FC Porto a castigat cea de-a 43-a Cupa Intercontinentala, dupa ce s-a impus in fata columbienilor de la Once Caldas, la penaltiuri, cu scorul de 8-7. Detinatoarea trofeului Champions League a avut de infruntat pe cea mai surprinzatoare castigatoare a Cupei Libertadores din istorie, Once Caldas, care a invins in finala, tot dupa loteria penaltiurilor, pe Boca Juniors.

Reprezentanta orasului columbian Manizales, de 400.000 de locuitori, Once este prima castigatoare a trofeului suprem sud-american care nu provine din orasele cu traditie fotbalistica ale continentului. In plus, Once Caldas a reusit sa castige cel mai pretios trofeu al cluburilor sud-americane cu o echipa alcatuita numai din jucatori columbieni.

Norocul proverbial al echipei, recunoscut de antrenorul Luis Fernando Montoya, a fost demonstrat din plin si ieri, cand Once a scapat fara gol timp de 120 de minute in ciuda numeroaselor ocazii de gol avute de portughezi. In minutul 8, atacantul lui FC Porto, Benni McCarthy, a reusit sa inscrie, dar golul a fost anulat eronat pe motiv de ofsaid.

Zece minute mai tarziu, coechipierul sau, Luis Fabiano, a lovit transversala, iar la sfarsitul reprizei, portughezii au facut o faza de antologie lovind barele de doua ori, pentru ca McCarthy sa trimita peste poarta din doar cinci metri. Columbienii au avut parte de noroc si in a doua parte a jocului.

Un nou gol anulat lui McCarthy si o alta bara transversala in contul aceluiasi jucator au facut ca scorul sa ramana ca la inceput. La invincibilitatea apararii columbiene a contribuit si portarul Henao, care a avut cateva interventii de efect in finalul timpului regulamentar. Cele doua reprize de prelungiri nu au avut nici un efect pe tabela, ci doar in efectivul de joc al lui FC Porto.

In minutul 100, portarul Victor Baia a acuzat o accidentare serioasa si nu a mai putut continua jocul, fiind inlocuit de Nano Santo. La finalul celor 120 de minute de joc, scorul a ramas 0-0, fara ca jucatorii lui Once Caldas sa trimita vreodata mingea pe spatiul portii portugheze. La loviturile de departajare, cele doua formatii au mers cap la cap pana la scorul de 3-3.

La cea de-a patra lovitura de departajare a portughezilor, Maniche a lovit transversala si se parea ca formatia columbiana va avea din nou noroc. Insa columbianul Fabbro a lovit la randul sau bara, astfel ca loteria penaltiurilor a continuat.

La scorul de 7-7, columbianul Garcia a trimis mingea peste poarta dand ocazia lui Emanuel sa transforme penaltiul victorios si sa o aduca pe FC Porto in posesia trofeului. Echipa lusitana a fost ultima castigatoare a Cupei Intercontinentale in formatul actual, FIFA urmarind sa extinda competitia cu incepere de anul viitor.

Astfel, vor fi invitate sase echipe de club, reprezentand campioanele de pe toate continentele, castigatoarea Ligii Campionilor si a Cupei Libertadores fiind numite capi de serie.