Geoana, "premierul" Comisiei de politica externa

de Cristian Oprea     Evenimentul Zilei
Vineri, 24 decembrie 2004, 0:00


Partidul Social Democrat si Partidul Umanist Roman - social-liberal detin, impreuna, presedintia majoritatii comisiilor permanente atit din Senat, cit si din Camera Deputatilor. Chiar daca PUR nu a intrat in parlament pe liste proprii, ci pe ale PSD, in cadrul Uniunii Nationale PSD+PUR, a obtinut presedintia citorva comisii.

La Senat, din cele 15 comisii, PSD detine presedintia in patru, PUR in doua, PRM in trei, PNL si PD impreuna in patru, UDMR in doua. La Camera Deputatilor, presedintia comisiilor este detinuta dupa cum urmeaza: PSD cinci, PUR doua, PRM doua, PNL doua, PD doua, UDMR una si minoritatile nationale altele decit cea maghiara doua.

La Comisia de politica externa s-au adunat cele mai multe ciudatenii. Astfel, senatorii Mircea Geoana, Rodica Stanoiu, Ioan Talpes, ministri in cabinetul Nastase, vor conduce Comisiile de politica externa, cercetare a abuzurilor, respectiv aparare nationala.
Plenul Senatului a aprobat ieri componenta nominala a comisiilor permanente, care, ulterior, si-au ales birourile de conducere, dupa cum transmite Mediafax.
Astfel, Comisia de politica externa va fi condusa de Mircea Geoana, avindu-i in componenta pe Eugen Mihaescu (PRM - vicepresedinte), Cristian Cucuianu (PNL-PD - secretar), Ion Iliescu (PSD), Corina Cretu (PSD), Cristian Diaconescu (PSD), Teodor Melescanu (PNL-PD), Radu Campeanu (PNL-PD), Dan Voiculescu (PUR), Marko Bela (UDMR) si Viorel Duca sr. (PRM), membri.
Rodica Stanoiu va fi presedinta Comisiei pentru cercetarea abuzurilor, functia de vicepresedinte revenindu-i lui Marius Marinescu (PNL-PD), iar cea de secretar lui Ion Bazgan (PNL-PD).
Comisia de aparare este condusa de Ioan Talpes (PSD), postul de vicepresedinte fiind ocupat de Radu Stroe (PNL-PD), iar cel de secretar de Szabo Karoly (UDMR).

Sef de la UDMR peste Comisia juridica

Comisia juridica il are ca presedinte pe Ekstein Kovacs-Peter (UDMR), vicepresedinte pe Doru Ioan Taracila (PSD) si secretar pe Doru Liviu Bindea (PRM). La buget-finante, presedintia comisiei este asigurata de Varujan Vosganian (PNL-PD), secundat de Viorel Stefan (PSD - vicepresedinte) si Silvia Ciornei (PUR - secretar).

Biroul Comisiei economice este format din Dorel Constantin Onaca (PRM - presedinte), George Copos (PUR - vicepresedinte) si Mihai Tibuleac (PNL-PD - secretar). La privatizare, presedinte a fost ales Carol Dina (PRM), vicepresedinte Pete Stefan (UDMR) si secretar Ionut Popescu (PNL-PD). Corneliu Pascu (PUR) va conduce Comisia de agricultura, care ii are ca vicepresedinte pe Gh.

David (PNL-PD) si ca secretar pe Doina Silistru (PSD). Comisia de invatamint il are ca presedinte pe Irinel Popescu (PUR), vicepresedinte pe Ivan Cismaru (PNL-PD) si secretar pe Angel Tilvar (PSD).

Oprescu, inlocuit de Cinteza la Sanatate

Conducerea Comisiei de sanatate ii apartine lui Mircea Cinteza (PNL-PD), vicepresedintia lui Sorin Oprescu (PSD) si functia de secretar lui Dan Claudiu Tanasescu (PRM). Gyorgy Frunda va asigura sefia Comisiei pentru drepturile omului, vicepresedinte fiind Cristian Diaconescu (PSD), iar secretar Gavrila Vasilescu (PUR).

Comisia pentru administratie publica il va avea ca presedinte pe Aron Ioan Popa (PNL-PD), vicepresedinte fiind Verginia Vedinas (PRM), iar secretar Aurel Simionescu (PSD).
Adrian Paunescu (PSD) va ramine presedintele Comisiei pentru cultura, vicepresedinte va fi Adrian Cioroianu (PNL-PD), iar secretar Petru Nicolae Iotcu (PNL-PD). Dorel Jurcan (PNL-PD) va conduce Comisia pentru munca, unde vicepresedinte va fi Dan Mircea Popescu (PSD) si secretar Paul Pacuraru (PNL-PD).

Comisia pentru egalitate de sanse va fi condusa de Nicolae Iorga (PRM), vicepresedinte va fi Cornelia Cazacu (PNL-PD), iar secretar Adriana Ticau (PSD).

Si la Camera, PSD+PUR umfla potul comisiilor

Membrii comisiilor permanente ale Camerei Deputatilor si-au ales ieri conducerile. agentia Mediafax ii enumera pe membrii conducerilor acestor comisii:
Comisia pentru invatamint, stiinta, tineret si sport: presedinte - Anghel Stanciu (PRM); vicepresedinti - Petre Andea (PSD) si Asztalos Ferenc (UDMR); secretari - Mihai Radan (minoritati) si Nicolae Banicioiu (PSD).
Comisia pentru munca si protectie sociala: presedinte - Gheorghe Barbu (PD); vicepresedinti - Marian Sirbu (PSD), Ion Manzina (PRM); secretari - Rovana Plumb (PSD) si Kerekes Karoly (UDMR).
Comisia pentru administratie publica, amenajarea teritoriului si echilibrul ecologic: presedinte - Dan Motreanu (PNL); vicepresedinti - Mircea Dusa (PSD), Traian Constantin Igas (PD); secretari - Vasile Soporan (PSD), Seres Denes (UDMR).
Comisia juridica de disciplina si imunitati: presedinte - Sergiu Andon (PUR); vicepresedinti - Florin Iordache (PSD) si Cornel Stirbet (PNL); secretari Florina Jipa (PRM), Cristian Dumitrescu (PSD).
Comisia pentru drepturile omului, culte si problemele minoritatilor nationale: presedinte - Nicolae Paun (minoritati); vicepresedinti - Attila Varga (UDMR) si Ion Sasu (PSD); secretari - Petre Strachinaru (PD), Stefan Tcaciuc (minoritati).
Comisia pentru sanatate si familie: presedinte - Mircea Ifrim (PRM); vicepresedinti - Ovidiu Brinzan (PSD), Cristian Radulescu (PD); secretari - Sorin Paveliu (PNL) si Renica Diaconescu (PUR).
Comisia pentru agricultura: Kelemen Attila (UDMR) - presedinte; Adrian Sencu (PNL), Valeriu Tabara (PD) - vicepresedinti

Nevasta lui Mitrea, vicepresedinte de comisie

Comisia pentru cultura, arte, mijloace de informare in masa: presedinte - Bogdan Olteanu (PNL); vicepresedinti - Lavinia Sandru (PD), Mihai Malaimare (PSD); secretari - Marton Arpad (UDMR) si Livia Olguta Vasilescu (PRM).
Comisia de politica economica: Mihai Tudose (PSD) - presedinte; Mircea Purceld (PRM), Aurel Vainer (grupul minoritatilor) - vicepresedinti; Cornel Popa (PNL), Nicula Cosmin (PSD) - secretari.
Comisia de buget-finante: Mihai Tanasescu (PSD) - presedinte; Eugen Nicolaescu (PNL), Gratiela Iordache (PUR) - vicepresedinti; Radu Dragus (PD), Costel Ovidenie (PNL) - secretari.
Comisia pentru industrii: Dan Ioan Popescu (PSD) - presedinte; Antal Istvan (UDMR), Cristian Boureanu (PNL) - vicepresedinti; Aurelia Vasile (PSD) si Anca Boagiu (PD) - secretari.
Comisia de aparare: Mihai Stanisoara (PD) - presedinte; Eugen Bejinariu (PSD), Marcu Tudor (PRM) - vicepresedinti; George Scutaru (PNL), Florea Voinea (PUR) - secretari.
Comisia de politica externa: Stefan Glavan (PUR) - presedinte; Manuela Mitrea (PSD), Anca Petrescu (PRM) - vicepresedinti; Titus Corlatean (PSD) si Vasile Pruteanu (PNL) - secretari.
Comisia de cercetare a abuzurilor: Valer Dorneanu (PSD) - presedinte; Horia Dorin Uioranu (PNL) Aurel Pavelescu (PD) - vicepresedinti; Mihai Sireteanu (PSD), Liviu Codirla (PRM) - secretari.
Comisia pentru tehnologia informatiilor: Varujan Pambuccian (grupul minoritatilor) - presedinte; Dan Nica (PSD), Valeriu Buzea (PRM) - vicepresedinti; Razvan Bobeanu (PSD), Nini Sapunaru (PNL) - secretari.
Comisia pentru egalitate de sanse: Minodora Clivetti (PSD) - presedinte; Firczak Gheorghe (grupul minoritatilor), Cornelia Ardelean (PUR).



















62 vizualizari


Abonare la comentarii cu RSS

ESRI

Top 5 articole cele mai ...



Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.
hosted by
powered by
developed by
mobile version