. - Corneliu Momanu (PNL); Nini Săpunaru (PNL); PRM - Daniel Ionescu.

Bucureşti

Senat: Uniunea PSD+PUR - Ion Iliescu (PSD), Dan Voiculescu (PUR), Sorin Oprescu (PSD), Corina Creţu (PSD); Alianţa D.A. - Vasile Blaga (PD), Ionel Popescu (PNL), Cornelia Cazacu (PD), Mircea Cinteză (PNL), Marius Marinescu (PD), Radu Cimpeanu (PNL); PRM - C.V. Tudor, Eugen Mihăescu;

Camera Deputaţilor: Uniunea PSD+PUR - Adrian Năstase (PSD), Dan Ioan Popescu (PSD), Daniela Popa (PUR), Ecaterina Andronescu (PSD), Zamfir Dumitrescu (PSD), Aura Vasile (PSD), Adrian Severin (PSD), Rodica Nassar (PSD), Damian Florea (PSD); Alianţa D.A.

- Călin Popescu-Tăriceanu (PNL), Cozmin Guşă (PD), Mona Muscă (PNL), Anca Boagiu (PD), Bogdan Olteanu (PNL), Romeo Raicu (PD), Dan Motreanu (PNL), Adriana Săftoiu (PD), Crin Antonescu (PNL), Anca Constantinescu (PD), Mircea Ciopragă (PNL), Valentin Iliescu (PD), Rareş Mănescu (PNL), Costică Canacheu (PD), Claudiu Zaharia (PNL), Nicolae Bara (PD);

PRM - Corneliu Ciontu, Lucian Bolcaş, Iuliu Furo.

Deputaţi ai organizaţiilor cetăţenilor aparţinind minorităţilor naţionale:

- Asociaţia Macedonenilor din Romania - Liana Dumitrescu

- Uniunea Elenă din Romania - Sotiris Fotopolos

- Federaţia Comunităţilor Evreieşti din Romania - Aurel Vainer

- Uniunea Armenilor din Romania - Varujan Pambuccian

- Uniunea Culturală a Rutenilor din Romania - Firczak Gheorghe

- Uniunea Ucrainenilor din Romania - Ştefan Tcaciuc

- Uniunea Sirbilor din Romania - Slavomir Gvozdenovici

- Uniunea Bulgară din Banat - Romania - Niculae Mircovici

- Uniunea Croaţilor din Romania - Mihai Radan

- Uniunea Democrată Turcă din Romania - Iusein Ibram

- Uniunea Democrată a Tătarilor Turco-Musulmani din Romania - Aledin Amet

- Partida Romilor Social-Democrată din Romania - Nicolae Păun

- Asociaţia Liga Albanezilor din Romania - Oana Manolescu

- Comunitatea Ruşilor Lipoveni din Romania - Miron Ignat

- Forumul Democrat al Germanilor din Romania - Ovidiu Victor Ganţ

- Uniunea Democratică a Slovacilor şi Cehilor din Romania - Adrian-Miroslav Merka

- Uniunea Polonezilor din Romania "Dom Polski" - Ghervazen Longher

- Asociaţia Italienilor din Romania RO. AS. IT - Mircea Grosaru



















577 vizualizari


Abonare la comentarii cu RSS

ESRI

Top 5 articole cele mai ...



Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.
hosted by
powered by
developed by
mobile version
Vineri