Gica Hagi a reusit aseara o victorie imensa impotriva celei mai puternice echipe din campionatul turc, Fenerbahce, contrazicand astfel toate parerile "specialistilor" turci care nu-i dadeau nici o sansa. Golul victoriei pentru Galatasaray a fost marcat de Necati in minutul 55 al partidei.

Acum e acum. Hagi, Regele Galatei, la prima mare batalie. Va cistiga sau se va preda in fata campioanei Fenerbahce? Ataca, din primul minut, cum a facut-o intotdeauna. Nu-si lasa adversarii sa joace. Ii preseaza, stringind liniile la maximum cind galben-albastrii au mingea. Ii sufoca, ii forteaza sa greseasca. Apoi Galata se deschide, ca un evantai.

Paseaza mult spre margini, unde Sabri si Hasan Sas dribleaza ametitor. Fener asteapta contraatacul, insa nu-l prinde. Galata domina si ocaziile curg. Nu si golul.

Minutul 14. Voleu Sabri, prinde Rustu. Minutul 22. Acelasi Sabri centreaza, Hakan Sukur e nemarcat, trage din prima. Rustu respinge in fata. Minutul 26. Sabri plonjeaza spre minge. Rustu e mai rapid. Hagi n-are stare. E mereu la marginea terenului. Isi aplauda jucatorii, la fazele bune, ii mustruluieste cind o dau in bara. Se cearta si cu arbitrul, Cem Papila, care fluiera orice contact.

Hasan Sas e accidentat. E luat cu salvarea. E suspect de fractura la bratul sting. Galata isi reia asediul. Hakan Sukur e singur, suteaza din alergare. Gol? Nu. Rustu se arcuieste. Corner. Incredibil. "Ce nesansa. Sa ai cinci ocazii si scorul sa fie 0-0", spune Gica Popescu la pauza.

Dar golul vine. Minutul 55. Fault la Sukur. Arbitrul lasa excelent avantaj. Profita Necati, sprinteaza pe linga Servet, il dribleaza si pe Rustu. Poarta e goala. A marcat! E 1-0 pentru Galatasaray. Hagi bate aerul cu pumnul. O victorie mare se apropie. Rateaza Necati golul de 2-0.

Galben-albastrii incearca sa recupereze timpul pierdut, Alex are o mare ocazie, dar "leii", cu Ovidiu Petre intrat in minutul 77, rezista. Fener ramine in 10. Fabio Luciano e eliminat pentru gest nesportiv. Si Galata cistiga. Hagi e fericit, fanii cinta. Galata a invins campioana. Mai trebuie titlul, pentru un centenar complet.

"Hagi - Daum, primul duel"

Desi inainte de inceputul partidei, Hagi si Christoph Daum s-au imbratisat in fata fotoreporterilor (foto), la conferinta de presa a venit numai Hagi, insotit de translator. Daum plecase deja. Refuzind si salutul invingatorului sau la sfirsit. "Ce s-a intimplat la sfirsit, cu antrenorul lui Fenerbahce?", a fost intrebat Hagi.

A raspuns ironic: "Nu stiu, eu i-am intins mina, iar el s-a uitat spre tribuna. Probabil ca i-a placut stadionul, Ali Sami Yen sarbatorind victoria. Una extrem de importanta pentru viitorul nostru". Hagi a mai spus: "Sint fericit. Sint un antrenor nou, la inceput de cariera si ma bucur ca am adus echipa aici intr-un timp atit de scurt. Dar un antrenor devine mare cu ajutorul jucatorilor.

Bravo lor pentru succes". Altfel, fiecare fotbalist al Galatei va fi recompensat cu cite 15.000 de dolari.

GALATASARAY - FENERBAHCE 1-0

(Necati 55)

GALATASARAY: Mondragon - Cihan, Song, Tomas, Orhan Ak - Sabri, F. Conceicao, Volkan (75 Ergun), Hasan Sas (36 Ayhan) - Hakan Sukur, Necati (78 Ovidiu Petre). Antr. Gica Hagi

FENERBAHCE: Rustu - Onder Turaci, Fabio Luciano, Servet, Umit Ozat - Selcuk (87 Semih), Serkan Balci (73 Murat), Mehmet Yozgatli (66 Serhat), Alex, Tuncay - Marcio Nobre. Antr. Christoph Daum