Formatia italiana AS Roma, la care evolueaza internationalul roman Cristi Chivu, a reusit calificarea in finala Cupei Italiei. Romanii au invins cu 2-1 pe terenul lui Udinese, dupa ce in meciul tur, de pe Olimpico, remizasera, scor 1-1. AS Roma a inceput bine partida, deschizand scorul prin Mancini, in minutul 21.

Avantajul "gialorossilor" a rezistat pana in minutul 57, cand Di Natale a reusit golul egalizator. Romanii au dominat finalul de meci, Francesco Totti aducandu-si fanii de la agonie la extaz. Dupa ce in minutul 81 a ratat o lovitura de pedeapsa, 60 de secunde mai tarziu, vedeta romanilor a inscris golul care trimite pe AS Roma in finala Cupei Italiei.

Cristi Chivu nu a putut insa juca in partida de la Udinesse, fiind menajat dupa accidentarea la glezna suferita in derbiul de saptamana trecuta cu Lazio Roma. "Gialorosii" au ocazia sa castige un trofeu dupa un sezon dezastruos, atat in Serie A, cat si in cupele europene. Echipa din capitala Italiei va juca finala Cupei in compania lui Internazionale Milano in doua manse, pe 12 si 15 iunie.