Venus Williams a dispus in ultimul act al turneului feminin de la Wimbledon de compatrioata da Lindsay Davenport, cu 4-6, 7-6 (4), 9-7, la capatul unui meci minunat, care s-a intins pe durata a aproape trei ceasuri. A fost un meci mare si nebun.

Doua ore si 45 de minute de lupta, peste duelul din 1970, dintre Margaret Court si Billie Jean King, terminat cu aproape o jumatate de ceas mai repede! Pe iarba britanica se stransese aproape tot ce era mai bun in sportul alb feminin. 79 de titluri, 86 de saptamani in total pe prima pozitie a ierarhiilor ATP, lovituri de filigran, rezistenta fizica, spectacol.

A fost al 27-lea duel dintre cele doua. Lindsay a dominat aproape total, dar a pierdut, pentru ca nu a judecat corect mingile esentiale. 6-4 in primul set, 6-5 in al doilea act, serviciu pentru set. Dar nu, nu era ziua lui Lindsay! Venus a strans din dinti si a rescris povestea jocului. A egalat la 6 si a castigat in tie-break. Tot Davenport a condus in decisiv: 5-4 si minge de meci.

A ratat si au urmat "prelungirile": 6-6, 7-7. Brusc, muschii jucatoarei albe s-au transformat in plastilina. Sportiva de ciocolata a simtit momentul si a atacat. A ajuns la 9-7 si, dupa succesele din 2000 si 2001, a venit a treia victorie la Wimbledon. Aseara, elevetianul Roger Federer a castigat turneul masculin, dupa victoria in trei seturi, 6-2, 7-6, 6-4, in fata americanului Andy Roddick.