De cind Mutu a devenit oficial jucătorul "bianconerilor", Juve pierde in serie. In doar o săptămină, liderul şi-a bătut joc de tot avantajul oferit de Milan.

Aşa cum păţise campioana, squadra lui Fabio Capello a cedat de două ori consecutiv, cu acelaşi scor (0-1), şi a refăcut astfel distanţa de două puncte, reaprinzind lupta pentru titlu cu 15 etape inaintea finişului.

Juventus s-a inclinat simbătă seară la Palermo, 0-1, in primul meci in care n-a marcat in deplasare. Absenţa mijlocaşilor de bandă, Camoranesi şi Nedved (accidentaţi), a cintărit enorm. Ca să nu amintim de ziua execrabilă prinsă de Trezeguet şi lipsa conducătorului de joc.

Capello s-a incăpăţinat să-l ţină din nou rezervă pe Del Piero, l-a incălzit apoi o repriză ca să forţeze egalarea cu Zalayeta. Degeaba insă. Golul semnat de Brienza in minutul 13, la gafa portarului Buffon, a atirnat ca o piatră de moară de gitul torinezilor.

Ba chiar Juve se poate declara mulţumită cu eşecul la limită. Pentru că acelaşi Brienza şi, mai ales, Santana au irosit in repriza secundă două ocazii imense de a majora diferenţa, singuri cu Buffon.

--------------------------------------------------------------------------------

MILAN - LAZIO 2-1

Campioana se apropie periculos

Milan a reuşit să profite aseară de pasul greşit al lui Juve. Victorie cu Lazio, 2-1, şi diferenţa ce o separă acum de liderul clasamentului este de numai 2 puncte. Succesul campioanei s-a conturat insă foarte greu.

In prima repriză, lipsa de idei a liniei mediane şi imobilitatea cuplului de atacanţi Tomasson - Crespo in faţa unei apărări bine grupate a condus la un joc modest şi la un rezultat in consecinţă: 0-0. "Trezirea" a fost dată, pradoxal, de reuşita din penalty a lazialului Rocchi (56).

Antrenorul Ancelotti l-a introdus imediat pe Şevcenko, care vitalizat atacul şi a restabilit egalitatea pe tabelă, executind magistral o "directă" de la 25 de metri. Golul victoriei a picat in prelungirile partidei, adus de Crespo: reluare in plasă a unui balon venit din bară la şutul lui Kaka. / Aurelian Botezatu

PARMA - INTER 2-2

Şi s-au făcut 15 remize!

Inter nu a profitat de căderea lui Juve ca să intre in cărţi pentru "scudetto". Dar măcar şi-a păstrat aura de invincibilitate. Revenirea "nerazzurrilor" a făcut senzaţie ieri la Parma.

Conduşi cu 2-0 după o oră de joc şi in inferioritate numerică din minutul 35, cind Materazzi a comis henţ pe linia porţii la penaltyul transformat de Simplicio, milanezii au presat teribil. Mai intii, Cordoba şi apoi Vieri (la golul 100), dintr-un alt penalty dictat de Collina, au salvat un punct.

Totuşi, după reintrarea lui Adriano, dacă n-ar fi fost paradele miraculoase ale lui Frey şi, in ultimele minute, luftul reuşit de Vieri in careul mic, Inter ar fi putut ciştiga.

AS ROMA - BOLOGNA 1-1

Năstase n-a cedat nici la Roma

Continuă seria rezultatelor foarte bune realizate de Bologna lui Vali Năstase. După ce bătuse campioana Milan, pe "San Siro", şi apoi joi Parma, pe teren propriu, echipa lui Carlo Mazzone a dat ieri şah şi in Cetatea Eternă.

Chiar fără opt titulari! Cu proaspătul revenit in "naţionala" lui Victor Piţurcă din nou integralist, Bologna a scos un 1-1 pe "Olimpico". Golul marcat rapid de Montella n-a fost suficient pentru Roma. Degeaba a cerut Cassano penalty in minutul 33, la contactul in careu cu Năstase.

Norocul le-a intors spatele gazdelor, Totti executind in bară o lovitură liberă (56). Şi, in loc de 2-0, Della Rocca a făcut imediat 1-1. Rezultat ce a ingheţat pe tabelă, deşi arbitrul Dattilo a anulat golul lui Montella in prelungiri.

Gazeta Sporturilor - 7 februarie 2005

Alte rezultate din Europa

Anglia, etapa a 26-a: Crystal Palace - Bolton 0-1, Liverpool - Fulham 3-1, Man. United - Birmingham 2-0, Middlesbrough - Blackburn 1-0, Newcastle - Charlton 1-1, Norwich - West Bromwich 3-2, Tottenham - Portsmouth 3-1. Aston Villa - Arsenal 1-3.

Germania, etapa a 20-a: Hanovra 96 - Dortmund 1-3, Bochum - Bielefeld 1-1, Mainz 05 - Hertha 0-3, NUrnberg - Hamburg 1-3, Stuttgart - Kaiserlautern 1-1, Bayern MUnchen - Leverkusen 2-0, Rostock - Schalke 2-2.

Italia, etapa a 23-a: Sampdoria - Fiorentina 3-0, Palermo - Juventus 1-0, Roma - Bologna 1-1; Atalanta - Livorno 1-0; Brescia - Udinese 0-1; Cagliari - Lecce 3-1; Chievo - Messina 1-0; Parma - Inter Milan 2-2; Reggina - Siena 3-3. Franta, etapa a 25-a: Lille - Sochaux 0-0, Ajaccio - Istres 0-0, Auxere - St.

Etienne 2-2, Bordeaux - Bastia 0-0, Lyon - Toulouse 4-0, Marseille - Rennes 3-1, Nantes - Monaco 0-0, Nice - Metz 1-1, Strasbourg - Caen 5-0. Spania, etapa a 22-a: Sociedad - Valencia 3-3 (Nihat 45, 90; Aranburu 80/ Di Vaio 9, Baraja 82, Xisco 88), Real Madrid - Espanyol 4-0.

Belgia, etapa a 21-a: Lierse - FC Bruges 0-2, Beveren - St-Trond 3-1, FC Brussels - Standard Liege 0-1, Mouscron - Lokeren 1-1, Oostende - Mons-Bergen 1-0, Genk - La Louviere 1-0, Gent - Anderlecht 0-0, Cercle Bruges - Westerlo 0-0; Charleroi - Beerschot 1-0.

Turcia, etapa a 19-a: Galatasaray - Gaziantep 5-1; Rize - Konya 1-1; Malatya - Ankaraspor 2-1; Samsun - Fenerbahce 1-1; Kayseri - Diyarbakir 3-0. Clasament: 1. Fenerbahce 47p; 2. Galatasaray 45p; 3. Trabzon 40p (18j).