Deoarece Guvernul si-a retras oferta de a-l duce pe Dorinel Munteanu la Timisoara cu elicopterul, antrenorul – jucator al Clujului nu a mai participat la partida Romania ’94 - Brazilia ’94 si a ramas sa pregateasca meciul CFR–ului cu Saint Etienne.

“Cea mai dura echipa din prima liga franceza”, asa a caracterizat antrenorul lui Rennes, Ladislau Boloni, pe Saint Etienne, care a incheiat campionatul din hexagon pe locul sase. Francezii au venit la Cluj foarte increzatori si au recunoscut ca nu se asteapta ca echipa lui Munteanu sa le puna mari dificultati.

“O sa ne calificam inca de la Cluj”, asa sunau declaratiile francezilor la sosirea lor in Romania. Cu toate acestea, CFR Cluj a inceput curajos meciul si a reusit sa inscrie in primele zece minute, prin Tilinca.

Cinci minute mai tarziu, clujenii au obtinut o lovitura de pedeapsa, dar atacantul Anca a ratat sansa de a mari avantajul elevilor lui Munteanu la 2 – 0. Dupa acest moment, francezii au iesit mai mult in atac si au reusit sa inscrie cu zece minute inainte de pauza.

In a doua repriza, clujenii au dominat jocul si au avut ocazie dupa ocazie, dar nu au reusit sa mai inscrie. CFR Cluj a incheiat meciul cu Saint Etienne la egalitate si asteapta meciul retur din Franta, unde vor juca pentru o prima importanta, promisa de patronul Arpad Paszkany.