33 de minute i-au trebuit lui Mutu sa debuteze in tricoul lui Juventus si sa devina campion al Italiei. in momentul in care a intrat pe gazon, in locul lui Zlatan Ibrahimovic, "Briliantul" a fost aclamat de publicul prezent pe "Delle Alpi", venit in numar mare sa sarbatoreasca cel de-al 28-lea titlu.

Juventus - Cagliari s-a terminat 4-2, iar agentia Datasport a notat, dupa meci, ca noul numar 30 a demonstrat deja ca se afla in patrimoniul fotbalului mondial. Dupa sapte luni de suspendare dictate impotriva lui pentru consumul de cocaina, Adi a reusit si o pasa in urma careia ganezul Appiah a inscris pentru 3-0.

Romanul a avut si o executie superba, de la 16 metri, in minutul 89, portarul sarzilor, Brunno, reusind sa respinga cu greu o minge pe care altfel ar fi scris gol.

in entuziasmul general, fostul atacant al lui Chelsea a imbracat tricoul de campion, a primit medalia si a ridicat in maini cupa pe care campioana din Peninsula o primeste la final de Serie A, trofeu pentru care Liga italiana a platit 60.000 de euro.

Aseara, la Torino, echipa a fost plimbata cu un autocar descoperit prin centrul orasului, iar astazi se pregateste sa plece in Japonia si Coreea pentru un turneu de pregatire. Mutu va veni astazi la Bucuresti, unde va onora convocarea la lotul national pentru meciurile cu Olanda si Armenia. Tot din "Cizma" va veni si Cristi Chivu, care ieri nu a bifat nici un minut in AS Roma - Chievo, 0-0.

Al treilea roman din Serie A, Vali Nastase (Bologna), va trebui sa dispute barajul pentru mentinerea in primul esalon, impotriva Parmei.