De la vis la realitate: Athletic Bilbao a fost eliminata din Cupa UEFA Intertoto de CFR Ecomax Cluj! O calificare istorica pentru echipa ardeleana in turul III al competitiei, obtinuta la capatul unui meci dramatic, care s-a decis la loviturile de departajare.

"Nu m-as supara sa repet performanta de anul trecut realizata cu Steaua, cand, desi am pierdut partida cu Athletic Bilbao, ne-am calificat", spunea, inaintea meciului de pe "San Mames", antrenorul-jucator al CFR, Dorinel Munteanu.

Fostul stelist parca a avut gura aurita, trupa sa reusind sa se impuna cu 5-3 la loviturile de departajare, dupa ce la capatul celor 120 de minute scorul a fost de 1-0 pentru basci. Formatia basca, alcatuita in special din jucatori tineri, a detinut initiativa, dar, in afara reusitei din prima repriza, nu a avut mari ocazii de gol.

Singura situatie cu adevarat dificila la poarta lui Turcas a fost consemnata in min. 62, cand mingea a izbit transversala la sutul lui Jula! CFR a reusit sa blocheze bine jocul, dominand chiar finalul timpului regulamentar si prelungirile.

Daca Tilinca (85 si 110) nu a putut incheia meciul, ratand din situatii favorabile, in schimb arbitrul s-a facut ca ploua la faultul clar in careu al lui Eder asupra lui Coroian (101). La loviturile de departajare, decisiva s-a dovedit a doua, executata peste poarta de bascul Ustaritz.

Cum romanii le-au transformat pe toate, CFR Cluj a trecut de "gara" Bilbao, calificandu-se in turul III al competitiei unde va intalni, primul meci pe teren propriu, la finele acestei saptamani, invingatoarea dintre Neuchatel Xamax si St. Etienne.

Bascii sunt tristi, dar multumiti

Antrenorul lui Athletic Bilbao, Jose Luis Mendilibar, a declarat dupa meci: "Eliminarea formatiei mele nu este o catastrofa. Drumul nostru s-a oprit aici si nimic mai mult. Exista si aceasta posibilitate. Principala cauza a eliminarii a fost legata de pregatirea deficitara a jucatorilor".

Cotidianul "Mundo Deportivo" a notat ca, la finalul partidei, fundasul Fernando Amorebieta s-a aratat a fi "putin trist", din cauza eliminarii din competitie, dar si "multumit" de experienta traita. La randul sau, portarul Inaki Lafuente a calificat drept "o nebunie" faptul ca echipa sa a trebuit sa joace un meci de 120 de minute, dupa numai doua saptamani de la reluarea pregatirilor.

"Am fost eliminati dintr-o competitie in care speram sa ajungem departe. Dar, tinand cont de circumstante, de modul si de momentul in care s-au jucat aceste partide, eu cred ca ar trebui ca, pe undeva, sa fim multumiti de echipa si de modul cum a facut fata acestei confruntari. in plus, penalty-urile incep sa fie un blestem pentru noi.

S-au executat la aceeasi poarta ca la meciul din Cupa cu Betis si deznodamantul a fost acelasi", a subliniat Lafuente.

Athletic Bilbao - CFR Cluj 1-0, 3-5 lovituri de departajare

A marcat: J. Gonzales (37). La loviturile de departajare au marcat pentru CFR: Jula, Vlajici, D. Toma, Anca si Coroian. De la Atletic Bilbao a ratat Ustaritz Athletic: Lafuente - Gontzal, Ustaritz, Amorebieta, Casas (46 Eder) - Gutierrez, Guerrero, J. Garcia, J. Gonzalez (85 Lizoain) - De Paula (74 Ormazabal), Danobeitia. Antrenor: Jose Luis Mendilibar.

CFR Cluj: Turcas - Panin, Jula, Milosevic, Toma - Oncica, Astilean (90+1 Vlajic), D. Munteanu (90+4 Mijin), Vasaie (67 Coroian) - Anca, Tilinca. Antrenor: Dorinel Munteanu. Au arbitrat: Joaquim Da Silva - Jose Neto si Joao Ferreira Dos Santos (toti din Portugalia). In tur: 0-1.

Dorinel: "E o victorie mare pentru Romania"

Cotidianul spaniol "Mundo Deportivo" a notat ca Dorinel Munteanu (foto, in visiniu), care a parasit terenul in minutul 94, din cauza durerilor musculare, a castigat admiratia publicului basc. "inainte de penalty-uri, le-am spus jucatorilor mei ca, orice s-ar intampla, noi suntem adevaratii castigatori. Jucatorii mei si-au depasit limitele.

Pentru noi, pentru oras, pentru Romania este o victorie mare", a declarat dupa meci Dorinel Munteanu. De asemenea, tehnicianul echipei CFR Cluj le-a multumit spectatorilor pentru fair-play.

Suporterii au intrat la apa

La 10 minute de la terminarea meciului cu Athletic Bilbao, suporterii echipei pregatite de Dorinel Munteanu au iesit pe strazile Clujului, sarbatorind calificarea istorica a CFR in turul III al Cupei UEFA Intertoto.

Dotati cu steaguri si fulare in culorile "alb-visinii", fanii formatiei ardelene s-au adunat in fata statuii lui Avram Iancu si, dupa ce au cantat pana au ragusit, s-au aruncat sa se racoreasca in fantana din centrul orasului. Petrecerea s-a spart dupa aproximativ o ora, neinregistrandu-se vreun incident.