Numele parlamentarilor din mandatul 2004-2008

de     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 ianuarie 2005, 0:00


Alba

Senat: Uniunea PSD+PUR - George Maior Cristian (PSD); Alianta D.A. - Alexandru Peres (PD);

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Liviu Mugurel Sirbu (PSD); Nicolae Popa (PUR); Emilian Cutean (PSD); Alianta D.A. - Tiberiu Barbuletiu (PNL); Cornel Bardan (PD); PRM - Valeriu Buzea.

Arad

Senat: Uniunea PSD+PUR - Ioan Danut Ungureanu (PSD); Alianta D.A. - Nicolae Iotcu (PD); PRM - Aurel Ardelean;

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Gheorghe Chiper (PSD); Cornelia Ardelean (PUR); Alianta D.A. - Titu Gheorghioff (PNL); Mihaita Calimente (PNL); Traian Igas (PD); PRM - Bogdan Cantaragiu; UDMR - Kiraly Andras.

Arges

Senat: Uniunea PSD+PUR - Nicolae Vacaroiu (PSD); George Copos (PUR); Alianta D.A. - Dan Popa (PNL); PRM - Mihai Ungheanu;

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Mihai Tanasescu (PSD); Filip Georgescu (PSD); Constantin Tamaga (PSD); Daciana Sirbu (PSD); Alianta D.A. - Cristian Boureanu (PNL); Gheorghe Miutescu (PNL); Andrei Gerea (PNL); PRM - Ion Minzina, Dragos Dumitriu.

Bacau

Senat: Uniunea PSD+PUR - Catalin Mardare (PSD); Ion Moraru (PSD); Alianta D.A. - Aron Popa (PNL); Cristian Cucuian (PNL); PRM - Ilie Ilascu;

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Viorel Hrebenciuc (PSD); Gabriel Vlase (PSD); Minodora Clivetti (PSD); Nicolae Banicioiu (PSD); Catalin Voicu (PSD); Alianta D.A. - Valeriu Gheorghe (PNL); Ionel Palar (PNL); Liviu Miroseanu (PD); PRM - Mircea Ifrim; Olguta Cocreab.

Bihor

Senat: Uniunea PSD+PUR - Alexandru Athanasiu (PSD); Alianta D.A. - Radu Tirle (PD); PRM - Verginia Vedinas; UDMR - Pete Stefan;

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Gheorghe Sirb (PSD); Raul Eduard Hellvig (PUR); Claudiu Pop (PSD); Alianta D.A. - Cornel Popa (PNL); Ionela Bruchental-Pop (PNL); Valeriu Boieriu (PD); PRM - Paul Magheru; UDMR - Lakatos Peter; Soki Bela.

Bistrita-Nasaud

Senat: Uniunea PSD+PUR - Teodor Cretu (PSD); Alianta D.A. - Mircea Mereuta (PNL);

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Viorel Pupeza (PSD); Emil Radu Moldovan (PSD); Alianta D.A. - Ioan Oltean (PD); Augustin Zegrean (PD); PRM - Rus Ioan Aurel.

Botosani

Senat: Uniunea PSD+PUR - Razvan Theodorescu (PSD); Gavrila Vasilescu (PUR); Alianta D.A. - Mihai Tabuleac (PNL);

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Costica Macaleti (PSD); Doina Micsunica Dretcanu (PSD); Mihai Malaimare (PSD); Catalin Ovidiu Buhaianu (PSD); Alianta D.A. - Liviu Cimpanu (PNL); Radu Dragus (PD); PRM - Stefan Baban.

Brasov

Senat: Uniunea PSD+PUR - Otilian Negoe (PSD); Alianta D.A. - Nicolae Vlad Popa (PNL) Ivan Cismaru (PD); PRM - Nicolae Iorga;

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Constantin Nita (PSD); Titus Corlatean (PSD); Constantin Faina (PUR); Alianta D.A. - Ion Gontea (PD); Ioan Ghise (PNL); Gheorghe Gabor (PNL); Ioan Pucheanu (PD); PRM - Cristian Stanescu; UDMR - Kovacs Attila.

Braila

Senat: Uniunea PSD+PUR - Aurel Gabriel Simionescu (PSD); Alianta D.A. - Dan Sabau (PNL);

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Mihai Tudose (PSD); Alin Teodorescu (PSD); Alianta D.A. - Horia Vasioiu (PD); Gabriel Sandu (PNL); PRM - Daniela Buruiana.

Buzau

Senat: Uniunea PSD+PUR - Ion Vasile (PSD); Corneliu Pascu (PUR); Alianta D.A. - Verginia Serbanescu (PD);

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Octavian Stireanu (PSD); Alexandru Valeriu Ungureanu (PSD); Viorel Constantinescu (PSD); Aurel Gubandru (PSD); Alianta D.A. - Cezar Preda (PD); George Scutaru (PNL); PRM - Mircea Costache.

Caras

Senat: Uniunea PSD+PUR - Ioan Talpes (PSD); Alianta D.A. - Ovidiu Radoi (PNL);

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Ion Mocioalca (PSD); Ioan Tundrea (PUR); Alianta D.A. - Viorel Racoceanu (PD); Gheorghioni Ionesie (PD); PRM - Marius Iriza.

Calarasi

Senat: - Uniunea PSD+PUR - Doru Ioan Taracila (PSD); Alianta D.A. - Constantin Dumitru (PNL);

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Constantin Tudor (PSD); Marian Sirbu (PSD); Alianta D.A. - Liviu Nistoran (PD); Adina Valean (PNL); PRM - Dan Zamfirescu.

Cluj

Senat: Uniunea PSD+PUR - Vasile Dincu (PSD); Alianta D.A. - Norica Nicolai (PNL); PRM - Gheorghe Funar; UDMR - Eckstein Kovacs Peter;

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Vasile Soporan (PSD); Vasile Puscas (PSD); Gratiela Iordache (PUR); Alianta D.A. - Daniel Buda (PD); Horia Uioreanu (PNL); Mircea Pusca (PNL): PRM - Petru Calian; Mircia Giurgiu; UDMR - Konya Hamar Sandor; Mate Andras Levente.

Constanta

Senat: Uniunea PSD+PUR - Cristian Diaconescu (PSD); Puiu Hasotti (PNL); Gheorghe Serbu (PNL); PRM - Dorel Onaca;

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Alexandru Mazare (PSD); Corneliu Dida (PSD); Eduard Martin (PSD); Adrian Mihei (PUR); Alianta D.A. - Laurentiu Mironescu (PNL); Mircea Iustian (PNL); Stelian Dutu (PD); Gheorghe Dragomir (PNL); PRM - Gelil Eserghep; Dan Coloros Mocanescu.

Covasna

Senat: UDMR - Puskas Balint Zoltan; Nemeth Csaba;

Camera Deputatilor: Alianta D.A.: Petre Strachinaru (PD); UDMR - Antal Arpad Andras; Tamas Sandor; Marton Arpad.

Dimbovita

Senat: Uniunea PSD+PUR - Traian Novolan (PSD); Alianta D.A. - Ion Dumitrescu (PNL); PRM - Claudiu Tanasescu;

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Ion Stan (PSD); Victor Sanda (PSD); Sergiu Andon (PUR); Ion Dumitru (PSD); Alianta D.A. - Alin Albu (PD); Florin Popescu (PNL); Radu Octavian (PD); PRM - Ilie Merce.

Dolj

Senat: Uniunea PSD+PUR - Mircea Geoana (PSD); Irinel Popescu (PUR); Alianta D.A. - Radu Berceanu (PD); Mario Oprea (PNL); PRM - Mihai Lupoi;

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Ion Calin (PSD); Claudiu Manda (PSD); Ion Sasu (PSD); Valeriu Zgonea (PSD); Monalisa Galateanu (PSD); Alianta D.A. - Mihai Voicu (PNL); Jean Marinescu (PD); Dan Buzatu (PNL); PRM - Olguta Vasilescu; Tudor Matusa.

Galati

Senat: Uniunea PSD+PUR - Adriana Ticau (PSD); Viorel Stefan (PSD); Alianta D.A. - Paul Pacuraru (PNL); PRM - Carol Dina;

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Dan Nica (PSD); Aurel Nechita (PSD); Bogdan Ciuca (PUR); Petre Lificiu (PSD); Alianta D.A. - Iulian Birsan (PD) Emil Strunga (PNL); Constantin Petrea (PD); PRM - Liviu Cotirla; UDMR - Szekely Levente.

Giurgiu

Senat: Uniunea PSD+PUR - Ion Radoi (PSD); PRM - Irina Loghin;

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Nicolae Badalau (PSD); Dan Iosif (PSD); Alianta D.A. - Dragos Ujeniuc (PNL); PRM - Danut Liga.

Gorj

Senat: Uniunea PSD+PUR - Ion Florescu (PSD); PRM - Ilie Petrescu;

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Victor Ponta (PSD); Pantelimon Manta (PUR); Alianta D.A. - Sorin Paveliu (PNL); Marcel Romanescu (PD); PRM - Petre Popeanga; Ion Stoica.

Harghita

Senat: UDMR - Verestoy Attila; Sogor Csaba;

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Mircea Dusa (PSD); UDMR - Kelemen Hunor; Antal Istvan; Garda Deszo; Asztalos Ferenc.

Hunedoara

Senat: Uniunea PSD+PUR - Adrian Paunescu (PSD); Alianta D.A. - Viorel Arion (PNL); PRM - Viorel Duca;

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Cosmin Nicula (PSD); Ionica Popescu (PUR); Ioan Timis (PSD); Alianta D.A. - Gheorghe Barbu (PD); Dan Radu Rusanu (PNL); Monica Iacob Ridzi (PD); PRM - Liviu Almasan.

Ialomita

Senat: Uniunea PSD+PUR - Serban Nicolae (PSD); Alianta D.A. - Maria Petre (PD);

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Alecsandru Stiuca (PSD); Bogdan Pascu (PUR); Alianta D.A. - Marian Hoinaru (PD); PRM - Dan Grigore.

Iasi

Senat: Uniunea PSD+PUR - Ion Solcanu (PSD); Neculai Apostol (PSD); Radu Terinte (PUR); Alianta D.A. - Varujan Vosganian (PNL); Dan Cirlan (PD);

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Valer Dorneanu (PSD); Vasile Mocanu (PSD); Leonard Cazan (PSD); Gabriela Nedelcu (PSD); Traian Dobre (PSD); Mihai Dumitriu (PSD); Alianta D.A. - Petru Movila (PD); Relu Fenechiu (PNL); Cristian Adomnitei (PNL); Grigore Craciunescu (PD); PRM - Anghel Stanciu; Vladimir Farsirotu.

Ilfov

Senat: Uniunea PSD+PUR - Teodor Filipescu (PSD); Alianta D.A. - Cristache Radulescu (PD);

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Gabriel Oprea (PSD), Marilena Toma (PSD); Alianta D.A. - Marian Petrache (PNL); PRM - Costel Ovidenie.

Maramures

Senat: Uniunea PSD+PUR - Ioan Codrut Seres (PUR); Alianta D.A. - Radu Stroe (PNL); PRM - Doru Liviu Bindea;

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Ioan Buda (PSD), Petru Godja (PSD), Dan Mihalache (PSD); Alianta D.A. - Mircea Man (PD), Ioan Hoban (PNL); PRM - Angela Buciu; UDMR - Bonis Istvan.

Mehedinti

Senat: Uniunea PSD+PUR - Petre Daia (PSD); Alianta D.A. - Alexandru Mortun (PNL);

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Eugen Nicolicea (PSD), Manuela Mitrea (PSD); Alianta D.A. - Mihai Stinisoara (PD); PRM - Anca Petrescu.

Mures

Senat: Uniunea PSD+PUR - Cristian Georgescu (PSD); Alianta D.A. - Stefan Antonie (PNL); UDMR - Marko Bela, Gyorgy Frunda;

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Liviu Timar (PSD), Pavel Todoran (PSD); Alianta D.A. - Eugen Nicolaescu (PNL), Lavinia Sandru (PD); PRM - Adrian Moisoiu; UDMR - Kerekes Karoly, Borbely Laszlo, Kelemen Attila.

Neamt

Senat: Uniunea PSD+PUR - Ioan Chelaru (PSD), Silvia Ciornei (PUR); Alianta D.A. - Serban Stratila (PNL); PRM - Viorica Moisuc;

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Ioan Munteanu (PSD), Iulian Iancu (PSD), Razvan Petrica Bobeanu (PSD), Ioan Bivolaru (PSD); Alianta D.A. - Doru Ursarescu (PNL), Marius Rogin (PD), Vasile Pruteanu (PNL); PRM - Dumitru Puzdrea.

Olt

Senat: Uniunea PSD+PUR - Rodica Stanoiu (PSD), Valeriu Andrei Steriu (PSD); Alianta D.A. - Marin Bobes (PD);

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Marin Diaconescu (PSD), Renica Diaconescu (PUR), Florin Iordache (PSD), Catalin Lucian Matei (PSD); Alianta D.A. - Mircea Cosea (PNL), Aurelian Pavelescu (PD); PRM - Alexandru Ciocilteu.

Prahova

Senat: Uniunea PSD+PUR - Dan Mircea Popescu (PSD), Antonie Iorgovan (PSD); Alianta D.A. - Teodor Melescanu (PNL), Paula Ivanescu (PD); PRM - Constantin Gaucan;

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Marian Florian Saniuta (PSD), Romeo Octavian Hanganu (PUR), Dorina Mihailescu (PSD), Mihail Sireteanu (PSD), Mihai Apostolache (PSD); Alianta D.A. - Roberta Anastase (PD), Adrian Semcu (PNL), Ioan Luchian (PNL), Horia Toma (PNL), Ion Preda (PD); PRM - Marcu Tudor, William Brinza.

Satu Mare

Senat: Uniunea PSD+PUR - Sever Ster (PSD); UDMR - Szabo Karoly;

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Ioan Mircea Pascu (PSD), Mihaela Adriana Rusu (PSD); Alianta D.A. - Ovidiu Silaghi (PNL); UDMR - Varga Attila, Erdei Dolaczki Istvan.

Salaj

Senat: PRM - Petru Stan; UDMR - Fekete Szabo Andras Levente;

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Iuliu Nosa (PSD), Filonas Chis (PSD); Alianta D.A. - Catalin Micula (PNL); UDMR - Seres Denes.

Sibiu

Senat: Uniunea PSD+PUR - Ilie Stoica (PUR), Viorel Arcas (PSD); Alianta D.A. - Nicolae Neagu (PD);

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Ioan Cindrea (PSD), Radu Podgorean (PSD); Alianta D.A. - Raluca Turcan (PNL), Cornel Stirbet (PNL), Florin Muntean (PD); PRM - Florina Jipa.

Suceava

Senat: Uniunea PSD+PUR - Octav Cozminca (PSD), Constantin Gheorghe (PUR); Alianta D.A. - Gheorghe Flutur (PNL), Brindusel Nichitean (PD);

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Eugen Bejinariu (PSD), Petru Tarniceru (PSD); Ioan Stan (PSD), Tudor Mohora (PSD), Mirela Elena Adomnicai (PSD); Alianta D.A. - Orest Onofrei (PNL), Aurel Olareanu (PD), Dumitru Pardau (PNL), Sandu Capra (PNL); PRM - Leonida Lari.

Teleorman

Senat: Uniunea PSD+PUR - Serban Mihailescu (PSD), George Sabin Cutas (PUR); Alianta D.A. - Ion Basgan (PNL);

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Teodor Nitulescu (PSD), Constantin Amariei (PSD), Ovidiu Musetescu (PSD); Alianta D.A. - Adriean Videanu (PD), Marin Almajanu (PNL); PRM - Avram Dumitru.

Timis

Senat: Uniunea PSD+PUR - Ilie Sirbu (PSD); Alianta D.A. - Adrian Cioroianu (PNL), Gheorghe David (PD); PRM - Valentin Dinescu;

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Ovidiu Brinzan (PSD), Stefan Glavan (PUR), Petru Andea (PSD); Alianta D.A. - Valeriu Tabara (PD), Viorel Oancea (PNL), Radu Lambrino (PD), Cristian Busoi (PNL); PRM - Mircea Purceld; UDMR - Toro T. Tibor.

Tulcea

Senat: Uniunea PSD+PUR - Ion Vargau (PSD); Alianta D.A. - Daniel Ilusca (PNL);

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Bogdan Niculescu-Duvaz (PSD), Vladimir Alexandru Manastireanu (PSD); Alianta D.A. - Mircea Stanescu (PD); PRM - Nati Meir.

Vaslui

Senat: Uniunea PSD+PUR - Aristide Roibu (PSD), Doina Silistru (PSD); Alianta D.A. - Cristian David (PNL);

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Gabriela Cretu (PSD), Ion Giurescu (PSD), Florea Voinea (PUR), Dumitru Bentu (PSD); Alianta D.A. - Marian Dan (PNL), Cristian Radulescu (PD); PRM - Vlad Hogea.

Vilcea

Senat: Uniunea PSD+PUR - Mihail Popescu (PSD); Alianta D.A. - Dorel Jurcan (PD); PRM - Viorel Dumitrescu;

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Rovana Plumb (PSD), Aurel Vladoiu (PSD), Dumitru Becsenescu (PUR); Alianta D.A. - Emilian Frincu (PNL), Petre Ungureanu (PNL); PRM - Mitica Dragomir.

Vrancea

Senat: Uniunea PSD+PUR - Angel Tilvar (PSD); Alianta D.A. - Jan Vraciu (PD);

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Miron Mitrea (PSD), Cristian Dumitrescu (PSD), George Baiesu (PSD); Alianta D.A. - Corneliu Momanu (PNL); Nini Sapunaru (PNL); PRM - Daniel Ionescu.

Bucuresti

Senat: Uniunea PSD+PUR - Ion Iliescu (PSD), Dan Voiculescu (PUR), Sorin Oprescu (PSD), Corina Cretu (PSD); Alianta D.A. - Vasile Blaga (PD), Ionel Popescu (PNL), Cornelia Cazacu (PD), Mircea Cinteza (PNL), Marius Marinescu (PD), Radu Cimpeanu (PNL); PRM - C.V. Tudor, Eugen Mihaescu;

Camera Deputatilor: Uniunea PSD+PUR - Adrian Nastase (PSD), Dan Ioan Popescu (PSD), Daniela Popa (PUR), Ecaterina Andronescu (PSD), Zamfir Dumitrescu (PSD), Aura Vasile (PSD), Adrian Severin (PSD), Rodica Nassar (PSD), Damian Florea (PSD); Alianta D.A.

- Calin Popescu-Tariceanu (PNL), Cozmin Gusa (PD), Mona Musca (PNL), Anca Boagiu (PD), Bogdan Olteanu (PNL), Romeo Raicu (PD), Dan Motreanu (PNL), Adriana Saftoiu (PD), Crin Antonescu (PNL), Anca Constantinescu (PD), Mircea Ciopraga (PNL), Valentin Iliescu (PD), Rares Manescu (PNL), Costica Canacheu (PD), Claudiu Zaharia (PNL), Nicolae Bara (PD);

PRM - Corneliu Ciontu, Lucian Bolcas, Iuliu Furo.

Deputati ai organizatiilor cetatenilor apartinind minoritatilor nationale:

- Asociatia Macedonenilor din Romania - Liana Dumitrescu

- Uniunea Elena din Romania - Sotiris Fotopolos

- Federatia Comunitatilor Evreiesti din Romania - Aurel Vainer

- Uniunea Armenilor din Romania - Varujan Pambuccian

- Uniunea Culturala a Rutenilor din Romania - Firczak Gheorghe

- Uniunea Ucrainenilor din Romania - Stefan Tcaciuc

- Uniunea Sirbilor din Romania - Slavomir Gvozdenovici

- Uniunea Bulgara din Banat - Romania - Niculae Mircovici

- Uniunea Croatilor din Romania - Mihai Radan

- Uniunea Democrata Turca din Romania - Iusein Ibram

- Uniunea Democrata a Tatarilor Turco-Musulmani din Romania - Aledin Amet

- Partida Romilor Social-Democrata din Romania - Nicolae Paun

- Asociatia Liga Albanezilor din Romania - Oana Manolescu

- Comunitatea Rusilor Lipoveni din Romania - Miron Ignat

- Forumul Democrat al Germanilor din Romania - Ovidiu Victor Gant

- Uniunea Democratica a Slovacilor si Cehilor din Romania - Adrian-Miroslav Merka

- Uniunea Polonezilor din Romania "Dom Polski" - Ghervazen Longher

- Asociatia Italienilor din Romania RO. AS. IT - Mircea Grosaru



















309 vizualizari


Abonare la comentarii cu RSS

ESRI

Top 5 articole cele mai ...



Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.
hosted by
powered by
developed by
mobile version
Vineri