Selectionata Braziliei a castigat intr-o maniera impresionanta finala Cupei Confederatiilor, depasind cu 4-1 rivala de moarte, Argentina. Campionii mondiali au facut spectacol si au incheiat conturile dupa primul sfert de ora, timp in care Adriano si Kaka au inscris doua goluri superbe. Recitalul selectionatei "carioca" a continuat si dupa pauza.

Ronaldinho (47) si, din nou, Adriano (63) au definitivat opera, in timp ce Pablo Aimar a salvat onoarea "pumelor" printr-un gol marcat in minutul 67. La finalul partidei, brazilienii au pastrat obiceiul inaugurat cu ocazia Campionatului Mondial din 2002 si s-au rugat impreuna asezati in cerc la mijlocul terenului.

Unii dintre jucatori, printre care Kaka, Lucio si Gomez, s-au urcat pe podiumul de premiere imbracati cu tricouri pe care se putea citi "Iisus va iubeste", in diverse limbi. Selectionerul brazilian, Carlos Alberto Pareira, a declarat ca echipa sa a castigat meritat "Micul Mondial". "A fost o competitie foarte importanta pentru Brazilia si am obtinut ce ne doream.

In faza grupelor am incercat mai multi jucatori, dar in ultimele doua meciuri am mentinut aceeasi formula si am castigat trofeul. Cred ca am meritat sa castigam aceasta competitie", a precizat Pareira. De partea cealalta, tehnicianul Argentinei, Jose Pekerman, a tras invataminte dupa corectia aplicata de brazilieni, iar mijlocasul Juan Pablo Sorin i-a laudat pe adversari.

"Brazilia a marcat doua goluri impresionante. Noi am reactionat, dar nu am reusit sa concretizam ocaziile. Al treilea gol a fost psihologic. Nu vreau sa caut scuze invocand oboseala, am jucat finala si am pierdut. Totusi, bilantul competitiei este pozitiv pentru noi", a spus Sorin. Pentru succesul din Cupa Confederatiilor, Brazilia va primi 2,275 milioane de euro din partea FIFA.

Cel mai bun jucator al turneului a fost ales atacantul Braziliei, Adriano, cel care a iesit si golgheterul competitiei, cu cinci reusite. In finala mica, disputata tot miercuri seara, tara gazda, Germania, a invins cu 4-3 Mexicul si a intrat in posesia medaliilor de bronz.